Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 13.11.2017, 19:11:45
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Tragic este că voi trăiți cu impresia că faceți bine ceea ce faceți.
Mai tragic e ca si voi la fel.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 13.11.2017, 19:36:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
In Biblie nu exista obligativitatea casatoriei sau a celibatului in dreptul episcopilor. La asta m-am referit si ma refer in continuare.
Tu repeti tot timpul ca ai inteles, dar argumentul tau se bazeaza exclusiv pe baza faptului ca Apostolii ar fi spus ca e obligatriu sa fie casatoriti. Ori o faci intentionat, ori nu stai prea bine cu logica. E o problema de clasele primare: ce numere naturale sunt mai mici decat doi (adica doua sotii). Desi tu spui ca doar unu, raspunsul corect este unu si zero, iar unu nu este legat de zero, cum pretinzi tu. Deci, raspunsul la acel canon este o sotie sau niciuna, ambele raspunsuri sunt valabile. Daca episcopul nu are nicio sotie se incadreaza perfect in enuntul acelui canon. Asadar, acuzatiile tale sunt false.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Adica nu e obligatoriu sa fie celibatar.
Nu, scrie doar ca e obligatoriu sa nu aiba a doua femeie. Poate sa nu aiba niciuna, tu insisti ca e obligatoriu sa fie ambele variante, ceea ce nu scrie acolo. Daca toti episcopii nu sunt casatoriti se incadreaza in ce spune acel canon? E ca si cum ai spune ca daca scrie sa nu mananci mai mult de doua ciocolate e gresit daca nu mananci nicio ciocolata. Mai ales ca vezi si ce screi ca in Sfanta Scriptura, ca e mai bine sa fie omul necasatorit.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Era vorba de hotararea ambilor soti de a divorta. Hotarare impotriva poruncii clare a Mantuitorului.
Dar recomandata ferm de o grupare de oameni.
Fals, Sfantul Petru era casatorit, dar apoi nu a mai trait cu sotia (nu stiu care Apostoli au mai fost casatoriti). Fecioara Maria a fost logodita, dar a ramas Fecioara. Daca ambii soti hotarasesc sa mearga la manastire, ca sa slujeasca lui Dumnezeu nu inseamna ca e acelasi lucru cu divortul lumesc (sau cel vazut de cultul vostru).
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Biserica NU reglementeaza nimic impotriva invataturii Apostolilor.
Gruparea de oameni care isi da legi mai presus de ceea ce au invatat Mantuitorul si sfintii Sai Apostoli, nu-i biserica.
Iar incepi sa bati campii cu falsul tau ecumenism, spunand ca Biserica Ortodoxa nu e Biserica lui Hristos, ci secta voastra. Ti-am mai argumentat odata ca Iisus a spus ca Biserica nu va putea fi daramata, deci nu puteau exista sute de ani in care nu a existat Biserica, asa cum sustin sectele voastre. Bineinteles, daca e vorba sa respectam adevarul, ceea ce cred ca e cel mai putin important lucru pentru un neoprotestant (adevarul).
Reply With Quote
  #123  
Vechi 13.11.2017, 19:46:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
exact asta as putea eu sa-ti spun. nu am timp acum, si nici stare, sa-ti mai explic punctual ce bazaconii insiri iarasi, dar un lucru tot iti spun, nu se poate ca de-alungul timpului sa nu fi avut un diferend pe acest forum legat de celibatul de la catolici vs nevestele preotilor ortodocsi.

cauta-ti acolo retorica si vezi cat de ridicol poti fi in aceasta disputa. nu stiu ce ai scris intr-o astfel de discutie, dar am ajuns sa te cunosc pe tine. ai sa vezi unde te poate duce mandria, despre care vorbesti.
Eu ti-am raspuns, punctual, la ceea ce ai afirmat tu, inclusiv cea cu blasfemia si celibatul. Am aratat ca era gresit ceea ce ai spus.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 13.11.2017, 19:51:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Sau, mai recente, de genul: https://www.publika.md/preot-beat-re...i_2986615.html
Se pare ca nici popa beat de mai sus.
Si, din pacate, nici Cornelus, episcopul poponar.
E o mare deosebire, acestea sunt pacate neacceptate de Biserica, pe cand ce face acel copil (sau copii) este cu acordul cultului. Vedem in clip ca este si un adult care se duce sa fie "ametit" de acel copil, fara sa o considere o joaca. Exemplele date de tine sunt false, pacate sunt si in cultul tau (chiar ingrijorator e ca in cateva cazuri si-au omorat copiii).
Reply With Quote
  #125  
Vechi 13.11.2017, 19:57:37
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Comportamentul episcopului Johnny Buia e crestin?

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Episcopul nu are voie să practice niciun fel de relații de natură intimă.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Decat cu sotia sa.

1 Timotei 3:2
Episcopul să fie bărbat al unei singure femei
Ma gandesc daca comportarea acestui Episcop penticostal este crestina?...??? Deci o sotie si mai multe alte femei din care doua minore. Nu am auzit de nici o recunoastere publica. Oare repet e comportament crestin? Sa ne vedem de ograda proprie prima data, si dupa aia sa venim a dam sfaturi si sa bagam de vina.
https://mihailandrei.wordpress.com/2...church-of-god/
http://gazetadebistrita.ro/pastor-pe...uzuri-sexuale/
Oare varsta de 8 ani nu ti se pare mult prea mica, de a avea relatii cu o fata de doar 8 ani??? In mod normal aici urma puscaria ptr episcopul Johny Buia, spre deosebire de episcopul nostru.
Deci lamureste-ne de acest comportament crestin al episcopului vostru si poate sa ne spui de ce nu a facut puscarie sau sitiatia lui. Ce e cu omul asta???
Ai cuvantul!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #126  
Vechi 13.11.2017, 20:02:17
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Pedofilia e încă ilegală, din câte știu. Adică sper că încă mai este.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #127  
Vechi 13.11.2017, 20:08:20
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Deci, raspunsul la acel canon este
- o sotie
- sau niciuna,
ambele raspunsuri sunt valabile.
Mie mi s-a parut ca acel canon NU permite decat o singura varianta: episcopul sa nu aiba sotie.

Daca este precum scrii in aceasta postare, ai dreptate, eu am inteles gresit. Ceea ce ar fi chiar surprinzator :)
Daca nu, inseamna ca tii polologhii despre logica.

Mai citeste o data acel canon!
Si explica cum ai ajuns la concluzia ca se permite episcopului sa aiba o sotie!
Canonul 48 Trulan, despre el e vorba.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Fals, Sfantul Petru era casatorit, dar apoi nu a mai trait cu sotia
Asta poate a controlat cineva dupa vreo cinci sute de ani dupa moartea sotului si sotiei. Biblia nu afirma asa ceva.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca ambii soti hotarasesc sa mearga la manastire, ca sa slujeasca lui Dumnezeu nu inseamna ca e acelasi lucru cu divortul lumesc
Nu exista divort lumesc si divort duhovnicesc.
Exista doar porunca Mantuitorului Hristos: "Ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta!"
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am mai argumentat odata ca Iisus a spus ca Biserica nu va putea fi daramata
Aici nu ai ce argumenta tu. E un adevar rostit de Mantuitorul Hristos. Eu chiar cred ce a spus El.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
ceea ce cred ca e cel mai putin important lucru pentru un neoprotestant (adevarul).
E inca una din credintele tale gresite.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 13.11.2017, 20:09:04
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

În Franța vor să stabilească vârsta de 13 ani, vârsta minimă pentru consimțământul sexual.
Violatorul unei fetițe de 11 a fost achitata de judecător, care a apreciat că nu a existat "constrângere".

Last edited by simpllu; 13.11.2017 at 20:15:10.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 13.11.2017, 20:12:17
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
În Franța vor să stabilească vârsta de 13 ani, vârsta minimă pentru consimțământul sexual.
Un violator a unei fetițe de 11 a fost achitata de judecător, care a apreciat că nu a existat "constrângere".
Poftim?! Eu la 11 ani nici ciclu menstrual nu aveam. Cum să crezi că o fată atât de mică e de acord cu un act sexual?! E o nerozie, nici măcar medical nu e acceptat (gonadele sunt încă în formare).
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #130  
Vechi 13.11.2017, 20:14:22
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
chiar ingrijorator e ca in cateva cazuri si-au omorat copiii.
Te referi la copii omorati de preoti, la botez?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55