Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 20.04.2010, 20:12:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Multumesc pentru apreciere. Dar, ma intereseaza prea putin "cultura ortodoxa". In schimb, sunt foarte interesat de crestinismul autentic (asa cum l-am descoperit in Evanghelii si epistolele Sfintilor Apostoli).
Pot sa intreb si eu cand anume ai inceput sa fii interesat de crestinismul autentic?

Ai fost interesat dintotdeauna, te nemultumea crestinismul neautentic din BO?...deci ce simteai tu mai exact, si cat de mult erai interesant de aflarea crestinismului autentic in general?

As vrea sa cred ca tu personal cautai, citeai, faceai comparatii, simteai lucrurile, si nu ca au dat altii cu interesul peste tine...
Reply With Quote
  #422  
Vechi 20.04.2010, 20:12:54
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Mi-am dat si eu cu parerea, in baza celor afirmate de tine...in plus te-am mai intrebat
Iar eu am spus ca poti sa ma intrebi pe privat, desi nu stiu daca vreau sa discut , avand in vedere ca e clar pentru ce vrei sa iti povestesc viata mea.

In orice caz, sa stii ca imi esti foarte simpatica.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #423  
Vechi 20.04.2010, 20:15:36
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Iar eu am spus ca poti sa ma intrebi pe privat, desi nu stiu daca vreau sa discut , avand in vedere ca e clar pentru ce vrei sa iti povestesc viata mea.

In orice caz, sa stii ca imi esti foarte simpatica.
.............
Reply With Quote
  #424  
Vechi 20.04.2010, 20:21:20
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Mi-am dat si eu cu parerea, in baza celor afirmate de tine...in plus te-am mai intrebat si cum L-ai cautat pe Dumnezeu in Biserica Ortodoxa?

Cat de mult ai obosit cautandu-L, si cat de vasta ti-a fost cautarea?

Te intreb de asemenea, cum l-ai cautat in cultul baptist..pentru ca si acolo ar fi fost necesar sa poposesti ceva timp, pentru a-L cauta pe Dumnezeu, logic?

Nu gasisei raspunsuri, sau nici nu le cautai prea sarguincios ( de moment ce pana si slujba de la penticostali nu ti-a transmis mai nimic)? asa cum ar putea afirma un crestin...care a cautat, si le spune si celorlalti...cum a cautat el, si cum a aflat ce cauta...
pai asta e racoleza cand i se infunda da cu nu ai inteles si fenteaza ca fotbalistii.nu ai observat ?toti merg pana la un punct crezand ca ortodoxii sunt nestiutori ca si ei care mergeau la biserica la inviere sa ia lumina si plecau ,pe preot il vedeau de la cel putin 50 metri si acum arunca cu praf poate mai orbeste pa cineva in rest nimic
Reply With Quote
  #425  
Vechi 20.04.2010, 20:30:33
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
pai asta e racoleza cand i se infunda da cu nu ai inteles si fenteaza ca fotbalistii.nu ai observat ?toti merg pana la un punct crezand ca ortodoxii sunt nestiutori ca si ei care mergeau la biserica la inviere sa ia lumina si plecau ,pe preot il vedeau de la cel putin 50 metri si acum arunca cu praf poate mai orbeste pa cineva in rest nimic
Da da...asa e, dar eu am alta dilema acum...eu am inventat termenul " racoleza" sau o fi fost inventat de altii inainte?...
Reply With Quote
  #426  
Vechi 20.04.2010, 20:46:14
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pot sa intreb si eu cand anume ai inceput sa fii interesat de crestinismul autentic?
Ma interesat crestinismul autentic din momentul in care am inceput sa cercetez Sfanta Scriptura. In Cuvantul lui Dumnezeu am gasit raspunsuri pe care le cautam de mult.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ai fost interesat dintotdeauna, te nemultumea crestinismul neautentic din BO?...deci ce simteai tu mai exact, si cat de mult erai interesant de aflarea crestinismului autentic in general?
Aveam multe intrebari de genul :cine sunt, de unde vin, unde ma duc, etc. Iar slujbele si ritualurile nu raspund la astfel de intrebari. Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli nu au tinut ritualuri ci le-au vorbit mult oamenilor.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
As vrea sa cred ca tu personal cautai, citeai, faceai comparatii, simteai lucrurile, si nu ca au dat altii cu interesul peste tine...
Nu au dat altii peste mine. Eu am dat peste ei. Am fost contactat,cu ceva ani in urma, de martorii lui Iehova. Ei mi-au pus o Biblie in mana (traducerea Cornilescu, nu cea pe care o folosesc acum). Dar, dupa ce am inceput sa cunosc Biblia si mi-am dat seama de greselile lor de interpretare, am decis sa nu ma mai intereseze de nici un fel de biserica. Consideram ca bisericile (inclusiv cea ortodoxa) se aseamana foarte mult cu niste partide politice care cauta sa adune cat mai mult electorat.

Am decis sa am o credinta solitara, incercand sa fac voia lui Dumnezeu dupa ceea ce descopeream in Sfanta Scriptura. Ceva totusi ma framanta foarte tare: simteam nevoia sa fac un legamant cu Dumnezeu, prin botez. Nu stiam unde sa ma duc. Intr-o seara, am nimerit pe o frecventa radio, unde se vorbea despre Dumnezeu. Am ascultat acele emisiuni (erau numai seara) mai multe seri la rand. Mi-a placut foarte mult ce auzeam (se potrivea foarte mult cu Sfanta Scriptura). Dar, nu stiam cine sunt cei care vorbesc la acele emisiuni (nu-si declinau identitatea). I-am gasit totusi si am ajuns in biserica lor. Am fost placut impresionat de limpezimea doctrinei lor. Am decis sa fac legamantul meu cu Dumnezeu in acea biserica (din care fac parte si azi).
Reply With Quote
  #427  
Vechi 20.04.2010, 21:10:08
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Nu au dat altii peste mine. Eu am dat peste ei. Am fost contactat,cu ceva ani in urma, de martorii lui Iehova. Ei mi-au pus o Biblie in mana (traducerea Cornilescu, nu cea pe care o folosesc acum). Dar, dupa ce am inceput sa cunosc Biblia si mi-am dat seama de greselile lor de interpretare, am decis sa nu ma mai intereseze de nici un fel de biserica. Consideram ca bisericile (inclusiv cea ortodoxa) se aseamana foarte mult cu niste partide politice care cauta sa adune cat mai mult electorat.

Am decis sa am o credinta solitara, incercand sa fac voia lui Dumnezeu dupa ceea ce descopeream in Sfanta Scriptura. Ceva totusi ma framanta foarte tare: simteam nevoia sa fac un legamant cu Dumnezeu, prin botez. Nu stiam unde sa ma duc. Intr-o seara, am nimerit pe o frecventa radio, unde se vorbea despre Dumnezeu. Am ascultat acele emisiuni (erau numai seara) mai multe seri la rand. Mi-a placut foarte mult ce auzeam (se potrivea foarte mult cu Sfanta Scriptura). Dar, nu stiam cine sunt cei care vorbesc la acele emisiuni (nu-si declinau identitatea). I-am gasit totusi si am ajuns in biserica lor. Am fost placut impresionat de limpezimea doctrinei lor. Am decis sa fac legamantul meu cu Dumnezeu in acea biserica (din care fac parte si azi).
Ai afirmat, la timpul trecut oarecum, asta: " Consideram ca bisericile (inclusiv cea ortodoxa) se aseamana foarte mult cu niste partide politice care cauta sa adune cat mai mult electorat."

Lucrurile s-au mai schimbat, sau tot la fel vezi Bisericile?

Cum se impaca aceasta conceptie a ta, dupa cele citite in Sfanta Scriptura...de a avea o credinta solitara, incercand sa faci voia lui Dumnezeu, asa cum o vedeai tu in Biblie...dar fara sa fii integrat intre alti credinciosi, sa te rogi impreuna cu ei, sa faci ascultare de cineva...?

Eu cred asa, Biserica lui Hristos nu poate fi constituita dintr-o singura persoana, persoana care sa nu fie in comuniune cu nimeni...din Biserica Lui!

Esti sigur ca tu in solitudinea aleasa, dar neconforma cu Biserica lui Hristos, ai putut intelege Biblia asa cum trebuia, sau ai facut voia lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #428  
Vechi 20.04.2010, 21:44:10
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ai afirmat, la timpul trecut oarecum, asta: " Consideram ca bisericile (inclusiv cea ortodoxa) se aseamana foarte mult cu niste partide politice care cauta sa adune cat mai mult electorat."

Lucrurile s-au mai schimbat, sau tot la fel vezi Bisericile?
Lucrurile s-au mai schimbat. Intre timp am descoperit si biserici care sunt interesate de mantuirea oamenilor si nu au ca scop ingrosarea randurilor.


Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cum se impaca aceasta conceptie a ta, dupa cele citite in Sfanta Scriptura...de a avea o credinta solitara, incercand sa faci voia lui Dumnezeu, asa cum o vedeai tu in Biblie...dar fara sa fii integrat intre alti credinciosi, sa te rogi impreuna cu ei, sa faci ascultare de cineva...?

Eu cred asa, Biserica lui Hristos nu poate fi constituita dintr-o singura persoana, persoana care sa nu fie in comuniune cu nimeni...din Biserica Lui!

Esti sigur ca tu in solitudinea aleasa, dar neconforma cu Biserica lui Hristos, ai putut intelege Biblia asa cum trebuia, sau ai facut voia lui Dumnezeu?
Nu este bine sa ai o "credinta solitara". Esti mult mai vulnerabil in fata celui rau. Nu ai cu cine sa te inveti la bine sau sa te imbarbatezi atunci cand ai caderi, etc.

Cat despre intelegerea Sfintei Scripturi, in solititudinea mea... ceea ce am inteles atunci, am inteles bine. Scriptura este pentru oameni.
Reply With Quote
  #429  
Vechi 21.04.2010, 09:18:24
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Vasalie, ce cauti tu pe forumul asta?

Daca esti de alta confesiune si cauti sa ne "luminezi" pe noi, mai bine ti-ai vedea de treaba.

Dar eu cred, mai degraba, ca in adancimea constiintei tale esti mustrat de Hristos, care iti da astfel "ghes" sa vii sa cercetezi Ortodoxia. Chiar daca nu o intelegi, apropiindu-te de ea e posibil sa ajungi sa respiri "aerul" ei, ceea ce iti doresc din toata inima.

Dar oricum ar fi, tie ti-ar placea sa vina cineva la tine in casa si sa adreseze cuvinte urate la adresa ta si a familiei tale? Eu cred ca nu, si de aceea sper sa realizezi ca toate acuzele si invectivele la adresa noastra nu se potrivesc in gura unui urmator al lui Hristos, asa cum pretinzi ca esti.

Domnul sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #430  
Vechi 21.04.2010, 14:26:32
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Multumesc pentru apreciere. Dar, ma intereseaza prea putin "cultura ortodoxa". In schimb, sunt foarte interesat de crestinismul autentic (asa cum l-am descoperit in Evanghelii si epistolele Sfintilor Apostoli).




Rugaciunile sunt sacre in simplitatea si sinceritatea lor.




Nu avem nevoie de sabloane in rugaciune, pentru a-l cunoaste pe Dumnezeu. Avem nevoie de sabloane cand nu il cunoastem pe Dumnezeu.

In ceea ce priveste cunoasterea de Dumnezeu, aceasta este o conditie a mantuirii noastre:
"Si viata vesnicã este aceasta: sã Te cunoascã pe Tine, singurul Dumnezeu adevãrat, si pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu."(Ioan 17:3) Si, aceasta cunoastere nu se capata folosind sabloane de rugaciune.

Nu vroiam sa te jignesc doar constatam o stare de fapt
Poi daca tot combati ortodoxia nu ti se pare ca ar trebui sa o cunosti? cum altfel te poti pronunta asupra unui lucru pe care nu-l cunosti si asupra unei credinte pe care n-ai trait-o

Nu cunosti frumusetea rugaciunii sacramentale asa ca n-ai cum sa te pronunti, ti-asi recomanda sa citesti niste rugaciuni ortodoxe si sa imi spui cu ce nu ar fi Dumnezeu de acord din ele?

Iti amintesti ca Dumnezeu i-a trasat lui Moise in detaliu modul de inchinare care trebuie adus
lipsa unui sablon sti unde duce? la impunerea propriilor noastre gusturi si a nevoilor personale care ne satisfac iar nu la o inchinare care sa-l multumeasca pe Dumnezeu, astfel de exemplu in adunarile neo-protestate au patruns melodii laice cu versuri crestine, pana si manele crestine care nu ii aduc slava lui Dumnezeu ci satisfac gusturile unora care altfel s-ar plictisi sa se inchine lui Dumnezeu, aici este problema, rugaciunea sacramentala nu face altceva decat sa te uneasca cu Biserica din toate timpurile si te face sa aduci aceeasi inchinare cu toata Biserica de pretutindeni
E frumos sa te rogi liber si eu o fac dar exista un pericol asa cum am mai spus acela de ati confectiona un "dumnezeu" dupa propriile gusturi, argumentand ca daca ai inima curata ele sunt bune, daca n-ai un sablon, Biblia, Traditia, Biserica, s-ar putea sa nu ajungi sa cunosti acelasi Dumnezeu care este propovaduit in crestinism, si te mai si pune in postura de ati impune propriile gusturi
cat despre repetarea rugaciunilor, uite de exemplu Biblia de ce o citesti de mai multe ori? cantecele religioase care ma gandesc ca si in intelegerea neo-protestanta sunt intelese ca o rugaciune, de ce se canta de mai multe ori?
pana si rugaciunile libere din adunari sunt dupa un anumit sablon dar pe deasupra il fac pe cel ce le spune sa isi ia mintea de la adevarata rugaciune si sa fie atent la cuvintele pe care le spune pe moment, plus ca unora le da si o stare de mandrie
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 21.04.2010 at 14:33:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Definitie topcat Generalitati 9 28.09.2008 10:41:01
O definitie a singuratatii Ioan_Ciobota Generalitati 14 28.11.2007 09:03:32