Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 18.08.2015, 10:25:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Fratilor,prea subliniati "iubirea de aproapele" (...) care se loveste de alte interese personale
Super perspectiva :)
Orice comentariu e de prisos.

Citat:
Din cele ce sustineti,Alin si Sophia,reiese ca ar trebui sa facem tot ce ne sta in putinta sa le facem pe plac oamenilor,sa nu cumva sa-i suparam iar poruncile si sfaturile bisericii sa le incalcam in numele acestei iubiri pt aproapele.
"sa le facem pe plac" expresia in sine pentru mine spune deja tot, ca si mai sus nu cred ca mai merita adaugat un comentariu :)

Citat:
Daca am face asta,reiese ca am tine post foarte rar,din intamplare,atunci cand scapam neinvitati la o petrecere cu fast,sau cand nu suntem chemati la o masa prieteneasca -unde prietenii ori nu sunt ortodocsi ori nu traiesc in spiritul ortodox.
Pai asa multi prieteni neortodocsi/netraitori? Si zici ca sunt relatii profunde? (daca ai citit tot ce am scris pe tema asta) Poate aici e problema.

Citat:
Despre ce iubire pt oameni este vb cand participi la o nunta?Adica am facut tot ce mi-a stat in putinta,am ajutat saracii,am facut vizite pe la orfelinate,camine de batrani,puscarii si scoli de corectie?am ajutat oamenii strazii,familiile cu multi copii si bolnavii? Adica toate astea le-am bifat si nu mi-a mai ramas decat sa-mi "ajut"niste biete cunostiinte cu prezenta la nunta? Hotarat lucru,le-am facut pe toate !!
Nu era vorba de "biete cunostinte" in ceea ce am spus.

Citat:
Daca nu sunt decat niste cunostiinte vagi,care te-au invitat ca sa umple restaurantul care are capacitate de 400 de locuri,mai ganditi-va daca merita sa participati in ziua taierii capului Sf.Ioan Botezatorul.
Clar, n-ai citit mai nimic.

Citat:
Ma amuza ce cred unii,ca daca sunt invitati la o nunta oamenilor le pasa de ei sau de prezenta lor!!! Asta este foarte amuzant :)
Vorbesti in numele tau sau incerci sa ai o regula absoluta?

Citat:
Daca este sora,verisoara,colega de banca din liceu sau vecina cu care aveti relatii f bune atunci este mai dificil sa nu va duceti,caz in care apelati la autoritatea duhovnicului.
Presupunand ca si el a fost o alegere buna. De fapt si pana la urma, tot la alegerea ta faci apel.

Citat:
Eu vad dorinta de participare din"dragostea de aproape"doar o dorinta personala ,ascunsa, de a petrece alaturi de oameni. Nu-i rau,dar poate fi amanata pt ca ocazii mai sunt ,Slava Domnului.
Nu toata lumea e ahtiata dupa petreceri :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 18.08.2015, 10:43:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu poți îndeplini dragostea față de aproapele făcându-te în același timp părtaș păcatului în care fratele tău se scaldă.
Truisme imbracate in limbaj de lemn si potrivit la discutia de fata ca nunca in perete.
Cateodata ma intreb daca voi chiar aveti prieteni sau simtiti ceva pentru cineva.

Citat:
Un priten adevărat îi arată fratelui său greșeala în care se află, dar nu neapărat predicând, ci mai ales prin faptă.
Fii atent, erau unii mari fani la metoda asta: cand scoteau banul din buzunar aveau grija sa zdragane bine, sa vada toata lumea cum se face o donatie adevarata.
Din pacate, si-au luat-o peste nas de la o vaduva cu un (ultim) banutz.
Cand se rugau, o faceau cu alai mare, sa vada lumea cum arata o rugaciune adevarata, virtutea adevarata. Un vames pacatos le-a pus capac si de data asta.
Cand posteau, o faceau cu sac si cenusa, in mijlocul drumului, sa vada lumea cum arata un postitor adevarat.
Aici daca vrei te contrazici chiar cu Hristos care a zis "Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală, a să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție."

Citat:
Păcatul ne desparte de Dumnezeu, ceea îmi dă motiv să mă îndoiesc că Îl vei descoperi pe Dumnezeu la o nuntă care nu are binecuvântarea Bisericii.
Tu categoric nu, ca ai fi pus problema altfel, dar aproapele in dragostea ta?

Citat:
Să avem în vedere dragostea cu discernământ și nu dragostea pătimașă.
Tare ma tem ca dragostea este una si fara doar si poate este patimasa.
Restul sunt doar vorbe goale care vor sa-i ia locul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.08.2015 at 11:03:32.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 18.08.2015, 10:47:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De ce aproba unii nunti intr-o zi cand altii le interzic. Si doar stiu acum ca lumea este deschisa si sunt relatii de prietenie si interconfesionale.
A cui este vina pana la urma?
A mirilor, a autoarei firului, sau a Bisericilor?
Chiar fiind vorba de tine, imi vine greu sa cred ca pui intrebari din astea.

Ce treaba are o secta crestina cu ce fac crestinii?
Tocmai de aia sunt o secta, ca nu le-a placut sa faca ce fac ceilalti si si-au facut propriile reguli.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 18.08.2015, 11:16:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ceea ce nu doresti sa iei in calcul Alin,este ca cea care a deschis topicul vorbeste despre nunta"unor obligatii".
Scuza-ma ,dar nunta unor obligatii este mult mai departe de mine de cat Dumnezeu si viata spirituala.
Sa zicem ca in postul Apostolilor am avut o nunta a unor catolici,in postul Sfintei Marii am avut un botez a unor evanghelisti,de taierea capului lui Ioan Botezatorul avem o alta nunta si tot asa... Cand mai avem timp sa tinem cont si de ceea ce se petrece in biserica noastra? sa tinem posturile si sarbatorile?
Mereu exista o scuza convenabila de a iesi din ascultare,chiar cu pretul pompoasei "iubiri de aproapele".
Cand va veti duce sa sapati curtea unora sau sa-i dati un rinichi,atunci sa vorbim de iubirea aproapelui! Daca participarea la petreceri,face parte din iubirea aproapelui eu mananc laptopul asta(cum bine zicea Hadrianus) ...

Chiar crezi ca niste amicitii vagi au neaparata nevoie de tine in cea mai importanta zi a lor?
Eu una nu cred asta ,sunt sigura ca se vor descurca si distra si fara mine.
Desi vor fi multumiti sa deschida un cadou frumos si bani din partea mea.
Ca doar de asta au organizat si nunta,altfel era o afacere de familie,restransa.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 18.08.2015, 11:44:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E obositor sa iti repet ca nici macar n-ai citit tot ce am scris ca sa poti da o replica la obiect.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 18.08.2015, 12:10:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai fraza din mesajul initial al firului, pentru ca vad ca de aici pleaca neintelegerile:

"Trebuie sa mergem pentru ca avem o datorie, dar mai departe cum ne comportam? Facem o exceptie de la post?"

Nu se spune ce datorie, dar inseamna ca este o legatura speciala si nu cineva de pe strada, sau o cunostinta intamplatoare.
Pot fi colegi, sefi, prieteni apropiati, rude.

Aici (eu cel putin) nu vorbim de nunta unor oameni de pe strada, care nu ne spun nimic. La aia nu trebuie sa ne ducem. Desi depinde.

Si sunt oameni care au anumite probleme si vai de capul lor cum isi incropesc o nunta. Fiecare om care le este aproape si ii ajuta cumva este binevenit.

Prea ne gandim numai la cazuri din astea cu nunti pompoase si petreceri mari. Sau la betii.

Nu stiu avem aici viziuni diferite.
Eu nu stiu cum e aia sa inviti pe cineva la nunta, ca sa umpli restaurantul. De ce?
Sau care sa te inivite numai pentru bani sau cadou...Eu asa ceva nu inteleg. Si la asa ceva nu particip si
nu am in anturaj astfel de oameni.

Inca o data: era vorba de o datorie. Nu stim de care.

Alta neintelegere: nu spune nimeni sa ne ducem in fiecare zi la o nunta.
Cine poate asta? Trebuie sa ai bani in primul rand ca sa te imbraci, sa dai cadou, etc.
Noi vorbeam aici despre un caz aparte. Nu cred ca autoarea firului se duce in fiecare zi la nunti. S-a intamplat o data sa fie asa.
De aia am zis ca nu e o problema.
Sarbatori si posturi sunt tot timpul. Nunta este o data in viata.
Cu Dumnezeu si sfintii Sai suntem tot timpul, nu-i abandonam daca o data mancam altceva si ajutam niste oameni.

Ma inebuneste ideea asta extrema la multi dintre voi: vai nu tii post nu-l iubesti pe Dumnezeu, nu esti bun ortodox, ai baut o cana de lapte la fel, ai iesit printre oameni si nu stai in casa urland in perna si robotind ca animalul, nu esti bun ortodox. Restul nu mai conteaza, ce faci bun si cat efort faci ca sa fii bineplacut lui.
Ce prostie este asta? Cum batjocoriti asa si pe oameni si pe Dumnezeu?

Pentru Alin o observatie: in cazul de fata este vorba de maghiari, care apartin unei confesiuni crestine mari si nu secta (sunt catolici din cate stiu).
Si ar trebui sa stie si preotii lor si sa fie mai deschis cand stabilesc o nunta la care pot sa fie invitati si din ortodoxie. Ca traiesc in Romania, tara majoritar ortodoxa.
Asa si noi aici respectam niste reguli locale. Preotii nu traiesc pe alta lume.
Si sunt aici multi de alte religii si confesiuni. Dar se respecta reciproc.

Si exista chiar o regula afisata peste tot. "Sunt interzise orice fel de petreceri in ziua de..." (de obicei in postul Pastelui). Chiar daca altii nu au atunci, sau nu au deloc acel post. Si ortodoxul si turcul si indianul trebuie sa respecte si sa stea cuminte. Ei sunt majoritari, ei stabilesc reguli.

Nu are rost sa ne certam si sa ne jignim aici. Trebuie doar sa intelegem ca este vorba de exceptii, de situatii speciale. Nu spune nimeni sa stai numai in nunti si petreceri.
Si da, alegi cu grija cand esti invitat undeva. Chiar poti sfatui lumea respectiva cum sa stabileasca mai bine.

Si mai ganditi-va la ceva - sunt oameni care au ziua de nastere atat de aiurea , sau chiar zi onomastica, incat niciodata nu si-o pot serba. Nici macar atat. Renunta. Mai greu cu copiii sa-i pui sa renunte...
Renuntari sunt destule in viata unui om si suferinte o gramada.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 19.08.2015 at 11:44:09.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 18.08.2015, 18:01:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

http://www.doxologia.ro/societate/te...rii-aproapelui
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 18.08.2015, 18:49:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai intai fraza din mesajul initial al firului, pentru ca vad ca de aici pleaca neintelegerile:

"Trebuie sa mergem pentru ca avem o datorie, dar mai departe cum ne comportam? Facem o exceptie de la post?"

Nu se spune ce datorie, dar inseamna ca este o legatura speciala si nu cineva de pe strada, sau o cunostinta intamplatoare.
Pot fi colegi, sefi, prieteni apropiati, rude.

Aici (eu cel putin) nu vorbim de nunta unor oameni de pe strada, care nu ne spun nimic. La aia nu trebuie sa ne ducem. Desi depinde.

Uite am sa-ti dau exemplu de o datorie, ceva mai rar, dar tot datorie. Fata de oameni straini, necunoscuti.
Eram la biserica si faceam parastas pentru ai mei.
La un moment dat (deja imparteam) ma trage parintele deoparte si ma intreaba daca vrem sa ajutam pe cineva. Mi-a aratat un cuplu mai tanar care abia venise in biserica la noi. Nu-i mai vazusem.
Mi-a spus parintele ca sunt singuri in oras, nu au pe nimeni si vor sa se logodeasca deocamdata. Daca vrem sa le fim noi martori. Pe loc.
Am facut-o.
Apoi tot parintele ne-a intrebat daca nu mergem si mai departe sa le fim nasi la cununie.
Am zis ca vom vorbi si vom vedea.
Si asa am cununat acei oameni si mai apoi le-am botezat si copilasul.

Si nu-i cunosteam, nu aveam nici bani. Nu eram pregatiti pentru asa ceva.
Nu stiam ce fel de oameni sunt, ce e cu ei. Mi-era teama. Ca era o chestie pe viata.
Am fi putut sa refuzam. Dar erau singuri si in nevoie. Era o datorie crestineasca.
Sigur, nu am facut evenimentele in post, sau mai stiu eu.

Si sunt oameni care au anumite probleme si vai de capul lor cum isi incropesc o nunta. Fiecare om care le este aproape si ii ajuta cumva este binevenit.

Prea ne gandim numai la cazuri din astea cu nunti pompoase si petreceri mari. Sau la betii.

Nu stiu avem aici viziuni diferite.
Eu nu stiu cum e aia sa inviti pe cineva la nunta, ca sa umpli restaurantul. De ce?
Sau care sa te inivite numai pentru bani sau cadou...Eu asa ceva nu inteleg. Si la asa ceva nu particip si
nu am in anturaj astfel de oameni.

Inca o data: era vorba de o datorie. Nu stim de care.

Alta neintelegere: nu spune nimeni sa ne ducem in fiecare zi la o nunta.
Cine poate asta? Trebuie sa ai bani in primul rand ca sa te imbraci, sa dai cadou, etc.
Noi vorbeam aici despre un caz aparte. Nu cred ca autoarea firului se duce in fiecare zi la nunti. S-a intamplat o data sa fie asa.
De aia am zis ca nu e o problema.
Sarbatori si posturi sunt tot timpul. Nunta este o data in viata.
Cu Dumnezeu si sfintii Sai suntem tot timpul, nu-i abandonam daca o data mancam altceva si ajutam niste oameni.

Ma inebuneste ideea asta extrema la multi dintre voi: vai nu tii post nu-l iubesti pe Dumnezeu, nu esti bun ortodox, ai baut o cana de lapte la fel, ai iesit printre oameni si nu stai in casa urland in perna si robotind ca animalul, nu esti bun ortodox. Restul nu mai conteaza, ce faci bun si cat efort faci ca sa fii bineplacut lui.
Ce prostie este asta? Cum batjocoriti asa si pe oameni si pe Dumnezeu?

Pentru Alin o observatie: in cazul de fata este vorba de maghiari, care apartin unei confesiuni crestine mari si nu secta (sunt catolici din cate stiu).
Si ar trebui sa stie si preotii lor si sa fie mai deschis cand stabilesc o nunta la care pot sa fie invitati si din ortodoxie. Ca traiesc in Romania, tara majoritar ortodoxa.
Asa si noi aici respectam niste reguli locale. Preotii nu traiesc pe alta lume.
Si sunt aici multi de alte religii si confesiuni. Dar se respecta reciproc.

Si exista chiar o regula afisata peste tot. "Sunt interzise orice fel de petreceri in ziua de..." (de obicei in postul Pastelui). Chiar daca altii nu au atunci, sau nu au deloc acel post. Si ortodoxul si turcul si indianul trebuie sa respecte si sa stea cuminte. Ei sunt majoritari, ei stabilesc reguli.

Nu are rost sa ne certam si sa ne jignim aici. Trebuie doar sa intelegem ca este vorba de exceptii, de situatii speciale. Nu spune nimeni sa stai numai in nunti si petreceri.
Si da, alegi cu grija cand esti invitat undeva. Chiar poti sfatui lumea respectiva cum sa stabileasca mai bine.

Si mai ganditi-va la ceva - sunt oameni care au ziua de nastere atat de aiurea , sau chiar zi onomastica, incat niciodata nu si-o pot serba. Nici macar atat. Renunta. Mai greu cu copiii sa-i pui sa renunte...
Renuntari sunt destule in viata unui om si suferinte o gramada.

Daca nu i-ai cununat in zi de post atunci nu stiu cum acest exemplu cu necunoscutii poate fi un exemplu edificator pt cazul de fata!
Ca doar despre asta este vorba,nu despre cum ai luat tu o decizie fulgeratoare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 18.08.2015, 19:23:45
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Nu am citit toate răspunsurile, îmi cer scuze, dar v-ați gândit că puteți să le faceți un cadou, fără a participa la petrecere? Așa vă "plătiți" cumva datoria și nici nu încălcați postul.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 18.08.2015, 20:21:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Nu am citit toate răspunsurile, îmi cer scuze, dar v-ați gândit că puteți să le faceți un cadou, fără a participa la petrecere? Așa vă "plătiți" cumva datoria și nici nu încălcați postul.
Da,am dat aceasta varianta inca de la inceput insa s-au mai scris inca 10 pagini despre lipsa de iubire a aproapelui cat si despre faptul ca suntem atat de rau intentionati incat tinem mai mult la rigoarea legii decat la bucuria omului!
Inteleg prezenta obligatorie la inmormantare...
Acolo trebuie sa-ti arati suportul!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde