Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2012, 22:38:27
anamnaz anamnaz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2012
Mesaje: 2
Implicit eu ortodoxa,el baptist

Prietenul meu este botezat la ortodocsi,insa de cativa ani parintii lui au trecut la baptisti si s-au botezat din nou acolo.El frecventeaza Biserica Baptista indemnat de parintii lui dar inca nu s-a botezat acolo,si nici nu stiu daca are intentia sa o faca curand.eu insa sunt ingrijorata de viitorul nostru impreuna,pentru ca parintii lui ma cheama si pe mine cu ei la biserica lor,eu merg din respect si deoarece cred ca Dumnezeu e unic si acelasi ,insa am indoieli ce va fi si cum va fii daca se va pune problema casatoriei pt ca eu nu cred ca vreau sa trec la religia lui,insa parintii lui parca ar vrea asa subtil ca sa trec la religia lor.suntem impreuna de un an si eu am fost crescuta si educata in stil ortodox,mama mea cred ca ar fi foarte dezamagita daca as trece la religia baptista.ce ar trebuii sa fac in cazul asta,sa discut cu el de pe acum,la ce religie ar vrea sa ramana sau sa mai astept ,nu am discutat niciodata pana acum problema asta si cred ca e un subiect delicat..?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.11.2012, 23:05:53
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Eu cred ca nimeni nu ar trebui sa isi paraseasca credinta pentru un om. Si in al doilea rand, pentru credinta nu trebuie facut compromis niciodata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2012, 23:15:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Anamnaz, eu cred ca ar trebui sa discuti in primul rand cu el acest aspect, apoi si cu parintii lui. E o problema pe cat de delicata, pe atat de importanta. Gandeste-te ca nu te poti casatori cu un protestant in biserica ortodoxa, dupa cum nici el nu se poate casatori cu o ortodoxa in biserica baptista. Daca tot sunteti impreuna, ar trebui sa impartasiti si bune si rele.
Poate ar trebui sa ii inviti pe parintii lui sa mearga si ei la biserica ortodoxa, sa vezi ce parere au despre asta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2012, 23:26:42
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

După părerea mea, înainte de a vorbi cu el, ar trebui să cauți să îți înțelegi cât mai bine raportarea pe care o ai/dorești să o ai la ortodoxie...să cunoști o leacă mai profund credința Bisericii (acest lucru nu e deloc ușor în ziua de astăzi). Sper să iasă bine pentru amândoi. Domnul să vă lumineze!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2012, 00:41:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

1. Nu este acelasi Dumnezeu decat cu numele.
Au alte obiceiuri, alta ierharhie, alte origini, fac alta ascultare, dupa alte legi si dupa alte norme si convingeri.

2. Intr-adevar nu te vor lasa in pace pana nu treci in religia lor.
Ca sa nu mai vorbim ca daca veti avea copii, veti avea probleme vizavi de botezul lor (vor sustine ca nu trebuie botezati ca si copii), educatia religioasa care o vor primi, etc.

3. Daca esti ortodoxa cu adevarat, nu trebuie sa refuzi casatoria cu un baptist doar pentru ca mama ta ar fi dezamagita, ar trebui sa o faci dintr-o convingere, traire personala.
Nu e prea tarziu sa incepi sa-ti cunosti si sa-ti practici credinta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2012, 10:16:11
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamnaz Vezi mesajul
Prietenul meu este botezat la ortodocsi,insa de cativa ani parintii lui au trecut la baptisti si s-au botezat din nou acolo.El frecventeaza Biserica Baptista indemnat de parintii lui dar inca nu s-a botezat acolo,si nici nu stiu daca are intentia sa o faca curand.eu insa sunt ingrijorata de viitorul nostru impreuna,pentru ca parintii lui ma cheama si pe mine cu ei la biserica lor,eu merg din respect si deoarece cred ca Dumnezeu e unic si acelasi ,insa am indoieli ce va fi si cum va fii daca se va pune problema casatoriei pt ca eu nu cred ca vreau sa trec la religia lui,insa parintii lui parca ar vrea asa subtil ca sa trec la religia lor.suntem impreuna de un an si eu am fost crescuta si educata in stil ortodox,mama mea cred ca ar fi foarte dezamagita daca as trece la religia baptista.ce ar trebuii sa fac in cazul asta,sa discut cu el de pe acum,la ce religie ar vrea sa ramana sau sa mai astept ,nu am discutat niciodata pana acum problema asta si cred ca e un subiect delicat..?
Eu sunt ateu-agnostic, prietena mea este crestin ortodox practicant. Nu trag de ea pentru a deveni atee... de fapt religia ortodoxa este chiar interesanta (in sensul asta am facut o referire despre pateric si anumiti sfinti aici pe forum la discutia despre secte). Eu o respect si ea ma respecta. Nu ar fi bine sa renunte la religie deoarece ateismul nu poate sa-i ofere ceea ce ii ofera religia .

Fenomenul religios neoprotestant este unul interesant si destul de "viguros" in sensul ca a reusit sa patrunda in zone necrestine ale globului mult mai bine decat crestinismul traditional. Corea de Sud ar fi un exemplu de tara pagana care a deveni aproape crestina sub influenta baptistilor, penticostalilor si a altor culte neoprotestante. De asemenea, neoprotestantii (in special baptistii) au dat un impuls puternic economiei americane (deoarece au anumite reguli pentru acceptarea in cult, unele fiind de natura moral-etica cum ar fi abstinenta la alcool, bancile aveau incredere sa ofere imprumuturi doar pe baza apartenentei la o secta).

Problema cu neoprotestantii este abandoneaza aproape 2000 de ani de mostenire crestina, se cred cei mai buni, si unii ajung sa-i numeasca pe ceilalti crestini apostaziati,filisteni, pagani etc (cum este mai ales cazul martorilor lui yehova si al adventistilor). Partea interesanta este ca de multe ori cand un neoprotestant se apuca sa vada originele credintei lui (aplicand deconstructivismul lui Derida) ajunge uneori sa faca unele lucruri: sa fondeze o noua secta, sa devina ateu sau sa devina agnostic. (Multi atei militanti implicati in dezbaterile de pe net au fost crescute in familii numite in mod obisnuit "pocaite" sau au fost botezate in vreun asftfel de cult). De asemenea neoprotestantii au o viziune asupra lumii inspaimantator de ingusta (ai au fost varful de lance in campania stupida anti vaccin HPV si condamna in felul asta mii de femei la cancer de col uterin).

Si ortodoxii au o problema... nu sunt capabili sa-si invete enoriasii semnificatia credintei lor (in ciuda faptului ca au religia in scoli). Catehizarea trebuie facuta la scoli duminicale la biserica. In mod ironic am auzit mai multi neoprotestanti vorbind despre Staniloaie decat ortodoxi... ceea ce arata ca ortodoxia are o problema pe partea de educatie! De asemenea am auzit preoti ortodoxi acuzand martorii lui yehova ca fac prozelitism cand, de fapt, acei preoti (sau oameni laici ortodoxi educati din punct de vedere religios) ar trebui sa mearga din casa in casa si sa ofere ore de educatie religioasa.

In situatia ta poti sa renunti la relatie deoarece e clar ca familia acelui prieten al tau te trage spre religia lor fara sa-ti respecte credinta. Ar mai fi si solutia inumana sa calci in picioare tot ce tine de sufletul tau si sa treci printr-o "reprogramare religiosa" la care neoprotestantii se pricep de minune!

Poti de asemenea (ceea ce te si sfatuiesc) sa ceri prietenului tau sa aleaga: ori sa te respecte chiar daca ai o alta religie si familia lui sa nu se amestece in viata ta religioasa (ceea ce e putin probabil), ori sa va mutati in alt oras departe de ai vostri, ori sa rupeti relatia (ori o alta solutie ca alternativa la pasivitate).

Va mai ramane o singura problema. In ce religie va cresteti copii? (Eu personal mi-am rezolvat aceasta problema: eu nu am religie, prietena mea are religie, cu religia nu prea poti negocia => copii vor fi crescuti in religia prietenei mele). Situatia ta e mai complicata... amandoi aveti religii diferite!

