Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.01.2009, 09:20:41
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu nu gasesc nici un pacat ca o femeie sa se ingrijeasca,sa isi puna o podoaba si asa mai departe.
Una e sa dai in vulgaritate si in a fi ostentativa si alta sa te aranjezi cu gust.
Heaven, sunt convinsa ca va veni vremea ( cu trecerea anilor) cand nu vei mai considera atat de necesare acestea.. Si eu sunt femeie ( desi am id barbatesc ) si inteleg perfect ce spui. Insa, iata ce mi-a spus odata un parinte. O femeie cauta sa fie aranjata, sa atraga atentia.. atunci cand NU si-a gasit inca menirea ei pe pamant. Cand o gaseste , le vede pe acelea ( gatelile) inutile. Nu ma refer la a fi curat si decent ci la a te inzorzona..
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.01.2009, 15:12:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Heaven, sunt convinsa ca va veni vremea ( cu trecerea anilor) cand nu vei mai considera atat de necesare acestea.. Si eu sunt femeie ( desi am id barbatesc ) si inteleg perfect ce spui. Insa, iata ce mi-a spus odata un parinte. O femeie cauta sa fie aranjata, sa atraga atentia.. atunci cand NU si-a gasit inca menirea ei pe pamant. Cand o gaseste , le vede pe acelea ( gatelile) inutile. Nu ma refer la a fi curat si decent ci la a te inzorzona..
Doar ca eu vad o deosebire:intre vulgaritate,sexualitatea afisata ostentativ si adevarata feminitate,care este o arta.O arta de care nu am de ce sa ma dezic,atata vreme cat nu traiesc intr-o manastire de maici,ci in lume.
Deasemeni,nu consider ca imi neglijez sufletul,daca in acelasi timp imi accept si trupul.Doar dau Cezarului ce este al Cezarului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.01.2009, 15:19:53
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Daca o vezi, atunci e bine!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.02.2009, 12:40:27
peps peps is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Heaven, sunt convinsa ca va veni vremea ( cu trecerea anilor) cand nu vei mai considera atat de necesare acestea.. Si eu sunt femeie ( desi am id barbatesc ) si inteleg perfect ce spui. Insa, iata ce mi-a spus odata un parinte. O femeie cauta sa fie aranjata, sa atraga atentia.. atunci cand NU si-a gasit inca menirea ei pe pamant. Cand o gaseste , le vede pe acelea ( gatelile) inutile. Nu ma refer la a fi curat si decent ci la a te inzorzona..

Doamne ajuta, Eduardd!
Ce frumos ai spus despre gasirea menirii femeii...
Si eu ma lupt de cativa ani de zile, sa ma las de bijuterii, de dragostea de aur, de parfumuri, de "simplul" gloss de buze, transparent, care "nici macar machiaj nu se poate considera", cum ar zice multe dintre noi, etc...
Dar intr-adevar, cand in interior toate se aseaza, se vede si afara si... iti gasesti menirea. Sau ti-o arata EL.
Eu am avut o perioada cand ba imi puneam cerceii, lantul cu cruciulita, inelele, ba le dam jos. Iar le purtam, iar le dadeam jos. Si uite-asa am tinut-o cativa ani buni...
Acum nu mai port nimic, decat verigheta si ceasul, insa nu ma mandresc deoarece cine stie cand ma apuca iar si ma impopotonez din nou?! Eu sper ca nu o voi mai face, dar...
In orice caz, e mare lucru sa avem liniste in suflet, in minte, in trup.
Ceea ce doresc tuturor!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.02.2009, 12:41:30
peps peps is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Pe parintele Porfirie nu-l preocupa infatisarea exterioara a oamenilor. Aceasta o constatau toti cei ce mergeau sa-l viziteze fara a avea cea mai potrivita imbracaminte. Cauta cauza cea mai adanca din interiorul sufletului pentru ca cunostea faptul ca, o data randuite cele launtrice ale omului, automat se indreptau apoi si cele din afara lui." ( Klitos Ioannidis - "Parintele Profirie"- pag. 89-90)

Minunat, Cristi.
Pur si simplu, minunat!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.03.2009, 11:23:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Gandesc adesea la faptul ca omul cauta sa faca lucruri pe care Dumnezeu nu a considerat de cuviinta sa le faca.

