Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.04.2007, 01:06:42
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

si totusi de ce ai citat-o pe erzbet? pentru ca ce ai zis n-are nici o legatura cu ce a zis ea :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.04.2007, 01:34:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macs
si totusi de ce ai citat-o pe erzbet? pentru ca ce ai zis n-are nici o legatura cu ce a zis ea :)
Pina la urma nu in acest amanunt trebuie sa ne opintim, in a vedea pe cine am citat, ci in folosirea unor termeni ce le folosim inadecvat in necunostinta de cauza, cum este termenul de chin , suferinta etc. Problema era alta nu in citarea cuiva, cin in explicatia in sine. Dar daca atita s-a inteles, imi pare rau.... !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.04.2007, 01:54:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Toate cele rele de pe aceasta lume trecatoare, ni le-am cladit singuri, in libertatea lasata de Dumnezeu . Multe din nenorocirile care ne apasa trupul si sufletul sint consecinta iresponsabilitatii si pacatelor noastre. Pamintul cu toate cele ce sint ce ne-a fost lasat in "administrare", a devenit incetul cu incetul arma sinuciderii noastre, din cauza nesabuintei si teribilismului nostru dus pina la extrem. Nici moartea in contextul actual nu mai este usoara ci un chin pentru foarte multi, un chin inspaimintator a unui trup otravit in timp de proprile miini cu buna stinta sau nu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.04.2007, 01:55:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Toate cele rele de pe aceasta lume trecatoare, ni le-am cladit singuri, in libertatea lasata de Dumnezeu . Multe din nenorocirile care ne apasa trupul si sufletul sint consecinta iresponsabilitatii si pacatelor noastre. Pamintul cu toate cele ce sint ce ne-a fost lasat in "administrare", a devenit incetul cu incetul arma sinuciderii noastre, din cauza nesabuintei si teribilismului nostru dus pina la extrem. Nici moartea in contextul actual nu mai este usoara ci un chin pentru foarte multi, un chin inspaimintator a unui trup otravit in timp de proprile miini cu buna stinta sau nu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.04.2007, 18:58:55
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Pai si de ce ar trebui noua sa ne pese cum murim? Daca noi viata asta am ales-o asa cum am vrut noi, macar la sfarsitul ei sa il lasam pe Domnul sa aiba grija de noi, cum stie el ca e mai bine.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.04.2007, 21:40:05
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da tudor faca-se voia Lui..dar stii mai avem si Constiinta...cred eu ca trebuie sa o si folosim, nu? jenica
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.10.2007, 16:47:35
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Multa lume pur si simplu nu vor sa stea conectati la tot felul de tuburi si fire sau tinuti in stare drogata numai pentru ca medicina a avansat asa de mult. Am auzit multa lume, si sunt de acord cu ei, ca vor sa fie lasati in pace sa moara linistiti in casa lor, asta in cazul in care nu se mai poate face nimic altceva decit transformarea lor intr-o leguma in vre-un spital pe timp nelimitat.

Sper ca nimeni sa nu ajunga in situatia asta
Doamne fereste, iar cind o fi sa fie, ( ca o sa fie) sa dea Dumnezeu sa fie scurt si fara prea multa suferinta, ....inima
Din pacate Andrei, omul se agata si de ultima farama de viata. Ne este f. greu sa ne despartim de cei dragi de aceea cautam sa ii oprim cat mai mult langa noi desi de multe ori asta inseamna suferinta ptr ei. Oricum nu cred pur si simplu refuz sa cred ca ne-ar lasa Dzeu in viata daca nu ne-ar fi de folos, chiar bolnavi in coma fiind. Si pentru noi cei suferinzi si pentru cei de langa noi..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.10.2007, 17:28:40
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
nu am nevoie de suferinta pentru a ajunge in rai. nu vad de ce trebuie sa sufar...
Dreptii nu ar avea nevoie de suferinta pentru a ajunge in rai! Dar din cate stim si sfintii facatori de minuni au suferit de boli! Si daca si sfintii sufera de boli, atunci cum sa am eu pretentia sa merg in rai fara sa sufar...
NU vreau sa te supar cu ceea ce vreau sa-ti zic...!!! Tinand cont ca in functie de vointa noastra ne umplem (ca o sticla goala)cu cel bun ori cu cel rau, iti raspund tie, caci la ideia ta e nevoie de replica...
Maniera ta de a gandi, nu e a "sticlei" umpluta cu cel bun!
Tu poate nu-ti dai seama dar altii pot!
Am urmarit cateva postari/replici deale tale si mai toate sunt din categoria de sus.... Adevaruri strambate de "al stramb"! Oare dece o fi atata lume care te combate, nu te intrebi?
Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.10.2007, 18:17:56
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Din pacate Andrei, omul se agata si de ultima farama de viata. Ne este f. greu sa ne despartim de cei dragi de aceea cautam sa ii oprim cat mai mult langa noi desi de multe ori asta inseamna suferinta ptr ei. Oricum nu cred pur si simplu refuz sa cred ca ne-ar lasa Dzeu in viata daca nu ne-ar fi de folos, chiar bolnavi in coma fiind. Si pentru noi cei suferinzi si pentru cei de langa noi..
Asa este Jenica cum spui tu, si toti asa vom face, ne vom tine de orice fir cit de subtire ca sa traim cit mai mult sau sa-i tinem pe cei dragi in viata.

Si asa cum ai mai spus tu in alte postari trebuie sa multumim lui Dumnezeu pentru Mila lui de a ne da o sansa sa ne mintuim prin suferinta si boala. Daca nu am fost ascultatori si nu ne putem mintui cind ne este bine, Dumnezeu ne vede, Jenica, si stie ne intinde o mina in infinita Milostivire a lui, sa ne curatim de pacate prin suferinta bolii,...si sa ne bucuram de aceste incercari, cind ne bucuram de acest gest Dumnezeiesc TOTUL se schimba, TOTUL! si ne schimbam,... si nu ne mai tinem cu disperare de fire si cabluri, ci vrem acasa, cu cei dragi, vrem iubire si iertare de la Dumnezeu!

Un Duhovnic spunea:
-In vremurile din urma, marea majoritate se vor mintui numai prin suferinta durere si boala
...si s-a pus intrbarea:
-De ce Parinte, de ce altfel nu se poate decit numai prin suferinta si boala?
- Deoarece in vremurile de pe urma omul va fi foarte mindru si trufas.


Dumnezeu sa ne miluiasca cu Mila lui si sa ne ajute sa ne vedem mindria care ne omoara trupul si sufletul si sa cadem, in pocainta si sa-L chemam din toata inima si sa-I cerem iertare!
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.11.2007, 20:03:04
BIMB0 BIMB0 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2007
Mesaje: 12
Implicit

Daca planul lui Dumnezeu este ca noi sa mai traim asa va fi, dar noi trebuie sa facem ce ne sta in puteri sa ne pastram viata pe placul lui. Inutil cand doctorul spune ca mai ai cateva zileore de trait sa te trezesti ca e prea tarziu sa mai faci ceva...toata viata trebuie traita dupa voia Lui. Cert este ca nu suntem noi cei care trebuie sa decidem daca sa continuam viata sau nu, trebuie insa sa facem ce ne este in putinta sa o mentinem, chiar si prin medicina, altfel nu ne-ar fi dar Dumnezeu intelepciunea cu care ne-a inzestrat pana acum.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi s-a spus ca voi muri peste 3 ani... pacatoasa Vrajitoria 215 30.12.2017 23:11:59
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 15:12:43
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 16:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 13:14:14