Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.03.2013, 22:09:51
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am auzit multe pareri cum ca trupul e trecator,moare,putrezeste ,tatuajul se duce,dar SUFLETUL CONTEAZA!Mintea,sufletul,psihicul dar mai ales DUHUL,SUFLETUL!El ramane in vesnicie.Ce parere aveti despre asta?
Tigrule, ai citit ce am scris mai sus?Stiu ca este destul de mult de citit, dar eu cred ca merita. Hai sa fim seriosi,analizeaza bine aceasta situatie...E doar o pofta trecatoare,ce este cu aceasta afirmatie....tatuajul se duce,sufletul conteaza?Mie mi se pare o incercare disperata sa te convingi pe tine insuti ca este bine sa-ti faci tatuajul.Dupa cum spune si AlinB, constiinta ta stie ca faci o prostie dar nu poti sa-i urmezi vocea.Te rog,daca pe noi nu ne crezi mergi la un preot si cere-i parerea.Viata aceasta este un camp de lupta,in care luptam pentru Hristos,cu ce ne-ar ajuta in lupta noastra un tatuaj?Cu ce l-ar glorifica pe Iisus faptul ca ti-ai facut tatuaj?Daca ce faci tu nu-L glorifica pe Dumnezeu,inseamna ca este o pofta a firii pamantesti si trebuie sa te opui ei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.03.2013, 22:12:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Uite ce scria in articolul din linkul respectiv:

De multe ori oamenii se întreabă care este porunca Domnului cu privire la tatuaje. Nu există prea multe referințe directe despre tatuaje în Biblie. Aceasta deoarece oamenii care practicau astfel de înscrisuri sau desene permanente pe trupurile lor nu aparțineau celor care primiseră Legea lui Moise. Erau oameni care aveau credințe păgâne. Astfel, în Levitic, găsim scris: „Nu îți tăia trupul pentru morți și nu-ți marca pielea cu tatuaje. Eu sunt Domnul” (Levitic 19, 28).
Citatul de mai sus este mai mult decât evident. Dumnezeu spune nu unor asemenea practici. Dar oare de ce este condamnat acest act? Pentru a înțelege această poruncă trebuie să înțelegem cultura vremii. Dincolo de natura barbară a celor mai multe culturi ale vremii, națiunea israelită era o națiune nou formată. Legea dată de Dumnezeu lui Moise era fundamentul pe care se suținea această națiune. Poporul lui Israel era chemat să trăiască după un cu totul altfel set de valori, diferite de cultura violenței, cuceririlor și morții, prezentă în alte culture învecinate. Prin tatuarea trupurilor lor, iudeii nu erau cu nimic diferiți de păgânii care practicau de asemenea crime ritualice, violență „sacră”, ucidere în masă și idolatrizarea patimilor stricătoare de suflet ale umanității. Acesta ar putea fi un motiv pentru care Dumnezeu poruncește împotriva tatuajelor.
În cultura noastră, tatuajele nu mai aceeași semnificație cu cele din vremea lui Moise. În era harului, trupul este Templul Duhului Sfânt și în el sălășluiește Hristos prin Euharistie. Dacă privim la motivațiile tatuajelor, vedem că cei mai mulți oameni vor să fie altfel decât alții. Non-conformismul, încadrarea în trenduri, caracterul șocant, toate acestea sunt departe de Legea iubirii lui Hristos cel răstignit și înviat din morți.
Unii cred că tatuajele îl (o) vor face mai frumos (frumoasă). Acest lucru înseamnă dorința de a îmbunătăți ceea ce a făcut Dumnezeu (cf. Psalm 138, 14). Ori, asta arată deseori complex de inferioritate și nemulțumire cu propriul trup, dar și nevoia de identitate, căutatea unui nou eu, mai interesant, specific celor care se află în criză de personalitate, neavând valori să le manifeste, încearcă să frapeze (și în sensul etimologic) pe ceilalți. Ori un tatuaj nu poate oferi decât o secundă de surpriză și noutate, pentru a se scufunda pentru totdeauna în banal după ce l-ai văzut.
În lumea musulmană, creștinii își tatuează crucea pe mână pentru ca în cazul în care vor muri, să fie îngropați creștinește. Acest lucru înseamnă însă și dorința de a muri pentru Hristos și de a-L mărturisi până la moarte, în eventualitatea că vor fi capturați de islamiștii radicali, pentru care creștin înseamnă țintă sigură. În acest caz tatuajul poate însemna vocație de mucenic, dor de mărturisire până la moarte și permanența iubirii Celui răstignit în om.
Așadar, atunci când nu sunt mărturisitoare de credință, tatuajele sunt un înlocuitor nereușit de personalitate, cultură, erudiție, simțul umorului, bucurie, deschidere, credință, unicitate creativă. Ele sunt doar semnele unei căutări disperate a propriului eu, mereu mai fascinant, în locuri unde el nu a fost și nu va fi niciodată.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.03.2013, 10:54:45
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Daca ai sa il faci, te vei simti diferit de cei din biserica, chiar exclus. Chiar daca nimeni nu iti va zice ceva, tu tot vei simti ca nu esti acceptat cu totul. In schimb, te vei simti mai apropiat de cei care isi fac tatuaje, majoritatea paraleli cu biserica, daca nu chiar impotriva ei. Daca nu il faci, te vei simti frustrat, vei simti ca ti se impune altceva decat iti doresti tu... ai putea depasi asta cu rabdare, sau...
Ce ar fi sa-ti testezi trairile acestea cu un tatuaj temporar cu henna. Atentie, doar henna 100% naturala, altfel ai putea avea probleme serioase cu pielea. Henna e o planta cu proprietati antiseptice exceptionale pentru piele si scalp, in schimb chimicalele care se adauga ca sa ii schimbe culoarea sunt foarte periculoase. Asa vei testa cum te simti sa ai ceva pe tine ce nu poate fi dat jos, cum e sa fii privit mai ciudat de altii. Daca nu il refaci, intr-o luna se duce si fie iti poti face altul, fie ramai linistit fara niciun semn pe piele.

Cum un tatuaj este permanent, reprezinta o hotarare pe viata, trebuie sa te gandesti bine inainte la toate aspectele.
Spre exemplu, daca vei avea nevoie candva in viata ta de RMN, tatuajul o sa te incurce. Daca vei lua ceva in greutate, tatuajul se va intinde odata cu pielea si va arata dezgustator. Poate iti va placea o fata care nu va fi tocmai incantata de un tatuaj, sau nu ea, dar familia ei va fi dezgustata, intrucat la noi, tatuaje isi faceau tiganii, oamenii lipsiti de cultura. Sau, daca acum iti plac tigrii, nu e exclus sa iti dispara pasiunea mai tarziu, chiar tatuajul vazut zilnic ar putea genera repulsie fata de imaginea tigrului.

Mai intreaba-te care este motivul real care te face sa treci peste durerea si riscurile medicale pe care le implica efectuarea unui tatuaj, peste normele sociale. Doar placerea de a vedea un tigru, nu e un motiv suficient... poti sa-ti faci imprimeuri pe tricouri si pe celelalte haine si imaginile vor arata chiar mai bine decat poate arata un tatuaj si vor fi variate.... Sigur mai e si altceva. E bine sa gasesti ce anume.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.03.2013, 13:53:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Daca gasesti in Biserica Ortodoxa vreun sfant care s-a tatuat pentru Hristos atunci fa si tu la fel.

Daca nu, nu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.03.2013, 13:57:16
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare.Va rog sa nu radeti sau sa ma condamnati,sa nu ma certati .Sunt adolescent,am 18 ani si ma bate gandul sa imi fac un tatuaj.Un tatuaj cu o cruce sau cu ceva religios ori un tigru ca imi plac mult tigrii.E pacat?Care e pozitia crestinismului la tatuaje?Eu nu vad nimic pacat,e doar un desen.Insa e posibil sa ma insel si chiar am banuiala asta ca ma insel.As vrea sa il fac pe umar.Intrebarea e pot?Adica nu e pacat?Sincer nu vreau sa fac rau nici sa ma dau mare doar sa il am,ca imi plac tigrii.Nu aruncati cu pietre dati-va parerea.Multumesc
faci ce ti dicteaza inima
fiecare avem nebuniile noastre la timpul lor.si eu cand eram la liceu am avut piercinguri,le am tinut putin timp ca nu se potriveau cu caracterul meu,cred ca trebuie sa fii o fire mai dinamica,mai nebunatica,deci nu era de mine.dar acum trebuie sa spun la spovedit si dupa atata timp.uff..

Last edited by rainrainbow; 09.03.2013 at 14:02:25. Motiv: modificare
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.03.2013, 14:09:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si daca erai o fire mai dinamica, nebunatica, le pastrai?
Si nu trebuia sa le mai zici la spovedanie?

Sau le ziceai si le pastra in continuare?

Trivialitatea este si ea un pacat, chiar daca mai greu de mirosit, insa daca apuci pe drumul asta, mai devreme sau mai tarziu treaba se impute cu certitudine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.03.2013, 14:13:26
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

am si eu o intrebare: daca e pacat sa te machiezi,sa porti cercei,sa te coafezi,sa te epilezi,sa ti dai cu creme,sa ti dai cu oja,sa te tatuezi etc....cei care lucreaza asigurandu si traiul lor si familiilor lor la saloane si sunt maseuri,manichiuriste,coafeze,cosmeticiene,body artisti(sau cum se numesc astia care fac tatuaje),doctorii sau farmacistii care fabrica anticonceptionalele si etnobtanicele si multe alte chestii interzise ei comit pacate zilnic indemnandu i pe altii la o viata desfatata,usoara,plina de placeri si lipsita de nevointe atragandu i pe ceilalti la pierzare cu centrele lor?
am inteles bine sau ma insel?sper sa primesc raspuns.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.03.2013, 14:26:10
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca erai o fire mai dinamica, nebunatica, le pastrai?
Si nu trebuia sa le mai zici la spovedanie?

