Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.10.2018, 14:34:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit Concluzia evidentă la care am ajuns și de care mă las călăuzit

PS Ignatie : „Concluzia evidentă la care am ajuns și de care mă las călăuzit este că în tot ceea ce fac vreau să cultiv și să multiplic binele și frumosul!”

„– A trecut un an de la instalarea Preasfintiei Voastre în funcția de Episcop al Hușilor. Care au fost provocările acestei perioade?

PS Ignatie: În momentul în care mi-ați pus această întrebare, mi-a venit în minte un text absolut superb al Sfântului Ignatie Teoforul adresat episcopului Policarp al Smirnei:

„Lucrați împreună, străduiți-vă împreună, alergați împreună, suferiți împreună, odihniți-vă împreună, vegheați împreună ca iconomi, ca oaspeți și slujitori ai lui Dumnezeu”.

Cred că aceste cuvinte definesc cel mai bine perioada care s-a scurs.

Adevărata provocare pentru orice episcop este lupta neîntreruptă ca actul credinței să devină firescul vieții fiecărui creștin. Consider că a fi creștin nu înseamnă să fii tot timpul somat că e nevoie să Îl mărturisești pe Hristos în care crezi.

A fi creștin înseamnă acea familiaritate, acel firesc, acea intimitate cu Evanghelia, încât să simți și să spui că nu poți concepe deplinătatea exsitenței fără ca totul să fie sărat de valorile credinței.
Așa cum ți se pare normal să te speli pe dinți dimineața sau ți se pare normal să bei apă, când îți este sete, la fel să ți să pară că este firesc să mergi la biserică, să îți iubești aproapele, să fii bun, atunci când cei din jurul tău sunt mojici, să lupți pentru adevăr, atunci când, poate, toți se scaldă în mocirla minciunii și a calomniei.

Prin urmare, având în vedere etimologia latină a cuvântului a provoca, care înseamnă a chema afară, cred că suntem chemați să ieșim din suficiență și să ne dăruim integral poporului.

STIRIEST – Ce lucruri ați auzit despre Vaslui înainte de a veni aici?

PS Ignatie: Ca să fiu sincer, contactul meu inițial cu Vasluiul a fost cel prin credincioșii pe care i-am întâlnit în perioada cât am fost episcop în Occident.

Impresia despre Vaslui, acum, nu diferă față de cea pe care am avut-o în urma întâlnirii cu diferiți credincioși anterior venirii mele în această zonă: credincioși, muncitori, cinstiți și cu posibilități materiale, cel puțin în țară, foarte precare.
După un an de zile, pot să spun că două aspecte ar putea fi considerate mai intense și mai nuanțate față de intuițiile pe care le aveam în Occident: credința oamenilor și nivelul de trai din zonele rurale.

Am descoperit o credință genuină, simplă și frumoasă. Fără sofisticăreli, iertați expresia, urbanoide, chiar dacă actul credinței creștine a luat naștere în mediul urban.
În egală măsură, sărăcia profundă din anumite sate ale județului, faptul că sunt departe de bunăstarea materială considerată normală pentru vremurile în care trăim, m-a determinat să manifest față de acestea o grijă pastorală și socială aparte.

STIRIEST – Ați anunțat ca priorități la preluarea funcției implicarea Bisericii în activitățile de ordin social și atragerea tinerilor către Biserică. În ce fel s-au concretizat aceste planuri până acum?

PS Ignatie: În general, nu agreez bilanțurile. De orice natură ar fi ele.
Într-o primă fază am avut acută nevoie de un consilier cu experiență în domeniul asistenței sociale.
Am reușit să îl aduc pe părintele Vladimir Beregoi, care, trag nădejde, având în vedere frumoasele realizări în plan filantropic, în parohiile unde a făcut misiune, va dinamiza coerent și consecvent activitatea socială în Episcopia Hușilor în colaborare cu autoritățile locale ale județului Vaslui.

