Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 15.09.2016, 20:14:40
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cum noi ascultam atunci "Europa libera", tata a aflat de revolta muncitorilor brasoveni din 1987! Si ca sa-l incerce- asa la o discutie si un sprit- l-a intrebat pe unu' Tanase de la partid- "Mai Tanase, am auzit ca s-a intamplat ceva la Brasov"

Iar ala a spus- "Ei, nea' Valerica, niste huligani care au devastat sediul de partid". Iar tata i-a spus- "Mai Tanase, nu cred ca au fost doar niste huligani"!

Sau la o sedinta la Vaslui , unde era prezent o data si primul secretar al judetului Ion Fratila, ala i spune lui tata- "Nea Valerica, sa nu iei exemplul de la burtosii astia din prezidiu" , iar tata i spune "Nici tu, Ioane!".



O data tata a fost trimis (impreuna cu un alt revizor contabil) sa faca revizia contabila la cooperativa la Zorleni! Aici gestionar era un evreu- pe nume Itic, care era renumit in intreg judetul pentru relatiile pe care le aveea la Bucuresti, si prin care reusea sa aduca marfa diversificata!

Si tata i descopera un plus in gestiune de 30.000 lei (era jumate de Dacie aproape atunci).

Apoi Itic se roaga de tata- "Dom revizor, va rog, ca sa nu-mi faceti dosar penal, haideti sa impartim plusul asta".

Tata se gandeste un pic si i zice- "Mai Itic, vedem noi maine dimineata!"

Apoi a urmat noaptea cheful la un restaurant in Barlad (revizorii contabili primeau din partea cooperatiei o diurna substantiala cand plecau in deplasare)!
Apoi cand s-a trezit dimineata la hotel in Barlad , si s-a uitat in oglinda, tata si-a amintit ce i-a spus bunicul- "Valerica, nicioadata sa nu aud ca ai luat bani nemunciti!"

Atunci a stiut ca nu poate lua banii evreului, si cand s-a intors in Zorleni l-a trimis pe celalalt revizor sa incheie nota de constatare. Iar celalalt revizor a luat banii evreului si nu i-a facut dosar penal.

Peste un timp, Itic este prins de cei de la militia economica cu alte potlogarii si arestat. Iar tata este chemat ca martor la proces la Barlad! Cand a coborat pe peronul garii Barlad, la tata vine sotia si fiica evreului si plangand il roaga pe tata- "Dom revizor, va rugam, sa nu spuneti la proces daca va intreaba judecatorul ca atunci sotul meu v-a propus mita, ca face mult timp inchisoare!"

Tata le spune: "Doamna, da' ce fel de om credeti ca sunt ?! Eu nu bag oameni in puscarie!"

La proces, cand a intrebat judecatorul- "Tovarasul revizor, este adevarat ca inculpatul Itic v-a propus mita ?!", tata a raspuns- "Nu este adevarat, tovarasul judecator"!


Apoi pe unii gestionari tata i-a scapat chiar de puscarie, la un sofer de la cooperatia i-a "recuperat" carnetul de conducere din mana sefului militiei rutiere Husi, etc!
  #512  
Vechi 15.09.2016, 20:19:44
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In februarie 1991, cand reporterii de la ziarul local au facut un reportaj la Grup Depozite Husi, au spus: "La Grup Depozite Husi, stam de vorba cu domnul Onose Valerian seful de grup, si cu doamna economist Maria Dumitrascu, contabila cooperativei de consum Husi. Domnul Onose, comerciant inimos, ne spune ca a reusit sa inlature partial carentele pernicioase ale planului, dar a fost obligat sa foloseasca "mijloace si argumente specifice zonei", care "l-au costat"!
  #513  
Vechi 15.09.2016, 20:31:51
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

O data seful Uniunii Judetene a Cooperatiei de Consum Vaslui -Vieru- a trimis-o la contractari de marfa pe o cucoana de la Grup Depozite Vaslui! Aia a ales o mobila foarte scumpa, care evident s-a vandut foarte greu, de a stat mult timp cooperatia cu ea pe stoc, de si-a pus Vieru mainile in cap cand a vazut "isprava" cucoanei!

Atunci a zis: "De azi inainte, pentru tot judetul, la contractari la marfa se duce numai dom sef de la grup Depozite Husi, deoarece el stie sa aleaga cel mai bine marfa care se vinde cel mai repede"
  #514  
Vechi 15.09.2016, 21:18:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sunt din ce în ce mai convins că idiotul ăsta ne ia la un mișto crunt.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #515  
Vechi 15.09.2016, 22:02:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Concluzia este ca era mai bine inainte dar e si mai bine acum. :)
  #516  
Vechi 15.09.2016, 22:07:57
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu iau la misto pe nimeni- sunt intamplari 100% reale, care arata realitatile economice si sociale din acei ani, problemele care existau in comert, ce "artificii" trebuia sa faci ca sa realizezi planul de vanzari si achizitii, cum trebuia sa colaborezi cu alti sef de unitati, cum interactiona lumea, etc!

Pe sefii de la Vaslui i interesa doar ca marfa sa se vanda, unitatea sa incaseze contravaloarea marfii, sa faca profit, planul sa se realizeze! Cum si prin ce mijloace (cu conditia sa fie legale) realizai asta ca sef de grup depozite, nu i interesa!

Doua filmulete care arata si problemele cu care se confruntau conducatorii auto a ITB-ului in anii 70-80, si in general neajunsurile din transportul urban in comun

https://youtu.be/M4dpBUtxvxI

https://youtu.be/LPZFX9BN82E
  #517  
Vechi 15.09.2016, 22:46:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Si cu asta sa incercam sa icheiem acest topic! Oricum, cine a fost OM a fost om si atunci, si- indiferent de regimul politic si de functia avuta- si-a facut meseria si datoria fata de tara si popor!

Oricum, istoria va judeca ce a fost bine si ce a fost rau in perioada 1964-1989 in Romania, iar pe oameni- indiferent ca au fost ceferisti, muncitori, tarani, doctori, profesori, militieni, securisti, primi-secretari, ministri, etc, Dumnezeu I va judeca dupa faptele lor si comportamentul lor in societatea, in familie si la locul de munca, si nu dupa regimul politic care a existat atunci!
Poate ca Dumnezeu, la judecata cea din urma, va vedea un lucru bun in fapta unui militian de la ordine si liniste publica, care a impiedicat comiterea unei talharii sau a unui furt!

Nu am vrut sa supar sau sa jignesc pe nimeni pe acest forum, dar cand s-au afirmat lucruri cu care nu sunt si nu voi fi nicioadata de acord, era normal sa raspund!

Probabil unii colegi de forum nu-si vor schimba nicioadata opiniile- si eu la fel- insa chiar daca avem opinii diferite, asta nu inseamna ca trebuie sa ne jignim! Daca am jignit pe cineva imi cer scuze! Insa nu am atacat pe nimeni pe acest forum, si nu o voi face nici de acum incolo, dar imi voi sustine cu tarie opiniile!
  #518  
Vechi 15.09.2016, 23:37:41
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
... dar imi voi sustine cu tarie opiniile!
N-o sa mearga, o sa vi le-inmoaie.
Mai bine incercati cu limonada...:) Sau cu un pahar de vin rosu de pe dealurile insorite ale dulcii Moldove...
  #519  
Vechi 15.09.2016, 23:40:15
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Bre Florin, fara sa va simtiti jignit: io cred ca dvs. nu ati avut niciodata un contact cat de cat rezonabil cu realitatea, cu lumea asta in care traim cu totii... Nu va suparati, nu vreau sa va jignesc, si mai cred ca nu-i din vina dvs. Sunteti doar un exemplu de "pana unde pot face astia omul cel nou". Bre, sa ai o meserie din a fi "omul nou", e jalnic.
Dumnezeu sa va ajute sa va faceti om vechi, din ala obisnuit, dinainte sa cada fulgerul pe creierul lui Lenin.
  #520  
Vechi 16.09.2016, 00:07:59
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa e! Cine e om, om ramane!

Stii care e greseala ta? Ca ai incercat sa pozitivezi un intreg regim dictatorial, nedrept si abuziv, prin prisma faptului ca tatal tau si alti cativa au fost oameni buni, care au ajutat pe multi sau isi vedeau de treaba. Dar regimul asta, ca sa functioneze pe baza de teroare, avea oamenii lui special antrenati. Nu erau deloc putini si nici buni.

Extinde-ti, asadar, orizonturile si daca esti om, si cred ca esti, vei accepta si faptul ca foarte multi oameni au avut de suferit pe nedrept de pe urma comunistilor. Inca nu-ti vine sa crezi, dar asa este. Ti-am recomandat doua carti, ca doar pe acelea le-am citit si eu. Dar m-au lasat fara cuvinte pentru ca am aflat despre o suferinta despre care nu stiusem pana atunci. Si aceia au fost oameni, Florinvs! Si cat au suferit!

Numai sa-ti imaginezi ca unul dintre cei suferinzi ar fi putut fi un var, un prieten, un frate sau doar un vecin si atunci.... ti-ar da lacrimile.

In fond toti suntem oameni, mai buni sau mai rai. Dumnezeu sa ne ierte pe toti!

Si chiar asa, cati dintre noi, daca am fi fost intr-o anumita pozitie si am fi avut relatii peste relatii si ne-am fi scaldat in huzur, am mai fi ramas oameni? Adevarul e ca, prea putini.

Pe mine m-ai convins, Florinvs, nu toti au fost rai desi ar fi putut iar tatal tau a fost unul dintre ei! Pot sa te asigur ca n-ai scris in zadar. Multumesc!

Last edited by crinrin; 16.09.2016 at 00:28:33.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Familia in regimul comunist florinbrasov0 Generalitati 40 11.09.2016 23:24:09
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16
Imi cer iertare ca am laudat fostul regim ateisto-comunist mihailt Generalitati 44 29.09.2010 15:33:34
Profetii despre romania IonelS Intamplari adevarate 74 22.09.2010 13:46:09
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 09:23:01