Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.01.2009, 00:19:00
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Draga Mirela, pt un caz de felul la care te gandesti tu, al unui oocidental vrednic, ce ar merita sa aibe un copil din Romania, sunt alte cateva mii de netrebnici, rataciti moral, pentru care bine s-a facut ca legislatia e imposibila...

Occidentalii nu sunt vinovati ca sunt inbuibati, ci pt ca sunt rataciti moral, situatie si mediu pagan in care e pacat sa ajunga un copil! Aici, repet, fac exceptie acei 1 la cateva mii, oameni buni, dar pt care in final nu se merita sa se deschida larg portile adoptiilor.
Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.01.2009, 00:59:51
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
care, aia cu India si Africa?...
Ma refeream la cei cu parohia, de a mijloci un ajutor pentru copii.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.01.2009, 01:15:58
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Draga Mirela, pt un caz de felul la care te gandesti tu, al unui oocidental vrednic, ce ar merita sa aibe un copil din Romania, sunt alte cateva mii de netrebnici, rataciti moral, pentru care bine s-a facut ca legislatia e imposibila...

Occidentalii nu sunt vinovati ca sunt inbuibati, ci pt ca sunt rataciti moral, situatie si mediu pagan in care e pacat sa ajunga un copil! Aici, repet, fac exceptie acei 1 la cateva mii, oameni buni, dar pt care in final nu se merita sa se deschida larg portile adoptiilor.
Doamne miluieste!

C-tin: tu ai dreptate partiala, adica nu toti sint " inbuibatzi" si nu toti sint inraiti. Toti platesc pentru cei care au facut magarii, din pacate, dar sint multi oameni buni printre occidentli, asa cum sint peste tot.
La fel se intimpla si in tarile de Est, ca si in cele occidentale.

Este mult mai mare procentajul decit 1 la citeva mii, poate tu esti prea pesimist.
Poate da, poate nu: referindu-ma la cei"inbuibati" cum ziceai tu!
Ca sa deschizi portile adoptiilor, ar trebui facuta o ancheta care sa cuprinda citeva aspecte esentiale: unde merge acel copil, care va fii situatia cu el, daca are o casa stabila, despre cuplul care adopteaza trebuie sa se stie daca beau, daca sint seriosi etc... o practica de genul asta elimina mai mult de 80% din probleme, insza nu e facuta, si eu cred ca asta se dtoreaza faptului ca nimanui nu-i pasa prea mult.

Daca acel copil are mai multe sanse decit in Ro, atunci lasa-l sa plece, nu?
Nu stiu, e doar o parere!!!

Uite iti dau un ex concret: am cerut de la facultate da el mine, actele cu notele, programa analitica etc, imi trebuie aici ca sa-mi recunoasca universitatea; am cerut de 9 luni, stii cre e rezultatul? nimic!!!!!!!
Parintii mei merg colo, mai insista, insa nu le-au dat actele mele, desi au o procura de la mine.
Asta voiam eu sa-ti pun in lumina, ca peste tot e ceva care nu merge...or fii si acolo la universitate la secretriat "inbuibati", insa nu occidentali.
Pentru mine, ei nu reprezinta romanii, ci doar prtea functionarilor care nu sint tocmia la locul lor!!!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.01.2009, 04:41:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Draga Mirela, pt un caz de felul la care te gandesti tu, al unui oocidental vrednic, ce ar merita sa aibe un copil din Romania, sunt alte cateva mii de netrebnici, rataciti moral, pentru care bine s-a facut ca legislatia e imposibila...

Occidentalii nu sunt vinovati ca sunt inbuibati, ci pt ca sunt rataciti moral, situatie si mediu pagan in care e pacat sa ajunga un copil! Aici, repet, fac exceptie acei 1 la cateva mii, oameni buni, dar pt care in final nu se merita sa se deschida larg portile adoptiilor.
Doamne miluieste!
Costi draga, gresesti si cu logica, si cu procentajul.

stii exemplul din Biblie cand Dumnezeu pentru 1 singur drept ar fi iertat o intreaga cetate? cam asa si aici.

apoi, ideea este ca legea adoptiilor din RO este discriminativa ptr romanii din strainatate... ei sunt vazuti ca niste simpli straini si sunt tratati ca atare. e bine, e rau? asta numai Dumnezeu stie!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.01.2009, 11:05:45
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
ha, ha... ba sunt o groaza de neaveniti in posturile astea functionaresti...

