Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 21.01.2010, 21:24:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De asta zic eu mai sus ca nu putem sa ii numim asa, tam nisam, eretici pe catolici si nici chiar pe protestanti, chiar daca au idei neortodoxe: asta vroiam sa zic cand spuneam ca dureaza de prea multa vreme ca sa ii putem trata ca sfintii parinti pe ereticii proaspeti.
Vai ce le sucesti si le intorci, Fani!
Eu nu incetez sa ma intreb.. unde ai invatat asta? Pare ceva invatat.. pur si simplu, ma dai gata, eu urmaresc postarile tale mai mult ca sa ma amuz cu talentul tau de a intoarce discutia.
Reiau:
Lavrentiu spune:"Fani, nu oricine crede gresit este eretic, ci cel care nu se indreapta atunci cand i se arata adevarul. Dar ca sa devii eretic trebuie sa fi fost anterior in sanul ortodoxiei. Altfel, esti doar neortodox."
Mesajul iti este doar tie adresat, doar tu trebuie sa iei aminte. La ce? La ce inseamna a fi eretic..
Eu am inteles ca Lavrentiu te-a atentionat f elegant si voalat ca oricine poate ajunge eretic daca ignora adevarul din fata!

Si uite ce raspunzi tu!

Chiar luat la modul general, mesajul lui Lavrentiu sugereaza ca cei "neortodocsi" au si mai putine in comun cu ortodocsii decat ereticii.
Dar tu ai preluat doar ideea: nu putem numi pe oricine eretic (si ai dat de inteles ca sunteti pe aceeasi lungime de unda, cumva)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 22.01.2010, 00:16:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Vai ce le sucesti si le intorci, Fani!
Eu nu incetez sa ma intreb.. unde ai invatat asta? Pare ceva invatat.. pur si simplu, ma dai gata, eu urmaresc postarile tale mai mult ca sa ma amuz cu talentul tau de a intoarce discutia.
Reiau:
Lavrentiu spune:"Fani, nu oricine crede gresit este eretic, ci cel care nu se indreapta atunci cand i se arata adevarul. Dar ca sa devii eretic trebuie sa fi fost anterior in sanul ortodoxiei. Altfel, esti doar neortodox."
Mesajul iti este doar tie adresat, doar tu trebuie sa iei aminte. La ce? La ce inseamna a fi eretic..
Eu am inteles ca Lavrentiu te-a atentionat f elegant si voalat ca oricine poate ajunge eretic daca ignora adevarul din fata!

Si uite ce raspunzi tu!

Chiar luat la modul general, mesajul lui Lavrentiu sugereaza ca cei "neortodocsi" au si mai putine in comun cu ortodocsii decat ereticii.
Dar tu ai preluat doar ideea: nu putem numi pe oricine eretic (si ai dat de inteles ca sunteti pe aceeasi lungime de unda, cumva)
Nu stiu de ce trebuie sa fi invatat undeva asa ceva.
Atat calitatile, cat si defectele acestui fel al meu de a 'intoarce discutia' imi apartin. Te asigur ca nu am fost invatata de nici o organizatie suspecta.

In orice caz, eu nu asa am inteles mesajul lui Lavrentiu. Dar sa spuna el.
La noi e noapte, asa ca nu mai am putere sa mai continui sa intorc discutia si cu tine :-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 22.01.2010, 03:53:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=eduardd;203235]Pentru a avea o discutie cu adevarat constructiva este foarte important sa stim pozitia noastra (personala) raportata la tema.
Pentru ca asa cum spuneam pe un alt topic doar unii au ajuns la "masterul duhovnicesc"... Stiind acestea se cuvine sa ne exprimam clar pentru a da ocazia si celor mai mici (ca mine) sa priceapa pozitia fiecaruia.

Diferenta de opinie (dupa parerea mea) pleaca tocmai de la acest "mic cuvant".
Rugaciunea NU exista fara Comuniune. Asta e pozitia mea.
Pozitia ta insa este:
Eu prin comuniune intelegeam impartasanie comuna aici.

De aici am senzatia ca plecam pe cai diferite.[quote]
Pe mine recunosc ca m-ati bagat in ceata cu discutia despre comuniune, deoarece stiu ca orice catolic este in comuniune cu Papa, intelegand prin asta (eu personal), ca enoriasii catolici trebuie sa creada in ce crede Papa. Pentru mine asta inseamna comuniune. Sau poata ca cuvantul comuniune inseamna mai multe lucruri... Am dat cautare si iata ce am gasit:
"Episcopii din diferite Biserici locale, care, împreună cu Papa, sunt custozii adevărului și iubirii în unitate", se spune intr-un articol.
Intr-alt articol se vorbeste despre Biserica Anglicana, "care doreste sa intre in deplina comuniune cu Biserica Catolica." Iata un motiv de bucurie pentru ecumenisti. Cu aceasta ocazie catolicii vor fi de doua ori "castigatori", caci de acum vor avea si preotia femeilor, pe care o castiga prin deplina comuniune cu Biserica Anglicana.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 22.01.2010, 04:10:30
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Comuniunea este prin impartasire in comun, nu prin rugaciune!!! Elementul divino-uman care mentine si defineste comuniunea, este Sfanta Impartasanie. De aceea nu trebuie impartasiti ereticii.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 22.01.2010, 04:26:02
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc pentru lamurire.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 22.01.2010, 07:55:40
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Comuniunea este prin impartasire in comun, nu prin rugaciune!!! Elementul divino-uman care mentine si defineste comuniunea, este Sfanta Impartasanie. De aceea nu trebuie impartasiti ereticii.
Aceasta este comuniunea euharistica, care defineste - mai bine zis construieste - comunitatea crestina, adica Biserica.

Dar mai exista si comuniunea in rugaciune, de aceea o opresc Sfintii Parinti, pentru ca rugaciunea in comun se face tocmai pentru ca cei ce o practica sa devina "un singur duh", adica sa se uneasca in respectiva rugaciune. Din acest motiv eu ma opun rugaciunii comune, fie ea si "Tatal nostru".
Reply With Quote
  #127  
Vechi 22.01.2010, 08:06:57
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu stiu de ce trebuie sa fi invatat undeva asa ceva.
Atat calitatile, cat si defectele acestui fel al meu de a 'intoarce discutia' imi apartin. Te asigur ca nu am fost invatata de nici o organizatie suspecta.

In orice caz, eu nu asa am inteles mesajul lui Lavrentiu. Dar sa spuna el.
La noi e noapte, asa ca nu mai am putere sa mai continui sa intorc discutia si cu tine :-)
Am sa lamuresc ce vroiam sa spun si imi cer scuze daca am fost prea vag.

Eretic, din punctul nostru de vedere, este crestinul ortodox care raspandeste o credinta gresita si care, atunci cand este atentionat de dreptcredinciosi, nu se caieste, nu se indreapta si astfel cade sub osanda Bisericii, fiind rupt de ea pentru ca "tumoarea" sa nu se intinda.

Asadar: nu poti fi eretic daca nu esti mai intai ortodox. De aceea credinciosii neortodocsi sunt doar atat: neortodocsi. Pentru mine asta e mai grav, ei sunt - ca sa fiu vulgar - intr-o liga inferioara.

Asta nu inseamna ca neortodocsii nu fac parte din biserici eretice / schismatice. Si se afla si ei la randul lor sub osanda hotararilor Sinoadelor. Intre ei sunt unii care se apropie - in credinta si manifestare - de Ortodoxie. Dar aceasta nu este suficient: ei trebuie sa devina ortodocsi prin Botez, si doar atunci pot fi considerati in comuniune cu noi.

Ca sa dau si un exemplu: intre teologul occidental, oricat de ortodox ar fi in credinta, si mosneagul cu care ma impartasesc din acelasi potir, ramane ortodox mosneagul. Teologul trebuie sa se boteze, ca e neortodox.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 22.01.2010, 08:28:05
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit Saptamina de ruguga????

ma intreb daca folosim ceva din aceste saptamini de rugaciune aducem un serviciu Lui Dumnezeu sau noua? cred ca trebuie sa gindim in spiritul scripturii,,ca toti oamenii sa se mintuiasca si la cunostinta adevarilui sa vina,,.Daca avem noi ortodocsii adevarul suprem sa-l facem conoscut tuturor celor ce stau in intuneric si-n umbra mortii chiar si o saptamina pe an sa nu ziica Domnul Iisus ca am pus lumina sub obroc ci sa-i certe pe ei ca nu au deschis ochii sa vada lumina cea adevarata a Bisericii ortodoxe.Atunci nu vor avea cuvint de dezvinovatire ca nu au stiut sau nu lea zis nimeni .Apoi nu stim noi oamenii lucrarea lui Dumnezeu trebuie sa ne facem tuturor toate chiar si rugaciune in comun daca prin asta se vor rusina de goliciuna lor sau isi vor pune intrebarea daca sint sau nu pe undrum bun.Cred ca acesta este de fapt rostul rugaciunii si daca suntem pe un drum bun sau nu il vom vedea mai tirziu caci aceste rezultate se vad in timp
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.01.2010, 08:55:00
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anca, raspunsul la intrebarea ta legata de Comuninunea prin rugaciune, a fost data de Lavrentiu.
Dar mai exista si comuniunea in rugaciune, de aceea o opresc Sfintii Parinti, pentru ca rugaciunea in comun se face tocmai pentru ca cei ce o practica sa devina "un singur duh", adica sa se uneasca in respectiva rugaciune. Din acest motiv eu ma opun rugaciunii comune, fie ea si "Tatal nostru".

Lavrentiu, multumesc (inca odata) pentru completare.

Noessia, gandim diferit. Pana la un punct sunt de acord cu voi.
Daca e sa vorbim de Iubire, atunci DA sunt de acord cu voi. Insasi Mantuitorul ne-a invatat sa iubim pe toti la fel!
Dar, iubim?????
Oare am ajuns la masura Sfantului Siluan sau a lui Gheronda Pasisie sau a Batranului Porfirie sau a Sfintei Chiriachi sau a Sfintei Filofteia de a iubi lumea?? Eu cred ca NU. De aceea se cuvine sa vorbim din pozitia noastra de a iubi pe toti la fel. Nu este corect sa ne imbracam cu "penele" altuia si sa vorbim de iubire. E drept dam "bine"... dar Nu putem zbura..
Nu mi se pare corect sa folosim doar iubirea din vietile sfintilor ( "sa uitam" mortile lor martirice) si sa ne folosim de ea in acest "duh ecumenic". Ei au iubit, DA! Dar, au murit pentru Adevar!
Imi vorbiti de copii si de tanti Floarea care nu stie la 80 de ani ce este Ortodoxia.
pai nici eu nu stiu inca...dar macar caut sa aflu!
Cine cauta, gaseste!
Nu ne putem scuza "Doamne nu am stiut sa te caut".

Bine spune Lavrentiu, cand e vorba de Adevar NU este suficienta Iubirea. Trebuie marturisit. Acest duh ecumenist imbracat in "dulcea iubire" NU este bun!

Si pentru ca firea mea este de a da exemple concrete nu citate teologice va povestesc ceea ce eu insumi am trait.

Prietena mea din copilarie este catolica. O iubesc ca pe sora mea. Acum 12 ani tatal ei a suferit in infarct si a paralizat. M-a rugat sa merg cu ea la duhovnicul meu (stia ca parintele scapase pe multi de la moarte cu rugaciunea si mila Stapanei). Zis si facut! Am ajuns la sfintia sa si primul cuvant pe care mi l-a spus a fost asa:
Jenica, fata mea, de ce ai adus-o la mine pe aceasta pentru ca NU este de a mea??
Fata a inceput sa planga, crezand ca nu o va ajuta...
dar parintele a continuat "Nu-L voi scoate afara pe cel ce vine la Mine", dar pentru acestea trebuie sa cauti sa vezi Adevarul si sa lasi tigara (fata fuma).

