Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.05.2010, 10:56:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu stiu daca ne dam seama, insa atunci cand spunem "acela are har, iar acela nu are", ne vedem cam prea buni si in stare sa simtim noi prezenta harului intr'un om, ori absenta lui. Oare sa fie corecta aceasta vedere "imbunatatita" a noastra insine ?!

De multe ori judecam priprit, precum, din pacate, si eu fac. Imi plac preotii cu barba, drept pentru care atunci cand vad un preot cu cioc (ori alte bazaconii decupate pe barba) mintea imi fuge la o prejudecata, cum ca nu ii duce mintea sa fie cum trebuie, apeland la tot felul de prostii ale lumii de astazi. Desi am intalnit preoti fara barba, ori chiar cu cioc, extrem de deosebiti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.05.2010, 15:22:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Windorin - nu vad ce are persoana noastra de a face aici si vederea noastra "imbunatatita" cum spui tu relativ la noi insine.
Eu vad asa lucrurile:
Cand oamenii (eu, tu, costel, etc.) spun despre un preot ca are har, ei se refera la:
- este un preot bun, isi face cum se cuvine profesia
- are capacitati speciale prin care ne poate ajuta pe noi (individual) in problema noastra speciala.
Deci ne referim o data la harul primit de el la hirotonie si modul in care il foloseste si la anumite harisme.
Mi se pare f.important sa putem diferentia in acest mod un preot fata de altul, la fel cum o facem cu un medic, sau profesor, sau mai stiu eu.
Si preotii sunt f.diferiti intre ei.
Asa cum orice om se intereseaza si se duce la medicul sau profesorul de care are nevoie anume, asa este si cu preotii si chiar cu duhovnicii.
Mai ales ca un preot lucreaza cu sufletul omului si trebuie sa se potriveasca in multe privinte cu el (ca duhovnic mai ales).
Exista preoti care pot lucra cu blanzenie, incuraja mai ales pe cei mai fricosi si neindrazneti in multe, sau care au mari probleme sufletesti, preoti care pot vedea chiar problemele (din cate am inteles eu) chiar si acolo unde nu sunt, sau au capacitati vindecatoare.
Mai sunt si preoti sau duhovnici severi, care te zdruncina, care pot face rau unuia mai sensibil, dar se potrivesc altuia mai tare de nervi si suflet.

Personal am cunoscut un preot f.bun, bland, care a ajutat mult. Intelegea bine omul. Era parintele Galeriu.
Am citit despre parintele Cleopa. Acela m-ar fi facut praf, pentru ca eu asa limbaj si fel de a fi dur, n-as fi suportat (citeam ca striga "criminalo", sau ameninta cu bastonul, sau mai stiu eu).
Am citit de unii monahi ca vedeau niste lucruri (Cleopa, mi se pare ca Arsenie Boca, sau altul ca ii confund, sunt doi Arsenie) si dadeau sfaturi potrivite in acest sens.
Exact nu stiu despre asta.
La fel am auzit de puteri vindecatoare.
In concluzie fiecare isi cauta omul potrivit pentru problema sa: unii sa se vindece de o boala, altii de o problema de suflet, etc.
Si in functie de modul in care s-au simtit ei, pot spune: parintele cutare are har (de fapt har sau/si harisme speciale), sau nu.

Ca noi suntem sau nu buni, nu are importanta aici.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.05.2010, 16:37:07
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Ba are.. noi nu suntem buni :)

Citat:
Certa--va dreptul cu milă și mă va mustra, iar untdelemnul păcătoșilor să nu ungă capul meu
Bine sa ne mai si mustre din cand in cand, fie pentru a ne indrepta, fie pentru a ne smeri. Ca doar n-o sa-mi dea o bomboana si -o decoratie cand nu pacatuiesc sau cand fac vreo fapta buna. Eventual sa-mi puna-n piept un ecuson cu "Sluga netrebnica" :D
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.05.2010, 10:07:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Ba are.. noi nu suntem buni :)



Bine sa ne mai si mustre din cand in cand, fie pentru a ne indrepta, fie pentru a ne smeri. Ca doar n-o sa-mi dea o bomboana si -o decoratie cand nu pacatuiesc sau cand fac vreo fapta buna. Eventual sa-mi puna-n piept un ecuson cu "Sluga netrebnica" :D
Am iesi din criza financiara, daca "toate slugile netrebnice" si-ar pune asa ecuson...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.05.2010, 18:00:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Costel, lumea se leaga de ce VAD SI AUD din comportament si FAPTE, si de aceea percep vocea ca fiind HAR :)), altfel de unde sa vezi daca preotul are har? cind asa ceva este invizibil. Da daca se producea o minune si omul prindea glas de privighetoare dupa hirotonie, atunci era sa zicem har, altfel...
Din nefericire asa este Andrei. Dar nu-mi doresc sa fiu in codru si sa am parte doar de privighetori, imi doresc sa fiu in Biserica si sa am parte de oameni care au constiinta ca sunt in Biserica. Sa nu fiu rau inteles, nu sunt impotriva celor care au voce, dar ma intristez cand vad ca oamenii se opresc doar la voce, considerand ca aceasta este cea mai importanta, care cred ca aceasta descopera ca este "ales" de Domnul.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.05.2010, 18:28:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Din nefericire asa este Andrei. Dar nu-mi doresc sa fiu in codru si sa am parte doar de privighetori, imi doresc sa fiu in Biserica si sa am parte de oameni care au constiinta ca sunt in Biserica. Sa nu fiu rau inteles, nu sunt impotriva celor care au voce, dar ma intristez cand vad ca oamenii se opresc doar la voce, considerand ca aceasta este cea mai importanta, care cred ca aceasta descopera ca este "ales" de Domnul.
Costel, trebuie sa fi cu multa deschidere catre oameni pentru a ajunge sa vezi dincolo de prezenta sau absenta vocii. Nu te intrista de altii, gindeste-te la scara lui Iacob, unii sunt la baza ei , altii mai sus, si mai sus, cu speranta ca TOTI suntem IN MISCARE ASCENDENTA. Incearca insa sa-i accepti asa cum sunt
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.05.2010, 18:48:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Bineinteles ca ii accept, dar nu trebuie sa tacem cand auzim ca el are har pentru ca are voce, iar el nu, pentru ca e lipsit de voce. Trebuie sa le vorbim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.05.2010, 01:13:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Un preot cu daruri (ca sa facem distinctia de har,asa cum au aratat foarte bine altii mai destepti ca mine) ,se simte de la o posta prin tot ce face. Prin cuvintele de la predica,prin faptul ca nu grabeste slujba,prin faptul ca nu cearta lumea pentru dezordine ci pentru pacate, prin atentia care ti-o acorda cand ii vorbesti,prin timpul cat sta in Biserica ,si in general prin tot ce zice si face.
Acum despre dreptul nostru de a ii judeca . Partea buna este urmatoarea: in parohia mea sunt 3 preoti.Ei bine,fiecare are harul sau:unul e intelept,unul e nevinovat ca un copil si unul e plin de blandete .Majoritatea preotilor care sunt dedicati slujirii Bisericii si credinciosilor ,nu duc lipsa de aceste daruri,iar uscaturile sar in evidenta ,caci harul e amortit in ei.
Asa cum in mine zace un har amortit,si nu pot pacali pe nimeni,asa e si la ei,la preoti .Faptele lor vin din urma ,si ii poarta inainte,pe calea cea buna ,sau pe calea uscaciunii,la fel cum le e sufletul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.05.2010, 11:11:45
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Toti preotii au har.Sa avem incredere in preoti!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.05.2010, 13:40:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Toti preotii au har.Sa avem incredere in preoti!
Asa este, toti au har, adica pot savarsi tainele, dar din nefericire nu sunt toti un exemplu de urmat. Asta nu trebuie sa faca din noi motiv de a nu mai merge la biserica. Sunt foarte multi preoti minunati. Sa-i intalnim si multe se vor schimba in bine.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
har, preoti

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 11:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 12:52:24
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 11:02:13
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 22:07:42