Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 23.04.2010, 18:56:42
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
NU, orice, dar nu-mi spune ca esti o persoana de gen feminin !
Scuze, am inteles gresit .te referi probabil la ..ideologia ta
Reply With Quote
  #452  
Vechi 23.04.2010, 19:04:27
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Grabriella;237992]M-au impresionat cuvintele marelui om Petre Tutea:
"Creștinismul este o religie absolută, dar, vorba lui Gandhi, are un cusur: e prea perfect! /QUOTE]Din cate imi aduc aminte cusurul consta in faptul ca aceia numiti crestini nu traiesc crestinismul ci doar il mimeaza. Asta mi se pare ca a adaugat Gandhi, dar nu sunt singur, mai cercetez, oricum e adevarata afirmatia.
Reply With Quote
  #453  
Vechi 23.04.2010, 19:05:59
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
PETRE TUTEA:
"Protestantismul este o religie coborâtă la rangul de morală pentru grădinița de copiii."
Este foarte adevarat !
Sa nu fi stiut marele Petre Tutea ca protestantismul nu este o religie?
Reply With Quote
  #454  
Vechi 23.04.2010, 19:08:38
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Apocalipsa17. Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!
Cand vine vorba de dat replici dure imediat gasim citate taioase din Biblie, numai ca vezi tu, citatul ala e pentru cine in citeste, adica pentru tine si pentru mine. Scopul cititului prin Scripturi este sa descopere pacatul MEU nu al celui de langa mine. Dar e tentatia mare s-i acuzam pe altii, o fac si eu de multe ori, Dumnezeu sa ne dea intelepciune.
Reply With Quote
  #455  
Vechi 23.04.2010, 22:03:23
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Scuze, am inteles gresit .te referi probabil la ..ideologia ta
np. Da, era vorba de sensibilitatea mea confesională.
Reply With Quote
  #456  
Vechi 24.04.2010, 22:44:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu-ți fă probleme, am căpătat o oarecare imunitate după ce a fost făcută troacă de porci. Apreciez totuși delicatețea ta...
Pai stii tu, ce semeni cam aia culegi...
Reply With Quote
  #457  
Vechi 25.04.2010, 18:32:48
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai stii tu, ce semeni cam aia culegi...
Ești drăguț...
Reply With Quote
  #458  
Vechi 26.04.2010, 15:02:20
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

[quote=almaris;238969]
Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
M-au impresionat cuvintele marelui om Petre Tutea:
"Creștinismul este o religie absolută, dar, vorba lui Gandhi, are un cusur: e prea perfect! /QUOTE]Din cate imi aduc aminte cusurul consta in faptul ca aceia numiti crestini nu traiesc crestinismul ci doar il mimeaza. Asta mi se pare ca a adaugat Gandhi, dar nu sunt singur, mai cercetez, oricum e adevarata afirmatia.
Oau,ce ma bucur ca am reusit sa-ti trezesc interesul pentru marele Petre Tutea-"romanul" !
Din pacate n-ai prea inteles. Da,crestinismul e o religie absoluta! Este tot de ceea ce omul are nevoie pentru viata sufletului sau, pentru ca totul este gata pregatit , totul este perfect intocmit, pretul este platit, noi trebuie doar sa credem si sa primim invitatia Tatalui Ceresc.Nu trebuie decat sa intram pe "poarta ingusta", sa calcam pe urmele Sf. Apostoli pentru ca si ei calca pe urmele lui Hristos,sa ascultam de calauzirea Duhului Sfant , sa fim celule vii in "trupul Domnului" adica in Biserica Sa, sa ne spalam hainele in "Sangele Mielului" jertfit si cel mai important: sa iubim pe Mirele nostru drag mai mult decat orice si pe aproapele nostru ca pe noi insine. Ai gasit oare undeva scris ca mantuirea sufletelor depinde de faptele bune sau de vrednicia lor? Sau ca cineva trebuie sa judece pe altii daca stau in picioare sau cad? Sau cand si de cate ori s-au pocait de rautatea lor?
Eu stiu altceva "ca trebuie sa iertam de 70 de ori cate 7'-zilnic. Ca "judecata este a Mea" zice Domnul.Ca doar Domnul Iisus Hristos va fi judecator.Ca mintea mea ma minte si ochiul meu este inselator, ca nu am voie sa scot paiul din ochiul fratelui meu pana ce eu am o barna intr-al meu,ca daca "ochiul meu este rau tot lautrul meu este INTUNERIC"

Eu am inteles ca ,intr-adevar, crestinismul este o religie absoluta si perfecta tocmai pentru ca nu este conditionata de vrednicia oamenilor. Vrednicia este o consecinta a ideologiei si nu invers.
Reply With Quote
  #459  
Vechi 26.04.2010, 15:12:38
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Sa nu fi stiut marele Petre Tutea ca protestantismul nu este o religie?
Nu prea ai aprofundat nici acesta expresie!
Marele Petre Tutea stia ca religia( crestina ) a fost coborata (redusa) de catre neoprotestanti la nivelul 'MORALA pentru gradinita de copii"
Aici fiind vorba de ideologii fondatori ai acestor culte, bineinteles.
Reply With Quote
  #460  
Vechi 26.04.2010, 16:57:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ești drăguț...
Nu o lua si tu in tragic..stii ca e imposibil la un moment dat sa nu ne calcam pe bataturi oricat am incerca.
Important e sa nu avem resentimente, nu asta e ideea pana la urma?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Definitie topcat Generalitati 9 28.09.2008 10:41:01
O definitie a singuratatii Ioan_Ciobota Generalitati 14 28.11.2007 09:03:32