Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2014, 09:21:38
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Renuntarea la fumat

Oameni buni,exista vreo cale sa te lasi de fumat daca tu nu realizezi raul pe care ti-l faci tie cat si celor din jur?Unchiu meu pe care il iubesc ca pe si tata nu se lasa de fumat,si este asa de bolnav,matusa mea biata de ea este terminata,dupa ce ca fumeaza si 2 pachete o face si in casa..Este disperata nu stie ce sa mai faca sa il ajute,,el nu are vointa,,,a inceput a citi si Acatistul Bunei Vestiri poate poate daca nu exista vointa din partea lui va face Dumnezeu o minune si il va ajuta,,,cunoasteti pe cineva care a urmat ceva vreun tratament,nu stiu si macar a fumat mai putin?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2014, 12:45:17
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Un om nu se poate lasa de fumat decat daca EL VREA. Daca nu vrea, atunci e imposibil, mai ales daca cei din jur il sacaie mereu sa se lase de tigari.

Sunt s eu fumatoare, nu sunt mandra de asta, si vad cum e si la mine. Am zile in care nu fumez mai deloc, dar cand ma pistoneaza cineva sa ma las de fumat, parca atunci ma apuca toate damblalele si fumez mai mult. Si exact celasi lucru il vad si in jurul meu: cu cat pistonezi pe cineva la cat sa se lase, cu atat mai indarjit sa nu se lase devine omul respectiv.

ce poate face matusa ta, e sa il roage pe unchiul tau sa nu mai fumeze in casa (si sa gaseasca un motv ff bine intemeiat pentru asta), sa il roage sa mearga pe balcon/terasa/scara blocului; poate asa macar le va mai rari. La noi a merg o vreme asta cu "se fumaza doar in bucatarie", dar fiindca amandoi suntem fumatori, n-a tinut mult. Acum eu intentionez sa ma las pentru ca sper din tot sufletul sa raman insarcinata si nu VREAU sa fumez in sarcina si alaptare si daca ajuta Domnul, poate n-o sa mai fumez deloc. Poate asa se va lasa si sotul din initiativa proprie.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2014, 14:41:19
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Sa fumeze in bucatarie sau afara nu vrea...iar vointa nici atat...se poate spune ca nu are cum sa il ajute pt ca totul depinde de el.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.11.2014, 17:14:07
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Niste argumente solide pentru care ar renunta la fumat nu exista? De exemplu, cum am facut eu cu mama, sa o trimit la medic pt niste analize: am intrebat-o daca vrea sa isi cunoasca si daca vrea saii vada crescand, sau nu o intereseaza de asa ceva?! Si s-a dus la medic sa isi fac o serie de analize. Asta functioneaza pentru mama. La altii poate functioneaza altceva.

Ce motivatie are unchiul tau ca fumeaza? Eu, de exemplu, fumez de plictiseala plus ca imi place. El ce motiv are? Daca nu ma plictisesc fumez doar de placere si asta muuult mai putin decat daca ma plictisesc.

Exemplu azi comparativ cu sambata: azi am fumat de dimineata 2 tigari si pana la ora asta am mai fumat 1; am avut de lucru, mi-am ma gasit de citit, nu m-am plictisit si probabil acasa voi mai fuma inca vreo 3 maxim 4 tigari - total 6 - 7 tigari; in schimb sambata am fumat un pachet + 2 fire de tigari ; m-am plictisit in casa si m-am uitat la un serial - total 22 tigari.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.11.2014, 18:15:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Sa fumeze in bucatarie sau afara nu vrea...iar vointa nici atat...se poate spune ca nu are cum sa il ajute pt ca totul depinde de el.
Mai intai trebuie sa-l faci sa vrea macar sa incerce sa o ia mai usor. De exemplu, am un prieten care s-a lasat de fumat tigari, si s-a apucat de fumat pipa. Dupa ce a fumat pipa un timp, a trecut pe tigara electronica. Acum nu-si mai ia tigara electronica la el, si o fumeaza numai acasa. Incet, n-o sa mai fumeze deloc.

El zice ca motivul pentru care s-a lasat de fumat tigari este ca erau prea scumpe, si ca pipa e mai "funky". Dupa aceea, i-a placut tigara electronica, iar apoi, a zis ca se lasa de tot, daca tot a ajuns asa departe.

Ii plac banii unchiului tau? Fa-i un calcul mic:

2 pachete pe zi, inseamna 30 de lei. Intr-o luna se duc cam 600 lei. Intr-un an? 10950 lei.

Spune-i ca da 2500 de euro pe an pe tigari, numai ca, mai incolo, sa dea 10 000 de euro pe operatii, sau sa plateasca chiar cu viata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.11.2014, 08:57:48
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

Sper sa ajute metoda lui Allen Carr - In sfarsit, nefumator

PDF: https://liviabonarov.files.wordpress...-nefumator.pdf

Audio: https://www.youtube.com/watch?v=SquTqLUjra4
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.11.2014, 10:55:54
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^am citit si eu catea respectiva. Draguta in sine, dar la mine nu a funtionat. In schimb, cunosc persoane la care chiar a mers. Merita citita
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.11.2014, 14:39:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
^am citit si eu catea respectiva. Draguta in sine, dar la mine nu a funtionat. In schimb, cunosc persoane la care chiar a mers. Merita citita
Incearca pipa! Stii cat de bine arata?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.11.2014, 20:07:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Al meu a reusit cu tigara electronica. Eu insa n-o suport, mai bine lipsa. Bine, nici pe celelalte nu le prea mai suport, chiar daca as mai fuma cateodata. Asta ar mai lipsi, n-am de ce sa tusesc???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.11.2014, 20:38:22
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Al meu a reusit cu tigara electronica. Eu insa n-o suport, mai bine lipsa.
Pai eu nu stiu ce a reusit.Tigara aia electronica nu contine substante chimice
care culmea pot fi mai periculoase decat cele din tigara naturala ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare