Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.08.2015, 13:47:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Ce-mi place mie pendularea asta! :) Cea care a deschis topicul, zicea ca-i o nunta din obligatie. Tu, din dorinta de a nuanta situatia, vii si pui problema cu prietenul care se bucura de tine si tu de el. Ipoteze distincte, concluzia fiind
in functie de caz, nu.
In postarea initiala nu vad nimic despre "din obligatie".
Nu am citit tot topicul, discutia extinzandu-se oricum peste problema in sine, asa ca ...

Citat:
Vezi ca a zis Yasmina intr-o postare ceva asemanator cu ce propui tu. S-a nimerit sa fie prinsa de imprejurari in voiajul de nunta al unor prieteni in Las Vegas, chiar in Vinerea Mare.
Vezi ce concluzii a tras! Tu te-ai duce, for instance, la nunta de dragul prietenul tau, chiar in Vinerea Mare? Sau, fiind asa prieteni apropiati, nu cumva ar fi fost mai nimerit in prealabil, in faza de pregatire, sa fi incercat sa-l sfatuiesti din timp sa aleaga alta ocazie cand sa-si faca nunta?
Situatia nu este exact aceeasi, pentru Vinerea Mare te pregatesti mai bine de o luna cu post, si nu e vorba atat de post cat de atmosfera si mai ales ziua anume.

In ceea ce priveste consilierea, tine doar daca sunt de aceeasi credinta, iar daca sunt si fac astfel de alegeri nu e mai usor ci mult mai dificil si cred ca si notiunea de "prieteni apropiati" trebuie pusa intr-o alta perspectiva.

In cazul de fata oamenii sunt de o alta credinta si nici nu este Vinerea Mare.

Cel de o credinta cu tine, poate sa-ti inteleaga refuzul (desi asta nu inseamna ca nu poti sa participi macar la cununia religioasa si sa le dai un cadou) desi nu iti impartasesc convingerile si ar fi chiar si un mesaj bun pentru ei, poate o clipa ii pune pe ganduri.

La cei de alta credinta, depinde cum am zis, de situatie, sunt foarte multe nuante aici si cred ca am definit destul de bine contextul in care duhul trebuie sa treaca inaintea literei.

Cred ca este o problema tendinta omului de a generaliza si a scoate din orice caz particular o regula universal valabila.
Cred ca tine de aplecarea mai mult spre litera decat spre Duh..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.08.2015 at 14:05:35.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.08.2015, 14:06:50
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In postarea initiala nu vad nimic despre "din obligatie".
Nu am citit tot topicul, discutia extinzandu-se oricum peste problema in sine, asa ca ....

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Trebuie sa mergem pentru ca avem o datorie

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In cazul de fata oamenii sunt de o alta credinta si nici nu este Vinerea Mare.
si nici in situatia unui prieten foarte apropiat (daca am inteles bine) pentru care Taierea Capului Sf. Ioan Botezatorul sa treaca pe plan secundar.
Solutia cu trimis darul, mie imi pare foarte ok.

In fine, Lidia zicea ca a inteles ce are de facut, so case closed!
La alte situatii, poate alt tip de rezolutie :)

Last edited by delia31; 17.08.2015 at 14:10:12.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 17.08.2015, 14:30:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Intelegerea tine atat de capacitatea de intelegere cat si de influenta celor din jur.

In cazul ei si doar al ei, influenta poate fi o scuza buna, la altii mai cu pretentii, mai putin.

