Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.06.2007, 10:55:20
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

Sunt intru totul de acord cu Ory si cu Cristalin,dar cine are vocatie cu adevarat si nu se indoieste de chemarea aceasta deloc,trece peste toate piedicile si greutatile care intervin avandu-L pe Dumnezeu alaturi,ca un reazem.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.06.2007, 11:52:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Veilur,ca sa mergi sa te integrezi intr-o manastire nu trebuie neaparat sa ai 18 ani,poti sa ai si 14-15 ani...adica esti perfect "apt pentru lepadarea de lume",temeiul care se bazeaza pe integrarea in manastire,din punct de vedere social.Dar ai dreptate ca trebuie sa fii IN PRIMUL RAND apt pentru munca,fiindca munca este activitatea pe care esti nevoit sa o faci de multe ori si 15 ore pe zi,fara nici un drept de protest,doar este "sfanta ascultare".Si fereasca Dumnezeu sa te-mbolnavesti,zbori direct in bratele "lumii pe care ai parasit-o candva",esti marginalizat si terorizat in asa fel incat sa simti ca ai devenit o nulitate si ca sufletul tau nu valoreaza mare lucru.(nu inaintea lor).Stiu,o sa ma contraziceti,ca doar cel care nu a trait este vrednic sa-si exprime cu mare credinta parerea despre "abstract".Cata rautate si indiferenta exista in manastire nu exista nicaieri in lume,sau exista si in societate,dar nu esti nevoit sa le induri pe deplini fiindca ai posibilitatea si capacitatea de-a te retrage in barlogul tau si de-a ignora astfel de reactii,in manastire insa,nu ai unde sa fugi,nu este nimic al tau,nici tu nu-ti apartii si esti nevoit sa induri cu stoicism lucrurile negre pe care unii le numesc dovezi spre mantuire si purificare...purificare o fi,ca ea este uneori sinonima cu distrugerea.
Oameni buni,lasati la o parte tendintele de integrare intr-o manastire,credinta poate fi si in voi,si mai ales in faptele si atitudinea voastra fata de semeni,si fata de voi insiva,ea nu capata o mai mare intensitate intr-un colectiv,aparent uniti de aceiasi cauza,care de multe ori poate creea multa dezamagire,si nu poti evada pentru ca nu-ti mai apartii nici fizic,si nici psihic.Nu va complicati viata cu astfel de "capricii",caci viata este mai frumoasa si mai echilibrata asa cum ne-a fost data ea din inceputuri,si numai simtul responsabilitatii o poate echilibra.
Chiar asa e, ory, la manastire se invata in primul rand ascultarea, dar ca daca te imbolnavesti te dau afara? Credeam ca manastirea e locul pentru cei bolnavi, caci acolo ne ducem cand suntem noi bolnavi. Si in cazul Tanacu, cea bolnava s-a dus si la spital si la manastire. Imi vine greu sa cred acest lucru. Tu de unde stii acest lucru. Banuiesc ca locuiesti prin apropiere de manastiri, si acolo se stiu multe, in afara fiind. Cum e? Nu se mai alterneaza munca cu rugaciunea?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.06.2007, 12:38:33
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Ioana,cred ca din toate discutiile acestea,ai inteles ce presupune viata de calugar.
Aceasta CRUCE binecuvantata de Dumnezeu,NU ESTE DATA ORICUI.
Daca acum iti pui aceasta intrebare,sigur nu esti pregatita pt.asa ceva,chiar daca te-ar atrage.Trebuie sa chibzuiesti bine,sa descoperi singura VOIA Domnului,nu intreband sau vorbi cu oricine,ci in primul rand cu Duhovnicul tau care te cunoaste,iar apoi cu maici induhovnicite,daca Bunul Dumnezeu ti le scoate in cale.
Dar eu zic,ca in primul rand trebuie sa citesti multe carti despre viata monahala,ca sa vezi ce inseamna ASCULTAREA.Aceasta este prima si cea mai importanta virtute ce trebuie inteleasa si aplicata in chip desavarsit.Dupa ea urmeaza si celelalte.
Tu trebuie sa iubesti de aemenea LINISTEA,TACEREA,PACEA,RUGACIUNEA,POSTUL.
Cat priveste munca in Manastire,aceasta nici nu-ti va fi grea daca tu iubesti CU INIMA pe Dumnezeu si pe aproapele.Nu mai daca esti egoista nu poti iubi aceasta,deoarece aici este dragoste intre frati sau surori.Caci cum se poate ruga cineva,in chilia lui,cand vede pe altcineva ca se omoara muncind singur?Fratii trebuie sa se ajute intre ei,pe cel neputincios il ajuti,pe cel bolnav il incurajezi s.a.
Dar toate acestea trebuie sa fie vazute prin DRAGOSTEA DE DUMNEZEU.Acesta e telul,scopul urmarit,sa-L dobandesti prin toate aceste virtuti pe Dumnezeu in inima ta.
Ai grija mare ce cale vei alege.Multa luare aminte!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.06.2007, 13:23:33
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Parintele Savatie,la o conferinta,a mentionat destul de clar ca cine intreaba pe X,Y sau pe Z daca este sau nu de calugarie,daca aceasta,respectiv calugaria,este crucea pe care trebuie sa o aleaga,automat ca ridica un semn de intrebare ? sau chiar mai multe ???
, cum ca nu este convinsa acea persoana,asa ca mai bine sa stea si sa se cerceteze mai bine pe sine,sa se analizeze profund,sa se consulte numai si numai cu Duhovnicul ei,si sa faca mai multe pelerinaje pe la Sfintele Manastiri,sau eventual sa vietuiasca chiar in mijlocul comunitatii monahale pt.o mai buna clarificare a Voii Lui Dumnezeu,ca sa nu fie ispita,inselaciune si amagire de la cel viclean.Si un caz foarte concret,real si la obiect,iti spun eu din proprie experienta,ca si mie mi-a spus cel rau dintr-o bolnava(posedata)sa merg la Manastire pt.a ma calugari,si ce crezi ca l-am ascultat?Nu,categoric ca nu,am ascultat si ascult in continuare de Parintele meu Duhovnic,caci asa trebuie procedat si este cat se poate de normal si cu dreapta chibzuinta si masura in toate.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.06.2007, 15:22:59
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Dar eu zic,ca in primul rand trebuie sa citesti multe carti despre viata monahala,ca sa vezi ce inseamna ASCULTAREA...Tu trebuie sa iubesti de aemenea LINISTEA,TACEREA,PACEA,RUGACIUNEA,POSTUL.
Cat priveste munca in Manastire,aceasta nici nu-ti va fi grea daca tu iubesti CU INIMA pe Dumnezeu si pe aproapele.
Tocmai spusesem mai sus ca monahismul actual (cel putin in Romania) e departe de ceea ce scrie in carti.
Sylvie tu vorbesti de "LINISTE,TACERE,PACE,RUGACIUNE", dar specifica ca nu e cazul de asa ceva in manastiri iar cand spui ca "munca nici nu e grea..." vorbesti din experienta practica? Cat ai stat intr-o manastire si cat ai indurat munca si ascultarea ca sa te poti pronunta?
Scuze dar din carti si ceea ce citeste fiecare stand lungit in pat e usor de vorbit, comentat si mai ales dat sfaturi (vad ca la acest capitol stau multi bine). Dar una e sa traiesti si alta sa-ti imaginezi in urma la ce citesti ,vezi sau auzi de la altii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.06.2007, 17:07:20
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Decât în mânăstire si cu mintea în lume,mai bună e mântuirea în lume,si cu mintea în mânăstire.Ce vrei mai mult?...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.06.2007, 20:20:56
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Cristalin,dar de ce esti tu curios sa afli cat am stat eu in manastire;):)?Si ce este mai important pt.tine?CAT STAI intr-o Manastire sau CUM VIETUIESTI acolo...;)?Important pt.mine,este faptul ca atat cat am stat,a fost o placere si acest fapt sigur se datoreaza dragostei de Dumnezeu si de aproapele,prin care am simtit UN AJUTOR si multe alte binecuvantari.Chiar te-as ruga sa mergi si tu macar cat am stat eu(5 luni)ca sa te binecuvinteze si pe tine Dumnezeu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.06.2007, 20:39:28
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
Chiar te-as ruga sa mergi si tu macar cat am stat eu(5 luni)
mult rau...

si oricum, n-ar avea logik dak totul ar fi floare la ureche... de ce monahii sunt mai bine rasplatiti dak nu e grea viata in manastire?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.06.2007, 21:05:18
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

:)Ispita_ta,sunt de acord cu tine,dupa fapta si rasplata,fiecare primeste de la Dumnezeu in functie de cat de mult rabda,de cat de mult poate rabda,in suferinte,in nevointe,in tacere si in rugaciune, facand ascultare de toti,in saracie,si in castitate,cu trup si suflet inchinandu-si viata intreaga Lui Dumnezeu,fara sa se planga de greutati,si astfel vor primi multe daruri si cununi drept rasplata la smerenia lor in ascultare fara nici un fel de opunere.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.06.2007, 21:47:37
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

adevarat... nu inseamna k nu poti avea dragoste fata de ceva chiar dak e greu. un ieromonah imi spunea "pe cat de grea, pe atat de frumoasa e viata unui calugar" :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt fobiile voastre? Bast-et Intrebari utilizatori 69 27.03.2017 20:23:33
Care sunt sarbatorile imparatesti? sophia Sfanta Liturghie 8 21.04.2012 10:14:44
cati copii ati vrea in conditiile actuale ? Mirela0110 Generalitati 143 13.10.2011 15:28:56