Daca omului ii era de folos sa aiba podoabe, atunci Dumnezeu l-ar fi facut cu podoabe, l-ar fi impodobit El insusi, si inca intr-un mod inegalabil. Insa nu, acestuia i-a facut doar "haine de piele", restul fiind de neabsoluta trebuinta.

Daca ne cercetam inima, vom vedea ca ne aranjam atunci cand ajungem in contact cu alti oameni. Daca am sta singuri o saptamana, la tara sau in casa, nu am face multe dintre cele pe care le facem atunci cand iesim din casa sau ne intalnim cu oamenii. Asta-mi arata clar ca multe facem pentru oameni, si nu pentru folosul inimii noastre.

[COLOR=red]Atata timp cat in jurul nostru oamenii mor de foame si se lupta cu saracia, lantul de aur de la gatul nostru ne va sugruma sufletul. Atata timp cat exista mame care nu reusesc sa faca fata nevoilor copilasilor, parfumurile scumpe ce ne scalda corpul ne vor axfisia sufletul. Atata timp cat exista oameni care lupta cu greutatea zilei pentru o paine si o sticla cu apa, cerceii de aur si bratarile ne vor ingreuia si ne vor lipi pururea de pamant.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000][/COLOR]
[COLOR=black]Sa iubim pe cei de langa noi, sa nu le radem inconstient in nas, atunci cand ei nu au de nici unele, iar noi avem aur si podoabe.[/COLOR]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.04.2009, 08:37:54
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Definitia pacatului/ clasificare

Trăsăturile păcatului

După cum reiese și din definiție, păcatul este făcut cu bună știință și este acuzată drept păcat fapta omului care știe ce face și nu răul făcut de copiii sub 7 ani sau de cei bolnavi mintal. Păcatul este făcut cu voie liberă, adică cel care păcătuiește nu este constrâns de cineva, căci răul făcut împotriva voinței sale nu se socotește drept păcat. Păcatul este făcut în conștința legii divine.
Treptele până la căderea în păcat
  1. ispita, atacul, momeala - un îndemn spre păcat care vine din interior sau din exterior, se manifestă ca un gând spontan adus de [COLOR=#000080]Diavol[/COLOR] în minte: "Ce-ar fi dacă ai faci și tu...?" sau prin alți oameni
  2. însoțirea, pofta - gândul se amestecă cu cel al dracilor iar păcătosul are impresia că este al lui
  3. consimțirea - omul acceptă să facă fapta cea rea
  4. înfăptuirea - omul păcătuiește
Nu vă speriați, orice păcat poate fi biruit!
Mărimea păcatului

Nimeni nu a putut să nimicească păcatul, în afară de [COLOR=#000080]Iisus[/COLOR], "Mielul lui Dumnezeu care ridică păcatul lumii" (Ioan 1:29) Înfricoșat lucru este pentru păgânii care nu-L cunosc pe Dumnezeu și Sfânta Sa Lege, dar mai înfricoșat este pentru creștini, care făgăduiesc să-i slujească lui Dumnezeu și să se lepede de Satana.
Lupta împotriva păcatului
  • Să ne împotrivim păcatelor chiar și atunci când ne-au prins în putere, precum copacul tânăr care va fi aplecat ușor fraged fiind.
  • Să cugetăm asupra textelor din [COLOR=#000080]cărțile Sfinților Părinți[/COLOR]
  • Să ne amintim că la botez, ne-am lepădat de Satana și de păcate
  • Să ne aducem aminte de cele patru lucruri de pe urmă: Moartea, Judecata de apoi, Raiul și Iadul
  • Să ne amintim că dulce este păcatul dar veșnicia ce urmează va fi amară.
  • Să scăpăm de gândurile care ne îndeamnă spre păcat.
  • Să fim cu Dumnezeu înainte tot timpul, să ne gândim la El mai des decât respirăm.
  • Să ne păstrăm sufletul cât mai curat tot timpul.
Responsabilitatea unui om în fața lui Dumnezeu

Orice om:
  • este responsabil pentru păcatele săvârșite personal
  • este responsabil pentru binele nefăcut, de exemplu:
    1. când îndemnăm pe alții la păcat
    2. când sfătuim greșit spre păcat
    3. când conlucrăm cu altul la păcat
    4. când ascundem păcatul și apărăm păcătoșii
    5. când lăudăm păcatele altora
    6. când dăm ocazia de sminteală spre păcat
Clasificare
  • păcatul strămoșesc (păcatul lui Adam și Eva)
  • păcatul personal (păcatul fiecărui om în parte)
Păcatele personale

Păcatele personale ușoare sunt păcate care presupun o abatere nu prea gravă de la Legea Divină și sunt săvârșite de orice om din slăbiciune a voinței. În afară de [COLOR=#000080]Iisus[/COLOR] și [COLOR=#000080]Fecioara Maria[/COLOR] nimeni nu e scutit de asemenea păcate. Totuși, aceste păcate nu trebuiesc trecute cu vederea, persistentța duce la căderi grave, în [COLOR=#000080]patimi[/COLOR] sau moarte. Păcatele personale grele:
  1. păcatele capitale
  2. păcatele împotriva [COLOR=#000080]Sfântului Duh[/COLOR]
  3. păcatele strigătoare la cer
Păcatele capitale

Ele izvorăsc din slăbiciunea voinței omului, slăbiciune creată de păcatul strâmoșesc. Ele sunt în număr de șapte și corespund celor șapte patimi
Păcate capitale
  • mândria - izvorăște din intimitatea spirituală. Este cauza căderii îngerilor răi, și, deci cauza primă a păcatelor. Semnele mândriei:
    • Nu se supune superiorilor.
    • Nu lasă întâietatea celor de-o seamă și celor mai mici.
    • Vorbește mult și cu semeție.
    • Caută în tot chipul slavă, cinste și laude.
    • Se înalță pe sine și pe faptele sale.
    • Disprețuiește pe ceilalți.
    • Caută să sară în ochiul celorlalți.
    • Se laudă cu nerușinare.
    • Orice lucru bun ar avea, și-l asumă lui, nu lui Dumnezeu
    • Se laudă cu lucrurile bune pe care nu le are
    • Se străduiește mult să își ascundă neajunsurile și păcatele.
    • Nu primește îndemnurile, mustrările și sfaturile.
    • Se bagă în lucruri străine.
    • Este neiubitor și plin de ură.
  • iubirea de bani are și ea izvorul în inima omului și se manifestă ca o dorință nebună după lucrurile trecătoare.
  • desfrânarea (curvia) înseamnă lăsarea în voile trupești realizate prin simțuri și prin trup. Cine se desfrână păcătuiește în însuși trupul său. După Sfântul Ioan Cassian, desfrânarea are mai multe forme:
    • una lucrată în cadrul unirii dintre cele două persoane de sex opus
    • alta, în afară sau în lipsa atingerii unei persoane de sex opus, autosatisfacerea
    • a treia, curvia în suflet și în mânie
  • invidia se manifestă prin părere de rău față de binele aproapelui și bucurie pentru necazul lui. Este o încălcare a dreptății față de Dumnezeu și față de aproapele. "Spune-te Domnului și roagă-L pe El; nu râvni după cel ce sporește în calea sa, după omul care face nelegiurea." Invidia îi face pe oameni mai răi decât orice șarpe veninos!
  • lăcomia este un păcat trupesc caracterizat prin pofta nestăpânită de a bea și a mânca. "De mâncare numai atât să ne folosim, cât să trăim, nu ca să ne facem robi poruncilor poftei.
  • mânia presupune supărarea peste măsură pentru orice lucru și dorința de răzbunare pe cei care ne-au făcut (aparent chiar) un rău. "Eu însă vă zis vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic este de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedrilului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheara focului.(Matei 5:22). Mânia este o otravă puternică, cu care a adăpat Diavolul sufletul omenesc. Iată caracteristicile mâniei:
    • când este îndelung păstrată și hrănită, ea se preface în răutate și ranchiună. "Soarele să nu apună peste mânia voastră. Nici să nu dați loc Diavolului." (Efeseni 4:26-27)
    • împreună cu răutatea, se naște din o nemărginită iubire de sine
    • mânia se înfăptuiește prin uciderea celui pe care îl privește. Astfel Cain, împins de mânie l-a ucis pe bunul său frate Abel.
    • mânia se înfăptuiește prin desfăimare și clevetire
    • omul prins de mânie "păcătuiește și se laudă cu păcatul".
  • lenea este nepăsarea față de îndatoririle creștine și cele sociale. Din ea izvorăște slăbiciunea fizică și psihică, lipsurile, îndemnul la furt, ceartă, uitare de Dumnezeu. "Nu fiți greoi, ci urmăritori ai celor ce, prin credință și îndelungă răbdare, moștenesc făgăduințele." (Evrei 6:12). "Calea celui leneș e un gard de spini, iar calea celui silitor e netedă." (Pilde 15:19). "În sudoarea feței tale îți vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce din pământul din care ești luat; căci pământ ești și în pământ te vei întoarce." (Facerea 3:19) De la lene nu e decât un pas până la beție, care stârnește o mulțime de alte păcate grele: desfrânarea, batjocurile, clevetirile, hulelele, dese ospețe, jafuri, călcări de jurământ, jocuri de noroc, înșelăciuni, certuri, bătaie, etc. Cei ce trăiesc în trândăvie sunt supuși tuturor bolilor și neputințelor, căci la fel cum se clocește apa stătătoare și trupul omenesc se strică și slăbește fără mișcare și osteneală; ei nu au poftă de mâncare, au somn neliniștit, sunt ponegriți de oameni și se chinuiesc în sărăcie și în lipsuri. Se opun lenei: munca, rugăciunea și cugetarea la poruncile lui Dumnezeu.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.04.2009, 08:39:37
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Pacatul originar

Păcatul originar

Uneori în teologia ortodoxă se vorbește despre "păcatul originar". Istoria păcatului originar este istoria căderii omului, a lui [COLOR=#000080]Adam și Eva[/COLOR], din legătura sa cu Dumnezeu în [COLOR=#000080]Rai[/COLOR], când omul a ales de bunăvoie, sub [COLOR=#000080]ispita[/COLOR] [COLOR=#000080]diavolului[/COLOR], altceva decât cuvântul dătător de viață al lui Dumnezeu.
Consecințele păcatului au fost:
  • pe plan sufletesc: moartea sufletească, adică ruperea legăturii directe cu Dumnezeu (în Rai Adam și Eva vorbeau față către față cu Dumnezeu)
  • pe plan fizic: boala, suferința, moartea fizică
Totuși, teologia ortodoxă nu admite teoria greșită a Bisericii Catolice despre "transmiterea păcatului original". După această teorie, păcatul original personal al protopărinților Adam și Eva se transmite de la un om la altul. Din această teorie ar rezulta, în mod direct sau indirect:
  • că sexualitatea (una din "puterile" pe care Dumnezeu le-a pus în om) este rea, de unde un Evul Mediu occidental s-au născut diferite teorii despre "puritate", s-a întărit celibatul preoților latini și alte astfel de erori
  • că păcatul strămoșesc apasă în mod direct asupra pruncilor nou-născuți, care în lipsa Botezului nu au mântuire și merg în iad
Pentru Biserica Ortodoxă, ceea ce se transmite nu este păcatul original în sine (păcatul original personal al lui Adam și Eva), ci consecințele păcatului în firea/natura umană - slăbiciunea, slăbănogeala, boala ei -, pentru că toți suntem "din același sânge" (Fapte 17:26): "De aceea, precum printr-un om a intrat păcatul în lume și prin păcat moartea, așa și moartea a trecut la toți oamenii pentru că toți am păcătuit în el" (Romani 5:12). Despre această stare de slăbănogeală a firii umane vorbește Apostolul Pavel în [COLOR=#000080]Epistola către Romani[/COLOR], capitolul 7.
Dumnezeu nu a creat păcatul și nici nu-l dorește, dar îl îngăduie pentru a nu afecta libertatea omului, libertate cu care l-a înzestrat alături de demnitate, încă de la creație. [COLOR=#000080]Demonii[/COLOR] s-au făcut demoni de bunăvoie și nu prin voia lui Dumnezeu, ca de altfel mulți oameni.
Tocmai pentru a nu crea confuzie în jurul noțiunii de "păcat originar", Sfinții Părinți și teologii ortodocși au preferat să folosească sintagma "păcatul ancestral" (gr. προπατορικό αμάρτημα).
Despre eroarea teologică a teoriei transmiterii păcatului originar au scris în secolul XX mai mulți teologi ortodocși, între care: [COLOR=#000080]Ioan Romanides[/COLOR] (teza sa de doctorat, Atena, 1957), Părintele [COLOR=#000080]Iustin Popovici[/COLOR] (în volumul 1 al Dogmaticii sale), sfântul [COLOR=#000080]Ioan Maximovici[/COLOR] (în cartea sa despre [COLOR=#000080]Maica Domnului[/COLOR]), Preasfințitul [COLOR=#000080]Kallistos Ware[/COLOR], [COLOR=#000080]Jean-Claude Larchet[/COLOR] ș.a. [COLOR=#000080][3][/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.04.2009, 00:20:01
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim, Nina draga, pentu postarile tale foarte clare si explicite. Ar mai fi de adaugat un singur lucru: cat timp mai traim in lume nu vom gasi puterea de a ne arata asa cum suntem si de a face fata criticii, pe care neconditionat ne-o vor aduce cei, care ne cunosc, vazandu-ne ca am renuntat la farduri, bijuterii si parfumuri.
Dar daca vom ajunge sa traim in familie, dar pentru Dumnezeu in primul rand, atunci vom dori sa placem Lui mai intai si apoi oamenilor. Cum El ne cunoaste ca nimeni altul, nu va mai fi nevoie de farduri si retusuri, chiar noi ne vom simti mai bine in pielea noastra, nemaiavand stresul permanent al competitiei cu suratele noastre si cu propria noastra persoana de la o varsta mai tanara. Acest lucru implica si o dezpatimire si o indepartare de pacate, si prin aceasta prisma nu ne vom mai identifica cu cea "mai tanara si mai frumoasa" care am fost cu ani in urma. Ce eliberare!
Am desprins aceasta idee dintr-o conferinta la care a participat Maica Ecaterina ( fosta Monica Fermo), care indepartandu-se de trecutul ei "glorios", si parcurgand o perioada de dezpatimire, cu 3000 de metanii pe zi, a ajuns sa nu se mai recunoasca in persoana Monicai Fermo, simtind ca este doar Maica Ecaterina. O noua nastere de sus.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.04.2009, 00:25:56
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Multumim, Nina draga, pentu postarile tale foarte clare si explicite. Ar mai fi de adaugat un singur lucru: cat timp mai traim in lume nu vom gasi puterea de a ne arata asa cum suntem si de a face fata criticii, pe care neconditionat ne-o vor aduce cei, care ne cunosc, vazandu-ne ca am renuntat la farduri, bijuterii si parfumuri.
Dar daca vom ajunge sa traim in familie, dar pentru Dumnezeu in primul rand, atunci vom dori sa placem Lui mai intai si apoi oamenilor. Cum El ne cunoaste ca nimeni altul, nu va mai fi nevoie de farduri si retusuri, chiar noi ne vom simti mai bine in pielea noastra, nemaiavand stresul permanent al competitiei cu suratele noastre si cu propria noastra persoana de la o varsta mai tanara. Acest lucru implica si o dezpatimire si o indepartare de pacate, si prin aceasta prisma nu ne vom mai identifica cu cea "mai tanara si mai frumoasa" care am fost cu ani in urma. Ce eliberare!
Am desprins aceasta idee dintr-o conferinta la care a participat Maica Ecaterina ( fosta Monica Fermo), care indepartandu-se de trecutul ei "glorios", si parcurgand o perioada de dezpatimire, cu 3000 de metanii pe zi, a ajuns sa nu se mai recunoasca in persoana Monicai Fermo, simtind ca este doar Maica Ecaterina. O noua nastere de sus.

Anca draga, pentru mine cale lunga...nu este important, insa nu sint calugarita, si apartin acestei lumi pacatoase, iar prima pacatoasa sint eu.
Din pacate...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 21:02:30
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
pacatul? Annamarria Generalitati 4 11.02.2008 12:53:26
Pacatul romandragut Despre Biserica Ortodoxa in general 62 12.08.2007 18:38:46