Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2011, 10:49:29
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Red face Voia lui Dumnezeu

Mereu vad pe forum si aud in viata reala despre voia lui Dumnezeu, despre predestinare, despre faptul ca noi avem deja soarta hotarata de Dumnezeu..... eu nu sunt in totalitate de acord cu acest lucru..... As vrea sa vad ce parere au ceilalti useri despre acest lucru... Daca acest lucru este adevarat total, atunci Dumnezeu ne-a facut degeaba cu libera vointa, daca el ne hotaraste soarta de la nastere..... Daca noi ne dorim mult un lucru si alta e voia lui Dumnezeu, atunci pentru ce mai e necesara rugaciunea??? de ce trebuie sa ne mai rugam pentru unele dorinte daca Dumnezeu deja stie ce avem nevoie???? Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.11.2011, 17:10:10
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ai dreptate prin ceea ce spui,fiecare are vointa sa libera,fara sa fie nimic hotarat de Dumnezeu. El doar mai intervine din cand in cand,mai influenteaza atunci cand crede de cuviinta. Insa drumul spre iad sau Rai noi il alegem!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.11.2011, 17:26:25
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ai dreptate prin ceea ce spui,fiecare are vointa sa libera,fara sa fie nimic hotarat de Dumnezeu. El doar mai intervine din cand in cand,mai influenteaza atunci cand crede de cuviinta. Insa drumul spre iad sau Rai noi il alegem!
multumesc raoul.... am vazut ca threadul a fost citit de multa lume.... dar nimeni nu a indraznit sa raspunda..... chiar aseara am discutat cu cineva despre o problema de sanatate pe care o are... el nu vrea nici o rugaciune sa faca..... crede ca asta e voia lui Dumnezeu si o sa moara, nu are de ce sa se mai roage pentru o eventuala salvare...... si nici macar nu e o boala grea..... mi-a dat exemplu si rugacinea Tatal nostru, in care se spune ''faca-se voia ta''.... de mult timp reflectez la chestia asta..... insa cand iti moare speranta, cand nu te mai rogi pentru ca realizezi ca de fapt asta vrea Dumnezeu, si te rogi degeaba, e grav..... mai astept si alte pareri..... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2011, 17:40:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Acel "faca-se voia Ta" are un cu totul alt inteles,alta interpretare. Nu se refera ca nu trebuie sa ne rugam,sa facem nimic,ca oricum nu e cum vrem noi. Repet,Dumnezeu poate sa influenteze anumite lucruri in vietile noastre,putem primi o boala pt. ca am pacatuit etc. insa toate astea au un scop,si NU trebuie sa ne pierdem speranta si/sau sa incetam rugaciunea! Spunem "faca-se voia Ta" in sensul de a nu carti impotriva lui Dumnezeu,a nu-L acuza,constientizand totodata ca daca El se afla in spatele unui necaz sau unei boli,cu siguranta stie mai bine decat noi de ce a ingaduit toate acestea (vezi si cazul dreptului Iov).

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2011, 18:17:36
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Rugaciunea e necesara pentru luminarea mintii, pentru a obtine binecuvantarea lui Dumnezeu in ceea ce vrem sa ne implineasca. Dumnezeu respecta libertatea vointei. Rugaciunea nu e zadarnica, ca o implineste sau nu o implineste cand vrem noi, ea nu va ramane fara raspuns.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.11.2011, 19:02:07
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

(..)voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină. 1Timotei 2:4
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.11.2011, 19:23:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Mereu vad pe forum si aud in viata reala despre voia lui Dumnezeu, despre predestinare, despre faptul ca noi avem deja soarta hotarata de Dumnezeu..... eu nu sunt in totalitate de acord cu acest lucru..... As vrea sa vad ce parere au ceilalti useri despre acest lucru... Daca acest lucru este adevarat total, atunci Dumnezeu ne-a facut degeaba cu libera vointa, daca el ne hotaraste soarta de la nastere.....
Cu problema pusă un pic diferit, tema s-a mai discutat pe forum, în special în mod apologetic, ca răspuns dat fraților (neo)protestanți. De fapt, e foarte simplu: "a avea soarta hotărâtă de Dumnezeu" înseamnă predestinare, a spune că Dumnezeu cunoaște dinainte soarta noastră înseamnă altceva: înseamnă că El prevede, nu că predestinează. De fapt, "prevede" e un termen care el însuși poate preta la confuzii: e și mai clar, dacă spunem, simplu: "Dumnezeu vede". Numai că, pentru El, neexistând trecut-prezent-viitor, vede viitorul la fel de bine ca și trecutul ori prezentul.

Potrivit unei vechi hotărâri a Bisericii (rog: nu mă puneți să caut), cine susține că Dumnezeu predestinează în rău, adică cine spune că ar putea predestina pe unii spre damnare, susține un punct de vedere heterodox și este supus anatemei.

Cine spune, însă, că Dumnezeu predestinează pe unii spre bine, nu afirmă nimic heterodox, ci este o părere teologică permisă, problema având legătură cu o celebră controversă din istoria Bisericii privind modul de acțiune, irezistibil sau nu, al Spiritului Sfânt.

Citat:
Daca noi ne dorim mult un lucru si alta e voia lui Dumnezeu, atunci pentru ce mai e necesara rugaciunea??? de ce trebuie sa ne mai rugam pentru unele dorinte daca Dumnezeu deja stie ce avem nevoie???? Doamne ajuta!!!
Tocmai din faptul că Dumnezeu ne îndeamnă la rugăciuni de cerere, precum și din faptul că, în mod frecvent, în Biblie Îl vedem schimbându-și hotărârea (uneori pe muche de cuțit) în urma rugăciunilor, știm că El vede, dar nu predestinează.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.11.2011, 19:23:11
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
(..)voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină. 1Timotei 2:4
deci nu esti ateu.....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.11.2011, 19:28:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Spunem "faca-se voia Ta" in sensul de a nu carti impotriva lui Dumnezeu,
Desigur că se poate interpreta și astfel. Pe de altă parte, să observăm că între "Facă-se voia Ta" și versul următor nu este virgulă. Deci, nu sunt două cereri diferite, ci o cerere unică. Prin ea, creștinul se roagă ca Dumnezeu să fie în toate și pe pământ, așa cum este în Cer. Să fie ascultat pe pământ așa cum este în Cer, să fie încoronat și aici, ca și acolo. "Facă-se voia Ta precum în Cer, așa și pe pământ" este, de fapt, dorința noastră ca, încă de pe acum, Domnul să fie totul în toți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.11.2011, 19:33:27
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Mereu vad pe forum si aud in viata reala despre voia lui Dumnezeu, despre predestinare, despre faptul ca noi avem deja soarta hotarata de Dumnezeu
Dragul meu, Biserica invata ca predestinare nu exista. Adica Dumnezeu nu hotaraste soarta omului dupa bunul plac. In toate cazurile, soarta omului este hotarata de omul in cauza(ai avut o viata desfranata, cu mai multi parteneri? atunci asteapta-ta la cancer de col! ai facut avorturi? atunci asteapta-te la boli grave ale aparatului genital, fumezi ? asteapta-te la boli ale sistemului respirator si pulmonar.) Bolile, de cele mai multe ori, isi au radacina in pacate. Domnul respecta librul albitru.Sunt cazuri in care parintele isi sfatuieste copilul sa ramana acasa, sa nu mearga in compania persoanelor dubioase: in drum spre discoteca, din cauza soferului turmentat masina sufera un grav accident rutier in care mor toti pasagerii. E vina Domnului ca au murit tinerii? Nu! e vina lor: ca au consumat bauturi si s-au urcat la volan, ca nu au ascultat de parinti. Exemplele pot continua...
Daca Domnul ingaduie boala, tu trebuie sa te rogi. De ce? In primul rand, ca mult mai usor suporta boala un om care are nadejde in Domnul. In al doilea rand ptr ca tocmai acolo, in boala omul se intalneste cu Domnul.
din pacate, nu toti bolnavii se mantuiesc. Si asta ptr ca multi isi duc boala cartind, manindu-l pe Dumnezeu.
Daca esti nefericit in viata de familie, se datoreaza de cele mai multe alegerii personale. Din ce mediu iti alegi sotul/sotia? In urma caror criterii? Frecventeaza acela Biserica? Se spovedeste, impartaseste? Iubeste rugaciunea?
Dar noi nu ne mai alegem sotii asa: impulsul de moment, atractia fizica sau starea materiala par singurele criterii in alegerea sotului. Si atunci, e de vina Dumnezeu ptr nefericirea noastra?
Elevul daca nu invata, e de vina Dumnezeu ca el ramane corigent?
Si lista poate contina......
Citat:
Daca acest lucru este adevarat total, atunci Dumnezeu ne-a facut degeaba cu libera vointa, daca el ne hotaraste soarta de la nastere..... Daca noi ne dorim mult un lucru si alta e voia lui Dumnezeu, atunci pentru ce mai e necesara rugaciunea???[/qupte] de ce trebuie sa ne mai rugam pentru unele dorinte daca Dumnezeu deja stie ce avem nevoie???? Doamne ajuta!!!
De cele mai multe ori voia lui Dumnezeu e diferita de voia noastra, ptr ca el vede toate lucrurile de undeva de Sus.
La insistentele omului, Domnul isi modifica planul si ii da omlui ceea ce cere. Doar ca o dorinta aparent inocenta poate avea multiple cunostine negative pe termen lung. Spre ex, iti place un anumit baiat/ fata, ti se pare perfect si ti-l doresti ca sot. Il rogi insistent pe Domnul sa va uneasca. Si iata ca lucrul se implineste. Dar dupa casatorie apar certurile, nemultumirile, divortul.
Noi nu stim ce sa cerem. De aceea cel mai bine sa e cerem sa se faca voia lui Dumnezeu.
Alteori, dintr-o dragoste prea mare, Domnul nu ne indeplineste rugamintea (stiind cata durere ne va aduce pe termen lung aceasta implinire a voii noastre).
Citat:
de ce trebuie sa ne mai rugam pentru unele dorinte daca Dumnezeu deja stie ce avem nevoie???? Doamne ajuta!!!
Din neputinta. Ca asa ne-am invatat sa-i tot cerem lui Dumnezeu.
personal cred, ca daca ne-am ruga doar ptr cele necesare spre mantuire:curatirea sufletului de pacate, inmultirea dragostei fata de Domnul si fata de semeni, mantuirea noastra si a celor de langa noi,Domnul s-ar ingriji de cele necesare trupului, .
Iar daca atunci cand am ajunge la o rascruce i-am cere Domnului ajutorul sa alegem drumu cel bun, Domnul Ca un Atot milostiv ni l-ar arata.
Rugaciunea e ca dialogul intre soti: daca acesta nu exista, casnicia se destrama(si atatea casnicii se destrama in ziua de azi).
rugaciunea se imparte in trei cate categorii:
1. de slava
2. de multumire
3. de cerere
Or noi, de cele mai multe ori ne rugam doar cu de-a treia rugaciune. Daca am incepe intai sa-l laudam pe Domnul, apoi sa-i Multumim ptr toate cate ne da In inima noastra s-ar instala bucuria si pacea. Si daca le implinim pe acestea doua, cu siguranta Domnul se va ingriji de nevoile noastre.

Asadar, dragilor sa nu intrerupem dialogul nostru minunat cu Domnul, ca atunci cand rugaciunea va inceta, va inceta si dialogul cu Dumnezeu si inima noastra va incepe sa inghete pic cu pic! caci fara Soarele Hristos ne transformam cu totii in sloi de gheata!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 20.11.2011 at 19:38:15.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voia mea sau a Domnului? drexler_justin Reguli generale de utilizare a forumului 25 31.03.2014 00:34:32
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 01:23:18
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 17:54:32
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39