Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2015, 22:26:35
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Charlie Hebdo, sau terfelirea religiei in numele libertatii de expresie !

Desi atacurile teroriste intreprinse in numele religiei de orice fel si dogma,sunt cu totul pagane si lipsite de orice religiozitate,totusi obraznicia grafic-editoriala a fituicii de caricaturi franceze,este una ce esueaza in sminteala ateisto-provocatoare !
Nu cred,ca libertatea de expresie ,poate fi folosita ca pretext irefutabil pentru a-i jigni pe altii si pentru a le produce cu cea mai sadica perfidie,socuri vizuale cu totul respingatoare si neplacute.
Si cu asta se ocupa Charlie Hebdo !!!

http://www.aufeminin.com/societe/cha...gay-s7357.html

Desigur,ca deplangem si regretam atacurile teroriste soldate cu morti si raniti,insa nu ne putem stpani o intrebare :
Care sa fi fost resortul ascuns,din cauza caruia susnumita publicatie,departe de a-si potoli asalturile indecente moral,asupra religiei,in urma unor somatii,dimpotriva le-a intetit ???

Uneori,proverbul romanesc care spune ca ,cine seamana vant culege furtuna,e bine de luat in seama !!!
  #2  
Vechi 07.01.2015, 22:35:28
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu poti nega faptul ca este o reactie extrem de exagerata la adresa unei stiri facuta in batjocura.

Orice persoana are dreptul la libera exprimare: si cel ce insulta, cat si cel insultat. Ambele tabere au gresit, una mai mult ca alta. Primii au gresit pentru ca au facut o satira fara motiv la adresa unui profet (desi aveau dreptul sa o faca fara sa fie omorati) , iar cei din urma au gresit ca s-au apucat sa-i omoare in numele lui Dumnezeu pe primii.
  #3  
Vechi 08.01.2015, 00:01:59
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu poti nega faptul ca este o reactie extrem de exagerata la adresa unei stiri facuta in batjocura.

Orice persoana are dreptul la libera exprimare: si cel ce insulta, cat si cel insultat. Ambele tabere au gresit, una mai mult ca alta. Primii au gresit pentru ca au facut o satira fara motiv la adresa unui profet (desi aveau dreptul sa o faca fara sa fie omorati) , iar cei din urma au gresit ca s-au apucat sa-i omoare in numele lui Dumnezeu pe primii.
toata lumea gandeste la fel, dar tot o mizerie e scandalul.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #4  
Vechi 08.01.2015, 10:10:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Daca, in urma acestui atentat criminal profesionist si profesional, clasa politica, opinia publica, oamenii simpli din Franta vor realiza ca exista o amenintare concreta si teribila din partea dusmanilor lui Cristos asupra vietilor si caminelor lor, inseamna ca tot se va scoate un bine dintr-un rau si acei ziaristi, caricaturisti si politisti n-au murit degeaba.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #5  
Vechi 08.01.2015, 12:39:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Evident că au murit degeaba oamenii ăia, orice moarte e tragică.
Stau și mă întreb: același tip de caricaturi aveau cu și despre evrei? Sau dacă te iei de evrei e antisemitism și dacă te iei de musulmani/creștini e libertate de expresie?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #6  
Vechi 08.01.2015, 12:52:51
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Evident că au murit degeaba oamenii ăia, orice moarte e tragică.
Stau și mă întreb: același tip de caricaturi aveau cu și despre evrei? Sau dacă te iei de evrei e antisemitism și dacă te iei de musulmani/creștini e libertate de expresie?
Aveau despre oricine. Insultau pe toti in mod egal :))
  #7  
Vechi 14.01.2015, 15:55:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Evident că au murit degeaba oamenii ăia, orice moarte e tragică.
Stau și mă întreb: același tip de caricaturi aveau cu și despre evrei? Sau dacă te iei de evrei e antisemitism și dacă te iei de musulmani/creștini e libertate de expresie?
buna intrebare!
ps: La Multi Ani amice!
  #8  
Vechi 08.01.2015, 18:03:39
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Daca, in urma acestui atentat criminal profesionist si profesional, clasa politica, opinia publica, oamenii simpli din Franta vor realiza ca exista o amenintare concreta si teribila din partea dusmanilor lui Cristos asupra vietilor si caminelor lor, inseamna ca tot se va scoate un bine dintr-un rau si acei ziaristi, caricaturisti si politisti n-au murit degeaba.
La multi ani, Mihnea!
Mno, nu te supara, dar asta e o intelegere ramasa in stadiul larvar de pe vremeea cruciadelor.
Dusmanii lui Cristos sunt cei ce conduc planeta, indeosebi ce numesc eu euroamerica.
Daca vezi un bou uman care starneste intentonat o haita mare de lupi, cine e idiotul? "Omul" sau animalele? Europenii se cred superiori? Atunci sa se poarte ca atare!
Sunt lucruri care pur si simplu nu se ating cu batjocura. Asa cum eu nu rid de ateul Hawking ca e foarte bolnav, nici ateii militanti nu trebuie sa rida de Isus, Muhammad, Krishna, etc. A, putem si trebuie sa propovaduim. Asta e una, si e de la Dumnezeu. "Mergeti si faceti ucenici, etc.". A blasfemia nu e de la Creatorul.
Ca sa fie limpede.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 08.01.2015 at 19:18:05.
  #9  
Vechi 08.01.2015, 18:25:32
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
O spun tare: cainii aia europeni atei au meritat-o. Punct.
Dragut... Oamenii au meritat sa moara pentru niste caricaturi care puteau foarte bine sa fie ignorate...
  #10  
Vechi 08.01.2015, 20:59:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
La multi ani, Mihnea!
Mno, nu te supara, dar asta e o intelegere ramasa in stadiul larvar de pe vremeea cruciadelor.
Dusmanii lui Cristos sunt cei ce conduc planeta, indeosebi ce numesc eu euroamerica.
Daca vezi un bou uman care starneste intentonat o haita mare de lupi, cine e idiotul? "Omul" sau animalele? Europenii se cred superiori? Atunci sa se poarte ca atare!
Sunt lucruri care pur si simplu nu se ating cu batjocura. Asa cum eu nu rid de ateul Hawking ca e foarte bolnav, nici ateii militanti nu trebuie sa rida de Isus, Muhammad, Krishna, etc. A, putem si trebuie sa propovaduim. Asta e una, si e de la Dumnezeu. "Mergeti si faceti ucenici, etc.". A blasfemia nu e de la Creatorul.
Ca sa fie limpede.
De data asta ai iesit din trafic,pe aratura ...
Cine esti tu sau altii ca sa aveti titlu de propritate asupra altor oameni-in special de alte credinte?
Ei sunt liberi sa gandeascaa si sa actioneze asa cum ii inspira duhul lor;daca poti sa-l ajuti cu ceva,atunci nu pregeta! Dar sa-l omori?
Cu ce drept?Cine ti-a dat acest drept?
Sa fie clar,nici macar Sfintii pe pamant nu au fost investiti cu titlul de a-I ucide pe pagani sau pe necredinciosi!

Vreti sa fiti placuti in fata Domnului,ingrijiti-va de voi,aplicati extremismul in lupta voastra cu patimile!
Lasati caricaturile si bancurile pe mana lui Dumnezeu si mai ales MOARTEA/VIATA ALTOR OAMENI!

Suportul acesta pe care scrieti este un forum orthodox-acea credinta care indeamna oamenii sa-si dea viata sau sa se sacrifice pe ei insusi pt Dumnezeu,nu sa-i omoare pe altii in numele Lui!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 08.01.2015 at 21:06:14.
Subiect închis