Sau le ziceai si le pastra in continuare?

Trivialitatea este si ea un pacat, chiar daca mai greu de mirosit, insa daca apuci pe drumul asta, mai devreme sau mai tarziu treaba se impute cu certitudine.
atunci nu frecventam biserica si nu aveam o atractie fata de viata crestina.eu am vb cum am gandit la vremea aia,cand imi lipsea maturitatea,nu aveam responsabilitati si treceam prin nebuniile specifice varstei.eu nu l am sfatuit sa faca nimic,i am spus ca decizia ii apartine si n as putea sa i impun eu ceva.ce?Hristos ne impune credinta sau legea?in plus omu invata din greseli.asa spuneam si eu "vai ce misto e tatuaju ala,ce misto e piercingu ala,vreau si eu",dar acum cand mi aduc aminte mi se pare o prostie sau sa zic inutil sa nu l jignesc.niciodata n am fost adepta tatuajelor si ma bucur, ca nu stiu cum as fi scapat de el daca l as fi facut.inca n am spus la spovedit si crede ma mi e greu sa ma fac de ras dar n am incotro.
expresia "treaba se impute" imi displace.
voi aici faceti exact ca parintii care le spun copiilor: nu fa aia,fa aia.dar copilul intotdeauna e atras de lucrurile interzise.si cu atitudinea asta nu reusesti.omul pana nu da cu capul de prag,nu simte durerea,asa ca e inutil.
e inca o coceptie comunista de a educa copilul sa l supuna cu frica,cu amenintarile sau cu bataile si dragostea se distruge,ea pare ca n a existat niciodata.de om trebuie sa te apropii cu blandete si cu dragoste,sa luam exemplu de la Iisus.el nu a venit sa schimbe legea ci s o desavarseasca.legea initiala era rigida si lipsita de dragoste,noua lege implica f mult dragostea,iar noi fiind reci si exigenti peste masura,daca cerem supunere actionam ca dictatorii si nu ne alegem cu nimic.inimile blande traiesc in comuniune si frica absurda trebuie inlocuita cu dragostea si intelegerea.dar asta nu exista in familii si de aici vine vesnicul conflictul intre generatii.si te mai intrebi de ce nu se inteleg batranii cu tinerii.tie nu ti s a intamplat niciodta sa fii avertizat si sa nu asculti?dar sa fii averizat cu tiranie?

Last edited by rainrainbow; 09.03.2013 at 14:47:32. Motiv: modificare
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.03.2013, 14:37:17
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
am si eu o intrebare: daca e pacat sa te machiezi,sa porti cercei,sa te coafezi,sa te epilezi,sa ti dai cu creme,sa ti dai cu oja,sa te tatuezi etc....cei care lucreaza asigurandu si traiul lor si familiilor lor la saloane si sunt maseuri,manichiuriste,coafeze,cosmeticiene,body artisti(sau cum se numesc astia care fac tatuaje),doctorii sau farmacistii care fabrica anticonceptionalele si etnobtanicele si multe alte chestii interzise ei comit pacate zilnic indemnandu i pe altii la o viata desfatata,usoara,plina de placeri si lipsita de nevointe atragandu i pe ceilalti la pierzare cu centrele lor?
am inteles bine sau ma insel?sper sa primesc raspuns.
Desigur,oricine isi castiga existenta de pe urma unor servicii care duc la savarsirea de pacate de catre semenii lor sunt vinovati si ei.De exemplu o femeie care se machiaza nu face pacat doar ca incearca sa "retuseze" ce a creat Domnul,dar si incurajeaza alte femei sa o faca,ele cred ca sunt "la moda".Daca o femeie se imbraca indecent,cu fusta foarte scurta nu doar isi necinsteste trupul si este o ispita in miscare,dar indeamna indirect si alte femei sa faca la fel,ca sa intre in "randul lumii".La fel si barbatii care umbla cu tricouri mulate sa isi arate "muschii",toate sunt un fel de mandrie.Tot asa daca un body artist, o manichiurista, o coafeza etc. ar deveni crestin/a nici nu s-ar gandi sa mai practice o astfel de slujba pentru ca nu ar aduce cinste lui Dumnezeu.Daca l-ar descoperi pe Dumnezeu dupa ce au practicat slujbe de genul pentru ceva vreme,daca l-au descoperit cu adevarat pe Dumnezeu vor renunta la ele si vor face ceva ce-I aduce cinste Lui. Cum ar putea sa nu fie vinovati cei ce i-ai precizat tu mai sus?Daca vor sa nu mai pacatuiasca,trebuie sa renunte la orice activitate care poate instiga la pacat.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.03.2013, 14:48:36
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Toți suntem atrași de astfel de tatuaje, dar mă rog fiecare cu părerea lui, am mai găsit undeva un topic pe aici cu privire la acest subiect. Sigur trebuie să ai grijă atunci când îți faci tatuajul pentru a nu avea probleme mai târziu, depinde sunt unii care am văzut că și-le fac doar pentru un moment de teribilism alții își fac mai multe, alții le consideră o artă.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare