Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 15.01.2015, 16:23:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un tânăr american, simpatizant al ISIS, a fost arestat. El plănuia un ATENTAT contra Capitoliului: http://www.evz.ro/un-tanar-american-...itoliului.html
  #522  
Vechi 15.01.2015, 16:27:11
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
"Nu putem provoca, nu putem insulta credinta celorlalti, nu o putem lua în derâdere",
Din fericire vremurile acelea au apus. V-am spus: viitorul nu suna bine deloc pentru unii.
Cine/ce nu mai trebuie provocat, insultat si luat in deradere?
Am inteles: credinta si holocaustul se afla deja pe lista speciala. Se sinchiseste cineva sa spuna de ce trebuie incluse pe lista speciala? Pentru ca se supara unii? Stiam, dar asta se aplica si scobitului in nas. Sigur se va gasi cineva sa fie deranjat de gest. Ne trebuie argumente care sa nu poate fi aplicate si altor idei care sa-si faca loc pe lista.

Monarhia poate fi luata in deradere? Regele poate fi insultat? Revolutia din '89 poate fi luata in deradere? Papa poate fi insultat sau luat in deradere? Ionel de la etajul 3 poate fi provocat, insultat si luat in deradere? Oamenii strazii pot fi luati in deradere? Da' cei cu handicap? Razboiul din Siria poate fi luat in deradere? Mafia poate fi provocata? Partidul poate fi insultat? Avortul poate fi luat in deradere? Big-bang-ul poate fi luat in deradere?

Hai cu lista neamule! Astept propuneri si petitii :). Poate si o lista cu insulte acceptate, cu cele interzise trecute pe coloane si categoriste in functie de gravitate.

Dar cel mai important: ce facem cu cei care incalca aceste "legi"? Amenzi, puscarie, funie?

Atacurile teroriste ne arata clar ca legile care sunt acum in vigoare sunt imorale si nu protejeaza cetatenii. Neaparat trebuie schimbate. ...Si acum, urgent, ca sa inteleaga lumea ca violenta nu este o solutie... decat pe termen scurt si lung.

...Greu cu democratia asta :).

Last edited by Inorogul; 15.01.2015 at 16:37:38.
  #523  
Vechi 15.01.2015, 16:33:32
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu ma fac ca nu inteleg?De unde ma rog ai venit cu concluzia asta pripita(dar si servita pe un ton obraznic,specifica ortodocsilor celor mai cuviosi si mai pregatiti duhovniceste).
Draga mea Yasmina, de ce esti atat de necajita? De ce crezi tu ca tonul meu este obraznic, atat timp cat in sufletul meu imi doresc sincer sa vezi lucrurile asa cum le vede orice om care a inteles intr-un fel sau altul voia lui Dumnezeu. Esti foarte bulversata de anumite aparente contradictii, dar ele au loc in sufletul tau inca tulburat, nu fiindca ar fi vorba de o reala contradictie. Cat despre acel "te faci ca nu intelegi", era raspunsul mesajului tau, cand reprosai celorlalti ca se fac ca nu inteleg. Din cate cunosc eu, toate statisticile din lume arata fara echivoc faptul ca femeia are o capacitate de perceptie uriasa fata de barbat. Eu stiu ca nici tu nu faci exceptie, dar subiectivismul te domina in momentul de fata, iar aici, trebuie sa recunoasteti, e marea voastra slabiciune.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Puteti sa scrieti sute de pagini,nimic nu ma poate convinge ca noi niste simpli oameni pacatosi ,avem drept de viata si de moarte asupra altor pacatosi!
Caci asta spuneti voi ,bineinteles cu alte cuvinte sub care va invartiti in acelasi cerc.
Sutele de pagini au fost scrise de Sfintii Parinti, inaintea noastra, si de-acolo am mai prins... cate ceva. Nu avem pretentia ca am devenit peste noapte intelepti, ci pur si simplu reusim sa facem cateva conexiuni care in mod ciudat sunt punctul vostru forte...

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu,voi nu sunteti de acord cu omorul caricaturistilor blasfemiatori dar in cazul lor,moartea chiar isi are justificare deoarece au mers prea departe...
Pai nu se poate asta,ori sunteti de accord cu moartea lor ori nu sunteti!
Nu are rost sa incepeti cu"eu nu sunt de acord ca au fost omoriti dar si-au meritat soarta" !!!!Din acest model de gandire rezulta ca sunteti de acord si toti asemenea lor ar trebui omorati.
Ce logica are fraza asta:"nu sunt de acord dar bine le-a facut"?
Vrei o logica? Iti dau cateva nume: Marilyn Monroe ("regina" frumusetii"), Elvis Presley (regele rock), Bruce Lee ("regele kung fu"), John Lennon ("Cine a fost Iisus? Noi reusim sa strangem la un singur concert mai mult decat ar fi putut El aduna vreodata!"), Freddie Mercury ("I want to break free"), Michael Jackson (alt "rege rock"), Printesa Diana (apropo, se pare ca printul Harry nu-i fiul lui Charles) si pana la amaratul nostru Serban Huidu, mare carcotas, mare. Intelegi logica? Nu a noastra, a oamenilor, ca nu de noi depinde daca Dumnezeu isi intoarce sau nu fata de la ei, ci de faptul ca acesti oameni aduc sminteala "in masa", in randul celor naivi. Ca daca un mirean oarecare ar fi smintit, nu e un asa mare pericol ca nu-l ia nimeni in seama, dar o personalitate care tinde sa ajunga model pentru multi din jur, sau o revista care are influenta asupra multora, este un real motiv sa se intample ceva aparent ciudat pentru cei fara de Dumnezeu. Daca tu il ai pe Dumnezeu de partea ta, ar trebui sa "vezi" aceasta "logica"

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Unde este invatatura aceea ca cei care blasfemiaza Duhul Sfant trebuiesc omorati iar uciderea lor are iertare?Dati-mi un link,un material ceva...
Blasfemia Duhului Sfant se poate indrepta cu pocainta,cu staruinta si smerenie;nu cred ca este ceva care nu poate fi restaurat in Imparatia Domnului.
Blasfemia vine din cea mai inalta treapta a slabiciunilor omului: mandria. Putini dintre cei care au cazut in capcana mandriei, mai reusesc sa se salveze. Aici e nevoie de enorm de multa rugaciune si pocainta. Daca in naivitatea ta mai crezi ca acei rataciti au inteles acest lucru... te inseli cu buna stinta.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu cunoasteti voi caile si judecata Domnului,poate ca acesti jurnalisti printr-un miracol reveneau la credinta mai tarziu prin diverse imprejurari.
Cine sunteti voi sa stabiliti dreptul de viata si de moarte ale pacatosilor potrivit pacatelor lor?Pt ca asta faceti cu comentariile astea lipsite de crestinatate!
Noi nu suntem si nu insemnam absolut nimic si nu de noi depinde daca unii mor sau traiesc. Iar miracolul apare acolo unde Dumnezeu gaseste "salas". Acolo nu e cazul!!! Nu fiindca o spunem noi, ci fiindca ei se incapataneaza sa ramana in bratele celui viclean.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,daca ma deranjeaza ceva in subiectul asta este lipsa de smerenie in fata acestor probleme,judecarea si infierarea aproapelui.Sariti la judecata si la pedeapsa altora uitand ca nu sunteti decat simpli spectatori !
Pentru noi, faptul ca niste fanatici impart gloante in stanga si-n dreapta este mult mai putin dureros decat constatarea ca niste amarati rataciti terfelesc toata zidirea pana la ultima celula. Asta are cu adevarat puterea, in randul celor tineri mai ales, sa desfiinteze definitiv Harul lui Dumnezeu. Acesta este Antihristul, de fapt, nimic altceva. Tu esti atat de naiva incat chiar nu realizezi ca vrei sa coabitezi cu el!!!

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Drept sa spun din cele ce citesc de cateva zile pe acest forum,sunt comentarii si idei foarte smintitoare fratilor! Dumnezeu stie din care varii motive sunteti atat de incrancenati pe alti bieti oameni fara minte(pacatosi) si atat de setosi de sange !!!
Daca n-ai fi atat de inversunata si te-ai detasa de "om", ai intelege ca la Dumnezeu nu e loc de compromis. Nu amesteca felul in care Dumnezeu alege sa-i pedepseasca pe vinovati, cu faptul ca noi suntem de acord cu alegerile Lui. Nu noi am ales aceasta cale. Cerceteaza istoria celor ce au sfidat legea lui Dumnezeu, si vei intelege mult mai bine cum stau lucrurile. Noi suntem mult prea neinsemnati si chiar nu contam in comentariile noastre.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #524  
Vechi 15.01.2015, 16:43:23
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine voteaza cu o singura steluta filmul meu preferat ma insulta profund. As vrea o lege si pentru asta, sa imi protejeze sentimentele ranite.
  #525  
Vechi 15.01.2015, 16:45:38
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Un tânăr american, simpatizant al ISIS, a fost arestat. El plănuia un ATENTAT contra Capitoliului: http://www.evz.ro/un-tanar-american-...itoliului.html
Iti dai seama ca asta e facatura. Cele doua puteri masonice mizerabile: comunismul si capitalismul, au procedat/procedeaza identic, uneori. In anii '50, partizanii si chiaburii erau infierati de oamenii "cu origine sanatoasa". Acum, orice "religios" mai ferm in atitudine este infierat de toti speriatii/speriatele si aglutinatii/aglutinatele.
  #526  
Vechi 15.01.2015, 16:47:20
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Cine voteaza cu o singura steluta filmul meu preferat ma insulta profund. As vrea o lege si pentru asta, sa imi protejeze sentimentele ranite.
Pai zi care e ala, si unde sa votez. Ca o sa votez cu zero stelute. :))
Presupun ca ma asteapta moartea.
  #527  
Vechi 15.01.2015, 17:03:26
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Un element in plus pentru Yasmina si cei ce sustin aceleasi idei:
https://www.facebook.com/video.php?v...524944&fref=nf
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #528  
Vechi 15.01.2015, 17:16:18
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Pai zi care e ala, si unde sa votez. Ca o sa votez cu zero stelute. :))
Presupun ca ma asteapta moartea.
:))) Si dupa ce iti arunc gospodaria in aer o sa apara alti cinefili care sa spuna ca ai cautat-o cu lumnarea si m-ai provocat. O apara discutii publice si se va ajunge la concluzia ca nu meritai sa fii aruncat in aer dar trebuie sa existe un vot minim de 6 stelute pentru toate filmele care plac majoritatii, ca astfel de evenimente sa nu mai aibe loc.
  #529  
Vechi 15.01.2015, 17:17:08
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Un element in plus pentru Yasmina si cei ce sustin aceleasi idei:
https://www.facebook.com/video.php?v...524944&fref=nf
Foarte bine a punctat Parintele Calistrat, la min 2.45:

"Aici trebuie sa avem noi grija sa punem intotdeauna punctul pe i, atunci cand ne apar lupii moralisti imbracati in haine de mireasa alba dar ei sunt curve pe dedesubt. Deci noi trebuie sa fim foarte atenti si sa nu ne lasam manipulati impotriva propriei noastre natii."
  #530  
Vechi 15.01.2015, 17:27:15
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Din fericire vremurile acelea au apus. V-am spus: viitorul nu suna bine deloc pentru unii.
Inorogule, din nefericire te anunt ca "vremurile acelea" au apus doar in mintea celor care gandesc ca tine, nereprezentativi atunci cand ne raportam la grupuri mari de oameni. Sunteti mai mult de 3% ?
Esti cumva un "lup moralist" in blana de oaie ?
Subiect închis