Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 30.04.2011, 20:33:01
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit Cine credeți că sunteți

Sentimentul pe care-l aveți referitor la cine sunteți determină ceea ce percepeți a fi nevoile voastre și ceea ce contează în viața voastră — iar ceea ce contează pentru voi va avea puterea de a vă provoca supărare sau tulburare. Puteți folosi cele de mai sus ca un criteriu care să vă ajute să aflați cât de profund vă cunoașteți. Nu neapărat ceea ce spuneți sau credeți că are importanță pentru voi este într-adevăr ceea ce contează în cazul vostru, ci ceea ce acțiunile și reacțiile voastre revelă ca fiind important și serios pentru voi. Așadar, ar fi poate potrivit să vă puneți întrebarea: care sunt lucrurile care mă supără sau mă deranjează? Dacă lucrurile mărunte au puterea de a vă aduce tulburare, atunci ceea ce credeți că sunteți este exact așa: mărunt. Aceasta este credința voastră inconștientă. Care sunt lucrurile mărunte? În ultimă instanță toate lucrurile sunt mărunte, căci toate sunt trecătoare.

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Domnule Tangun, recunosc ca ati ajuns la o adancime a cugetarii demna de invidiat. Totusi, parerea mea, e ca nu ati atins inca adancimea maxima... Va las placerea de a-l descoperi singur.....
Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
O, multumesc de oglinda. Ai pus-o foarte bine si ma vad destul de corect in ea. Tine-o insa bine sa nu se intoarca spre partea ailalta! S-ar putea sa ai surprize. Ceea ce nu-ti doresc.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Dati-mi voie aici, doar pentru o secunda,... Aici intrezariti ...Sunteti foarte aproape de el, numai ca il vedeti altfel. Cand il veti constientiza corect, el va va schimba toata viziunea prezentata si veti scapa de principalul obstacol: iluzia iluziei.
Atat. Inchei dialogul nostru si va dau din nou cuvantul.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Din citatele tale de mai sus, da-mi voie sa iti explic ceva privitor la un lucru probabil considerat nesemnificativ, dar care tine de integritatea sinelui. Din faptul ca la inceputul unei discutii folosesti apelativele "dvs, fiti, sunteti", apoi cam pe la mijlocul discutiei, sa zicem, folosesti apelativele normale "tu, esti, apoi din nou folosesti apelativele de dvs, fiti, sunteti, iti "dai de gol" scindarea ta de personalitate. Personalitatea in sine este o scindare de sine. Si acesta este un lucru aparent marunt.

Rareori, imi este dat sa interactionez cu un sine integru, si asta se intampla mai ales in cazul unui copil. Personalitatea nu poate fi altfel decat o "relatie" mincinoasa a lui "eu" cu "eu insumi". Un om prizonier al personalitatii nu este el insusi, el are - sau doreste sa aiba - o relatie cu sine insusi, din cauza faptului ca mintea (personalitatea creata de sinele fals) este formata din doua bucati, duala. Este un lucru considerat aproape nesemnificativ de multi dintre noi, dar atunci cand interactionezi cu o alta fiinta mai constienta, acest lucru se simte ca ceva disfunct in integritatea acelei persoane care incearca sa aiba o "relatie" cu sine.

Dacă într-adevăr ați ști despre voi că sunteți Eu și nu micuțul eu, ați rămâne fără reacție și complet vigilenți atunci când vă confruntați cu oameni sau situații dificile. Ați accepta imediat situația și ați deveni astfel una cu ea, nu v-ați mai separa de ea.
Apoi răspunsul ar veni ca o consecință directă a vigilenței voastre. El ar veni de la ceea e sunteți (conștiința), nu din ceea ce credeți că sunteți (un eu mic). Ar fi puternic și eficient și n-ar transforma nicio persoană sau situație în dușman.
Existența are întotdeauna grijă să nu vă puteți păcăli pentru mult timp cu privire la ceea ce credeți cu adevărat că sunteți, arătându-vă ce contează cu adevărat pentru voi. Modul în care reacționați față de oameni sau situații, mai ales atunci când apar probleme, reprezintă cel mai bun indicator al profunzimii cunoașterii pe care o aveți față de voi înșivă.
Cu cât viziunea pe care o aveți asupra voastră înșivă este mai limitată, mai îngust-egoistă, cu atât mai mult veți vedea limitările egoiste ale celorlalți, inconștiența din ei și vă veți concentra asupra acestora, veți reacționa față de ele. „Vinile” lor sau ceea ce percepeți ca fiind vini ale lor devin pentru voi identitatea lor. Aceasta înseamnă că veți vedea doar egoul din ei și veți consolida astfel egoul din voi. În loc să priviți „prin” egoul celorlalți, voi priviți „către” egoul lor. Cine privește către egoul celorlalți? Egoul din voi.
Oamenii foarte inconștienți își experimentează propriul ego prin reflexia acestuia în alții. Când realizați că acele lucruri față de care reacționați atunci când le întâlniți în ceilalți există și în voi (și uneori numai în voi) începeți să deveniți conștienți de propriul vostru ego. Tot atunci ați putea realiza și că le făceați celorlalți ceea ce credeați că alții vă fac vouă. Încetați atunci să vă mai vedeți în postura de victime. Voi nu sunteți egoul. Prin urmare, atunci când deveniți conștienți de egoul din voi nu înseamnă că știți cine sunteți — înseamnă că știți cine nu sunteți. Dar știind cine nu sunteți înlăturați cel mai mare obstacol din calea adevăratei cunoașteri de sine.
Nimeni nu vă poate spune cine sunteți. N-ar fi decât un alt concept, de aceea nu v-ar aduce o schimbare. Ceea ce sunteți nu reclamă o credință. De fapt, orice credință este un obstacol. Nu reclamă nici măcar înțelegerea voastră, din moment ce sunteți deja ceea ce sunteți. Dar dacă nu înțelegeți ceea ce sunteți, atunci ceea ce sunteți nu poate străluci în această lume. Rămâne în dimensiunea nemanifestată care este, desigur, adevărata voastră casă.

Iată ce cred astfel de oameni despre ei înșiși: „Sunt un biet eu mic cu nevoi neîmplinite.” Această percepție elementară greșită a ceea ce sunt ei generează disfuncții în interiorul tuturor relațiilor lor. Ei cred că nu au nimic de oferit și că lumea sau ceilalți oameni le refuză ceea ce le este necesar, întreaga lor realitate se bazează pe un sentiment iluzoriu referitor la ceea ce sunt ei. Acesta sabotează situațiile, le deteriorează toate relațiile. Dacă gândul lipsei — fie că e vorba de bani, recunoaștere sau iubire — a devenit parte integrantă a ceea ce credeți că sunteți, atunci lipsa vă va însoți pretutindeni. În loc să confirmați binele care deja existe în viața voastră, nu vedeți decât lipsa. Confirmarea binelui care deja există în viața voastră reprezintă fundamentul belșugului de orice fel. Lucrurile stau în felul următor: voi refuzați lumii tot ceea ce credeți că lumea vă refuză vouă. Îi refuzați pentru că în adâncul vostru credeți că sunteți mărunți și nu aveți nimic să-i oferiți.

Cunoașterea de sine și cunoașterea despre sine;
E posibil să nu vreți să vă cunoașteți pentru că vă temeți de ceea ce ați putea afla. Mulți oameni au o teamă secretă că sunt răi. Dar nimic din ceea ce puteți afla despre voi înșivă nu vă reprezintă esența. Nimic din ceea ce puteți afla despre voi nu este ceea ce sunteți voi.
În vreme ce există oameni care nu vor să știe cine sunt din cauza fricii, alții au o curiozitate insațiabilă cu privire la ei înșiși și vor să afle tot mai multe. Puteți fi atât de fascinați de voi înșivă încât să petreceți ani supunându-vă psihanalizei, scormonind fiecare aspect al copilăriei, deslușind frici și dorințe secrete și descoperindu-vă complexitatea în straturi peste straturi interioare ce formează personalitatea și caracterul vostru. După zece ani terapeutul se poate sătura de voi și de povestea voastră și vă poate spune că analiza voastră este acum încheiată. Își ia la revedere de la voi înmânându-vă un dosar de cinci mii de pagini. „Găsești aici tot ce se poate spune despre tine. Găsești aici ceea ce ești.”
Cărând către casă dosarul voluminos, satisfacția inițială de a vă cunoaște în sfârșit este repede înlocuită de un sentiment de nedesăvârșire și de o bănuială furișă că sunteți mai mult decât atât. Și într-adevăr sunteți mai mult — nu în termenii cantitativi ai unor date suplimentare, ci în dimensiunea calitativă a profunzimii.
Nu e nimic rău în psihanaliză și în aflarea unor lucruri despre trecutul vostru atât timp cât nu confundați cunoașterea despre voi cu cunoașterea esenței voastre. Dosarul de cinci mii de pagini este despre voi: este conținutul minții voastre condiționate de trecut. Indiferent ce aflați prin psihanaliză sau observare de sine este despre voi. Nu vă reprezintă pe voi. Este conținut, nu esență.

A trece dincolo de ego înseamnă a ieși din conținut. A vă cunoaște pe voi înșivă înseamnă a fi voi înșivă, iar a fi voi înșivă înseamnă a înceta să vă identificați cu conținutul.
Majoritatea oamenilor se definesc prin conținutul vieții lor. Orice percepeți, experimentați, faceți, gândiți sau simțiți este conținut. Conținutul absoarbe în întregime atenția majorității oamenilor, cu el se identifică ei. Atunci când gândiți sau spuneți „viața mea”, ceea ce vreți să spuneți nu e că voi sunteți viața aceea, ci că aveți sau păreți a avea viața respectivă. Vă referiți la conținut — vârsta voastră, starea de sănătate, relațiile, banii, munca și condițiile de viață și, în egală măsură, la starea voastră mental-emoțională. Împrejurările interioare și exterioare ale vieții voastre, trecutul și viitorul, toate țin de conținut — la fel și evenimentele, adică orice se întâmplă. Ce altceva mai există în afară de conținut? Acel ceva care permite conținutului să existe: spațiul interior al conștiinței.

Last edited by Tangun; 30.04.2011 at 21:25:23.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.05.2011, 13:41:36
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Din citatele tale de mai sus, da-mi voie sa iti explic ceva privitor la un lucru probabil considerat nesemnificativ, dar care tine de integritatea sinelui. Din faptul ca la inceputul unei discutii folosesti apelativele "dvs, fiti, sunteti", apoi cam pe la mijlocul discutiei, sa zicem, folosesti apelativele normale "tu, esti, apoi din nou folosesti apelativele de dvs, fiti, sunteti, iti "dai de gol" scindarea ta de personalitate. Personalitatea in sine este o scindare de sine. Si acesta este un lucru aparent marunt.

Tinere iluminat, da-mi voie sa-ti explic si eu "scindarea" personalitatii batranului. Uita-te putin la avatarurile noastre. Batranul decide sa intre in dialog cu tanarul iluminat. Si il trateaza cu pluralul dvs. Tanarul iluminat il trateaza la per tu, ba ii mai face si un "portret" pe masura. Iluminata decizie! Batranul decide sa raspunda si el la per tu, aliniindu-se modalitatii de dialog a tanarului. Proasta decizie, caci asta il infumureaza si mai tare pe tanarul iluminat. La final, batranul decide sa retraga din dialog, caci nu ducea nicaieri, si sa-i redea tanarului aerul de profesor(!) si pentru asta i se adreseaza din nou respectuos cu dvs. Si mai proasta decizie, caci tanarul iluminat deduce doct ca batranul are personalitatea scindata. Si o demonstreaza si mai doct alaturand colaje din raspunsurile batranului. Tinere iluminat, sa stii ca auditoriul nu e format din fraieri, ba s-ar putea sa fie mai iluminat decat "profesorul". Maestrul, de la care ai dat copy-paste si pe care se pare ca nu-l prea intelegi, te-ar certa daca ar citi ce ai scris aici. Dar am sa vorbesc eu cu el sa n-o faca, ca esti tanar si te mai fura valul iluminarii.
No, acu' te las sa te joci cu colajele cum vrei matale.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.05.2011, 19:31:55
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Tinere iluminat, da-mi voie sa-ti explic si eu "scindarea" personalitatii batranului. Uita-te putin la avatarurile noastre. Batranul decide sa intre in dialog cu tanarul iluminat. Si il trateaza cu pluralul dvs. Tanarul iluminat il trateaza la per tu, ba ii mai face si un "portret" pe masura. Iluminata decizie! Batranul decide sa raspunda si el la per tu, aliniindu-se modalitatii de dialog a tanarului. Proasta decizie, caci asta il infumureaza si mai tare pe tanarul iluminat. La final, batranul decide sa retraga din dialog, caci nu ducea nicaieri, si sa-i redea tanarului aerul de profesor(!) si pentru asta i se adreseaza din nou respectuos cu dvs. Si mai proasta decizie, caci tanarul iluminat deduce doct ca batranul are personalitatea scindata. Si o demonstreaza si mai doct alaturand colaje din raspunsurile batranului. Tinere iluminat, sa stii ca auditoriul nu e format din fraieri, ba s-ar putea sa fie mai iluminat decat "profesorul". Maestrul, de la care ai dat copy-paste si pe care se pare ca nu-l prea intelegi, te-ar certa daca ar citi ce ai scris aici. Dar am sa vorbesc eu cu el sa n-o faca, ca esti tanar si te mai fura valul iluminarii.
No, acu' te las sa te joci cu colajele cum vrei matale.
A fi batran, tanar, superior pentru ca esti batran, inferior pentru ca esti "mai tanar" sau invers, toate astea sunt un continut, o iluzie. "Batranetea" ti-o daruieste personalitatea pentru ca doar personalitatea "a imbatranit" in tine. Pentru ca pot privi dincolo de personalitatea ta, eu ma adresez tie si nu personajului tau. Intelesul scindarii la care ma refeream este foarte profund dar repet, pare ceva marunt, aparent. Sunt sigur ca Tu ai inteles ce am spus, dar tot tu (personajul tau) se face ca nu pricepe.

Nu are nici cea mai mica relevanta de ce, daca si de la cine am dat eu copy-paste, atata vreme cat vreau doar mesajul sa ajunga. Trezirea constiintei e importanta, si scoaterea minciunii din adancul "personalitatilor".
In rest..daca eu sunt sau nu iluminat..toate sunt de mica importanta..
Reply With Quote
  #74  
Vechi 01.05.2011, 19:52:40
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
A fi batran, tanar, superior pentru ca esti batran, inferior pentru ca esti "mai tanar" sau invers, toate astea sunt un continut, o iluzie.
Bine, tinere domn, imi place ca ai dres-o binisor. Ma gandeam io ca batranetea mea e o iluzie!
Da' oare iluminarea n-o fi tat o iluzie?
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 01.05.2011, 20:49:27
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Bine, tinere domn, imi place ca ai dres-o binisor. Ma gandeam io ca batranetea mea e o iluzie!
Da' oare iluminarea n-o fi tat o iluzie?
Daca te-ai lepada de batranetea (personalitatea) ta, ti-ai fi dat seama ca si tu esti iluminat, si ca batranetea (personalitatea) ta, nu te lasa sa ajungi la ea. Iluminarea este ceva extrem de simplu, dar totodata extrem de profund. Cand te afli pe intuneric, te poti lupta cu el pana nu mai poti dar degeaba, nu trebuie sa faci altceva decat sa aprinzi lumina. Aprinde lumina si vei vedea dincolo de personalitatea ta si a celuilalt.

Aprinde lumina, si, cand cineva iti pune intrebarea: Cine esti? Ii vei raspunde: eu sunt fiinta. In loc sa ii asezi in fata cele cinci mii de cuvinte, cu privire la cine crezi ca esti.
Pentru personalitatea ta, a fi iluminat inseamna cinci mii de lecturi invatate, dar poate si mai mult si tot degeaba.
Aprinde lumina (uitate in interiorul tau), si daca poti, incearca sa ajungi la centru. Vei observa ce nu esti tu in exterior. Ceea ce nu esti tu nu este nici celalalt. Ceea ce nu esti tu este exterior tie si celuilalt. Cu cat poti merge mai adanc in interiorul tau, cu atat iti dai seama ce va leaga pe amandoi: Fiinta sau viata cum vrei sa o numesti. Este ceea ce te leaga pe tine, pe el, si pe toti ceilalti. Aceasta e iubirea. Restul sunt doar masti. Mastile ce te-au indepartat de centru, miezul tau, in toate directiile. Prin urmare, revino inapoi la centru, lepadandu-ti masca si vei fi mai pur pentru ca daca eu exist si sunt fiinta, tu nu esti altceva, decat daca incerci a fi o masca, in cele din urma o masca trecatoare.

Last edited by Tangun; 01.05.2011 at 20:53:13.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 02.05.2011, 07:58:52
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

In afara de cei cativa salbatici ai regiunilor de la tara care, in esenta sunt si ei de inteles, tinerii sunt cei de la care aveti cel mai mult de invatat. Va vine sa credeti sau nu dar asta e adevarul. Ei vor aduce o lume noua in care personalitatile dispar existand doar fiinte umane.
"Nebunia" tinerilor din ziua de azi este pentru ca ei trebuie sa consume "raul" tinut ascuns de catre voi, in minciuna in care ati trait ca si generatie de personalitati. Voi ati fost personalitatile si manipularea. Voi nu ati fost mai putin "rai", voi ati ascuns raul in voi fiind duali, traind intr-o relatie cu voi insiva si mintindu-va in primul rand pe voi insiva in loc sa fiti voi insiva. De aceea "raul" a fost cu adevarat rau pentru voi. Tinerii din ziua de azi trebuie sa consume acel rau tinut de voi inabusit sub masca personalitatii. De aceea cuvantul care li se potriveste cel mai bine adultilor este manipularea iar cel al tinerilor este de a fi tu insuti. Chiar daca acum trebuie consumat "raul" - care inseamna distrugerea manipularii din inimile generatiei voastre prin revolta tinerilor -, el odata consumat, va da nastere unei lumi noi, mai sincere. O lume cat se poate de vie. O lume nu a personalitatilor mincinoase, ci o lume a fiintelor umane.
Comportamentul revoltator - chiar poate uneori inconstient - al tinerilor fata de adulti, parinti, este pentru ca nu se mai suporta tendinta fina de manipulare existenta in ei. Se simte, se miroase, se vede de la distanta. In cei cu personalitate exista doua "euri" care se ascund unul de celalat sau incearca sa aiba o relatie unul cu celalalt. Unul dintre "euri" este cel cu care intra in contact noaptea in pat iar cu celalalt isi joaca rolul: de parinte, de adult, de batran, de stapan si in cele din urma de victima. E rolul personalitatii, personajul imaginar, inchipuit.

Last edited by Tangun; 02.05.2011 at 09:40:20.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 03.05.2011, 13:31:31
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit De ce femeile sunt mai aproape de iluminare?

Obstacolele în calea dezvoltării spirituale sunt aceleași pentru femei și bărbați?
Da, dar accentul se pune diferit. În general, pentru o femeie este mai ușor să-și simtă și să-și locuiască corpul, așa că ea este în mod natural mai aproape de Ființă și potențial mai aproape de dezvoltarea spirituală decât un bărbat. Acesta este motivul pentru care multe culturi vechi aleg instinctiv figuri sau analogii feminine pentru a reprezenta sau descrie realitatea transcendentă sau lipsită de formă. De multe ori, ea a fost privită ca un pântec care dă viață tuturor lucrurilor care au fost create, care le susține și le hrănește în timpul vieții lor în lumea formei. În Tao Te Ching, una dintre cele mai vechi și mai profunde cărți care au fost scrise vreodată, Tao, care ar putea fi tradus prin Ființă, este descris ca „prezentul etern, infinit, mama universului”. Este natural ca femeile să fie mai aproape de Ființă decât bărbații, deoarece ele „întrupează” Nemanifestul. Și mai mult, toate creaturile și toate lucrurile trebuie să se întoarcă în final la Sursă. „Toate lucrurile dispar din nou în Tao. El este singurul care durează”. Deoarece Sursa este privită ca fiind feminină, acest lucru este reprezentat prin cele două părți, luminoasă și întunecată, ale arhetipului feminin în psihologie și mitologie. Zeița sau Mama Divină are două aspecte: ea dă viață și ia viața.

Când mintea a preluat controlul și oamenii au pierdut contactul cu realitatea esenței lor divine, ei au început să îl gândească pe Dumnezeu ca figură masculină. Societatea a devenit dominată de bărbați, iar femeia, supusă bărbatului.
Nu încerc să sugerez că ar fi bine să ne întoarcem la reprezentările feminine inițiale ale divinului. Unii oameni folosesc în prezent termenul de Mamă Divină în loc de Dumnezeu. Ei restabilesc astfel un echilibru între partea feminină și cea masculină, care s-a pierdut cu mult timp în urmă, și asta este foarte bine. Dar rămâne totuși o reprezentare și un concept, poate temporar util, ca o hartă sau un indicator folositor o vreme, dar care sunt mai mult un obstacol decât un ajutor atunci când sunteți pregătit să vă dați seama de realitatea din spatele tuturor conceptelor și imaginilor. Adevărat rămâne totuși faptul că frecvența energetică a minții pare să fie, în esență, masculină. Mintea opune rezistență, se luptă pentru control, folosește, manipulează, atacă,
încearcă să înșface și să posede ș.a.m.d. Acesta este motivul pentru care Dumnezeul tradițional este o figură patriarhală, învestită cu autoritate, ce deține controlul, dominatoare și de multe ori un bărbat mânios, de care ar trebui să ne temem mereu, după cum sugerează Vechiul Testament. Acest Dumnezeu este o proiecție a minții umane.
Pentru a depăși mintea și a vă reconecta cu realitatea mai profundă a Ființei aveți nevoie de calități extrem de diferite: abandonarea, atitudinea necritică, o deschidere care să-i permită vieții să existe în loc să i se opună, capacitatea de a păstra toate lucrurile în îmbrățișarea plină de iubire a cunoașterii. Toate aceste calități sunt mult mai strâns legate de principiul feminin. Dacă energia mentală este dură și rigidă, energia Ființei este moale și flexibilă și infinit mai puternică decât mintea. Mintea conduce civilizația noastră, în timp ce Ființa guvernează viața pe Pământ și în univers. Ființa este inteligența ale cărei manifestări vizibile formează universul fizic. Deși femeile sunt potențial mai aproape de ea, și bărbații pot avea acces la aceasta în sinea lor.

În acest moment, marea majoritate a bărbaților și femeilor încă se mai află în ghearele minții: se identifică cu gânditorul și corpul-durere. Desigur, acest lucru împiedică dezvoltarea spirituală și înflorirea iubirii. Ca regulă generală, obstacolul major tinde să fie pentru bărbați mintea în plină activitate de gândire, iar pentru femei corpul-durere, deși în anumite cazuri situația poate fi inversă, iar la unele persoane ambele obstacole să aibă o forță egală.

Dizolvarea corpului-durere feminin colectiv
De ce corpul-durere este un obstacol mai mare pentru femei?
Corpul-durere are de obicei un aspect colectiv și unul personal. Aspectul personal este reziduul acumulat al durerii emoționale suferite în timpul vieții. Corpul-durere colectiv este durerea acumulată în psihicul uman colectiv de-a lungul a 2.000 de ani, prin boli, torturi, războaie, crime, acte de cruzime, nebunie ș.a.m.d. Corpul-durere personal al fiecărui om participă la acest corp-durere colectiv. Există zone diferite în ce privește corpul-durere colectiv. De exemplu, anumite rase au țări în care apar forme extreme de conflict sau violență au un corp-durere colectiv mai puternic decât altele. Orice persoană care are un corp-durere puternic și insuficientă conștiință pentru a se desprinde din identificarea cu el va fi forțată continuu să își descarce periodic durerea emoțională; ea ar putea foarte ușor să devină fie autorul, fie victima unor acte de violență, după cum corpul-durere propriu este predominant activ sau pasiv. Pe de altă parte, acest gen de persoană ar putea fi potențial mai aproape de dezvoltarea spirituală. Acest potențial nu este neapărat o realitate, desigur, dar, dacă vă aflați în capcana unui coșmar, veți fi probabil mai puternic motivat să vă treziți decât o persoană care trăiește momentele plăcute și neplăcute ale unui vis obișnuit.

În afară de corpul-durere personal, fiecare femeie are rolul ei în ceea ce ar putea fi descris drept corpul-durere colectiv feminin — dacă nu este total conștientă. Acesta este format din acumularea durerii suferite de femei, în parte prin subjugarea lor de către bărbați prin sclavie, exploatare, viol, naștere, avort etc. vreme de mii de ani. Durerea emoțională sau fizică ce pentru multe femei precede și coincide cu ciclul menstrual este corpul-durere în aspectul său colectiv, care se trezește din somnolență în acel moment, deși el poate fi trezit și în alte momente. El împiedică circulația liberă a energiei prin corp, a cărei expresie fizică este menstruația. Haideți să rămânem la această idee un moment și să vedem cum poate ea să devină o ocazie de dezvoltare spirituală.
Deseori, femeile sunt „stăpânite” de corpul-durere în perioada menstruației. Acesta are o încărcătură energetică foarte puternică și vă poate atrage cu ușurință în identificarea inconștientă cu el. Atunci sunteți activ posedată de câmpul energetic ce vă ocupă spațiul interior și pretinde că sunteți chiar dvs. — dar, desigur, nu sunteți deloc dvs. Vorbește prin dvs., acționează prin dvs., gândește prin dvs. El va crea în viața dvs. situații negative, astfel încât să se poată hrăni cu această energie. Vrea mai multă durere, indiferent sub ce formă. Am descris deja acest proces, care poate fi violent și distructiv. Este durere pură, durere trecută — și nu sunteți dvs.

Numărul femeilor care se apropie acum de starea de trezire completă este deja mai mare decât cel al bărbaților și va fi din ce în ce mai mare în anii care vor veni. În final, bărbații s-ar putea să le ajungă din urmă, dar pentru un interval de timp considerabil va exista un decalaj între gradul de conștiință al celor două sexe. Femeile își redobândesc funcția la care au dreptul prin naștere și care din acest motiv le revine mai mult lor decât bărbaților: aceea de a fi o punte de legătură între lumea manifestă și Nemanifest, între fizic și spirit. Principala dvs. sarcină acum, ca femeie, este să transformați corpul-durere astfel încât să nu se mai interpună între dvs. și sinele dvs. adevărat, esența dvs. Desigur, trebuie să depășiți și celălalt obstacol în calea dezvoltării spirituale — mintea gânditoare —, dar prezența intensă pe care o veți genera când veți lucra cu corpul-durere vă va elibera și de identificarea cu mintea.

Primul lucru pe care trebuie să vi-l amintiți este acesta: atâta timp cât vă construiți o identitate din durere, nu vă veți putea elibera de ea. Atâta timp cât o parte a sentimentului dvs. de identitate este investit în durerea dvs. emoțională, vă veți opune inconștient sau veți sabota orice încercare de a vă vindeca de durere. De ce? Pur și simplu pentru că doriți să rămâneți intactă, iar durerea a devenit o parte esențială a dvs. Acesta este un proces inconștient și singurul mod de a-l depăși este să îl aduceți în conștiință.
A vă da brusc seama de faptul că sunteți sau ați fost atașată de durerea proprie poate fi șocant. În momentul în care vă dați seama de acest lucru ați rupt atașamentul. Corpul-durere este un câmp energetic, aproape ca o entitate, care a devenit temporar locatarul spațiului dvs. interior. O parte a energiei vitale a rămas blocată în această capcană, o energie care nu mai circulă. Desigur, corpul-durere există din cauză că în trecut s-au întâmplat anumite lucruri. Este trecutul viu din dvs. și, dacă vă identificați cu el, vă identificați cu trecutul. Atunci când vă identificați drept victimă, credeți că trecutul este mai puternic decât prezentul, credință contrară adevărului. Este credința că alte persoane și ceea ce v-au făcut sunt responsabile pentru felul în care sunteți azi, pentru suferința dvs. emoțională sau pentru incapacitatea de a fi cel/cea care sunteți în realitate. Adevărul este că singura putere care există este conținută în momentul prezent: este puterea prezenței dvs. Odată ce veți cunoaște acest lucru, vă veți da seama că numai dvs. sunteți responsabil pentru spațiul dvs. interior de acum — și nimeni altcineva — și că trecutul nu poate învinge puterea Clipei de acum.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 03.05.2011, 14:54:32
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Obstacolele în calea dezvoltării spirituale sunt aceleași pentru femei și bărbați?
Da, dar accentul se pune diferit. În general, pentru o femeie este mai ușor să-și simtă și să-și locuiască corpul, așa că ea este în mod natural mai aproape de Ființă și potențial mai aproape de dezvoltarea spirituală decât un bărbat. Acesta este motivul pentru care multe culturi vechi aleg instinctiv figuri sau analogii feminine pentru a reprezenta sau descrie realitatea transcendentă sau lipsită de formă. De multe ori, ea a fost privită ca un pântec care dă viață tuturor lucrurilor care au fost create, care le susține și le hrănește în timpul vieții lor în lumea formei. În Tao Te Ching, una dintre cele mai vechi și mai profunde cărți care au fost scrise vreodată, Tao, care ar putea fi tradus prin Ființă, este descris ca „prezentul etern, infinit, mama universului”. Este natural ca femeile să fie mai aproape de Ființă decât bărbații, deoarece ele „întrupează” Nemanifestul. Și mai mult, toate creaturile și toate lucrurile trebuie să se întoarcă în final la Sursă. „Toate lucrurile dispar din nou în Tao. El este singurul care durează”. Deoarece Sursa este privită ca fiind feminină, acest lucru este reprezentat prin cele două părți, luminoasă și întunecată, ale arhetipului feminin în psihologie și mitologie. Zeița sau Mama Divină are două aspecte: ea dă viață și ia viața.

Când mintea a preluat controlul și oamenii au pierdut contactul cu realitatea esenței lor divine, ei au început să îl gândească pe Dumnezeu ca figură masculină. Societatea a devenit dominată de bărbați, iar femeia, supusă bărbatului.
Nu încerc să sugerez că ar fi bine să ne întoarcem la reprezentările feminine inițiale ale divinului. Unii oameni folosesc în prezent termenul de Mamă Divină în loc de Dumnezeu. Ei restabilesc astfel un echilibru între partea feminină și cea masculină, care s-a pierdut cu mult timp în urmă, și asta este foarte bine. Dar rămâne totuși o reprezentare și un concept, poate temporar util, ca o hartă sau un indicator folositor o vreme, dar care sunt mai mult un obstacol decât un ajutor atunci când sunteți pregătit să vă dați seama de realitatea din spatele tuturor conceptelor și imaginilor. Adevărat rămâne totuși faptul că frecvența energetică a minții pare să fie, în esență, masculină. Mintea opune rezistență, se luptă pentru control, folosește, manipulează, atacă,
încearcă să înșface și să posede ș.a.m.d. Acesta este motivul pentru care Dumnezeul tradițional este o figură patriarhală, învestită cu autoritate, ce deține controlul, dominatoare și de multe ori un bărbat mânios, de care ar trebui să ne temem mereu, după cum sugerează Vechiul Testament. Acest Dumnezeu este o proiecție a minții umane.
Pentru a depăși mintea și a vă reconecta cu realitatea mai profundă a Ființei aveți nevoie de calități extrem de diferite: abandonarea, atitudinea necritică, o deschidere care să-i permită vieții să existe în loc să i se opună, capacitatea de a păstra toate lucrurile în îmbrățișarea plină de iubire a cunoașterii. Toate aceste calități sunt mult mai strâns legate de principiul feminin. Dacă energia mentală este dură și rigidă, energia Ființei este moale și flexibilă și infinit mai puternică decât mintea. Mintea conduce civilizația noastră, în timp ce Ființa guvernează viața pe Pământ și în univers. Ființa este inteligența ale cărei manifestări vizibile formează universul fizic. Deși femeile sunt potențial mai aproape de ea, și bărbații pot avea acces la aceasta în sinea lor.

În acest moment, marea majoritate a bărbaților și femeilor încă se mai află în ghearele minții: se identifică cu gânditorul și corpul-durere. Desigur, acest lucru împiedică dezvoltarea spirituală și înflorirea iubirii. Ca regulă generală, obstacolul major tinde să fie pentru bărbați mintea în plină activitate de gândire, iar pentru femei corpul-durere, deși în anumite cazuri situația poate fi inversă, iar la unele persoane ambele obstacole să aibă o forță egală.

Dizolvarea corpului-durere feminin colectiv
De ce corpul-durere este un obstacol mai mare pentru femei?
Corpul-durere are de obicei un aspect colectiv și unul personal. Aspectul personal este reziduul acumulat al durerii emoționale suferite în timpul vieții. Corpul-durere colectiv este durerea acumulată în psihicul uman colectiv de-a lungul a 2.000 de ani, prin boli, torturi, războaie, crime, acte de cruzime, nebunie ș.a.m.d. Corpul-durere personal al fiecărui om participă la acest corp-durere colectiv. Există zone diferite în ce privește corpul-durere colectiv. De exemplu, anumite rase au țări în care apar forme extreme de conflict sau violență au un corp-durere colectiv mai puternic decât altele. Orice persoană care are un corp-durere puternic și insuficientă conștiință pentru a se desprinde din identificarea cu el va fi forțată continuu să își descarce periodic durerea emoțională; ea ar putea foarte ușor să devină fie autorul, fie victima unor acte de violență, după cum corpul-durere propriu este predominant activ sau pasiv. Pe de altă parte, acest gen de persoană ar putea fi potențial mai aproape de dezvoltarea spirituală. Acest potențial nu este neapărat o realitate, desigur, dar, dacă vă aflați în capcana unui coșmar, veți fi probabil mai puternic motivat să vă treziți decât o persoană care trăiește momentele plăcute și neplăcute ale unui vis obișnuit.

În afară de corpul-durere personal, fiecare femeie are rolul ei în ceea ce ar putea fi descris drept corpul-durere colectiv feminin — dacă nu este total conștientă. Acesta este format din acumularea durerii suferite de femei, în parte prin subjugarea lor de către bărbați prin sclavie, exploatare, viol, naștere, avort etc. vreme de mii de ani. Durerea emoțională sau fizică ce pentru multe femei precede și coincide cu ciclul menstrual este corpul-durere în aspectul său colectiv, care se trezește din somnolență în acel moment, deși el poate fi trezit și în alte momente. El împiedică circulația liberă a energiei prin corp, a cărei expresie fizică este menstruația. Haideți să rămânem la această idee un moment și să vedem cum poate ea să devină o ocazie de dezvoltare spirituală.
Deseori, femeile sunt „stăpânite” de corpul-durere în perioada menstruației. Acesta are o încărcătură energetică foarte puternică și vă poate atrage cu ușurință în identificarea inconștientă cu el. Atunci sunteți activ posedată de câmpul energetic ce vă ocupă spațiul interior și pretinde că sunteți chiar dvs. — dar, desigur, nu sunteți deloc dvs. Vorbește prin dvs., acționează prin dvs., gândește prin dvs. El va crea în viața dvs. situații negative, astfel încât să se poată hrăni cu această energie. Vrea mai multă durere, indiferent sub ce formă. Am descris deja acest proces, care poate fi violent și distructiv. Este durere pură, durere trecută — și nu sunteți dvs.

Numărul femeilor care se apropie acum de starea de trezire completă este deja mai mare decât cel al bărbaților și va fi din ce în ce mai mare în anii care vor veni. În final, bărbații s-ar putea să le ajungă din urmă, dar pentru un interval de timp considerabil va exista un decalaj între gradul de conștiință al celor două sexe. Femeile își redobândesc funcția la care au dreptul prin naștere și care din acest motiv le revine mai mult lor decât bărbaților: aceea de a fi o punte de legătură între lumea manifestă și Nemanifest, între fizic și spirit. Principala dvs. sarcină acum, ca femeie, este să transformați corpul-durere astfel încât să nu se mai interpună între dvs. și sinele dvs. adevărat, esența dvs. Desigur, trebuie să depășiți și celălalt obstacol în calea dezvoltării spirituale — mintea gânditoare —, dar prezența intensă pe care o veți genera când veți lucra cu corpul-durere vă va elibera și de identificarea cu mintea....poate învinge puterea Clipei de acum.
Vorbiti ca din carte, ma mir ca dl. Maris a inceput discutia cu d-voastra. Probabil ca sunteti iluminat dupa cum spune dl. Maris de diferite carti, dar nu sunt cele bune, asa ca nu vad de ce trebuie sa navigati pe forumul ortodox si nu pe altele. Dar inchei discutia cu d-voastra cu un citat dintr-un sfant parinte drag mie :
[COLOR=windowtext] Despre cei ce cred ca le cunosc pe toate[/COLOR]

[SIZE=3]A crede ca stii nu înseamna totdeauna întelepciune, ba se întâmpla sa fie chiar prostie. Spuneti-mi: Dintre doi oameni, din care unul ar pretinde ca poate masura vazduhul de la cer la pamânt cu sfoara, în vreme ce altul ar râde si-ar zice ca nu-i în stare a face aceasta – care din acestia doi ne-ar face sa râdem?[/SIZE]
[SIZE=3]Omul care pretinde a sti sau cel care se marturiseste nestiutor. Fara îndoiala, cel dintâi. La întâmplarea aceasta, necunoscatorul este mai întelept decât cel ce se crede încarcat de stiinta. De ce?[/SIZE]
[SIZE=3]Pentru ca presupusa stiinta nu-i decât o necunoastere mai mare. Cel ce se marturiseste nestiutor stie, cel putin, ceva. Ce anume? Ca sunt unele lucruri pe care mintea omeneasca nu le poate sti; si aceasta nu-i putin lucru. Dimpotriva, cel care – de-ar fi sa-l crezi – zice ca ar sti mult, înca mai nestiutor decât altul este cu privire la ceea ce spune ca stie – si asta îl face sa fie si de rusine.[/SIZE]
[SIZE=3]Sa ne lasam, asadar, de asemenea cercetari – si sa ne marginim a aduce laude lui Dumnezeu pentru toate. “De aceea – zice apostolul – aduceti multumiri pentru tot”. Iata faptele unei slugi recunoscatoare, întelepte si destepte; a te purta altfel, este fapta unui vorbaret, a unui trândav, a unui nerusinat.[/SIZE]
[SIZE=3]Cel ce mult vorbeste, nimic nu face, ci cel ce munceste mult nu vorbeste niciodata fara rost.[/SIZE]
Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 03.05.2011, 14:59:21
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilul Vezi mesajul
Vorbiti ca din carte, ma mir ca dl. Maris a inceput discutia cu d-voastra. Probabil ca sunteti iluminat dupa cum spune dl. Maris de diferite carti, dar nu sunt cele bune, asa ca nu vad de ce trebuie sa navigati pe forumul ortodox si nu pe altele.

Nu ai citit intreg topicul meu, incearca sa citesti tot. Atata timp cat mesajul ajunge, e bine. Restul sunt de mai mica importanta...

Nu inteleg pentru ce sa te iert?

Last edited by Tangun; 03.05.2011 at 15:12:01. Motiv: Nu inteleg ...
Reply With Quote
  #80  
Vechi 03.05.2011, 16:15:13
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit mesaj pentru umilul;

Umilul tu esti mai aproape de adevar decat iti poti da seama singur. Dar ai putea sa-ti dai seama doar daca ai incerca sa cauti cine esti Tu. Tu esti cel mai sfant lucru ce poate exista vreodata. In tine se afla Viata eterna si stralucitoare, cel mai frumos dar ce poate exista. Dar nu iti poti da seama de acest lucru pentru ca nu esti "atent" la Tine. Esti ne-atent la ceea ce esti tu cu adevarat si esti atent doar la ceea ce cred altii ca esti tu. Asa cum ai fost atent mai mult la mine, decat la ceea ce scrie, asa cum ai fost atent mai mult la dl Maris si la ceea ce crede el ca e. Observa unde nu scrie nici despre mine, nici despre tine, cele mici. Scrie despre ceea ce esti TU. Nu fii atent la mine, ci la ceea ce scrie.

De aceea eu nu am pentru ce sa te iert, ca iti gresesti tie nu mie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
frumusetea interioara a omului Marta Generalitati 46 07.04.2014 23:57:33
Nu aveam pace interioara: cu mine si Dumnezeu Ioan_Ciobota Generalitati 3 30.09.2007 11:46:15
Atacurile din "interior" la adresa Bisericii Mirean Biserica Ortodoxa Romana 439 29.07.2007 21:55:18
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 01:58:05