Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.08.2009, 16:32:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Ce rezultate din ce punct de vedere? Al calitatii vietii? Al civilizatiei? Al nivelului de trai? Rezultate de invidiat, te asigur.
Din toate aceste puncte de vedere statele comuniste au dat chix, draga getagrip. Nu prea vad nimic de invidiat intr-un sistem bazat pe frica, in care cei care nu gandeau pe linia partidului riscau inchisoarea si moartea. Si care a dus la milioane de deportanti si de morti prin lagare.
Cat despre nivelul de trai.. poate iti mai aduci aminte de tacamurile de pui, de cozile la zahar si de cele doua ore de televiziune despre Ceausescu, nu? Atunci cand traiam in 'epoca de aur'.

Insa fii linistit, nu sunt pentru un stat de tip Arabia saudita in stil ortodox... Si nici nu prea exista, in lumea reala, multi ortodocsi care sa-si doreasca asa ceva. Pe forum pate or mai fi cativa, dar nu sunt reprezentativi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 16.08.2009 at 16:42:53.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 17.08.2009, 08:05:06
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

Care state comuniste? Suedia, Norvegia si Estonia? Nu sunt state comuniste. Sunt state democrate, cu un nivel de trai foarte ridicat si cu o economie si civilizatie de invidiat. Tarile cu probleme se afla la polul opus al listei de care vorbeam.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 17.08.2009, 09:26:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Care state comuniste? Suedia, Norvegia si Estonia? Nu sunt state comuniste. Sunt state democrate, cu un nivel de trai foarte ridicat si cu o economie si civilizatie de invidiat. Tarile cu probleme se afla la polul opus al listei de care vorbeam.
Eu intrebasem mai sus de singurele tari in care ateismul devenise baza ideologiei statului. Vezi mesajul respectiv.

Suedia, Norvedia si Estonia nu sunt tari atee.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 17.08.2009, 12:45:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ce treaba are Estonia aici? Poate vroiai sa spui Danemarca, sau Elvetia?
Estonia, dintre cele mentionate, a fost comunista si daca o fi bogata sau o duce bine acum, nu stiu.

Pe urma eu n-am auzit de vreo tara atee. Fiecare tara are o religie (sau mai multe) preponderenta/e.

Si ati deraiat rau de la subiect. Era vorba despre femei in randul cleruluri, femei care au facut ceva in credinta (crestinism, ortodoxie in special), nu conteaza in ce tara.

Last edited by sophia; 17.08.2009 at 12:48:43.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 17.08.2009, 14:41:51
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

Nu am zis ca sunt tari atee. Nu exista, deocamdata, tari atee. Am zis ca sunt tarile in care cei mai multi oameni au raspuns cu NU la un sondaj de opinie care punea intrebarea: Considerati ca religia este importanta?

Estonia e una din tarile aflate in capul listei. Da, a fost comunista, de fapt a facut parte din URSS, dar nu mai este. Este, in schimb, o tara cu o crestere economica impresionanta, si una din tarile cu cea mai mare putere de cumparare (locul 44 in lume).
Reply With Quote
  #46  
Vechi 17.08.2009, 16:10:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu spusesem:

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Adica, opiul pentru popor, ce mai.
Trebuie vazut si ce rezultate au dat statele declarat atee. Din care a facut parte si Romania pana acum 20 de ani. Nu stiu ce varsta ai dar eu am apucat vremurile alea, si mie ateii incercau sa-mi spele creierul. Din fericire nu au reusit. ;-)
Deci, rezultatele statelor atee, nu al celor in care dupa sondaje oamenii se declara in majoritate atei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.08.2009, 16:23:27
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

De ce? Tarile de care vorbesti tu sunt de obicei tari totalitare, in care libertatea cuvantului nu exista, astfel incat un sondaj de opinie este cu siguranta manipulat, deci irelevant.

Dar de ce nu vrei sa vorbesti despre lista postata de mine, cu clasamentul tarilor in functie de importanta religiei?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.09.2009, 22:27:20
mihaix mihaix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2009
Mesaje: 13
Implicit

Intrebare pentru autoarea acestui topic: de ce te intereseaza atat de mult acest subiect de fapt? Ai ajuns sa te crezi cumva atat de sfanta incat sa crezi ca poti calca in Sf.Altar vreodata? Oricat ati pleda pentru egalitate ce este stabilit de Dumnezeu nu veti schimba: femeile nu au ce cauta in Sf.Altar. Va sugerez sa va resemnati cu acest gand si cu faptul ca Dumnezeu a ales doar barbati ca apostoli, nu si 1-2 femei cum ati vrea voi sa existe.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.09.2009, 23:36:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaix Vezi mesajul
Ai ajuns sa te crezi cumva atat de sfanta incat sa crezi ca poti calca in Sf.Altar vreodata?
Adica, preotii care 'calca in altar' sunt sfinti?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.09.2009, 00:16:41
mihaix mihaix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2009
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Adica, preotii care 'calca in altar' sunt sfinti?

Nu "d-na profesoara", nu sunt sfinti....sunt slujitorii Domnului. Asta nu schimba cu nimic faptul ca feminismul a ajuns sa intreaca nu numai limita bunului simt, dar acum ar vrea sa se infiltreze si in clerul bisericii. Vad ca vorbele Sf.Apostol Pavel care spunea ca femaia trebuie sa fie supusa barbatului si sa asculte de el sunt in ziua de azi ignorate fatis. Ca si cum apostolul ar fi fost un nimeni si ca femeile din ziua de azi stiu mai bine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce este dragostea adevarata si statornica? - articol interesant Fani71 Nunta 2 14.07.2011 13:28:52
Un articol interesant despre Sfantul Ioan Damaschinul mihailt Generalitati 0 04.12.2010 13:11:11
Va intreb, la randul meu adrian010155 Generalitati 20 11.06.2010 16:19:11
A existat un al patrulea mag? costel Generalitati 16 29.12.2009 17:44:57
Sf. Traditie - trecut si viitor/nou - articol interesant de pe site sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 14 06.08.2009 00:21:10