Tatal traieste si in ziua de azi, dar fata nu si-a respectat promisiunea si tatal a paralizat din nou. In aceasta stare se afla si in ziua de astazi.
Exemple mai am multe dragele mele, dar nu crde ca mai e cazul sa le pomenesc.
Intelegti de ce pur si simplu, NU POT trece peste ceea ce acesti parinti imbunatati au lasat in inima mea??


Asa ca indiferent ce imi veti spune voi fetelor, nu pot fi de acord cu voi. Oricat v-as iubi, nu pot!
Viata/inima insasi, nu imi da voie sa spun ca voi. E parerea voastra, o respect. Dar, atat! Nu suntem in masura sa judecam Ierarhii dar nici nu putem tacea cand e vorba de Adevar!

Eu nu mai intervin pe acest topic de acum. Consider ca am spus ce am avut de spus. Ceea ce as scrie de acum inainte ar insemna "discutii despre discutii".

Am dat exemple vii, contemporane cu noi pentru a nu starni un alt subiect. Traim alte vremuri... Acesta s-a tot discutat si rasdiscutat pe alte topice. Eu una am cam obosit de acest "traim alte vremuri"..

In rest, Bucurie tuturor!

Last edited by eduardd; 22.01.2010 at 09:15:16.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 22.01.2010, 09:15:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Am sa lamuresc ce vroiam sa spun si imi cer scuze daca am fost prea vag.

Eretic, din punctul nostru de vedere, este crestinul ortodox care raspandeste o credinta gresita si care, atunci cand este atentionat de dreptcredinciosi, nu se caieste, nu se indreapta si astfel cade sub osanda Bisericii, fiind rupt de ea pentru ca "tumoarea" sa nu se intinda.

Asadar: nu poti fi eretic daca nu esti mai intai ortodox. De aceea credinciosii neortodocsi sunt doar atat: neortodocsi. Pentru mine asta e mai grav, ei sunt - ca sa fiu vulgar - intr-o liga inferioara.

Asta nu inseamna ca neortodocsii nu fac parte din biserici eretice / schismatice. Si se afla si ei la randul lor sub osanda hotararilor Sinoadelor. Intre ei sunt unii care se apropie - in credinta si manifestare - de Ortodoxie. Dar aceasta nu este suficient: ei trebuie sa devina ortodocsi prin Botez, si doar atunci pot fi considerati in comuniune cu noi.

Ca sa dau si un exemplu: intre teologul occidental, oricat de ortodox ar fi in credinta, si mosneagul cu care ma impartasesc din acelasi potir, ramane ortodox mosneagul. Teologul trebuie sa se boteze, ca e neortodox.
Da, sunt in principiu de acord cu ce spui pana la ideea ca
1) trrecerea la ortodoxie trebuie facuta neaparat prin botez (dupa hotararile sinoadelor numai unii eretici care nu recunosc sfanta Treime trebuie botezati
2) (in legatura cu ce ziceai mai sus de comuniune): comuniunea dintre doua biserici locale se realizeaza prin euharistie, care are drept conditie credinta comuna. Rugaciunea intra de obicei in practicile liturgice si ele nu sunt comune, insa dupa parerea mea nu este nevoie neaparat a fi in comuniune pentru a putea face o rugaciune comuna care poate fi acceptata de toti.
In fi,e am ajuns la fundul discutiei, nu am nici un argument nou...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Comentariu rugaciune "Cuvine-se cu adevarat" Ludescu Despre Biserica Ortodoxa in general 17 26.05.2011 04:17:42
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42