Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2010, 09:03:40
adrian gheorghe adrian gheorghe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Mesaje: 3
Implicit o parere

Bunii mei, as vrea sa va cer si eu o parere in legatura cu o situatie care mi-a ridicat destule semne de Ăźntrebare...mai precis, in urma cu 2-3 saptamani, mergand spre serviciu, la o gura de metrou, o batrana cersea. Zgribulita, era perioada in care era foarte frig, sprijinindu-se in baston, cu mana intinsa, astepta mila trecatorilor, cei mai multi nebagand-o in seama. La un moment dat o doamna imbracata bine ii intinde o moneda de 50 de bani (5.000 vechi). Ce a urmat m-a pus pe ganduri. Batrana a strigat dupa doamna respectiva, chiar s-a dus un pic dupa ea si i-a aruncat moneda inapoi, spunand ca nu are nevoie de asa suma infima, doamna in cauza spunandu-i ca nu-i va mai da niciodata nimic. Acum, am stat eu, si m-am gandit. Cine a procedat incorect, ca sa zic asa...doamna care i-a oferit acea moneda de 50 de bani, e adevarat, o valoare infima, cu care niciun covrig nu-ti mai poti cumpara sau batrana cersetoare, care se presupunea ca, fiind cersetoare, orice banut conteaza. Nici acum nu stiu ce sa zic. Astept opiniile voastre. Doamne ajuta, multa sanatate tuturor!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2010, 14:01:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Dumnezeu stie ! ... care cunoaste inimile si gandurile oamenilor.

Batrana poate fi la limita deznadejdii si sa nu mai poata rabda.
Doamna poate fi bogata si rea la inima, facand "milostenie" din instinct, iar nu din inima.

Batrana poate fi rea si zgarcita, castigand bine din "meseria" asta.
Femeia cea bogata poate nu avea la indemana decat vreo 2 bacnote de 100lei si acea moneda. Neputand da bacnota, a dat moneda.

Este bine sa lasam lucrurile in seama lui Dumnezeu. Sa nu cautam a intelege cele straine.
Nu avem "instrumentele" si nici "datele" necesare spre a judeca deplin corect !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2010, 15:15:10
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

intr-adevar, numai Bunul Dumnezeu stie ce-a fost in mintea batranei de-a facut un asa gest, dar cum oamenii sunt cum sunt, e ceva la care te poti astepta sa se intample.
adica, eu am intalnit de mai multe ori cand ma duceam spre scoala in generala un barbat care avea de la genunchi in jos, care era acoperit cu pungi si infasurat foarte bine, legat cu sfoara, ma rog. si cand urca in tramvai, isi tarsaia picioarele, cersea, apoi cand cobora mergea ca un om normal. sau mai stiam un barbat (care se vedea ca are probleme ca-i lipsea un picior) care cersea pe la masini, cand se punea stop la semafor, ma rog si banii pe care-i strangea ii dadea unui tip care a venit, i-a zis ceva, i-a luat banii si barbatul s-a dus sa cerseasca in continuare. sau copii care-s pusi de parinti sau alte persoane, fortati practic sa cerseasca de la o varsta mica. nu pot sa uit ce-am facut...
nu zice nimeni sa nu dai; da, faci o fapta buna ca dai (indiferent ca-i 10 bani, 50 de bani, 1 leu sau 10 lei, conteaza pentru orice om care cerseste), dar pentru ca sunt atatia care te mint pe fata si se prefac, nu se mai merita sa mai dai :|
a fost un articol acum 2,3 ani parca de spuneau cat castiga un cersetor pe an; mai mult decat un salariat sau ceva de genul asta; nu mai tin minte si cand am citit atunci, mi-am pus urmatoarea intrebarea: daca ne trezim ca maine, poimaine o sa ceara impozit sau taxa si cersetorilor? ar fi prea culmea si asta :)) da ma rog.
oricum, ce-a facut batranica aia nu a fost corect; chiar daca erau 50 de bani, putea sa mai stranga inca 50 si-si cumpara o paine; nu sa se duca (pentru ca se presupune ca de abia poate sa mearga, ca-i batrana si bolnava) si sa-i arunce moneda. femeia care i-a dat a fost draguta ca putea sa faca la fel ca majoritatea: sa o ignore!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.03.2010, 15:33:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cu toții știm parabola cu Isus care a luat obolul văduvei și i l-a aruncat în față, găsind cuvinte de ocară pentru ea. Sau nu era așa parabola ? Înseamnă că nu trebuie să facem așa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.03.2010, 18:49:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Mie mi s-a intamplat ca sa dau un colac si dupa ce am facut cativa pasi m-am trezit cu el in spate... M-am speriat asa tare ca niciodata nu m-as fi gandit la asa ceva, pentru mine nu cumparasem un colac dar se pare ca cersetorii s-au cam saturat de colaci...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.03.2010, 21:12:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb titlu ...

De ce titlul acestui topic este "Sotia care se plangea de sot"?
__________________________________________________ __

Aici, pe la semafoare, sunt cersetori (toti romani) care spala parbrizele. Francezii nu le prea dau nimic si nici sa le mazgaleasca masinile nu-i lasa.

Am vazut o scena asemanatoare cu cea relatata aici. Cineva a primit probabil cativa centi. In oglinda retrovizoare am vazut cum cersetorul respectiv arunca cu banutii dupa masina...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sotia istorica gabrined Intrebari utilizatori 1 07.07.2010 07:46:00
sotia lui cain rafella Generalitati 14 19.06.2010 21:03:21
Sotia cea impodobita enasonia Intrebari utilizatori 45 20.04.2010 14:50:40