Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.09.2009, 19:46:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
adica sa lipsim persoanele cu dizabilitati de Hristos euharistic, doar ptr ca noi nu suntem in situatia lor si nu-i intelegem?
si noi am primit acasa sau in centrele catehetice educatie religioasa dar asta nu se compara cu PARTICIPAREA LA SFANTA LITURGHIE!
TE PRIPESTI CU AFIRAMATIILE. a sluji aproapelui inseamna hula impotriva Duhului Sfant?Doamne milieste-ne!
si, iarta-ma nu vad nici o legatura intre liturghia slujita ptr surdo-muti si ecumenism!
Sincer, am vazut la tv. TRINITAS, cata bucurie era pe fata lor in timpul SFINTEI LITURGHII , pentru ca efectiv intelegeau, simteau si traiau cele de acolo !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.09.2009, 21:49:45
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

stiu, sieu am cunostinte care s-au specializat in limbaj mimico-gestul.abia dupa ce am vb cu ele am inteles ce important e pt cei cu dizabilitati sa fie intelesi, sa poata participa la sf liturghie.e asa cum ai spus, o bucurie de nedescris pe chipul lor, o bucurie care multora ne lipseste.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.09.2009, 01:16:24
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sincer, am vazut la tv. TRINITAS, cata bucurie era pe fata lor in timpul SFINTEI LITURGHII , pentru ca efectiv intelegeau, simteau si traiau cele de acolo !
Probabil iti inchipui ca ce slujeau acolo acei domni in sutana se poate numi SFINTA LITURGHIE! Eu as numi-o caricatura diavoleasca.

Limbajul semnelor este o “limba” inventata de om care nu are nici pe departe bogatia unei limbi naturale si care ofera o posibilitate limitata de exprimare. Ce surdomutii “aud” la “slujba” nu-i cu siguranta ceea ce tu te astepti sa fie. Cum crezi ca ar arata Liturghia tradusa intr-o limba cu cuvinte nascocite? Ei bine, imagineaza-ti acuma ca trebuie sa spui "Mila pacii, jertfa laudei" doar dind din miini.

Pe de alta parte, contrar parerii celor implicati, cler si mireni, si a ierarhului care probabil i-a si binecuvintat pentru “lucrarea” lor, acei surdo-muti, carora nu le mai pot de grija, nu sint si imbecili! Ba, in marea lor majoritate sint chiar foarte educati. Nu era mai simplu, mai eficient si mai potrivit sa tipareasca liturghiere mai descriptive si cu imagini si sa lase liturghia in pace, asa cum s-ar fi cuvenit, daca tot se pretind ortodocsi?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.09.2009, 08:03:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Probabil iti inchipui ca ce slujeau acolo acei domni in sutana se poate numi SFINTA LITURGHIE! Eu as numi-o caricatura diavoleasca.

Limbajul semnelor este o “limba” inventata de om care nu are nici pe departe bogatia unei limbi naturale si care ofera o posibilitate limitata de exprimare. Ce surdomutii “aud” la “slujba” nu-i cu siguranta ceea ce tu te astepti sa fie. Cum crezi ca ar arata Liturghia tradusa intr-o limba cu cuvinte nascocite? Ei bine, imagineaza-ti acuma ca trebuie sa spui "Mila pacii, jertfa laudei" doar dind din miini.

Pe de alta parte, contrar parerii celor implicati, cler si mireni, si a ierarhului care probabil i-a si binecuvintat pentru “lucrarea” lor, acei surdo-muti, carora nu le mai pot de grija, nu sint si imbecili! Ba, in marea lor majoritate sint chiar foarte educati. Nu era mai simplu, mai eficient si mai potrivit sa tipareasca liturghiere mai descriptive si cu imagini si sa lase liturghia in pace, asa cum s-ar fi cuvenit, daca tot se pretind ortodocsi?
Nu vreau să te contrazic, pentru că sunt convins de dragostea ta față de Dumnezeu ! Eu am privit problema dintr un anumit punct de vedere, a celor cu nevoi speciale. Dumnezeu să ne lumineze să purcedem doar la cele bine plăcute Lui ! Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.09.2009, 09:53:03
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Probabil iti inchipui ca ce slujeau acolo acei domni in sutana se poate numi SFINTA LITURGHIE! Eu as numi-o caricatura diavoleasca.

Limbajul semnelor este o “limba” inventata de om care nu are nici pe departe bogatia unei limbi naturale si care ofera o posibilitate limitata de exprimare. Ce surdomutii “aud” la “slujba” nu-i cu siguranta ceea ce tu te astepti sa fie. Cum crezi ca ar arata Liturghia tradusa intr-o limba cu cuvinte nascocite? Ei bine, imagineaza-ti acuma ca trebuie sa spui "Mila pacii, jertfa laudei" doar dind din miini.

Pe de alta parte, contrar parerii celor implicati, cler si mireni, si a ierarhului care probabil i-a si binecuvintat pentru “lucrarea” lor, acei surdo-muti, carora nu le mai pot de grija, nu sint si imbecili! Ba, in marea lor majoritate sint chiar foarte educati. Nu era mai simplu, mai eficient si mai potrivit sa tipareasca liturghiere mai descriptive si cu imagini si sa lase liturghia in pace, asa cum s-ar fi cuvenit, daca tot se pretind ortodocsi?
ma doare se vad atitudinea ta.oare chiar este in duhul sf parinti, un duh autentic ortodox?
sf Ioan gura de aur spune:"aratati-un un preot care greseste si eu ma duc si il acoper cu mantia mea"(citez din memeorie, ar putea fi un pic modificat). deci un preot care greseste!iar
tu ii numesti domni in sutana! fara ca macar sa iti fi gresit cu ceva!
cat priveste bogatia limbii, limba ebraica este mult mai saraca in cuvinte decat lb rom!iar romana mai saraca decat greaca! asta inseamna ca liturghia slujita in aceste limbi este inferioara unei alte liturghii dintr-o limba mai bogata???????
de unde stii tu cum lucreaza Duhul lui DUMNEZEU asupra acelor oameni cand se savarseste jertfa euharistica?crezi ca Hristos s-ar lasa batjocorit de o "caricatura diavoleasca"?

stii ce spune sp ap Pavel Corintenilor despre dragoste....
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.09.2009, 17:45:17
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu vreau să te contrazic, pentru că sunt convins de dragostea ta față de Dumnezeu ! Eu am privit problema dintr un anumit punct de vedere, a celor cu nevoi speciale. Dumnezeu să ne lumineze să purcedem doar la cele bine plăcute Lui ! Doamne ajută ! +
Si eu sint convins de bunele tale intentii, insa n-am nici un fel de rezerve in a-i cataloga pe cei care parodioza Sfinta Liturghie. Chiar acceptind, prin reducere la absurd, ca ceea ce oficiaza ar fi liturghie, fapta este necanonica pentru ca repeta slujba in aceeasi zi si la aceesi masa. Macar asta ar fi trebuit sa-i puna pe ginduri daca mai au un rest de respect pentru Ortodoxie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.09.2009, 17:52:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb Prima biserică destinată exclusiv copiilor !

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Edificiul nu are turle, iar plafonul său se află la o distanță cu puțin peste 2 metri de la nivelul solului.
oare se poate numi biserica?

am rasfoit un album mai vechi al unei colege de forum, care prezenta biserici din Rusia:
http://www.crestinortodox.ro/forum/a...hp?albumid=113

si am intrebat-o pe Eugenia de ce fac rusii bisericile atat de inalte. iata si raspunsul ei:
Citat:
În prealabil postat de EugeniaG
majoritatea bisericilor la rusi sunt inalte pentru a reda credinciosului ce intra in ele senzatia de maretie, adica maretia Domnului fata de ei , biserica fiind inalta nu mai vezi tavanul bisericii si iti creeza senzatia de inalt, spre inaltul cerului ....
iar noi, romanii, facem bisericile cat mai mici, si fara turle...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.09.2009, 04:21:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
oare se poate numi biserica?

am rasfoit un album mai vechi al unei colege de forum, care prezenta biserici din Rusia:
http://www.crestinortodox.ro/forum/a...hp?albumid=113

si am intrebat-o pe Eugenia de ce fac rusii bisericile atat de inalte. iata si raspunsul ei:

iar noi, romanii, facem bisericile cat mai mici, si fara turle...
De Eugenia nu mai știu nimic de ea de mult timp cu toate strădanile mele de a lua legătura cu ea . A dispărut și de pe mess ! Avea întradevăr multe să ne arate și să ne spună . Revenind, sincer , dragă Mirela , mai toate Bisericile construite după '90 sunt bine făcute și corespund din toate punctele de vedere Bisericilor Ortodoxe. Nu mă refer aici de știrea dată mai sus . Să nu luăm o excepție nefericită și să o generalizăm la nivelul întregii țări. Sunt convins ( așa ca un exemplu ) Biserica Sf. Mercurie ți-a plăcut ! www.mercurie.ro
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.09.2009, 10:21:51
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan4 Vezi mesajul
Sa inteleg ca grupurile sociale enumerate de tine nu si-ar avea locul intr-o biserica ca toate celelalte ? De ce ar avea nevoie de o biserica speciala ?
Si este oare canonica separarea credinciosilor pe criterii de virsta si dizabilitati fizice etc ?

Pentru ca daca un copil e abandonat - putini sint cei care ajuta, prea putini.
Pentru ca daca un tanar se drogheaza, incepind de la familie, vecini, cunoscuti, rude, il ascund toti, ca sa nu afle nimeni, iar cind isi dau seama ca e prea tarziu, e prea tarziu intra-adevar. Sint si la acest punct putini cei care ajuta.
Lista contiunua...
Asta inseamna degradarea treptata a societatii in care se traieste.

O biserica normala, daca nu are un centru de caritate, de ajutor pentru cei mai putini norocosi, inseamna ca nici macar nu respecta ideea de concept a venirii lui Iisus Mantuitorul pe lume, adica El a spus:"Nua am venit pentru cei sanatosi, ci pentru cei bolnavi"....

O biserica nu este dedicata unei specifice categorii sociale, insa o biserica, trebuie sa faca acte de caritate, trebuie sa se ingrijeasca de cei care au nevoie.

In acest sens, o biserica poate fii considerata pentru o categorie, adica, acolo, acei oameni pot gasi ajutor, sprijin si citeva necesare lucrusoare pentru a sta pe picioare in viata.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.09.2009, 13:21:43
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Pentru ca daca un copil e abandonat - putini sint cei care ajuta, prea putini.
Pentru ca daca un tanar se drogheaza, incepind de la familie, vecini, cunoscuti, rude, il ascund toti, ca sa nu afle nimeni, iar cind isi dau seama ca e prea tarziu, e prea tarziu intra-adevar. Sint si la acest punct putini cei care ajuta.
Lista contiunua...
Asta inseamna degradarea treptata a societatii in care se traieste.

O biserica normala, daca nu are un centru de caritate, de ajutor pentru cei mai putini norocosi, inseamna ca nici macar nu respecta ideea de concept a venirii lui Iisus Mantuitorul pe lume, adica El a spus:"Nua am venit pentru cei sanatosi, ci pentru cei bolnavi"....

O biserica nu este dedicata unei specifice categorii sociale, insa o biserica, trebuie sa faca acte de caritate, trebuie sa se ingrijeasca de cei care au nevoie.

In acest sens, o biserica poate fii considerata pentru o categorie, adica, acolo, acei oameni pot gasi ajutor, sprijin si citeva necesare lucrusoare pentru a sta pe picioare in viata.
Da Nina, ai multă drptate în cele ce scrii.Din păcate sunt multe biserici care odată cu terminarea slujbelor si-au încheiat misiunea și dacă mai este o înmormântare,o cununie sau un parastas de unde mai iese un bănuț e bine.
Sunt mulți care ar dori să ajute dar între credincioși și preot este de multe ori o prăpastie greu de trecut!
Această stare de lucruri face ca de multe ori acei care vor să se implice să se dea deoparte făcând individual acțiuni de caritate care sunt sporadice și nu întodeauna acoperă o necesitate reală.

Last edited by dorinastoica14; 27.09.2009 at 13:25:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prima biserica ortodoxa romaneasca din Barcelona, la Navas catalin-petrica Intrebari utilizatori 0 17.05.2011 20:05:23
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05