"[SIZE=3]o foarte mare seriozitate si rigurozitate a legilor" [/SIZE]
are dreptate mirelat sa rada
si imi cer scuze pentru expresia urata insa personajul despre care vorbesc , banuiesc ca a sperat pana in ultimul moment sa incaseze ceva .. ca doar nu degeaba era sef pe acolo.

foarte mare seriozitate zici? vrei sa-ti spun eu ce inseamna pentru acesti functionari (nu pentru toti) acei copii ??? NISTE DOSARE si batate de cap cu persoanele care vin sa adopte si care le deranjeaza bunul ( a se citit comodul ) mers al lucrurilor pe la ei prin institutie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.01.2009, 19:52:26
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ce rusine si ce..pacat!!!!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.01.2009, 22:19:38
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Sa nu uitam ca suntem totusi pe un Forum Ortodox

[quote=mirelat;108990]Costi draga, gresesti si cu logica, si cu procentajul.
[COLOR="blue"]Inainte sa ma faci mincinos in public (cu "draga" Costi,.. mai lipsea sarutul) bine ai fi facut sa te informeazi mai intai la Institutia cu pricina, sa afli cati Romani (de origine) au cerut copii si cati straini. Si apoi sa iei procentul romanilor ca sa afli cati sunt buni crestini dintre ei, care sa merite sa infieze un copil din Romania...[/COLOR]

stii exemplul din Biblie cand Dumnezeu pentru 1 singur drept ar fi iertat o intreaga cetate? cam asa si aici.
[COLOR="blue"]DA???Nu cumva te consideri pe d-ta Dreptul acela? O-i fi ajuns la nivelul Sfintilor Prooroci... ca sa meriti o asa cinste..Sa-mi fie cu iertare[/COLOR].

apoi, ideea este ca legea adoptiilor din RO este discriminativa ptr romanii din strainatate... ei sunt vazuti ca niste simpli straini si sunt tratati ca atare. e bine, e rau? asta numai Dumnezeu stie!
[COLOR="Blue"]Nu este discriminativa deloc! Cine nu e in stare sa treaca prin tavalugul actelor de adoptie, nici un copil nu e in stare sa-l cresca![/COLOR]/QUOTE]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.01.2009, 22:54:13
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

patinina34
C-tin: tu ai dreptate partiala, adica nu toti sint " inbuibatzi" si nu toti sint inraiti. Toti platesc pentru cei care au facut magarii, din pacate, dar sint multi oameni buni printre occidentli, asa cum sint peste tot.
La fel se intimpla si in tarile de Est, ca si in cele occidentale.
Este mult mai mare procentajul decit 1 la citeva mii, poate tu esti prea pesimist.
Poate da, poate nu: referindu-ma la cei"inbuibati" cum ziceai tu!
[COLOR="Blue"]Aici am raspuns deja lui Mirelat![/COLOR]

Ca sa deschizi portile adoptiilor, ar trebui facuta o ancheta care sa cuprinda citeva aspecte esentiale: unde merge acel copil, care va fii situatia cu el, daca are o casa stabila, despre cuplul care adopteaza trebuie sa se stie daca beau, daca sint seriosi etc... o practica de genul asta elimina mai mult de 80% din probleme, insza nu e facuta, si eu cred ca asta se dtoreaza faptului ca nimanui nu-i pasa prea mult.
[COLOR="blue"]Nu e suficient! Anchetele incipiente de care vorbesti nu pot fi puse in practica pe termen lung. Supravegherea copilului nu mai poate fi facuta odata iesit din tara. Nu se mai stie de soarta copiilor ...Sunt cazuri reale! Urmarirea lor nu poate fi facuta decat la nivel national. [/COLOR]
Daca acel copil are mai multe sanse decit in Ro, atunci lasa-l sa plece, nu?
Nu stiu, e doar o parere!!!
[COLOR="blue"]La ce sanse te referi? Scopul vietii noastre in lume este MANTUIREA si NU implinirea materiala! Si la Mantuire nu se poate ajunge decat intr-un Mediu Ortodox -Cultura Ortodoxa. [/COLOR]

Uite iti dau un ex concret: am cerut de la facultate da el mine, actele cu notele, programa analitica etc, imi trebuie aici ca sa-mi recunoasca universitatea; am cerut de 9 luni, stii cre e rezultatul? nimic!!!!!!!
Parintii mei merg colo, mai insista, insa nu le-au dat actele mele, desi au o procura de la mine.
[COLOR="blue"]Plecarea din tara mama si renuntarea la cetatenia romana, e o greseala MAARE. In curand o sa vrem sa ne intoarcem in Romania si n-o sa se mai poata! [/COLOR]
Asta voiam eu sa-ti pun in lumina, ca peste tot e ceva care nu merge...or fii si acolo la universitate la secretriat "inbuibati", insa nu occidentali.
Pentru mine, ei nu reprezinta romanii, ci doar prtea functionarilor care nu sint tocmia la locul lor!!!!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.01.2009, 03:47:57
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
patinina34
[COLOR=blue][/COLOR]

Ca sa deschizi portile adoptiilor, ar trebui facuta o ancheta care sa cuprinda citeva aspecte esentiale: unde merge acel copil, care va fii situatia cu el, daca are o casa stabila, despre cuplul care adopteaza trebuie sa se stie daca beau, daca sint seriosi etc... o practica de genul asta elimina mai mult de 80% din probleme, insza nu e facuta, si eu cred ca asta se dtoreaza faptului ca nimanui nu-i pasa prea mult.
[COLOR=blue]Nu e suficient! Anchetele incipiente de care vorbesti nu pot fi puse in practica pe termen lung. Supravegherea copilului nu mai poate fi facuta odata iesit din tara. Nu se mai stie de soarta copiilor ...Sunt cazuri reale! Urmarirea lor nu poate fi facuta decat la nivel national. [/COLOR]
Daca acel copil are mai multe sanse decit in Ro, atunci lasa-l sa plece, nu?
Nu stiu, e doar o parere!!!
[COLOR=blue]La ce sanse te referi? Scopul vietii noastre in lume este MANTUIREA si NU implinirea materiala! Si la Mantuire nu se poate ajunge decat intr-un Mediu Ortodox -Cultura Ortodoxa. [/COLOR]

Uite iti dau un ex concret: am cerut de la facultate da el mine, actele cu notele, programa analitica etc, imi trebuie aici ca sa-mi recunoasca universitatea; am cerut de 9 luni, stii cre e rezultatul? nimic!!!!!!!
Parintii mei merg colo, mai insista, insa nu le-au dat actele mele, desi au o procura de la mine.
[COLOR=blue]Plecarea din tara mama si renuntarea la cetatenia romana, e o greseala MAARE. In curand o sa vrem sa ne intoarcem in Romania si n-o sa se mai poata! [/COLOR]
Asta voiam eu sa-ti pun in lumina, ca peste tot e ceva care nu merge...or fii si acolo la universitate la secretriat "inbuibati", insa nu occidentali.
Pentru mine, ei nu reprezinta romanii, ci doar prtea functionarilor care nu sint tocmia la locul lor!!!!!

Cine a afirmat ca si-a lasat cetatenia romana?
Eu una nici intr-un caz, nu am reinnoit actele, dar nu inseamna ca am renuntat la cetatenia romana.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.01.2009, 04:48:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ptr C.tin

RE: Sa nu uitam ca suntem totusi pe un Forum Ortodox

nu inteleg de ce te-ai infierbantat atat de tare pe problema asta a adoptiilor... oricum, mi se pare ca o discuti prea scolastic. clementia ti-a dat exemplu din experienta ei personala, dar tu tot pe-a ta o tii... teoria ca teoria, dar practica ne mananca!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un crestin daruieste unui copil mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.11.2009 20:11:26
SOS!Salvati viata unui copil nou-nascut! heaven Umanitare 8 10.09.2009 21:13:19
Povestea unui copil RaduIoan Intamplari adevarate 5 22.05.2009 14:28:02
Rugaciune pentru nasterea unui copil... maggie Rugaciuni 15 23.04.2009 11:57:52
Slujbele la nasterea unui copil costel Generalitati 2 04.09.2008 16:06:20