Nu stiu daca exista sau nu Dumnezeu, insa daca exista, viziunile diferitelor religii asupra lui nu prea ofera loc de intelegere! (baptistii si penticostalii se pot intelege intre ei; cu catolicii si ortodoxii hai ca se mai pot face compromisuri pe ici pe colo... dar intre baptisti si ortodoxi e mai greu fara respect reciproc... )
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.11.2012, 13:02:05
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamnaz Vezi mesajul
Prietenul meu este botezat la ortodocsi,insa de cativa ani parintii lui au trecut la baptisti si s-au botezat din nou acolo.El frecventeaza Biserica Baptista indemnat de parintii lui dar inca nu s-a botezat acolo,si nici nu stiu daca are intentia sa o faca curand.eu insa sunt ingrijorata de viitorul nostru impreuna,pentru ca parintii lui ma cheama si pe mine cu ei la biserica lor,eu merg din respect si deoarece cred ca Dumnezeu e unic si acelasi ,insa am indoieli ce va fi si cum va fii daca se va pune problema casatoriei pt ca eu nu cred ca vreau sa trec la religia lui,insa parintii lui parca ar vrea asa subtil ca sa trec la religia lor.suntem impreuna de un an si eu am fost crescuta si educata in stil ortodox,mama mea cred ca ar fi foarte dezamagita daca as trece la religia baptista.ce ar trebuii sa fac in cazul asta,sa discut cu el de pe acum,la ce religie ar vrea sa ramana sau sa mai astept ,nu am discutat niciodata pana acum problema asta si cred ca e un subiect delicat..?

trebuie sa-l scoti de acolo, daca reusesti, cinste tie !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2012, 13:14:43
anamnaz anamnaz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2012
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
trebuie sa-l scoti de acolo, daca reusesti, cinste tie !
intrebarea este cum sa fac asta?la ortodocsi se tine foarte mult cont de Sfanta Traditie,pe cand la ei totul se bazeaza pe Sfanta Scriptura,ma simt neputincioasa si nu as avea destule argumente pentru credinta mea in cazul unei polemici religioase cu parintii lui de exemplu,pentru ca au mai incercat,dar eu am facut in asa fel incat sa schimb subiectul sau sa las dupa ei..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2012, 14:40:58
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamnaz Vezi mesajul
intrebarea este cum sa fac asta?la ortodocsi se tine foarte mult cont de Sfanta Traditie,pe cand la ei totul se bazeaza pe Sfanta Scriptura,ma simt neputincioasa si nu as avea destule argumente pentru credinta mea in cazul unei polemici religioase cu parintii lui de exemplu,pentru ca au mai incercat,dar eu am facut in asa fel incat sa schimb subiectul sau sa las dupa ei..
foarte simplu !

in Scripturi nu scrie nimic despre pastori, intrebati-l unde a gasit in Biblie despre pastori.

sau puteti sa-l faceti sa sesizeze ce slujbe si rugaciuni puternice au loc in cadrul Ortodoxiei (incat ies demoni din oameni si se vindeca cei bolnavi), pe cand la baptisti nu se roaga deloc, doar stau picior peste picior, ca la spectacol, audiind predicile rasuflate spuse de pastorii lor platiti cu bani grei.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.11.2012, 15:00:27
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Eu sunt ateu-agnostic, prietena mea este crestin ortodox practicant. Nu trag de ea pentru a deveni atee... de fapt religia ortodoxa este chiar interesanta (in sensul asta am facut o referire despre pateric si anumiti sfinti aici pe forum la discutia despre secte). Eu o respect si ea ma respecta. Nu ar fi bine sa renunte la religie deoarece ateismul nu poate sa-i ofere ceea ce ii ofera religia .

Fenomenul religios neoprotestant este unul interesant si destul de "viguros" in sensul ca a reusit sa patrunda in zone necrestine ale globului mult mai bine decat crestinismul traditional. Corea de Sud ar fi un exemplu de tara pagana care a deveni aproape crestina sub influenta baptistilor, penticostalilor si a altor culte neoprotestante. (Mare pacat! Si-au pierdut originalitatea, in aceasta privinta; sunt un popor fascinant, cu o mare tenecitate; budismul coreean e foarte special...adoptand invataturile sectelor nepe, au ajuns mai usor si mai rapid sub cizma spalacitilor).
De asemenea, neoprotestantii (in special baptistii) au dat un impuls puternic economiei americane (deoarece au anumite reguli pentru acceptarea in cult, unele fiind de natura moral-etica cum ar fi abstinenta la alcool, bancile aveau incredere sa ofere imprumuturi doar pe baza apartenentei la o secta).

Problema cu neoprotestantii este abandoneaza aproape 2000 de ani de mostenire crestina, se cred cei mai buni, si unii ajung sa-i numeasca pe ceilalti crestini apostaziati,filisteni, pagani etc (cum este mai ales cazul martorilor lui yehova si al adventistilor). Partea interesanta este ca de multe ori cand un neoprotestant se apuca sa vada originele credintei lui (aplicand deconstructivismul lui Derida) ajunge uneori sa faca unele lucruri: sa fondeze o noua secta, sa devina ateu sau sa devina agnostic. (Multi atei militanti implicati in dezbaterile de pe net au fost crescute in familii numite in mod obisnuit "pocaite" sau au fost botezate in vreun asftfel de cult). De asemenea neoprotestantii au o viziune asupra lumii inspaimantator de ingusta (ai au fost varful de lance in campania stupida anti vaccin HPV si condamna in felul asta mii de femei la cancer de col uterin).

Si ortodoxii au o problema... nu sunt capabili sa-si invete enoriasii semnificatia credintei lor (in ciuda faptului ca au religia in scoli). Catehizarea trebuie facuta la scoli duminicale la biserica. In mod ironic am auzit mai multi neoprotestanti vorbind despre Staniloaie decat ortodoxi... ceea ce arata ca ortodoxia are o problema pe partea de educatie! De asemenea am auzit preoti ortodoxi acuzand martorii lui yehova ca fac prozelitism cand, de fapt, acei preoti (sau oameni laici ortodoxi educati din punct de vedere religios) ar trebui sa mearga din casa in casa si sa ofere ore de educatie religioasa. (Ei, pai ei cred ca "oamenii vin la biserica, nu Biserica vine la oameni...no comment :D ).

In situatia ta poti sa renunti la relatie deoarece e clar ca familia acelui prieten al tau te trage spre religia lor fara sa-ti respecte credinta. Ar mai fi si solutia inumana sa calci in picioare tot ce tine de sufletul tau si sa treci printr-o "reprogramare religiosa" la care neoprotestantii se pricep de minune!

Poti de asemenea (ceea ce te si sfatuiesc) sa ceri prietenului tau sa aleaga: ori sa te respecte chiar daca ai o alta religie si familia lui sa nu se amestece in viata ta religioasa (ceea ce e putin probabil), ori sa va mutati in alt oras departe de ai vostri, ori sa rupeti relatia (ori o alta solutie ca alternativa la pasivitate).

Va mai ramane o singura problema. In ce religie va cresteti copii? (Eu personal mi-am rezolvat aceasta problema: eu nu am religie, prietena mea are religie, cu religia nu prea poti negocia => copii vor fi crescuti in religia prietenei mele). Situatia ta e mai complicata... amandoi aveti religii diferite!

Nu stiu daca exista sau nu Dumnezeu, insa daca exista, viziunile diferitelor religii asupra lui nu prea ofera loc de intelegere! (baptistii si penticostalii se pot intelege intre ei; cu catolicii si ortodoxii hai ca se mai pot face compromisuri pe ici pe colo... dar intre baptisti si ortodoxi e mai greu fara respect reciproc... )
Va felicit pentru echiditanta si luciditatea demonstrate. Inca o data, un ateu profund si non-militant e capabil sa ofere o analiza pertinenta, la care subscriu. Pe acest forum mai sunt niste oameni cu convingeri ateiste, si cu acest gen de luciditate si echilibru obiectiv; ma refer indeosebi la Dumitru73, FlaviusM si Konijiro.
On-topic: cred ca ar trebui ca doamna care a deschis aceasta delicata chestiune sa se incredinteze din tot sufletul lui Dumnezeu, si sa ia o decizie doar dupa multa rugaciune, simai ales dupa multa discutie din adancul inimii cu persoana iubita. O relatie de iubire profunda si curata este ceva ce valoreaza, azi, mult mai mult decat "greutatea sa in diamante".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
gradinita ortodoxa lore86 Stiri, actualitati, anunturi 83 08.01.2014 00:16:47
Cultul crestin baptist sebislider Intrebari utilizatori 243 29.01.2013 00:13:47
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 12:59:23
Biblioteca ortodoxa cred_cu_adevarat Resurse ortodoxe on-line 0 25.01.2010 17:10:17
Fratia Ortodoxa mihailt Biserica Ortodoxa Romana 10 04.08.2008 23:19:41