Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.07.2022, 09:14:02
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Ce rost are viata?

stiu raspusurile ortodoxe (teoretic), dar ce faci cand viata este o lincezeala continua, o truda nesfarsita si nereusita de a face fata provocarilor vietii? Hristos nu exista in suflet ca nu stii, sau uneori ai momente cand nu vrei (din razvratire), sa il aduci in suflet, spovedanie nu merge, duhovnic care sa faca fata situatiei tale sufletesti nu gasesti, sfintii parca sunt surzi si muti (multi o sa spuneti ca eu sunt asa si stiu, insa doar la nivel teoretic, ca practica ma omoara), copii si tot ce se vrea a fi frumos si implinitor trebuie sa iti iasa ochii pentru ele, casnicia nu merge de nicio culoare pana pleaca si ultimul strop de iubire, iar la final te lupti zi de zi cu ganduri necurate de "ce rost are viata?" si sa iti doresti sa se termine mai repede cu ea si mi-e teama sa nu cedez asa cum a facut-o fratele meu mai mic.
la psiholog daca ma duc iese cu scandal ca dau banii aiurea si nu se vad rezultate, iar un duhovnic care sa ma ajute macar putin nu gasesc...unde sa caut ca sa nu dau nici bani cu carul si nici sa nu ajung sa ma prabusesc de tot pana nu va fi prea tarziu?
Am nevoie de ajutor, tip si urlu in familie dupa el si nu gasesc sprijin (sunt doar femeia fara pic de dragoste -aici este un adevar- si fara empatie, buna de nimic si masculinizata), desi mergem in fiecare duminica la biserica si ne spovedim de cel putin 4 ori in an...unde sa caut?

Last edited by AGabriela; 14.07.2022 at 09:17:53.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.07.2022, 15:47:26
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
stiu raspusurile ortodoxe (teoretic), dar ce faci cand viata este o lincezeala continua, o truda nesfarsita si nereusita de a face fata provocarilor vietii? Hristos nu exista in suflet ca nu stii, sau uneori ai momente cand nu vrei (din razvratire), sa il aduci in suflet, spovedanie nu merge, duhovnic care sa faca fata situatiei tale sufletesti nu gasesti, sfintii parca sunt surzi si muti (multi o sa spuneti ca eu sunt asa si stiu, insa doar la nivel teoretic, ca practica ma omoara), copii si tot ce se vrea a fi frumos si implinitor trebuie sa iti iasa ochii pentru ele, casnicia nu merge de nicio culoare pana pleaca si ultimul strop de iubire, iar la final te lupti zi de zi cu ganduri necurate de "ce rost are viata?" si sa iti doresti sa se termine mai repede cu ea si mi-e teama sa nu cedez asa cum a facut-o fratele meu mai mic.
la psiholog daca ma duc iese cu scandal ca dau banii aiurea si nu se vad rezultate, iar un duhovnic care sa ma ajute macar putin nu gasesc...unde sa caut ca sa nu dau nici bani cu carul si nici sa nu ajung sa ma prabusesc de tot pana nu va fi prea tarziu?
Am nevoie de ajutor, tip si urlu in familie dupa el si nu gasesc sprijin (sunt doar femeia fara pic de dragoste -aici este un adevar- si fara empatie, buna de nimic si masculinizata), desi mergem in fiecare duminica la biserica si ne spovedim de cel putin 4 ori in an...unde sa caut?
Uite, am o colinda mangaietoare pentru tine. Asculta bine cuvintele si te mangaie si fa-ti mila cu Iisus... fa-ti mila si te aduna... fa-ti mila si o sa vezi ca se poate iesi cu umilintza miloasa din orice deznadejde, din orice situatzie... cu fruntea sus.

Rostul vietzii este sa-L iubesti pe Iisus, sa-L crezi. Nu-tzi fa rau ci fa mila.

Nu te lasa lumea si grijile banilor, poftele hotzsexitutzelor si nemultzumita hulesti... crezandu-te intzelept, esti rea si nu simtzi ca esti rea. Asa patzesc si eu, nu ma rusinez cand imi simt egoismul si raul, rautatea.

Hai sa fim buni si fericitzi!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.07.2022 at 15:50:15.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.07.2022, 16:28:36
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Multumesc pentru colinde!

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu te lasa lumea si grijile banilor, poftele hotzsexitutzelor
Cu iertare, nu inteleg aceste cuvinte... nu am grija banilor, nu alerg dupa ei, avem cat sa traim si nu ma dau peste cap sa fac mai multi...iar de celelalte pofte nu inteleg ce vreti sa spuneti

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
crezandu-te intzelept, esti rea si nu simtzi ca esti rea.
Tocmai ca simt ca sunt rea si nu stiu cum sa alung/ies din aceasta rautate...fara ajutor nu reusesc
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2022, 18:09:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Tocmai ca simt ca sunt rea si nu stiu cum sa alung/ies din aceasta rautate...fara ajutor nu reusesc
Nu trebuie să puneți foarte mare presiune pe dvs, mai ales dacă vă confruntați cu stări de deznădejde, Dumnezeu vede locurile, situațiile, oamenii pe care-i avem la îndemână ca sprijin și va ține cont.
Știe Dumnezeu și ce duhovnici avem, eu cred că mai sunt duhovnici buni, dar trebuie căutați foarte mult cu rugăciune, cu post, cu smerenie, cu drumuri și ore întregi investite doar pt procesul acesta de a găsi.

Poate ajută și un acatist la un sfânt, spus cu credință zilnic pt rezolvarea unei probleme, deci să ne luăm o nevoință personală, cu post cu rugăciune, pt limpezirea unor situații.

S-ar putea să vină niște deranjuri urâte cu prețurile și evenimentele care vor veni și o parte din oameni să fie zdruncinați nervos și să se comporte foarte ciudat, în aceste momente nu ne rămâne decât rugăciunea, mai bine retragere în rugăciune, decât cufundare în deznădejde.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.07.2022, 18:46:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Multumesc pentru colinde!

Citat:
În prealabil postat de Moroco
Nu te lasa lumea si grijile banilor, poftele hotzsexitutzelor
Cu iertare, nu inteleg aceste cuvinte... nu am grija banilor, nu alerg dupa ei, avem cat sa traim si nu ma dau peste cap sa fac mai multi...iar de celelalte pofte nu inteleg ce vreti sa spuneti

Tocmai ca simt ca sunt rea si nu stiu cum sa alung/ies din aceasta rautate...fara ajutor nu reusesc
In loc sa recunoastem si sa nu negam, in loc sa ne dam seama ca sarpele grijilor si deznadejdilor iti ia mintile prin iubirea si dorirea de bani, de hotie, de profit, de avere, de sex, de iubire de sine, de inaltzare de sine, de marire de sine, preferam sa nu luam taurul de coarne inchizand ochii ca sa nu intzelegem problema: pofta lacoma de parvenire si viermuiala, de raiul si idealul viermilor.

Ma mir totusi ca recunosti ca esti rea pentru ca simti ca esti rea...

Io o patzesc mult mai rau, desi simt ca-s rau ca turbatu, mi se pare ca defapt asa sunt bun si visez ca razbunandu-ma si aducand jertfe desarte (hule) defapt sunt bun.

Deci roaga-te pentru mine si ajutandu-ma sa ies din deznadejde si rabdand vei fi ajutata caci rolul femeii este sa ajute ea cu mila pe Domnul si pe fratzii Sai si sa nu-si faca griji si probleme pentru lume. Nu trebuie sa ajuti lumea. Sa nu doresti sa fi laudata si mandrita de lume pentru grija pe care i-o porti si pentru stiintza caci lumea te minte si e pacatoasa si ipocrita, ea e cea rea defapt si asemanrea ei din tine, aia iti face rau pentru ca vrei sa fi ca ea, k lumea, inloc sa o lepezi si sa vrei sa fi buna si umila k miloshii, k credinciosii, ca sfintzii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.07.2022 at 12:14:49.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.07.2022, 00:25:17
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dumnezeu vede locurile, situațiile, oamenii pe care-i avem la îndemână ca sprijin și va ține cont.
Știe Dumnezeu și ce duhovnici avem, eu cred că mai sunt duhovnici buni, dar trebuie căutați foarte mult cu rugăciune, cu post, cu smerenie, cu drumuri și ore întregi investite doar pt procesul acesta de a găsi.

Pe Dumnezeu nu prea îl interesează de majoritate, chiar e mort pentru ei însă este viu petru cei aleși de El, pe care îi ține separat de lume prin anumite mijloace. Cam ăsta e adevărul deși e foarte greu de crezut, chiar și eu am avut îndoieli până ce am întâlnit unul dintre ei. E foarte adevărat, omul efectiv a venit ca muncitor la mine în curte și tot ce isi dorea îi venea automat fără să insiste, incredibil! Tata inclusiv îl favoriza, și după o lungă discuție cu acest individ mi-am dat seama că e ceva deosebit în legătură cu el, dacă tata a insistat să ia cina cu noi, și era un necunoscut... inclusiv mama! Nu imi venea să cred, ei care sunt foarte circumspecți cu străinii, în cazul acesta parcă îl cunoșteau de-o viață, chiar i-au dat și un ciubuc barosan când au aflat că nu are casă să locuiască. L-am tras de limbă în decurs de 3 saptamani și mi-a zis că are un foc ce arde în pieptul său și că este purtat de o atracție electromagnetica, așa s-a referit la această "putere" descrisă de el care îi ușurează viața. După ce mi-a mărturisit a plecat și nici nu am mai dat de el. Deci, da cred că nu toți suntem la același nivel...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.07.2022, 08:57:47
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Pe Dumnezeu nu prea îl interesează de majoritate, chiar e mort pentru ei însă este viu petru cei aleși de El, pe care îi ține separat de lume prin anumite mijloace. Cam ăsta e adevărul deși e foarte greu de crezut, chiar și eu am avut îndoieli până ce am întâlnit unul dintre ei. E foarte adevărat, omul efectiv a venit ca muncitor la mine în curte și tot ce isi dorea îi venea automat fără să insiste, incredibil! Tata inclusiv îl favoriza, și după o lungă discuție cu acest individ mi-am dat seama că e ceva deosebit în legătură cu el, dacă tata a insistat să ia cina cu noi, și era un necunoscut... inclusiv mama! Nu imi venea să cred, ei care sunt foarte circumspecți cu străinii, în cazul acesta parcă îl cunoșteau de-o viață, chiar i-au dat și un ciubuc barosan când au aflat că nu are casă să locuiască. L-am tras de limbă în decurs de 3 saptamani și mi-a zis că are un foc ce arde în pieptul său și că este purtat de o atracție electromagnetica, așa s-a referit la această "putere" descrisă de el care îi ușurează viața. După ce mi-a mărturisit a plecat și nici nu am mai dat de el. Deci, da cred că nu toți suntem la același nivel...
Fiecare suntem unici in fata Lui. Nu se pot asemana unul cu altul, nici daca doi oameni ar fi gemeni siamezi. Fiecare are destinul sau propriu si calea sa de urmat pentru ca vin cu istoric diferit, vointa proprie si cu viteza diferita de evolutie/invatare.
De aceea mantuirea n-are cum sa fie "pausala"(colectiva).

