Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.10.2008, 15:00:59
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Orice relatie cu implicarea unor acte sexuale in afara casatoriei este pacat,care opreste cel putin un an de la impartsire dupa sistare(si asta daca exista apoi cainta sincera si curatenie exemplara!).
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.10.2008, 08:00:27
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei23 Vezi mesajul
Parintii mei au cununat acum multi ani . Cum era de asteptat Finii au avut un copil, mai exact o fata foarte frumoasa de care m-am indragostit. Eu sunt baiatul nasilor si vreau sa stiu daca este permisa o relatie intre copii nasilor si a finilor. Nu am gasit nimic pro sau contra unei asemenea relatii. Va rog sa ma ajutati sa tiu daca e un pacat pentu a nu-l produce
[COLOR=darkred]NUNTA CRESTINA-Parintele Cleopa[/COLOR]

[COLOR=red]Rudeniile din dumnezeiescul Botez. Acestea rudenii sunt oprite sa se ia in casatorie pana la gradul sapte inclusiv.[/COLOR]

Nasul, daca a botezat un copil, baiatul acela, daca a crescut, nu poate lua pe fiica nasului, dar nici pe fata fiului, nepoata de la fiu. De abia poate lua pe stranepoata nasului. Tot asa si daca acest baiat al nasilor ar avea un baiat, nu poate lua pe fata nasului, ci numai pe nepoata nasuIui.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.10.2008, 18:59:44
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit Raspuns

Citat:
În prealabil postat de andrei23 Vezi mesajul
poti sa imi dai te rog acel citat din biblie, sau ma rog unde scrie, scz, nu prea am citit biblia, insa asta nu ma impiedica sa cred in DUMNEZEU
Nu lua Biblia asa cum o iau protestantii (Sola Scriptura). Biblia nu a fost niciodata vazuta in Biserica ca continand TOT adevarul si ca nu ar fi nimic vredic de crezare in afara ei. Teoria asta au inventat-o protestantii pe la 1500 si ceva.

Nu scrie nicaieri in Biblie de casatorie si de gradele de rudenie spirituala, insa scrie foarte clar in canoanele Sfintilor Parinti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.10.2008, 23:19:15
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Parintele Cleopa gresete !Nu exista asa ceva la vre-un canon ecumenic si nici localnic!can 53 sin VI ecumenic opreste la botez casatoria pana la gradul al doilea.Aratati-mi canonul care vorbeste de impediment de casatorie la botez pana la gradul sapte!Deci concret de unde scoate asta parintele Cleopa?Nu uitati ca nici parintele Cleopa nu poate anula un canon ecumenic!In situatia de mai sus se poate face casatorie cu binecuvantarea arhiereului!Intrebati pe oricine a studiat dreptul canonic sau pe orice arhiereu!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.08.2009, 14:00:33
andrei23 andrei23 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2008
Mesaje: 12
Implicit

Am cautat in canoane si nu am gasit nimic, poate poti sa imi indentifici exact unde, mersi
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.08.2009, 15:57:23
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

A trecut aproape un an si inca nu ati rezolvat problema?
Parintii vostri sunt de acord?
Intrebati un duhovnic bun, cu siguranta veti primi raspunsul la problema voastra, chiar daca nu e cel asteptat de voi.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.03.2010, 16:53:11
t_luciano11 t_luciano11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Mesaje: 2
Implicit

Doamne ajuta! Din ce am inteles eu si imi aduc aminte daca parintii tai ii sunt sunt nasi de botez in nuci un caz nu se poate voi fiind astfel frati spirituali
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.03.2010, 17:19:41
lazar_andreea lazar_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei23 Vezi mesajul
Parintii mei au cununat acum multi ani . Cum era de asteptat Finii au avut un copil, mai exact o fata foarte frumoasa de care m-am indragostit. Eu sunt baiatul nasilor si vreau sa stiu daca este permisa o relatie intre copii nasilor si a finilor. Nu am gasit nimic pro sau contra unei asemenea relatii. Va rog sa ma ajutati sa tiu daca e un pacat pentu a nu-l produce
Extras din Pidalion (Carma Bisericii Ortodoxe), Cap. 8. Despre rudenia din Sfantul Botez, pag. 747, editia 2007, apare cu binecuvantarea PS. Calinic - Episcopul Argesului
"Rudenia aceasta este cand primeste cineva copil din Sfantul Botez. [...] Canonul 53 al Sinodului al 6-lea Ecumenic, zice ca rudenia dupa duh, este mai mare decat cea trupeasca.

OPRITE
1. Nu poate lua nasul (sau fiul sau trupesc) pe fina sa. Caci aceasta catre dansul este fiica duhovniceasca, iar catre fiul lui este sora duhovniceasca, si prin urmare de a doua spita.
2. Nici pe maica ei, sau pe fiica ei. Ca este de spita a 2-a.
3. Nici unul din fiii nasului nu poate lua pe maica finului tatalui lor. Fiindca se socotesc catre dansa nepoti, si sunt de a 3-a spita.
4. Nici poate vreun fiu a lua pe fiica finei tatalui sau (sau dimpotriva), caci se socoteste unchi duhovnicesc catre dansa, si este de spita a 3-a."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.05.2010, 00:26:04
man22crina man22crina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 1
Implicit pt. andrei23

Buna!...as dori sa stiu daca ai gasit vreo "rezolvare" (daca as putea sa ma exprim asa) la situatia pe care ai descris-o?...sunt curioasa pt. ca si eu ma aflu intr-o dilema exact de acelasi tip si desi stiu ca din punct de vedere religios nu este posibila nici o legatura intre noi nu putem renunta unul la altul...te rog daca poti sa imi dai ceva detalii referitor la modul in care ati abordat voi problema!....ahh....si mai ales cum au reactionat parintii vostrii?...ms mult!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.05.2010, 12:04:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de man22crina Vezi mesajul
Buna!...as dori sa stiu daca ai gasit vreo "rezolvare" (daca as putea sa ma exprim asa) la situatia pe care ai descris-o?...sunt curioasa pt. ca si eu ma aflu intr-o dilema exact de acelasi tip si desi stiu ca din punct de vedere religios nu este posibila nici o legatura intre noi nu putem renunta unul la altul...te rog daca poti sa imi dai ceva detalii referitor la modul in care ati abordat voi problema!....ahh....si mai ales cum au reactionat parintii vostrii?...ms mult!
E o chestiune de interpretare a canoanelor, cauta textul exact (l-am postat pe aici pe un topic asemanator) si eventual intreaba si cativa preoti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De Sfintele Pasti va primi botezul Adriana Cluj Botezul 2 12.04.2012 16:59:31
Caut niste raspunsuri NeInocentiu Secte si culte 108 18.04.2011 13:43:12
Niste sfaturi,daca se poate elena1974 Generalitati 57 03.10.2010 13:50:58
In curand vom primi binecuvantarea Domnului!!! vama9 Nunta 7 03.05.2010 15:34:17