Până în prezent, păstrând discreția firească, atunci când vorbim de ajutorarea celor aflați în privațiuni materiale, aș puncta organizarea unor activități specifice cu ocazia zilei copilului, de care s-au bucurat peste 380 de copii, proveniți din familii defavorizate din diverse locuri ale eparhiei; susținerea și încurajarea elevilor cu rezultate meritorii la învățătură acordându-le burse în bani; demararea construirii unei case pentru o familie săracă, căreia i-a ars integral casa, cu intenția precisă de a generaliza un proiect caritabil de construire de case pentru familii cu mulți copii, intitulat „Bucuria e acasă”; oferirea unor ajutoare (alimente și haine) mai multor familii nevoiașe din mediul rural, instituind mai multe parteneriate social-filantropice cu parohii ortodoxe românești din străinătate; sprijinirea mai multor elevi confruntați cu probleme sociale serioase prin oferirea de ghiozdane și rechizite școlare la început de an școlar; vizitarea și acordarea unui ajutor financiar mai multor așezăminte sociale. Plus, alte ajutoare de care este bine să știe doar Bunul Dumnezeu. Într-un viitor foarte apropiat, adică până la sfârșitul anului, vom deschide patru centre de zi pentru copii, pentru a preveni abandonul școlar, două servicii de îngrjiire la domiciliu a persoanelor vârstnice. Important este ca prin tot ceea ce facem semenii noștri să simtă că dragostea lui Hristos coboară în inima lor.

Legat de tineri, cred că cea mai frumoasă împlinire a fost organizarea, în colaborare cu cele trei protopopiate ale Episcopiei Hușilor și cu Consiliul Județean, a întâlnirii tinerilor ortodocși din Vaslui, la care au participat peste o mie de persoane.

STIRIEST- La începutul mandatului ați declarat referitor la scandalurile în care a fost implicată Biserica și Episcopia Hușilor că nu o să luați măsuri în grabă, că așteptați să vă faceți propria imagine despre ce se întâmplă. Ați tras vreo concluzie în acest sens?

PS Ignatie: Concluzia evidentă la care am ajuns și de care mă las călăuzit este că în tot ceea ce fac vreau să cultiv și să multiplic binele și frumosul.
Pentru toți credincioșii este importantă liniștea acestei Episcopii. Pentru mine, ceea ce a fost în trecut are o semnificație morală extrem de sensibilă, atâta vreme cât încă sunt foarte multe necunoscute.

Mai mult însă mă simt răspunzător pentru ceea ce fac eu și pentru investiția spirituală pe care doresc să o așez în sufletele oamenilor, nu pentru ceea ce au făcut sau vor face alții. Atunci când lucrurile sunt neclare, mă las călăuzit de un cuvânt al Părintelui Rafail Noica: „Să nu ne grăbim să tragem concluzii înainte ca Dumnezeu să-și încheie fraza”. Atitudinea cea mai adecvată, spiritual vorbind, este cea de rugăciune și smerenie.

STIRIEST – Unii au spus la început și mai afirmă și acum că nu veți sta multă vreme în zona noastră, cât este adevăr și cât nu?

PS Ignatie: Eu am venit cu o misiune încredințată de către Biserica noastră. Un păstor niciodată nu își poate părăsi turma. Întotdeauna rămâne la disponibilitatea Bisericii. Viața păstorului, cu atât mai mult a episcopului, este viața Bisericii. Nu am venit nici cu gândul să stau, nici cu gândul să plec, am venit cu gândul să fac misiune, să ne trăim frumos credința și să ne bucurăm unii de alții împreună de ceea ce Domnul ne dăruiește cu atâta prisosință. Deci, voia lui Dumnezeu este suverană atunci când este vorba de viața mea. Unde mă duce sau unde mă ține locului Domnul, acolo voi sta cu abnegație și dăruire.

STIRIEST – Un lucru pe care ați fi vrut să îl rezolvați, dar nu ați reușit în anul care s-a scurs?

PS Ignatie: Aș fi vrut să ajung în toate satele, toate cătunele din județul Vaslui, dar nu am reușit. Am parcurs mai mult de jumătate din toate localitățile din Vaslui. Vreau să ajung în toate colțurile acestui județ. Așa cum se spune într-un frumos aforism: nimic nu vreau să îmi fie străin.

STIRIEST – Un mesaj pentru preoți și enoriași?

PS Ignatie: Sfatul meu este un cuvânt al Sfântului Apostol Pavel: „Dacă este vreun îndemn în Hristos, dacă este vreo mângâiere, dacă este vreo împărtășire a Duhului, dacă este vreo milostivire și îndurare, faceți-mi bucuria deplină, ca să gândiți la fel, având aceeași iubire, aceleași simțiri, aceeași cugetare. Nu faceți nimic din duh de ceartă, nici din slavă deșartă, ci cu smerenie unul pe altul socotească-l mai de cinste decât pe el însuși. Să nu caute nimeni numai ale sale, ci fiecare și ale altuia” (Filipeni 2, 1-4).

sursa: doxapatri.eu
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.10.2018, 15:18:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

As intreba si eu: care este episcopul din Romania, care a reusit sa creasca sa semene si sa rasara in eparhia sa o gradina mare de credinciosi si de credinta...