Un asemenea caz precum cel descris de tine ar putea sa fi fost un inger trimis special cu o misiune; poate de aceea n-ai mai dat de el.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2022, 15:28:45
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
stiu raspusurile ortodoxe (teoretic), dar ce faci cand viata este o lincezeala continua, o truda nesfarsita si nereusita de a face fata provocarilor vietii? Hristos nu exista in suflet ca nu stii, sau uneori ai momente cand nu vrei (din razvratire), sa il aduci in suflet, spovedanie nu merge, duhovnic care sa faca fata situatiei tale sufletesti nu gasesti, sfintii parca sunt surzi si muti (multi o sa spuneti ca eu sunt asa si stiu, insa doar la nivel teoretic, ca practica ma omoara), copii si tot ce se vrea a fi frumos si implinitor trebuie sa iti iasa ochii pentru ele, casnicia nu merge de nicio culoare pana pleaca si ultimul strop de iubire, iar la final te lupti zi de zi cu ganduri necurate de "ce rost are viata?" si sa iti doresti sa se termine mai repede cu ea si mi-e teama sa nu cedez asa cum a facut-o fratele meu mai mic.
la psiholog daca ma duc iese cu scandal ca dau banii aiurea si nu se vad rezultate, iar un duhovnic care sa ma ajute macar putin nu gasesc...unde sa caut ca sa nu dau nici bani cu carul si nici sa nu ajung sa ma prabusesc de tot pana nu va fi prea tarziu?
Am nevoie de ajutor, tip si urlu in familie dupa el si nu gasesc sprijin (sunt doar femeia fara pic de dragoste -aici este un adevar- si fara empatie, buna de nimic si masculinizata), desi mergem in fiecare duminica la biserica si ne spovedim de cel putin 4 ori in an...unde sa caut?
Da,suflet zbuciumat...Este nevoie de mult dialog și multă răbdare pentru a putea atinge toate aspectele acestei stări și am impresia că ele țin în general de niște discuții de intimitate și lucruri tratate atent, calm,cu grijă,din fiecare aspect din sufletul tau și totodată de fiecare situație care a dus la acest impas existențial.

Ar trebui sa găsești o persoana dispusă să de-a atenție sufletului tau și să te ajute să ieși din asta,dar nu prea are nimeni timp,și energia,și puterea de a pătrunde mereu in suflet.

Spovedania, ședințele de terapie au devenit așa opace nu trec sticla sufletului,ajuta poate uneori dar de cele mai multe ori nu prea.

Da,este o luptă unu la unu,tu contra tu....Eul cu ego îl.

Acum ești în situația în care trebuie sa lupți tu singura, să ieși tu cu forțele tale din acest iad personal,și să găsești, să cauți lumina.Iar dacă vei reuși asta,și sunt convins că o vei face vei fi mult mai puternică după aceea.

Sfatul meu este sa nu lași frica și disperarea sa te cuprindă,sa nu ii judeci pe ceilalți că nu te ajuta sau nu te înțeleg.Plus nici măcar tu nu ești de vină,deci așteaptă să treacă această stare,și nu lua decizii pe care sa le regreți mai târziu.

Soluția va veni,și după cum tu cereai și nu primeai....Va veni sub formă de dragoste, înțelegere,pace...

Da de asta ai nevoie,de pace,de dragoste,de înțelegere...

Încearcă întâi să le găsești în tine
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2022, 22:41:50
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Da,suflet zbuciumat...Este nevoie de mult dialog și multă răbdare pentru a putea atinge toate aspectele acestei stări și am impresia că ele țin în general de niște discuții de intimitate și lucruri tratate atent, calm,cu grijă,din fiecare aspect din sufletul tau și totodată de fiecare situație care a dus la acest impas existențial.

Ar trebui sa găsești o persoana dispusă să de-a atenție sufletului tau și să te ajute să ieși din asta,dar nu prea are nimeni timp,și energia,și puterea de a pătrunde mereu in suflet.

Spovedania, ședințele de terapie au devenit așa opace nu trec sticla sufletului,ajuta poate uneori dar de cele mai multe ori nu prea.

Da,este o luptă unu la unu,tu contra tu....Eul cu ego îl.

Acum ești în situația în care trebuie sa lupți tu singura, să ieși tu cu forțele tale din acest iad personal,și să găsești, să cauți lumina.Iar dacă vei reuși asta,și sunt convins că o vei face vei fi mult mai puternică după aceea.

Sfatul meu este sa nu lași frica și disperarea sa te cuprindă,sa nu ii judeci pe ceilalți că nu te ajuta sau nu te înțeleg.Plus nici măcar tu nu ești de vină,deci așteaptă să treacă această stare,și nu lua decizii pe care sa le regreți mai târziu.

Soluția va veni,și după cum tu cereai și nu primeai....Va veni sub formă de dragoste, înțelegere,pace...

Da de asta ai nevoie,de pace,de dragoste,de înțelegere...

Încearcă întâi să le găsești în tine
Foarte frumos raspuns
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.07.2022, 18:33:07
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Ce rost are viata?

Eu cred ca insasi intrebarea este pusa gresit. Corect ar fi sa ne intrebam: Ce rost am eu? Viata mea nu e ceva care sa se intample inafara mea, chiar daca ceea ce se intampla in afara se reflecta in mine. Daca imi pun intrebarea ce rost are viata asa in general, voi constata ca deja au fost date o multime de raspunsuri: ca lumea are un scop si totul este vegheat de pronia divina, sau viata nu are niciun sens si deci suntem pe cont propriu si asa mai departe. Dar toate aceste raspunsuri se refera la lume. Pe noi insa ne intereseaza sa aflam care e scopul vietii noastre, nu scopul pietrelor, copacilor, vietuitoarelor, numerelor, ideilor abstracte si nici macar scopul vietii altora. Unii traiesc pentru a se imbogati, altii traiesc pentru a fi laudati de altii, unii traiesc pentru a supravietui si exista chiar unii care traiesc pentru ca prin betie sau droguri sa uite de ei insisi, dar asta e treaba lor.

Eu zic ca ar fi bine sa ne intrebam ce vrem de la viata si cum putem sa o facem mai buna. Asta pentru ca scopul vietii noastre depinde in primul rand de noi. Daca vrem sa fim ticalosi, putem fi. Daca vrem sa fim cinstiti, putem fi. Daca iubim banii, minciuna, invidia, prostia, aceasta e din cauza noastra. Intreaba-te ce iubesti pentru a afla care e scopul vietii tale. Iar daca ti se pare ca prin ceea ce faci viata ta nu are niciun scop, incearca sa vezi ce ar trebui sa faci pentru ca ea sa aiba totusi un scop.

O simpla sugestie: sa cauti adevarul, dreptatea, respectul fata de altii, compasiunea etc., adica tot ceea ce te face sa fii om (cu majuscula). Unii te-ar sfatui sa traiesti in credinta, altii sa faci anumite lucruri, de exemplu sa mergi la biserica cat mai des, altii te-ar sfatui sa citesti carti precum Biblia sau Originea speciilor. Dar intreaba-te: daca ar fi sa alegi intre a-ti pierde credinta si a ucide un om, ce ai face? Dar daca ar trebui sa alegi intre a merge la biserica si a-l arunca intr-o prapastie, ce ai face? Dar daca ar fi sa te afli in situatia de a salva din valurile marii ultimul exemplar al Bibliei si a salva un om de la inec, cum ai alege? Deci ce e mai important in viata ta: lucrurile, ideile, propria piele sau cei de langa tine? Raspunde la intrebare si vei afla care e scopul vietii tale. Eu n-am de gand sa-ti dau niciun raspuns. Te-am indemnat doar sa-ti pui niste intrebari.

Si apropo, sedintele la psiholog nu reprezinta chiar bani aruncati pe fereastra. Unii de aici vor zice tocmai contrariul, insa nu comentez. Probabil te vor trimite la duhovnic. Dar tu faci cum vrei... vezi ca spovedania nu a functionat deloc. Iar mersul la biserica, ce sa zic! Daca o treaba nu merge, cautam o alta solutie. Altfel va trebui sa-ti pun o ultima intrebare: cum se numeste acel om care vazand ca un lucru nu merge, continua sa persiste in a-l face? Neintelept? Iar in paralel cu psihologul, fa-ti prieteni. Acestia pot sa-ti ofere suport moral. Numai ca prietenii acestia trebuie sa fie oameni normali la cap, pentru ca luandu-ne dupa unii care au luat-o razna, riscam si noi sa o luam razna.

Numai cele bune si succes!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare