Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.06.2009, 21:09:13
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Daca spui ca cei care fac pe nebunii nu sunt reprezentativi ai organizatiei, atunci organizatia ar trebui fie sa ii controleze si sa ii opreasca, fie sa ii dea afara.

Si da, n indivizi si organizatii de rau augur de-a lungul istoriei au folosit citate din Biblie. Asta nu inseamna ca ei chiar faceau voia Domnului. Dupa cum am spus, daca iti iubesti tara esti cinstit, nu dai spaga, muncesti din greu pentru familia ta si pentru comunitate, respecti legile si pe oamenii din jur. Atat. Pumnii, patriotardismul, nationalismul dus la extrem nu fac decat rau.
Stii cum e la o astfel de manifestatie, oricine ar organiza o manifestatie se pot alatura si alti oameni care nu fac parte din respectiva organizatie.
Dar iti dau exemplul manifestatiei din Cluj de Vineri: nimeni nu a strigat, nimeni nu a injurat, nimeni nu a instigat la ura, nimeni nu a aruncat cu pietrii, oua, rosii.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.06.2009, 21:17:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Din pacate din tara este rupta o bucata mare si anume Basarabia, si mai sunt si alte teritorii istorice mai mici...

Un lucru vreau sa mai spun, Noua Dreapta nu are ca obiectiv acest extremism inteles de voi, chiar doctrina organizatiei e bazata pe citate din Biblie. V-am mai spus nu exista padure fara uscaciuni, e de ajuns sa vina la o manifestatie a Noii Drepte 10 insi care sa provoace ura, scandal, etc. si deja ND este etichetata ca fiind extremista. Dar ochiul omului parca vede numai raul, faceti o fapta buna vedeti daca va zice cineva ceva, iar dupa aceea daca Doamne fereste faceti o fapta rea fie ea cat de mica imediat sar pe voi n voci.
Draga Ionut,cei care scandau acele sloganuri de prost gust si se comportau ca pe stadion erau membri ai noii drepte,purtau tricouri si tot tacamul.
Erau niste tricouri personalizate realizate special pentru respectiva manifestare,ma indoiesc ca niste persoane total straine de organizatie si-ar fi facut unele identice si s-ar fi infiltrat intre ei.
Deasemenea,cel care dadea interviul era tot membru al Noii Drepte.
Si nu putem sa ne facem ca vedem aceste fapte,dupa cum spui,pentru ca ele au loc in public si sunt reprezentative pentru cei ce le tolereaza.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.06.2009, 01:27:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mihai Rapcea din conducerea ND are legaturi cu MISA.
Mai apoi ce nevoie ar fi sa fie organizata o revolutie in Basarabia care se se afla acum foarte bine sub sfera de influenta a Rusiei?
Ca ND asa face.
Sa intre sub intunecata sfera de influenta a NATO si SUA?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.06.2009, 13:08:32
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit ...

Manifestarile de violenta nu sunt crestinesti si nu au nimic in comun cu crestinismul! Sunt anti crestinesti, anti Hristos! Sunt manifestari dracesti prin care sa se arunce murdarie asupra crestinismului. Sunt perfecte pentru mosaism, deci daca vreti violenta alaturati-va mosaismului si fiti fericiti! Acolo veti putea chiar si omori fara probleme! Veti putea scoate o vrajitoare in padurea baneasa si o veti omori cu pietre fara nici o problema de constiinta! Dar asta este legea veche! "Iata, va dau lege noua" - spune Iisus! Crestinism=Christian=Christ=Legea Noua! Daca ati fost botezati cu duhul Lui Iisus sunteti judecati dupa legea noua!
Inteleg ca v-ati saturat de homosexuali, de rromi, de cocalari si pitipoance, de mizeria de pe toate strazile si canalele tv! Dar violenta nu este o solutie, violenta naste violenta si mai mare! Nu numai ca este contraproductiva dar pe valul ei se inalta tot felul de vicleni indraciti care profita de prostia unora!
Aia din noua dreapta sunt curios cati copii au? Cum ii educa? In spiritul crestinesc sau in spiritul "sa-ti dau un pumn in bot"? Daca tu zici ca aia cu pumnii si pietrele sunt credinciosi intreaba-te cam cate minute/ore pe zi le petrec in rugaciune? Rugaciunea si inima infranta produc/inmultesc harul lui Dumnezeu, inmultesc in sensul ca-l canalizeaza aici pe pamant (harul de altfel este infinit la Dumnezeu). Aceea este lucrare pentru Dumnezeu. La fel daca sunt asa credinciosi sa ia neveste si sa faca copii pe care sa-i invete ce inseamna crestinism si atunci se vor ruga mai multi si se va canaliza mai mult har pe pamant.
Violenta nu face decat rau Legii Noi date de Iisus Hristos!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.06.2009, 15:27:22
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
"51.Și când s-au împlinit zilele înălțării Sale, El S-a hotărât să meargă la Ierusalim.
52.Și a trimis vestitori înaintea Lui. Și ei, mergând, au intrat într-un sat de samarineni, ca să facă pregătiri pentru El.
53.Dar ei nu L-au primit, pentru că El se îndrepta spre Ierusalim.
54.Și văzând aceasta, ucenicii Iacov și Ioan I-au zis: Doamne, vrei să zicem să se coboare foc din cer și să-i mistuie, cum a făcut și Ilie?
55.Iar El, întorcându-Se, i-a certat și le-a zis: Nu știți, oare, fiii cărui duh sunteți? Căci Fiul Omului n-a venit ca să piardă sufletele oamenilor, ci ca să le mântuiască.
56.Și s-au dus în alt sat."

Tot ceea ce s-a construit in timpul comunismului din Romania a fost distrus si ceea a ramas nedistrus este distrus acum.
(exemplu: caile ferate.)
Cei de la ND sunt inselati de draci precum dracii au inselat pe unii sa darame regimul comunist din Romania.
Nu va implicati de niciun fel cu cei de la Noua dreapta,cu cei de la Oastea Domnului,cu cei de la mrea Petru Voda,cu cei de la World Vision Romania.


Regimul comunist era pronia lui Dumnezeu ca sa nu poate sa intre otrava sufleteasca din Europa si SUA in Romania,Serbia,Rusia si celalte tari crestin ortodoxe.
Parintele Dumitru Staniloae,parintele Cleopa intelesesera aceasta si de aceea o sa vedeti ca nu protestau impotriva acestui regim deloc.
Parintele Cleopa stiind ce se va intampla a zis despre Romania ca vor veni "ierni grele".
După 98 copiii foștilor nomenclaturiși au fost racolați de către organizație de tip legionar intitulată Buna vestire pentru a-și pârâ părinții(ascultând discuțiile din casă).Această organizație avea înscrisă între obiectivele sale moartea sau internarea în spitale de psihiatrie a fostilor.În schimbul informațiilor copii erau stimulați cu note mai mari la obiectele mai dificile și la ex de bacalaureat.
Oare nu seamănă aceasta foarte bine cu vechia poliție Stazi(nu știu dacă am scris corect)din Germania de după război???
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.06.2009, 16:40:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
După 98 copiii foștilor nomenclaturiși au fost racolați de către organizație de tip legionar intitulată Buna vestire pentru a-și pârâ părinții
Dupa 89, copiii securistilor au fost muult prea ocupati sa-si deschida Mall-uri, banci si farmacii pentru sotii asa cum vedem acum la fiecare colt de strada. Nu cred ca erau ei dispusi sa-si piarda timpul pretios cu niste sarantoci.
Cind tu esti ocupat sa vinzi combinate, fabrici, pescadoare, case de protocol, cine mai are timp de secte?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.06.2009, 16:51:04
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dupa 89, copiii securistilor au fost muult prea ocupati sa-si deschida Mall-uri, banci si farmacii pentru sotii asa cum vedem acum la fiecare colt de strada. Nu cred ca erau ei dispusi sa-si piarda timpul pretios cu niste sarantoci.
Cind tu esti ocupat sa vinzi combinate, fabrici, pescadoare, case de protocol, cine mai are timp de secte?
Nu ai înțeles nimic din postarea mea(nici nu mă așteptam să fie lesne înțeleasă).Nomenclaturiști nu înseamnă securiști.Sunt lucruri pe care doar Dumnezeu le poate judeca căci "dreptatea noastră este înaintea Lui ca o cârpă lepădată"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.06.2009, 17:01:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu ai înțeles nimic din postarea mea(nici nu mă așteptam să fie lesne înțeleasă).Nomenclaturiști nu înseamnă securiști.Sunt lucruri pe care doar Dumnezeu le poate judeca căci "dreptatea noastră este înaintea Lui ca o cârpă lepădată"
Dorina, este acelasi drac. Bine uite , schimb formularea:

...dupa 89, copiii NOMENCALTURISTILOR...
nimeni nu poate judeca precum Dumnezeu, evident, insa ce putem face noi este sa fim vigilenti pentru a nu fi luati de prosti. Noi nu judecam si doar observam si tragem concluzii...in rest se pot spala cu farmaciile si miile de filiale de banci pe cap. Oare judeci cind observi? de exemplu vii din afara si vezi ca esti inconjurat la modul Surealist numai de farmacii te gindesti imediat ce se intimpla. Oare poporul asta este chiar asa de bolnav de are nevoie de atita asistenta farmaceutica? Te trezesti acolo ca intr-un roman de Kafka
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.07.2009, 12:18:38
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Scuze, dar cred ca s-a deviat de la subiect...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.07.2009, 14:16:42
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dorina, este acelasi drac. Bine uite , schimb formularea:

...dupa 89, copiii NOMENCALTURISTILOR...
nimeni nu poate judeca precum Dumnezeu, evident, insa ce putem face noi este sa fim vigilenti pentru a nu fi luati de prosti. Noi nu judecam si doar observam si tragem concluzii...in rest se pot spala cu farmaciile si miile de filiale de banci pe cap. Oare judeci cind observi? de exemplu vii din afara si vezi ca esti inconjurat la modul Surealist numai de farmacii te gindesti imediat ce se intimpla. Oare poporul asta este chiar asa de bolnav de are nevoie de atita asistenta farmaceutica? Te trezesti acolo ca intr-un roman de Kafka
Desi sunt in afara subiectului ,ma vad nevoita sa iti spun ca aceste farmacii au fost deschise de acei farmacisti care au inceput afacerile in anii '90.
In general ,cam toti farmacistii care erau activi in anii '90 si-au deschis farmacii si afacerea s-a dezvoltat deschizand alte si alte farmacii.
Acum sunt si la tara o droaie de farmacii.
Nu stiu cati din acestia sunt si fosti nomenclaturisti ,dar farmacia a fost o afacere foarte rentabila si mai este inca pina ce profitul se va diminua din cauza numarului mare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dreapta Socoteala Dreamm Generalitati 14 31.05.2013 23:07:50
Noua Dreapta si fascismul Times.new.roman Generalitati 18 04.10.2011 16:43:02
reintoarcerea la dreapta credinta nsimona Generalitati 18 31.12.2010 15:58:55
Noua dreapta - pro sau contra ? heorhe Generalitati 25 15.08.2010 12:35:08
In stinga sau in dreapta Hartford Teologie si Stiinta 3 26.11.2007 13:10:17