Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.05.2010, 16:33:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
frumos scris mai sus..dar sa va povestesc ce am patit cand am vrut sa donez sange..Sunt din Bucuresti iar acum vre-o doi ani..in urma unui anunt umanitar de la tv. si pentru ca pur si simplu nu stiam ce grupa de sange am ,m-am prezentat la un centru mai precis la cel de pe bld.Ion Mihalache..este un spital acolo..cred ca Sfanta Maria se numeste...mi-au luat buletinul si m-au pus sa astept..intr-o sala..si am tot asteptat vre-o ora si jumatate..pana m-am dus sa intreb la ghiseu ce se intampla..mi-au spus sec ca mai dureaza..si pe un ton de parca eu asi fi avut nevoie de ei..nu ei de mine..dupa alta jumatate de ora..am spus ca nu mai pot sta..si m-am dus sa-mi recuperez buletinul..dar mi-au spus ca nu se poate..pentru ca deja au facut formularul si trebuie sa donez..iar daca eram nehotarat trebuia sa ma gandesc inainte..le-am explicat ca dureaza mult prea mult(deja asteptam de doua ore)..si mi-au spus ca mai trebuie sa am rabdare..in fine am mai asteptat vre-o 20 min..dupa care m-au indrumat spre cateva cabinete din spital pentru "analize"..intr-unul mi-au luat tensiunea..in altul mi-au luat o picatura de sange din deget pentru a detremina grupa..si curios..in alt cabinet..s-au uitat la mine si mi-au spus ca par sanatos...intrebandu-ma daca nu am hiv..sau o alta afectiune grava..am raspuns ca nu cunosc..sa am vre-o asemenea boala..si au continuat ca nu cred nici ei"pentru ca arat sanatos"..oare astea sa fie analizele gratuite????.dupa plimbarea prin cabinete..a trebuit sa astept sa-mi recolteze efectiv sangele operatiune ce a decurs relativ repede..mi-au luat 400 ml..si mi-au dat un bon care puteam sa-l prezint pentru a cumpara un abonament la jumatate de pret pe transportul in comun..o scutire de o zi de la serviciu si un bon valoric de vre-o 20 de lei parca..dar totul a durat de la ora 9 dimineatza pana la 13 si jumatate cu totul..iar atitudinea lor..sub orice critica..parca eram pedepsit..sau vinovat de ceva..cel putin..si in plus ai mai si deranjam venind acolo..am jurat ca nu mai merg nici-odata..daca asa considera ei ca trebuie sa se poarte cu cei care incearca sa-si ajute semenii..
am inteles ca merg oameni saraci motivati de putinul financiar oferit..si cei care chiar trebuie sa doneze sange..din cauza unor probleme..sau rude..dar in rest..cei care merg din simt filantropic sunt putini..iar eu am spus unul din motive
Asta ai experimentat tu personal sau ai dat c/p de pe un blog unde am vazut cu ceva timp in urma aceeasi "marturisire"?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.08.2010, 00:46:26
bulmixa bulmixa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Mesaje: 1
Implicit salvati un baiat

ajutatil pe robert un tanar in varsta de24 de ani din bucuresti care a suferit un accident de motocicleta si este in stare grava la spital...are nevoie de donatori de sange urgent..nu conteaza grupa saguina..el are nevoie decat de trombocitele din sange pentru a fi stabilizat si operat...doar voi il puteti salva...va rog ajutatil...pentru detalii puteti suna sau da bip la nr de telefon : 0761.342.087 sau 0763.041.957...va multumesc
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.08.2010, 12:47:27
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit da, donati sange!

Nu va puteti inchipui cat este de asteptata fiecare picatura de sange!
Fiica mea a primit sange in fiecare luna, timp de 17 ani, pana cand Dumnezeu a hotarat altfel.
Nu am avut cum sa multumesc tuturor celor a caror sange a ajuns la fiica mea, straini sau cunoscuti.
O fac acum si-l rog pe Tatal Ceresc sa le rasplateasca inzecit de inmiit gestul lor.
Mergeti si donati cei carora sanatatea va permite.
Daca aveti o grupa rara de sange, ganditi-va ca este cineva care asteapta de multa vreme sa se gaseasca un donator compatibil ca sa se poata ridica din patul de suferinta.
Daca aveti o grupa de sange mai frecvent intalnita, ganditi-va la cati oameni puteti face bine....
Dati o picatura de viata cuiva care o asteapta.
Sa va rasplateasca tuturor Dumnezeu si va doresc din suflet sa nu ajunga nici unul din voi sa aibe nevoie de sangele altora.
Nu luati in seama comportamentul nepotrivit, birocratia, nervii personalului medical obosit si stresat de la centrele de recoltare. E doar o incercare: o sa treci peste orice piedica ca sa-ti duci la bun sfarsit gandul bun si gestul generos?

Last edited by Adriana Cluj; 31.08.2010 at 18:00:40.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.01.2012, 17:23:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit unde putem dona?

De mult vreau sa donez, am 0 negativ, dar nu stiu unde sa ma duc.
Locuiesc in sectorul trei, stiti vreun centru? Stau foarte aproape si de sect. 4, spit. Sf. Ioan.
Mai merge cineva de pe forum in vreun loc anume?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.01.2012, 19:03:41
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Sincer eu as dona. Dar is atat de slab din fire ca numai cand vad centrifuga cu eprubetele sanguine, din dotarea laboratorelor mi se face rau. Ultima oara cand am fost la analize au trebuit sa-mi faca calciu intravenos ca sa ma aduca in simtiri.
Asa sunt si eu la analize. Nu chiar atat de grav, dar mai mereu imi e rau. Insa de cand donez in mod regulat am scapat de aceasta stare. Pentru ca acei cativa ml care ti se iau la analize nu se compara cu cantitatea de sange care ti se ia cand donezi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre transfuzia de sange Mirela0110 Generalitati 29 02.10.2016 11:52:19
Donati sange! Dia20_diana Umanitare 77 08.07.2016 09:04:10
Grupe de sange! SHOTO Din Vechiul Testament 75 13.07.2012 11:29:45
Doneaza si tu din putinul tau pentru Cristina! Tudor Umanitare 14 17.03.2010 09:08:53