Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.11.2016, 08:45:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

O critică mai la obiect nu se putea? Articolul e scris de un economist, nu de Hotnews. A zis bine sau n-a zis bine, asta e întrebarea?

Capcana în care cădem cei mai mulți este aceea de a ne situa în tabere ireconciliabile, de care ne atașăm afectiv, critici întotdeauna cu „ceilalți”, necritici cu „ai noștri”. Probabil că nu se poate să nu avem simpatii, dar e important să gândim pe cât posibil mai la rece. Nu-s perfecți nici unii, nici ceilalți, însă diferențe există, iar uneori sunt esențiale.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.11.2016, 11:52:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai tu ai fost vreodata critic cu Hotnews ? Te-ai intrebat asta ?
Auzi cica e scris de un economist. Si daca e scris de un economist ce ? Il putea scrie si un zugrav, important e ca este genul de articol tampit pe care te astepti sa-l gasesti pe un asemenea site. Unii au luat-o razna si vad in orice critica a UE sau NATO sau a politicii SUA un atac impotriva occidentului. Pana si Trump a devenit omul rusilor, pericolul cel mare la adresa civilizatiei occidentale.
Cei care ataca occidentul sunt exact liderii de acolo care au luat-o razna si de care din fericire lumea incepe sa se descotoroseasca. Si propagandistii care in loc sa le spuna alora sa se opreasca, cauta intr-una dusmani ai clasei muncitoare care ataca occidentul pentru ca-l urasc. Ei ataca occidentul pentru ca nu inchid site-ul ala daca vad ca nu produce bani suficienti si isi cauta vreo meserie. :)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 28.11.2016, 12:08:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

M-am întrebat și răspunsul e afirmativ. Nu înghit pe nemestecate toate opiniile afișate acolo. Dar insiști să îndrepți atenția de la idei la cei care găzduiesc ideile și nu dai semne că ai citit articolul cu pricina.

P.S. Tocmai faptul că n-au bani ar trebui să-i facă mai credibili.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 28.11.2016 at 12:16:18.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.11.2016, 12:25:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu produc bani dar asta nu inseamna ca nu au bani. La fel cum Realitatea lui Vantu nu producea bani dar asta nu inseamna ca oamenii care ne invatau ce-i capitalismul pe acolo nu plecau acasa in fiecare luna cu o caruta de bani. :)

Nu stiu ce te face sa crezi ca nu am citit articolul ala. A fost share-uit de o gramada de lume pe facebook, e drept ca pana acum nu am vazut sa fi fost gazduit de site-ul hotnews ci era vorba despre un alt site. E un articol prost care arata cu degetul pe oricine are ceva de comentat, de parca ar trebui sa ne bucure felul in care arata Romania si ar trebui sa le fim recunoscatori alora ca ne-au ajutat sa devenim ceea ce suntem.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.11.2016, 12:31:57
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Nu arată cu degetul pe cine comentează, ci arată șubrezenia unor argumente sau teorii, care nu stau în picioare dacă te uiți la cifrele reale și dacă vrei să gândești mai la rece.

O să mă opresc aici cu comentariile, că nu vreau să intrăm în politică mai mult. Am pus link-ul ca să citească cine vrea și să-și formeze singur părerile.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 28.11.2016 at 12:37:14.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 28.11.2016, 12:41:28
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Uite ca sa-ti dovedesc ca stiam de el :

[/IMG]


Nu-s argumente subrede decat foarte putine. Majoritatea oamenilor care critica felul in care arata lucrurile, avea alte asteptari, nu vorbeste nici despre firme de stat, nu arunca nici toata vina in carca companiilor occidentale. Iar tarile din Europa Centrala sunt date ca exemplu pe buna dreptate pentru ca acolo dincolo de avansul pe care deja il aveau acele tari, exista si un capitalism autohton. Ba chiar exista la noi lanturi de supermarketuri si alte companii care apartin unora din Europa Centrala. Deci iata ca se poate sa fii occidental si altfel, nu doar sa dai spagi alora si sa speri ca o sa te tina in continuare la putere. :)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 28.11.2016, 12:45:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu produc bani dar asta nu inseamna ca nu au bani. La fel cum Realitatea lui Vantu nu producea bani dar asta nu inseamna ca oamenii care ne invatau ce-i capitalismul pe acolo nu plecau acasa in fiecare luna cu o caruta de bani. :)

Nu stiu ce te face sa crezi ca nu am citit articolul ala. A fost share-uit de o gramada de lume pe facebook, e drept ca pana acum nu am vazut sa fi fost gazduit de site-ul hotnews ci era vorba despre un alt site. E un articol prost care arata cu degetul pe oricine are ceva de comentat, de parca ar trebui sa ne bucure felul in care arata Romania si ar trebui sa le fim recunoscatori alora ca ne-au ajutat sa devenim ceea ce suntem.
Vremurile s-au schimbat, dar nu atat de mult cat au unii impresia.

Propaganda inca e pe felie, poate mai mult decat inainte, a crescut in complexitate si perversitate.

Din pacate exista inca o generatie care are impresia ca avand televizor sunt informati.
Iar asta care vine din urma e la fel de nasoala, au impreisa ca avand Internet/facebook sunt informati asa ca sunt destule motive de optimism din partea astora.

Libertatea? Cusca a devenit ceva mai larga, financiar ai mai multe optiuni, dar in alte domenii, este tot pe acolo.

Acces in viata politica, practic, au foarte putini pentru ca in practica, este ceva doar pentru cei cu foarte multi bani asa ca majoritatea n-are de ales decat sa faca ceea ce li se spune si o data la 4 ani, sa primeasca ceva simbolice compensatii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde