Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 24.10.2016, 21:04:22
Cristina B. Cristina B. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2016
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Ar trebui facuta o enclava si construit un zid chinezesc in jurul ei.. si bagat acolo Iohanis cu toti votantii lui si simpatizantii casatoriei intre persoane de acelasi sex.. ca si asa zice ca- i minoritar ..numai bine si sa ne lase pe noi in pace!
Reply With Quote
  #282  
Vechi 24.10.2016, 21:07:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Voi tot vorbiți despre ce ar trebui să facă un președinte. Din păcate noi avem un "șef de stat" cu mentalitate se vătaf.
Da Cezar, ai dreptate, dapdv suntem la ani în urma "civilizaților" din vest.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #283  
Vechi 24.10.2016, 21:09:34
Cristina B. Cristina B. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2016
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si la inceput n-am crezut, mai ales ca e vorba de el, dar na dandana:
https://www.facebook.com/cartarescu....34426999912861
Cine- i asta si de ce e atata de bagat in seama? A facut vre- o minune ceva? O vindecare.. ???
Reply With Quote
  #284  
Vechi 24.10.2016, 22:28:20
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina B. Vezi mesajul
Cine- i asta si de ce e atata de bagat in seama? A facut vre- o minune ceva? O vindecare.. ???
Actualmente, Mircea Cărtărescu este conferențiar universitar la Catedra de literatură română a Facultății de Litere a Universității din București.[11] Mircea Cărtărescu este căsătorit cu poeta Ioana Nicolaie.[12] Ultimele sale cărți publicate, De ce iubim femeile și Frumoasele străine i-au adus un succes de box-office, figurând pe lista de cărți bestseller ale editurii care îi publică toate cărțile și cu care a semnat un contract de exclusivitate
Cu alte cuvinte este o personalitate a culturii romane, adica o voce de reper a societatii civile.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 24.10.2016, 23:03:55
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina B. Vezi mesajul
Ar trebui facuta o enclava si construit un zid chinezesc in jurul ei.. si bagat acolo Iohanis cu toti votantii lui...
Doamna, eu l-am votat pe Iohannis in ambele tururi la alegerile prezidentiale... "cu ambele maini" - cum s-ar spune. Am avut incredere in el, mai ales ca el candida din partea unei formatiuni (PNL+PDL) numita "Alianta Crestin-Liberala". Aceasta alianta avea (sau trebuia sa aiba) dogma politica a crestin-democratiei. Ideologia crestin-democratiei apartine politicii de dreapta si consta in respectarea valorilor morale ale Crestinismului. Oricare partid de dreapta serios din Europa (precum cel din Polonia) nu se dezice de dogma crestina, nu se dezice de lupta impotriva avorturilor, nu se dezice de lupta impotriva mariajului gay.
Nu am vrut sa-l votez pe Victor Ponta pentru ca in anul 2013, cand Parlamentul facea o revizuire generala a Constitutiei, mai multe organizatii ortodoxe dar si Patriarhia au vrut ca in Constitutie sa fie scris "barbat si femeie" in loc de "soti"... in acele momente dl Victor Ponta a spus ca "nu vrem o republica fundamentalista".
Pe de alta parte, Domnul Iohannis, care a reprezentat electoratul crestin-democrat la alegeri, s-a dezis de viziunea crestin-democratiei. Acum sunt dezamagit profund de declaratiile lui si imi doresc sa nu "pupe" si un alt mandat.

Prin urmare, cred ca este timpul ca noi, crestinii, sa ne implicam din ce in ce mai mult in viata politica, sa ne facem vocea auzita si sa inlaturam asa-zisii politicieni care nu au nici o legatura cu valorile morale.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 24.10.2016, 23:25:34
Cristina B. Cristina B. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2016
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Este trist tot ce se intampla acum... am citit zilele trecute ca in Suedia vor sa legifereze incestul.. ceva de genul ca fratii peste 15 ani pot avea relatii sexuale si ca se poate face sex cu un cadavru daca acesta si- a dat acordul in timpul vietii . Doamne fereste!

Uite ce vor tinerii liberali de acolo : http://www.evz.ro/suedia-incestul-si...egalizate.html

Last edited by Cristina B.; 24.10.2016 at 23:33:59.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 25.10.2016, 00:29:27
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina B. Vezi mesajul
Este trist tot ce se intampla acum... am citit zilele trecute ca in Suedia vor sa legifereze incestul.. ceva de genul ca fratii peste 15 ani pot avea relatii sexuale si ca se poate face sex cu un cadavru daca acesta si- a dat acordul in timpul vietii . Doamne fereste!

Uite ce vor tinerii liberali de acolo : http://www.evz.ro/suedia-incestul-si...egalizate.html
Si prin "In Suedia vor sa legifereze incestul si necrofilia", vrei sa spui ca o singura persoana din toata Suedia a zis asta, iar toata lumea i-a sarit in cap?

Cancanuri.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 25.10.2016, 12:58:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Da, sunt de acord ca definitia clasica a familiei sa faca parte din actuala Constitutie.
Vreau sa vad acolo, clar, ca familie e ce stiam cu totii ca este, de la parintii si strabunii nostri: mama, tata, copiii.
La referendum voi semna, probabil. Sigur nu sunt, pentru ca nu stiu daca mai apuc ziua de maine. E singurul motiv care ma retine, in rest imi doresc sa semnez la referendum, desigur.
Aveti cumva la indemana punctul in care sta scris in Constitutie despre familie?
Fiindca exista mai multe forme de familie. Eu nu sunt de acord ca ar fi mama, tata si copiii. Doar atat? Si restul?

- mama, tata, casatoriti, fara copii = ?
- mama (divortata, sau vaduva) cu copii = ?
- tata (divortat sau vaduv) cu copii = ?
-

Si mai am o nelamurire generala - se vorbeste in legi si alte documente de guvernare despre aspectul crestin-ortodox al tarii? Le influenteaza cumva?
Pentru ca aici intervin niste lucruri delicate.
Voi (unii) doriti ca tara sa fie guvernata dupa principii si reguli ortodoxe, dar nu stiu daca asta este prevazut undeva.
Daca da, atunci e una.
Daca nu, atunci nu se pot cere anumite lucruri si au dreptul sa ceara si altii drepturi: atei, de alte confesiuni, alte religii.

In rest eu sincer nu stiu daca s-a nascut omul sau guvernul perfect care sa ne conduca si care sa multumeasca pe absolut toti. Nu cred.
Si va reamintesc ca nici o tara nu este singura pe lume, de capul ei. Suntem toti intr-un sistem, tot timpul.
Nici la nivel politic si nici la nivel de credinta macar, nu facem (numai) ce vrem noi. Asta este problema.

Si ca sunt mai multe pareri si tabere este una, dar ca sa vorbim precum Cristina B. este o porcarie si mai ales nu este crestin de nici un fel. (vezi postarea nr. 281).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 25.10.2016 at 13:01:17.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 25.10.2016, 13:27:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Art. 48 – Familia
(1) Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între soți, pe egalitatea acestora și pe dreptul și îndatorirea părinților de a asigura creșterea, educația și instruirea copiilor.
(2) Condițiile de încheiere, de desfacere și de nulitate a căsătoriei se stabilesc prin lege. Căsătoria religioasă poate fi celebrată numai după căsătoria civilă.
(3) Copiii din afara căsătoriei sunt egali în fața legii cu cei din căsătorie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #290  
Vechi 25.10.2016, 14:41:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Da, sunt de acord ca definitia clasica a familiei sa faca parte din actuala Constitutie.
Vreau sa vad acolo, clar, ca familie e ce stiam cu totii ca este, de la parintii si strabunii nostri: mama, tata, copiii.
La referendum voi semna, probabil. Sigur nu sunt, pentru ca nu stiu daca mai apuc ziua de maine. E singurul motiv care ma retine, in rest imi doresc sa semnez la referendum, desigur.
Atunci nu stiu ce mai discutam noi aici.

Ce pot sa sa-ti urez decat..sanatate si sa prinzi macar nuntiile daca nu si primul bebe :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare