Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.02.2009, 08:57:20
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

De multe ori stau si ma intreb daca evolutia medicala e chiar atat de buna precum se spune. Ca sa ma iau de cazul de fata, chiar e sinucidere ce face fata? Oare nu ar fi corect din punct de vedere crestinesc sa nu acceptam un astfel de transplant? Pana la urma e impotriva naturii. Un transplant intr-adevar i-ar prelungi viata, dar oare viata aia intr-adevar trebuie prelungita?

Ca sa fac o comparatie as compara transplantul cu masturbarea. Se stie ca pentru masturbare, care e o anomalie doar la nivel de imaginatie si prin definitie e ceva trecator, canonul e de 100 de matanii timp de 40 de zile. Oare nu ar trebui sa existe un canon si pentru transplanturile acceptate? Asta avand in vedere ca e o anomalie permanenta, nu una provizorie, si e una in care e implicata intreaga noastra fiinta nu doar imaginatia.

Sa fiu pus intr-o situatie de genul asta nu stiu ce as alege si sper ca Dumnezeu sa nu ma lase sa ajung intr-o astfel de situatie pentru ca mi-ar fi foarte greu sa ma decid.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.02.2009, 19:38:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
De multe ori stau si ma intreb daca evolutia medicala e chiar atat de buna precum se spune. Ca sa ma iau de cazul de fata, chiar e sinucidere ce face fata? Oare nu ar fi corect din punct de vedere crestinesc sa nu acceptam un astfel de transplant? Pana la urma e impotriva naturii. Un transplant intr-adevar i-ar prelungi viata, dar oare viata aia intr-adevar trebuie prelungita?

Ca sa fac o comparatie as compara transplantul cu masturbarea. Se stie ca pentru masturbare, care e o anomalie doar la nivel de imaginatie si prin definitie e ceva trecator, canonul e de 100 de matanii timp de 40 de zile. Oare nu ar trebui sa existe un canon si pentru transplanturile acceptate? Asta avand in vedere ca e o anomalie permanenta, nu una provizorie, si e una in care e implicata intreaga noastra fiinta nu doar imaginatia.

Sa fiu pus intr-o situatie de genul asta nu stiu ce as alege si sper ca Dumnezeu sa nu ma lase sa ajung intr-o astfel de situatie pentru ca mi-ar fi foarte greu sa ma decid.
Domnule dragă, comparația dintre transplant și masturbare , mi se pare chiar o mare, mare anomalie . Totuși te-aș intreba, dacă ai fi pus in situația de a alege dintre cele două, care crezi că ți-ar fi obțiunea ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.03.2009, 23:39:19
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
De multe ori stau si ma intreb daca evolutia medicala e chiar atat de buna precum se spune. Ca sa ma iau de cazul de fata, chiar e sinucidere ce face fata? Oare nu ar fi corect din punct de vedere crestinesc sa nu acceptam un astfel de transplant? Pana la urma e impotriva naturii. Un transplant intr-adevar i-ar prelungi viata, dar oare viata aia intr-adevar trebuie prelungita?

Ca sa fac o comparatie as compara transplantul cu masturbarea. Se stie ca pentru masturbare, care e o anomalie doar la nivel de imaginatie si prin definitie e ceva trecator, canonul e de 100 de matanii timp de 40 de zile. Oare nu ar trebui sa existe un canon si pentru transplanturile acceptate? Asta avand in vedere ca e o anomalie permanenta, nu una provizorie, si e una in care e implicata intreaga noastra fiinta nu doar imaginatia.

Sa fiu pus intr-o situatie de genul asta nu stiu ce as alege si sper ca Dumnezeu sa nu ma lase sa ajung intr-o astfel de situatie pentru ca mi-ar fi foarte greu sa ma decid.




Dar te-ai gandit Angkelos ca atunci cand suntem intr-un asemena necaz Dumnezeu sa ne ajute prin acest transplant?Sa zicem ca suferi de o boala si iti trebuie urgent transplant sau mori ,si auzi ca s-a gasit un donator,eu cred ca DUMNEZEU mi-ar fi dat aceasta sansa de a mai trai pe Pamant .Dumnezeu ne incearca ,viata trebuie sa-ti placa,daca ti se ofera o sansa la viata de ce sa nu o accepti?Este sigur sansa data de Dumnezeu.Parerea mea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.03.2009, 23:58:41
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

cristiboss56, nu mi se pare chiar asa deplasata comparatia. Transplantul e impotriva firii. E impotriva modului normal de functionare.

Referitor la intrebari am raspuns deja. Nu stiu ce as face. Chiar nu am cea mai vaga ideea. Cert e ca decizia nu ar fi usoara. Sper ca Dumnezeu sa nu ma puna intr-o asemenea situatie.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.03.2009, 16:48:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Transplantul de prelungește viața e cu binecuvântarea lui Dumnezeu , Cel dătâtor de viață. Impotriva firii este homosexualitatea, masturbarea , dar transplantul este o intervenție medicală, chirurgicală ce salvează viața, iar cei ce luptă pentru Viață, viață normală după Legea lui Dumnezeu, sunt binecuvântați. Să luptăm pentru viață, pentru o viață demnă , in credință, o viață premergătoare celei veșnice. Ce clădim aici , consolidăm dincolo, iar ce dărâmâm aici, vom da socoteală , tot dincolo. Un talant inmulțit , este și cel ce ajută in lupta și respectarea vieții insăși, a celui mai măreț și de preț dar primit vreodat in astă lume , Viața.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.07.2009, 14:53:57
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
cristiboss56, nu mi se pare chiar asa deplasata comparatia. Transplantul e impotriva firii. E impotriva modului normal de functionare.

Referitor la intrebari am raspuns deja. Nu stiu ce as face. Chiar nu am cea mai vaga ideea. Cert e ca decizia nu ar fi usoara. Sper ca Dumnezeu sa nu ma puna intr-o asemenea situatie.
Ce canon vrei sa le dai?Sa faca un om bolnav metanii?Sau sa tina post, cand el trebuie sa tina un regim?Sau sa il opresti de la impartasanie cand nu stii, poate moare maine-poimaine in ciuda interventiei?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.01.2011, 11:35:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Veste super. Proiectul de lege care prevedea "liberalizarea" eutanasiei în Franța a fost respins de legiuitorii francezi. Cu un scor cam strâns, dar a fost respins.
Sursa: http://notdeadyetnewscommentary.blog...feated-in.html
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.01.2011, 14:23:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Unii sectanti refuza orice fel de transplant...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.01.2011, 18:25:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Unii sectanti refuza orice fel de transplant...
chiar si transfuziile.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.01.2011, 11:18:15
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
chiar si transfuziile.
Da...unii sunt martorii lui Jehova, dar si ei acum accepta sangele preparat ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dreptul de a muri linistit acasa cozia Eutanasia 46 01.12.2014 16:58:13
medierea , solutia la instanta de judecata, o justitie non-judiciara ilydorin Stiri, actualitati, anunturi 0 26.10.2012 17:26:37
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 21:10:18
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 16:31:24
Ce au Martori lui Iehova de castigat? mehiel Alte Religii 298 29.12.2010 12:37:48