Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.08.2012, 02:13:15
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Evident, fumatul în sine nu este un păcat, exact la fel cum nici consumul de alcool, în sine, nu este un păcat.

Aceasta este poziția și credința și învățătura Bisericii lui Isus Cristos, Una, Sfântă, Catolică și Apostolică Biserică, aceea despre care învață Crezul.

Faptul că ortodocșii clasifică în mod automat orice consumator de tutun în categoria "vicios, dependent de țigară" este perfect similar cu modul în care adventiștii clasifică orice consumator de vin în categoria "vicios, alcoolic".

Last edited by MihaiG; 11.08.2012 at 02:17:26.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.08.2012, 03:40:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Comparatia este total inapropiata pentru ca:

1. Consumul de alcool peste anumite limite are un efect vizibil imediat in plan social. Deci exista o limita destul declara.
Ca ai fumat peste masura afli abia cand esti aproape gata sa mori din cauza asta.
Deci nu exista ideea de "consum moderat de tutun".

2. Un pahar de vin are zero efecte negative asupra sanatatii. Poti demonstra ca acelasi lucru e valabil si pentru tigara?

3. Sunt surse medicale care vorbesc de beneficiile consumului moderat de alcool (nu tarie). Exista asa ceva si vizavi de tigara?

4. Care este beneficiul fumatului daca nu acela de a satisface o dependenta?

5. Poti cita vreo sursa oficiala care sa demonstreze ca afirmatia ta este pozitia oficiala a bisericii romano-catolice fatza de fumat?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.08.2012, 22:56:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
p.s.:
jumatate din discutie e offtopic.
Incluzînd și spațiile de tip forum în mijoacele "mass" media și ținînd cont că ne-am alarmat cu toții de faptul că domnul doctor trage tutun, nu sîntem chiar pe lîngă subiect. :)

Domnule Mihnea, dacă păcatul dumneavoastră ar fi rămas ascuns de noi, ar fi fost mai mic decît este acum. Din acest motiv, îmi pare rău că l-am subliniat aici.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.08.2012, 10:45:22
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De asemenea, se pare ca multi sfinti catolici (sfinti din punctul lor de vedere) erau fumatori.
Brasoave...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.08.2012, 10:53:53
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Evident, fumatul în sine nu este un păcat, exact la fel cum nici consumul de alcool, în sine, nu este un păcat.
Fumatul este pacat deoarece chiar si o tigara face rau insa consumul de alcool, in cantitate moderata nu este pacat, deoarece un pahar de vin sau o sticla de bere pe zi fac bine sanatatii si nu au nicio urmare negativa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.08.2012, 11:12:02
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Comparatia este total inapropiata pentru ca:

1. Consumul de alcool peste anumite limite are un efect vizibil imediat in plan social. Deci exista o limita destul declara.
Ca ai fumat peste masura afli abia cand esti aproape gata sa mori din cauza asta.
Deci nu exista ideea de "consum moderat de tutun".
Și consumul de tutun are anumite limite, chiar mult mai vizibile, în plan social. Spre deosebire de gestul de a-mi comanda o bere sau un pahar de vin, care nu va produce reacții decât dacă comesenii știu că urmează să conduc mașina, gestul de a-mi aprinde o țigară are toate șansele să declanșeze varii reacții, mergând de la compătimire prost disimulată, până la critici sau chiar solicitarea expresă de a nu fuma.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
2. Un pahar de vin are zero efecte negative asupra sanatatii. Poti demonstra ca acelasi lucru e valabil si pentru tigara?
Bineînțeles că pot să demonstrez un fapt negativ, cu condiția să vă demonstrați și dumneavoastră alegația despre paharul de vin...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
3. Sunt surse medicale care vorbesc de beneficiile consumului moderat de alcool (nu tarie). Exista asa ceva si vizavi de tigara?
Habar n-am și nu mă interesează în mod deosebit. Eu nu fumez țigări, asta ar fi una. Și nu fumez pentru beneficii medicale, ci pentru relaxare și plăcere.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
4. Care este beneficiul fumatului daca nu acela de a satisface o dependenta?
S-a încetățenit această idee fixă în privința corelației fumat - dependență, care îmi amintește perfect de obsesiile celor de la Oastea Domnului sau alte asociații de temperanță care explicau că nu există niciun beneficiu al alcoolului în afară de a satisface o dependență. Împrejurarea că majoritatea fumătorilor sunt dependenți care sudează țigarete de proastă calitate nu înseamnă că orice fumător este dependent.

Eu, de exemplu, sunt fumător dar nu sunt dependent de fumat. În schimb, atunci când timpul și dispoziția îmi permit să savurez o pipă sau un trabuc de calitate, vă asigur că există beneficii.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
5. Poti cita vreo sursa oficiala care sa demonstreze ca afirmatia ta este pozitia oficiala a bisericii romano-catolice fatza de fumat?
Sigur, căutați în CBC.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.08.2012, 11:16:00
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
În schimb, atunci când timpul și dispoziția îmi permit să savurez o pipă sau un trabuc de calitate, vă asigur că există beneficii.
Mda, cel mai mare beneficiu o sa-l vedeti cand va veti face radiografie la plamani.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.08.2012, 11:21:59
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Virtutea cumpătării dispune la evitarea oricărui fel de exces: abuzul de mâncare, de alcool, de tutun și de medicamente. (din art. 2290 al Catehismului) - pentru domnul Alin.

Vă asigur că mi-am făcut radiografie și nu a reieșit nimic. De altfel, mici nu prea avea cum, pentru că fumul de trabuc sau pipă nu se inhalează în plămâni - pentru Sad Story.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.08.2012, 11:31:07
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Vă asigur că mi-am făcut radiografie și nu a reieșit nimic. De altfel, mici nu prea avea cum, pentru că fumul de trabuc sau pipă nu se inhalează în plămâni - pentru Sad Story.

A...deci doar "pufaiti", atunci luati aminte ca va afecteaza dintii, laringele (puteti face cancer de laringe)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.08.2012, 11:33:25
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Daca pentru majoritatea oamenilor, fumatul s-a dovedit a fi un viciu cauzator de boli grave, o dependenta, cei care inca nu au probleme de pe urma acestui urat obicei, nu se pot eschiva, mai ales daca se declara crestini.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 14:29:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 27 14.08.2010 13:49:50
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 04:49:55
Presa bisericeasca catalinabalhui Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 09.04.2009 09:10:58