Cu roade in fata lui Dumnezeu si a lumii..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.10.2018, 15:58:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
As intreba si eu: care este episcopul din Romania, care a reusit sa creasca sa semene si sa rasara in eparhia sa o gradina mare de credinciosi si de credinta...

Cu roade in fata lui Dumnezeu si a lumii..
Importante sunt roadele în fața Lui Dumnezeu, lumea și dacă-i pui în față, se face că nu vede, cum și în pragul referendumului și la multe postări și articole despre B.O.R. se mințea de către mulți că Biserica nu face nimic și sunt mulți oameni care mint cu o ticăloșie și o ignoranță în societatea civilă, în special pe facebook și în ziare cu privire la opera social misionară a Bisericii, deși ar avea de unde se informa.

Au fost numai cuvinte de bine din diaspora despre P.S. Ignatie, după scandalul iscat cu fostul mitropolit Corneliu - venirea lui PS. Ignatie Trif e o gură de oxigen într-o eparhie săracită și de oameni plecați în străinătate și de resurse, într-o zonă cu abandon școlar.

Simplu fapt că a răspuns la chemarea Bisericii și a acceptat să vină într-o zonă cu probleme, că a tăiat cheltuielile cu comoditățile inutile din eparhie, că se acordă prin eforturile sale burse, rechizite, o masă caldă, că s-a ajutat la reconsolidarea unei case distruse de incendiu e deja o realizare.

A pus în legătură cazuri sociale și parohii defavorizate cu parohii înstărite din străinătate pentru a fi ajutorate, a fost un element de legătură, a conferențiat, a predicat și în alte zone.

Deja după numai 1 singur an de slujire a văzut peste 50% din cătunele și localitățile jud. Vaslui, ca să fie aproape de oameni, a organizat în premieră în acel județ o întrunire locală a tinerilor ortodocși, își dorește să strângă oamenii aproape de el și să coboare printre ei.

Probabil cu timpul va face mai multe și ar face maximal, dacă ar avea resurse.

La referendum după prima zi prezența la urne în Vaslui era printre cele mai mici din țară, undeva la 4%, a doua zi - Duminica, procentul de participarea s-a dus la 18% a sărit ultimele locuri.

Asta într-o zonă din care au plecat mulți tineri apți de muncă, unde sunt copiii fără drept de vot, bătrâni care nu se pot deplasa și oameni cu vicii cărora nu prea le pasă nici de Biserică și într-o zonă unde nu sunt semnificativ alte confesiuni care să voteze organizat e clar că e strict meritul Bisericii la Vaslui sunt 18% procente decantate confesional - un cec în alb de încredere acordat episcopului după numai un an într-o eparhie depopulată care a avut scandal mocnit.

Partidele nu s-au implicat, a fost un vot fără „promisiuni/mită” electorală, astea oricum costă partidele și nu și-a permis nimeni să risipească resurse având în vedere că vin europarlamentarele, prezidențialele și localele la anul și-n 2020.

Spunea un analist politic faptul că fiecare rând de alegeri costă neoficial undeva între 40 mil euro (când e un singur tur) și spre 100 mil euro la prezidențiale (2 tururi) - partidele( a se citi bugetul) ca să scoată oamenii la vot prin tertipurile clasice, partidele nu au turat motoarele la referendum, nu s-au încordat electoral.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.10.2018 at 16:43:59.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.10.2018, 17:05:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Te intreb: care este cheia unei misiuni reusite din partea episcopului?

Care sunt cele 3 elemente pe care episcopul trebuie obligatoriu sa le faca pentru a avea roade in eparhie?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.11.2018, 12:17:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Te intreb: care este cheia unei misiuni reusite din partea episcopului?

Care sunt cele 3 elemente pe care episcopul trebuie obligatoriu sa le faca pentru a avea roade in eparhie?
sa-si iubesca turma pe care o pastoreste. Daca face asta, o sa aiba roade. Stii tu...daca dragoste nu am, nimic nu sunt...cuvintele Sf. Ap. Pavel
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare