Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.11.2017, 13:25:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa Romana este condusa prin episcopi si mitropoliti de calugari. Totusi apostolul spune ca episcopul trebuie sa fie barbatul unei singure femei. Nici unul din cei 12 apostoli nu era calugar. De ce nu sunt episcopi preotii de mir?
Funcții de conducere au și diferiți preoți căsătoriți cu distincții de iconomi stavrofori, protopopi, preoți care predau la Facultate ori îndeplinesc diferite funcții în organigrama unei eparhii, așa că nu e o treabă absolută asta.

Cât privește nepotismul iarăși nu e o protecție absolută la nepotism, atât timp cât unui văduv cu copii nu-i interzice nimeni să fie călugăr și chiar ierarh, iar nepoți poți avea dacă provii dintr-o familie numeroasă de la frați și verișori.

Nu cred că interzice nimeni ca într-o mănăstire să intre frați de sânge, ori unchi și nepoți, ori verișori, ferirea de nepotism nu cred că e un argument suficient ori absolut.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.11.2017, 13:30:58
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Că veni vorba de reglementat Scriptura. Și p'Asta, tot voi ați reglementat-o?
REGLEMENTÁ, reglementez, vb. I. Tranz. A supune ceva unor norme sau unui regulament, a stabili raporturi legale, a legaliza; a pune în ordine, a aranja. – Din fr. réglementer.

sursa: DEX '09 (2009) adăugată de blaurb. acțiuni

Biblia e Regulamentul. NIMENI nu o reglementeaza. Ea reglementeaza totul si e infailibila. E nerelementabila.

Toti care vor sa poarte numele de crestini, respecta Regulamentul: tot ce au invatat Mantuitorul Hristos si sfintii lui Apostoli.
Nimeni nu €supune†invatatura apostolilor, regulamentului lui, colegu.

Last edited by Penticostalul Traditional; 09.11.2017 at 13:34:00.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.11.2017, 13:51:07
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Nu stiu daca am inteles bine, dar citind Canonul 48 Trulan, am impresia ca unei familii i se propune sa divorteze pentru ca sotul sa implineasca o conditie nebiblica: celibatul.

Daca e asa, mi se pare o chestie oribila. Sa pui o conditie impotriva Bibliei si apoi sa sugerezi unei familii sa divorteze pentru a implini aceea conditie?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.11.2017, 13:59:07
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ce simpatic esti: ”Biserica a incercat sa se tina de invatatura apostolilor sute de ani dar cand nu a mai putut, si-a dat seama ca stie mai bina ce sa faca si a nesocotit Biblia!”.

Cine incalca Scriptura in folosul datinei ei, NU mai e Biserica, prietene.
E doar o adunare de farisei si carturari. Matei 15:1-9.

Biserica Adevarata va respecta 100% Invatatura Apostolilor.
Fara Rabat. Fara Compromis. Fara Murmur.
Apostolul era casatorit? ...daca nu ,cum de a fost hirotonit daca regula era alta?
Timotei caruia ii era adresata epistola Apostolului din care ai citat,s-a casatorit?
Expertule in Biblie ,aia nu era o impunere catre episcopi si o regula neschimbabila.Monogamia denota responsabilitatea ,credinciosia ,puterea de lupta impotriva patimilor a omului respectiv...doar ca fecioria e mai mare decat monogamia si chiar el Apostolul o practica si era si episcop.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.11.2017, 14:09:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Biblia e Regulamentul. NIMENI nu o reglementeaza. Ea reglementeaza totul si e infailibila. E nerelementabila.
Bun, bine, să continuăm șarada, pe limba ta.

Cine a compus Regulamentul?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.11.2017, 14:14:14
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Pavel nu se refera la barbati acolo, ar fi aberant, si nici macar la episcopi, se refera la preoti.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.11.2017, 14:15:52
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Nu cred că interzice nimeni ca într-o mănăstire să intre frați de sânge, ori unchi și nepoți, ori verișori, ferirea de nepotism nu cred că e un argument suficient ori absolut.
Chiar nu interzice. La mănăstirea Rimetea s-au călugărit două surori cu mama lor. Tatăl a mers la altă mănăstire.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.11.2017, 14:18:57
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Biblia e Regulamentul. NIMENI nu o reglementeaza. Ea reglementeaza totul si e infailibila. E nerelementabila.

Toti care vor sa poarte numele de crestini, respecta Regulamentul: tot ce au invatat Mantuitorul Hristos si sfintii lui Apostoli.
Este gresit total ce zici.

Dumnezeu este principiul suprem. Sa pui orice altceva in locul lui Dumnezeu este blasfemie. Nu poti sa pui textul in fata fiintei.

Stiu ca este ca ar trebui sa fie unitate intre text si Fiinta insa textul vine cu o problema majora.

Marea problema a textului biblic este ca este interpretabil foarte usor in orice directie doreste cititorul. Fiind atat de vasta fiecare poate alege ceva dintr-un colt si folosi pentru argumentarea personala...

Si mai este un aspect important al Scripturii care este desconsiderat.

Scriptura nu este o colectie de "SENTINTE", de criterii FIXE, RIGIDE pentru existenta.

Scriptura este o COLECTIE DE PRINCIPII dupa care sa ne ghidam viata.

Asta a adus Hristos in plus fata de VT. A zis: scapati de rigiditatea legii vechi inteleasa gresit si incepeti sa ganditi cu capul vostru, in deplina omenie si iubire fata de Dumnezeu si aproape.


Regulamentul este unul singur: Principiile Scripturii, dar si Logica Duhovniceasca.

Cand zice "episcopul sa fie barbatul unei singure femei", asta nu este o sentinta pentru toata existenta umana care este si care va fi.

Este o afirmatie facuta intr-un context local, care functiona foarte bine.

Peste veacuri Biserica IN DUHUL SFANT a hotarat ca este bine ca episcopii sa-si poata dedica toata viata lucrului asta, dar si sfinteniei.


Incerci sa ridici Scriptura la o suita de legi imutabile, cand de fapt Scriptura este si un set de principii dar si un GHID orientativ in anumite aspecte care ne invata mai mult sa fim echilibrati decat o solutie concreta pentru fiecare situatie din viata....

Asta este directia protestanta de a mari mult rolul Scripturii si de a desconsidera participarea lui Dumnezeu la viata zilnica si la descoperirea zilnica... Dumnezeu este peste Scriptura, si viata noastra este alaturi de Dumnezeu intai, iar Scriptura ne foloseste ca si ghid pentru a ajunge si intelege pe Dumnezeu.

Scriptura nu este un sir de legi, este o logica de viata corecta.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.11.2017, 14:20:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu stiu daca am inteles bine, dar citind Canonul 48 Trulan, am impresia ca unei familii i se propune sa divorteze pentru ca sotul sa implineasca o conditie nebiblica: celibatul.

Daca e asa, mi se pare o chestie oribila. Sa pui o conditie impotriva Bibliei si apoi sa sugerezi unei familii sa divorteze pentru a implini aceea conditie?
Canonul se referă la cei care se separă în fapt(divorțează)și la înțelegere, stabilesc să plece fiecare la mănăstire, cred că au mai fost cazuri în istorie de soți care de bunăvoie pleacă la mănăstire fiecare încotro.
Iar dacă ulterior, bărbatul ar fi ridicat la treapta de epsicop, atunci ce se impune e o distanță între reședința episcopală și locul unde este fosta lui femeie călugărită.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.11.2017, 14:29:09
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Apostolul era casatorit? ...daca nu ,cum de a fost hirotonit daca regula era alta?
Timotei caruia ii era adresata epistola Apostolului din care ai citat,s-a casatorit?
Expertule in Biblie ,aia nu era o impunere catre episcopi
Nu am afirmat ca era impunere. Si nici nu m-am erijat intr-un expert biblic.
Apostolul și mulți din echipa lui de propovaduitori NU erau casatoriti.

Si sa stii ca tavaleala pe jos de ras nu te face, automat, sa ai dreptate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55