Si apropo, ce inseamna "trimis", nu poate participa nici la cununia civila si religioasa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 17.08.2015, 18:07:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Alin,

Concluzia Deliei prinde foarte bine ceea ce tu ai subliniat în mesajele anterioare, însă fără a face abstracție de rânduiala Bisericii. Ori tu ai negleijat rânduiala Bisericii, dând întâietate dragostei față de aproapele. Dacă tot ai alte ocazii să postești, de ce nu poți pune problema în același mod și față de aproapele? Crezi că Dumnezeu nu-ți va da ocazia să-ți demonstrezi adevărata prietenie în multe alte ocazii? Doar pentru că este un moment unic din viața aproapelui? Dar apropele în cazul de față de cine ascultă? Este binecuvântată acea bucurie când Biserica spune clar să nu facem nunți/petreceri în zile de post? Cine va binecuvânta acea nuntă? Ori dragoste fără discernământ nu se poate. Și cel mai potrivit lucru, în acest caz, pe care îl poți face este să te sfătuiești cu duhovnicul. Și nu cred că duhovnicul nu va ține cont de faptul că îți este un prieten apropiat sau este unul doar de afaceri. Sau crezi că el nu știe ce înseamnă a avea un prieten (bun sau de afaceri)?
Pe undeva ai dreptate dar atunci apar alte intrebari:

1. Daca acorzi atentie aproapelui inseamna ca ai neglijat randuiala Bisericii? Dumnezeu n-a spus oare tot timpul sa ne iubim aproapele. In el se afla insusi Dumnezeu. De ce tot dam la o parte aceasta invatatura.
Tot timpul asta ne-a invatat: sa ne iubim unii pe altii. Cate pilde se refera la asta si cate la post?
Hai sa punem listele!

2. Aproapele de cine asculta si cine binecuvanteaza nunta? Problema este ce fac confesiunile crestine si de ce este asa un haos intr-o religie crestina.
De ce aproba unii nunti intr-o zi cand altii le interzic. Si doar stiu acum ca lumea este deschisa si sunt relatii de prietenie si interconfesionale.
A cui este vina pana la urma?
A mirilor, a autoarei firului, sau a Bisericilor?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #75  
Vechi 17.08.2015, 18:43:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Da, pai si ascetii au papile gustative. Dar nu-si fac din ele idoli mentali carora sa le aduca cele mai rafinate ofrande.
Vezi mai sus ce zicea Sf. Grigore cel Mare. "Pacatul nu sta in hrana, ci in modul in care o primesti. De aceea se poate sa mananci feluri gustoase si gatite cu grija, fara sa pacatuiesti in vreun fel si sa inghiti mancaruri de rand si sa te intinezi cu ele".

Nu hrana in sine ar fi problema, nici gustul ei, ci felul in care ne folosim de ea. Poate fi cumpatat, poate fi exagerat, fie accentuand cantitatea, fie cautand exclusiv calitatea ultra, desfatarea rafinata a simturilor.

In esenta, e vorba de modul de hranire propus de Dumnezeu, raportul optim dintre inteligibil si sensibil, pentru a nu deraia in directii patologice.

Nu trebuie sa fii musai ascet, nici sa-ti spuna nutritionistul sau psihologul, ca ne dam singuri seama cand ne facem rau prin exces si intrebuintarea patologica a hranei. Mancatul compulsiv, bulimia - stim ca fac mari ravagii. Psihologul nostru, Ioan Cezar ne poat explica mai bine mecanismele compensatorii ale tulburarilor de genul asta. Lipsa iubirii si golul resimtit de absenta cuiva, trebuie umplut cu ceva, cel mai la indemana fiind mancarea. Mai ales dulciurile.

Ascetii percep lacomia de mancare in sensul unei intelegeri rasturnate a dorintei de a ne hrani. Omul e facut sa se hraneasca si spiritual si material, si inteligibil si sensibil. Ce-a zis Hristos pe tema asta? "Nu numai cu paine va trai omul, ci cu tot Cuvantul care iese din gura lui Dumnezeu".

Cand dorinta noastra de a manca si de a ne desfata exagerat simtul gustului e mai mare decat dorirea de Dumnezeu, ea ne devine patima si pricina de moarte sufleteasca.

Hrana Il poate descoperi omului pe Dumnezeu ( asta-i o arta a ascetilor), fiindca mancarurile pot fi cugetate ca un mediu transparent al energiilor lui Dumnezeu. Sf. Isaac Sirul, vorbeste chiar de cel ce a vazut / perceput in hrana sa pe Domnul, adica poate intelege ratiunea, motivatia lui Dumnezeu cand a facut roadele cu care sa ne hranim. Nici intr-un caz spre imbuibare ori ca afrodisiac de innebunit simturile. IMHO.
Aici este alta discutie.
Ma intreb in ceea ce ai scris tu aici, ce loc acorzi postului de fapt.
Ca totusi postul la noi ortodocsii este foarte sever si te duce la ideea ca tot ceea ce mananci este rau.
Unde este limita intre normal/modest si imbuibare?

Cand spui asa:

"Cand dorinta noastra de a manca si de a ne desfata exagerat simtul gustului e mai mare decat dorirea de Dumnezeu, ea ne devine patima si pricina de moarte sufleteasca."

...spui ca daca bei lapte in loc de ceai dimineata esti exagerat, sau nu mai ai dorire de Dumnezeu? Daca mananci un ou sau o bucatica de branza este patima si moarte sufleteasca?

Patologice sunt: bulimie, anorexie, adica a manca prea mult dar si prea putin.

Asceza este deja un lucru extrem, la fel ca si postul negru.
Te duc astea mai mult/mai degraba la Dumnezeu, la credinta?

As vrea sa inteleg cat este pentru om postul o necesitate pentru credinta, o imagine a iubirii de Dumnezeu si cat altceva (regim alimentar, ambitie etc.)

Am mai spus ca am citit patericul athonit si mi-a ramas (neplacut) in minte toata asceza lor: fara mancare (unii refuzau complet), fara somn, spanzurati nu stiu cum toata ziua, fara haine etc..
Si ma intreb daca asta ne cere Dumnezeu si daca asta este credinta.

Si da, nu traim numai cu painea, cu hrana trupeasca. Tocmai aici este problema.
Multi insista pe post si renuntarea la social, la iubire, la omul de langa noi.
Nu conteaza sa fim cu oamenii cat ceea ce bagam in gura.

Eu raman la ideea ca se denatureaza totusi credinta.

Si ca sa raspund si lui Ovidiu aici si altora, in incheiere.
Pana la urma situatia de dezbinare ajunge foarte stresanta.
Pentru ca se repeta mereu si mereu.

Te invita o prietena la o inghetata, sau in pauza de pranz si trebuie sa tii cont ca este vineri (cine tine si miercuri, sau chiar si luni), ca este sarbatoarea nu stiu care si e post, ca Postul Craciunului, al Pastelui, etc.
Asta o spun pentru cie care se afla in alte tari.
Se organizeaza diverse actiuni la institutii, organizatii, sau in privat, la care trebuie sa participi.

Si nu in ultimul rand trebuie sa tii cont si de sanatatea si puterile tale.
"In esenta, e vorba de modul de hranire propus de Dumnezeu, raportul optim dintre inteligibil si sensibil, pentru a nu deraia in directii patologice."

Patologic este si cand ti se face rau pentru ca nu mananci ce si cat trebuie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.08.2015, 20:31:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Fratilor,prea subliniati "iubirea de aproapele"intr-o zona in care se loveste de alte interese personale,cum ar fi curatirea prin post,infranare de distractii.

Din cele ce sustineti,Alin si Sophia,reiese ca ar trebui sa facem tot ce ne sta in putinta sa le facem pe plac oamenilor,sa nu cumva sa-i suparam iar poruncile si sfaturile bisericii sa le incalcam in numele acestei iubiri pt aproapele.
Daca am face asta,reiese ca am tine post foarte rar,din intamplare,atunci cand scapam neinvitati la o petrecere cu fast,sau cand nu suntem chemati la o masa prieteneasca -unde prietenii ori nu sunt ortodocsi ori nu traiesc in spiritul ortodox.

Despre ce iubire pt oameni este vb cand participi la o nunta?Adica am facut tot ce mi-a stat in putinta,am ajutat saracii,am facut vizite pe la orfelinate,camine de batrani,puscarii si scoli de corectie?am ajutat oamenii strazii,familiile cu multi copii si bolnavii? Adica toate astea le-am bifat si nu mi-a mai ramas decat sa-mi "ajut"niste biete cunostiinte cu prezenta la nunta? Hotarat lucru,le-am facut pe toate !!

Daca nu sunt decat niste cunostiinte vagi,care te-au invitat ca sa umple restaurantul care are capacitate de 400 de locuri,mai ganditi-va daca merita sa participati in ziua taierii capului Sf.Ioan Botezatorul.
Ma amuza ce cred unii,ca daca sunt invitati la o nunta oamenilor le pasa de ei sau de prezenta lor!!! Asta este foarte amuzant :)
Daca este sora,verisoara,colega de banca din liceu sau vecina cu care aveti relatii f bune atunci este mai dificil sa nu va duceti,caz in care apelati la autoritatea duhovnicului.

Eu vad dorinta de participare din"dragostea de aproape"doar o dorinta personala ,ascunsa, de a petrece alaturi de oameni. Nu-i rau,dar poate fi amanata pt ca ocazii mai sunt ,Slava Domnului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.08.2015, 20:51:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Aici este alta discutie.
Ma intreb in ceea ce ai scris tu aici, ce loc acorzi postului de fapt.
Ca totusi postul la noi ortodocsii este foarte sever si te duce la ideea ca tot ceea ce mananci este rau.
Unde este limita intre normal/modest si imbuibare?

Cand spui asa:

"Cand dorinta noastra de a manca si de a ne desfata exagerat simtul gustului e mai mare decat dorirea de Dumnezeu, ea ne devine patima si pricina de moarte sufleteasca."

...spui ca daca bei lapte in loc de ceai dimineata esti exagerat, sau nu mai ai dorire de Dumnezeu? Daca mananci un ou sau o bucatica de branza este patima si moarte sufleteasca?

Patologice sunt: bulimie, anorexie, adica a manca prea mult dar si prea putin.

Asceza este deja un lucru extrem, la fel ca si postul negru.
Te duc astea mai mult/mai degraba la Dumnezeu, la credinta?

As vrea sa inteleg cat este pentru om postul o necesitate pentru credinta, o imagine a iubirii de Dumnezeu si cat altceva (regim alimentar, ambitie etc.)

Am mai spus ca am citit patericul athonit si mi-a ramas (neplacut) in minte toata asceza lor: fara mancare (unii refuzau complet), fara somn, spanzurati nu stiu cum toata ziua, fara haine etc..
Si ma intreb daca asta ne cere Dumnezeu si daca asta este credinta.

Si da, nu traim numai cu painea, cu hrana trupeasca. Tocmai aici este problema.
Multi insista pe post si renuntarea la social, la iubire, la omul de langa noi.
Nu conteaza sa fim cu oamenii cat ceea ce bagam in gura.

Eu raman la ideea ca se denatureaza totusi credinta.

Si ca sa raspund si lui Ovidiu aici si altora, in incheiere.
Pana la urma situatia de dezbinare ajunge foarte stresanta.
Pentru ca se repeta mereu si mereu.

Te invita o prietena la o inghetata, sau in pauza de pranz si trebuie sa tii cont ca este vineri (cine tine si miercuri, sau chiar si luni), ca este sarbatoarea nu stiu care si e post, ca Postul Craciunului, al Pastelui, etc.
Asta o spun pentru cie care se afla in alte tari.
Se organizeaza diverse actiuni la institutii, organizatii, sau in privat, la care trebuie sa participi.

Si nu in ultimul rand trebuie sa tii cont si de sanatatea si puterile tale.
"In esenta, e vorba de modul de hranire propus de Dumnezeu, raportul optim dintre inteligibil si sensibil, pentru a nu deraia in directii patologice."

Patologic este si cand ti se face rau pentru ca nu mananci ce si cat trebuie.

Astea-s consecintele daca avem prieteni neortodocsi sau dintre cei care traiesc inafara credintei.
Nu-i bai,daca un prieten va iubeste ,va respecta "stilul de viata" si va intelege"toanele",ca asa-s prietenii atenti si respectuosi.

Dar daca nu este post si oricum nu pot sa mananc inghetata deoarece am intoleranta la lactoza? Asta inseamna ca nu merit sa am prieteni,pt ca sunt altfel construita decat cei normali?(nu mai intru in detalii de nutritie,moderna care afirma ca majoritatea adultilor dezvolta intoleranta la lactoza,laptele fiind un aliment pt sugari only).

Dragostea pt oameni(prieteni)deseori trece peste aceste amanunte enervante.
Ieri am fost la ziua de nastere a prietenei mele thailandeze. A avut vreo 20 de persoane invitate,daca nu mai multe. Eeei...chiar si asa a gatit ceva special vegetarian pt mine,desi eram singura cu aceasta problema acolo.
La fel,cand am invitati acasa care nu sunt vegetarieni sau vegani le prepar ceea ce stiu ca le place,incluzand produsele pe baza de carne.
Si am oroare de carne cruda de animale moarte in jurul meu...dar pt prietenie si familie,inchid ochii si-mi pun vata-n nas!


Vorbesc si eu ca nu am ce face,stiu Sophia ca pt tine scriu degeaba si niciodata nu o voi scoate la capat in dicutiile despre post,mancare de post,zile de post,evenimente in zile de post,nutritie optima in perioada de post,prietenii si postul ortodox etc etc etc etc ......
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 17.08.2015, 21:24:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

După ce auzi la biserică, în dimineața zilei de 29 august, Evanghelia praznicului, și rămâi cu ceva în minte din conținutul ei, parcă nu-ți mai arde de ospețe cel puțin o vreme. Mie mi-ar fi greu să n-o văd peste tot pe Salomeea executând coregrafii lascive pe placul regelui și m-aș aștepta în orice clipă să intre un ospătar purtând pe o tipsie capul încă sângerând al Prodromosului.

În vremea aceea a auzit Irod împăratul vestea despre Iisus, căci numele lui Iisus ajunsese cunoscut, și zicea că Ioan Botezătorul s-a sculat din morți și de aceea puterile lucrează în El. Alții însă ziceau că este Ilie, iar alții ziceau că este prooroc, ca unul din prooroci. Dar auzind Irod, a zis: acesta este Ioan căruia eu am pus să i se taie capul; el s-a sculat din morți. Căci Irod trimițând, prinsese pe Ioan și-l legase în temniță, din pricina Irodiadei, femeia lui Filip, fratele său, pe care o luase de soție. Însă Ioan îi zicea lui Irod: nu-ți este îngăduit să ai de nevastă pe femeia fratelui tău. De aceea Irodiada îl pizmuia și voia să-l omoare, dar nu putea pentru că Irod se temea de Ioan, știindu-l om drept și sfânt, și îl ocrotea; și când îl asculta, sta mult pe gânduri și era bucuros să îl asculte. Dar s-a ivit o zi cu bun prilej: când Irod, de ziua sa de naștere, făcea ospăț dregătorilor și căpeteniilor oștirii și fruntașilor din Galileea. Atunci fiica Irodiadei intrând și jucând, a plăcut lui Irod și celor care ședeau cu el la ospăț. Iar împăratul a zis fetei: cere de la mine orice voiești, și-ți voi da. Și s-a jurat fetei, zicând: orice vei cere de la mine voi da ție, până la jumătate din împărăția mea. Iar ea ieșind, a întrebat pe mama sa: ce să cer? Iar Irodiada a zis: capul lui Ioan Botezătorul. Atunci, îndată a intrat grăbită la împărat și i-a cerut, zicând: vreau să-mi dai numaidecât pe tipsie capul lui Ioan Botezătorul. Și împăratul s-a întristat adânc, dar din pricina jurământului și din pricina celor care ședeau împreună cu el la ospăț, n-a voit să-i nesocotească cererea. Și trimițând îndată pe paznicul temniței, împăratul a poruncit să aducă capul lui Ioan. Iar acela mergând, i-a tăiat capul în temniță, l-a adus pe tipsie și l-a dat fetei, iar fata l-a dat mamei sale. Când au aflat ucenicii lui, au venit, au luat trupul lui Ioan și l-au pus în mormânt. Și apostolii s-au adunat la Iisus și I-au spus toate câte au făcut și câte au învățat pe oameni. (Marcu 16, 14-30)

În Biserică există reguli și excepții de la reguli. Dacă pe acestea nu le confunzi între ele, depărtându-te deopotrivă de desfânarea de-a stânga (nepostirea cu tot felul de justificări) și desfrânarea de-a dreapta (zelul fanatic pentru formele ascezei), ești încă viu, cu șanse de însănătoșire (mântuire).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.08.2015, 22:02:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pe undeva ai dreptate dar atunci apar alte intrebari:

1. Daca acorzi atentie aproapelui inseamna ca ai neglijat randuiala Bisericii? Dumnezeu n-a spus oare tot timpul sa ne iubim aproapele. In el se afla insusi Dumnezeu. De ce tot dam la o parte aceasta invatatura.
Tot timpul asta ne-a invatat: sa ne iubim unii pe altii. Cate pilde se refera la asta si cate la post?
Hai sa punem listele!

2. Aproapele de cine asculta si cine binecuvanteaza nunta? Problema este ce fac confesiunile crestine si de ce este asa un haos intr-o religie crestina.
De ce aproba unii nunti intr-o zi cand altii le interzic. Si doar stiu acum ca lumea este deschisa si sunt relatii de prietenie si interconfesionale.
A cui este vina pana la urma?
A mirilor, a autoarei firului, sau a Bisericilor?

Imi place asta la nebunie :)
Pt dragostea de aproapele,mananc cu drag si bucurie tot ce-mi pica de dulce ,in perioade de post. Si ma si duc la tot felul de petreceri sa ma distrez.
Vorba aia,de dragul tau as manca un pui fript! :))

De ce nu,de dragul aproapelui as face ceva mai putin placut ? Sa sacrific ceva din mine?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 17.08.2015, 22:06:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pe undeva ai dreptate dar atunci apar alte intrebari:

1. Daca acorzi atentie aproapelui inseamna ca ai neglijat randuiala Bisericii? Dumnezeu n-a spus oare tot timpul sa ne iubim aproapele. In el se afla insusi Dumnezeu. De ce tot dam la o parte aceasta invatatura.
Tot timpul asta ne-a invatat: sa ne iubim unii pe altii. Cate pilde se refera la asta si cate la post?
Hai sa punem listele!
Nu poți îndeplini dragostea față de aproapele făcându-te în același timp părtaș păcatului în care fratele tău se scaldă. Un priten adevărat îi arată fratelui său greșeala în care se află, dar nu neapărat predicând, ci mai ales prin faptă. Păcatul ne desparte de Dumnezeu, ceea îmi dă motiv să mă îndoiesc că Îl vei descoperi pe Dumnezeu la o nuntă care nu are binecuvântarea Bisericii. Să avem în vedere dragostea cu discernământ și nu dragostea pătimașă.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Aproapele de cine asculta si cine binecuvanteaza nunta? Problema este ce fac confesiunile crestine si de ce este asa un haos intr-o religie crestina.
De ce aproba unii nunti intr-o zi cand altii le interzic. Si doar stiu acum ca lumea este deschisa si sunt relatii de prietenie si interconfesionale.
A cui este vina pana la urma?
A mirilor, a autoarei firului, sau a Bisericilor?
Vina este a noastră, a tuturor.

Last edited by ovidiu b.; 18.08.2015 at 00:49:27.
Reply With Quote
Răspunde