Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 05.05.2010, 23:17:21
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pai nu, dar de ce crezi ca baga cineva ceva cuiva pe gat? Asta fiind forum e normal sa isi apere fiecare credinta in scris, lasand impresia ca se impune. In realitate am fi plini de tact prin aceea ca am tacea sau am refuza sa batem apa in piua pe anumite subiecte mai delicate. Cred ca ar trebui sa ne delimitam putin de ceea ce se intampla pe forum pentru ca totusi dialogurile si conflictele de-aici nu se regasesc si-n viata reala (cel putin asa-mi place sa cred :P).
Eu n-am deloc complexul asta ca noi (adica ortodocsii) bagam ceva pe gatul cuiva sau ca nu-i lasam sa respire in legea lor.

PS: Evreii la care te gandesti tu, probabil la cei ortodocsi, care tin traditia si-asa mai departe, cred ca au ramas si ei destul de putini.
Si nu cred ca e atat de usor sa te convertesti, pentru ei credinta e strans impletita cu apartenenta la poporul lor, ceea ce nu e valabil pentru crestinism, care imbratiseaza intreaga faptura umana indiferent de rasa/nationalitate.
Mi-ar placea si mie sa cred asa, dar din pacate vad numai dintr-astea si in viata de zi cu zi... si multi antisemiti, lucru care nu mi se pare drept.

pai tocmai, spuneam ca este foarte greu sa te convertesti la iudaism spre deosebire de crestinism la care convertirea este usoara si accesibila, dar din pacate si superficialitatea este pe masura, pentru ca nu este convingerea din adancul sufletului si acolo unde nu e, nici Dumnezeu nu cere...

Last edited by maria-luisa; 05.05.2010 at 23:22:28.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 05.05.2010, 23:21:42
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Mi-ar placea si mie sa cred asa, dar din pacate vad numai dintr-astea si in viata de zi cu zi... si multi antisemiti, lucru care nu mi se pare drept.

pai tocmai, spuneam ca este foarte greu sa te convertesti la iudaism.
Dar daca ar fi mai usor, ai face-o?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 05.05.2010, 23:25:49
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Dar daca ar fi mai usor, ai face-o?
N-am nevoie de convertire, credinta mea e in inima... Si-apoi, Dumnezeu m-a lasat aici.:) Daca ma va chema in alta parte, il voi urma fara sa stau pe ganduri. sau poate ca ma cheama, iubind acest popor... Un lucru mi-e clar, Dumnezeu e cu tine, oriunde esti, daca il iubesti din tot sufletul.

Last edited by maria-luisa; 05.05.2010 at 23:29:58.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 05.05.2010, 23:47:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
pai tocmai, spuneam ca este foarte greu sa te convertesti la iudaism spre deosebire de crestinism la care convertirea este usoara si accesibila, dar din pacate si superficialitatea este pe masura, pentru ca nu este convingerea din adancul sufletului si acolo unde nu e, nici Dumnezeu nu cere...
Vorbesti in dreptul tau sau al altora?

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
N-am nevoie de convertire, credinta mea e in inima... Si-apoi, Dumnezeu m-a lasat aici.:) Daca ma va chema in alta parte, il voi urma fara sa stau pe ganduri. sau poate ca ma cheama, iubind acest popor... Un lucru mi-e clar, Dumnezeu e cu tine, oriunde esti, daca il iubesti din tot sufletul.
Deci te-ai converti si la budhism daca ai avea senzatia, pardon convingerea interioara ca acolo te-a chemat Dumnezeu?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 05.05.2010, 23:48:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Sfintenia e lucru mare, pronuntat prea usor, ca si numele lui Dumnezeu luat in desert de atatea ori... Imi poti spune tu ce este sfintenia? Cum se comporta, cum simte, cum traieste un om sfintit de Dumnezeu? Eu cred ca cel cu adevarat sfant, Sfantul Sfintilor este Dumnezeu, iar cei ce-L iubesc pe Dumnezeu din toata inima sunt sfintiti de prezenta lui Dumnezeu. Pentru toti acestia, Dumnezeu e suficient.
Si, daca-ti spun, vii la ortodocsi? Citeste Vietile Sfintilor si carti despre asceza, ca sa te convingi singura ca ne putem sfinti sufletele si trupurile in aceasta viata.

Cum se comporta? Lupta cu pacatele mari si mici, inclusiv cu gandurile.
Cum traieste? Traieste pentru Dumnezeu mai intai si apoi pentru el si pentru altii, luptand cu patimile proprii si cu duhurile rele. De Darurile Duhului Sfant se bucura cei despatimiti. Dar mai exista si o alta categorie de sfinti : mucenicii. Acestia marturisesc credinta infruntand moartea si torturile pentru Dumnezeu.
Cum simte? In timpul incercarilor si al ispitelor simte dorinta de a invinge fortele raului. In timpul chinurilor, Insusi Hristos il ajuta sa suporte durerea. Exista situatii cand sfintii au scapat nevatamati desi au fost dati fiarelor. Exista situatii cand in urma unor torturi s-au vindecat de pe o zi pa alta, ca si cum nimic nu li s-ar fi intamplat. Iar cand Dumnezeu vrea sa-i mangaie, le trimite atata fericire si liniste, incat se simt ca in Rai. Atunci simt ca Imparatia Cerurilor e in inima lor si cauta sa pazeasca aceasta comoara facand voia lui Dumnezu cu si mai multa ravna. Despre mantuire si despre desavarsire exista, cred, articole si pe crestinortodox.ro.

Last edited by antoniap; 05.05.2010 at 23:55:01.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 06.05.2010, 00:00:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Citeodata chiar cred ca multi de pe aici sunt orbi !

Care societate decazuta a omului pagin si "chiar" eretic.

Tu oare chiar nu vezi in ce societate traiesti tu unde ar trebui sa fie vizibile acele roade ale teologiei ortodoxe? ... nu observi ce se intimpla in societatea ta de oameni botezati( si foarte bine, dar din roadele visibile nu-i nici o diferenta cu insula Bora-Bora)?..
Chiar ai vizitat Bora-Bora?
Ai gasit acolo crestini cum inca mai poti vedea (daca ai ochi sanatosi cat de cat) in manastirile de la noi si chiar in lume? Eu ma indoiesc.

Ca societatea pe ansamblu merge prost asta arata vremurile in care traim.

Crestini practicanti avem cca 5% si poate chiar mai putini care sa fie efectiv vizibili in societate.

Ce ai vrea, sa fie botezati doar copii celor care au certificat de frecventare a bisericii?

Botezul cere, dar nu obliga.

Si eu cred ca si in lumea asta asa ciudata cum e se mai mantuiesc oameni, chiar daca nu dau raportul in gura mare despre cele bune ale lor ca sa multumeasca pe cei ca tine care judeca ca rai pe ceilalti iar pe sine ca bine au deloc.

Citat:
Stai sa vezi cind s-o trezi AntoniO cind da cu nasul ca lumea de ele, mai ales din minastire..atunci sa vezi tata soc pe capul lui!
Eu cred ca respectivul asa impulsiv si naiv cum este are mai multe sanse de a se adapta la realitatea spirituala a lumii contemporane decat tine.

Tu ai ramas intzepenit intr-o acreala vizavi de altii, mai putin fata de tine pe care te consideri f. indreptatit sa-i judeci pe toti si pe toate.

Iar daca cu "toate ai dreptul, cu "toti" nu si asta e o porunca crestina elementara.

Iar cu "toate" macar daca ai ajunge la concluziile corecte dar din pacate traiesti in micul unei reforme de tip protestante in inchipuirea ta ortodoxa si macar daca nu s-ar atinge de valori elementare dar ma rog, daca tu consideri ca esti ok in felul asta in raporturile cu Dumnezeu si ceilalti iar duhovnicul tau iti stie opiniile si le aproba (si nu face parte dintr-o miscare gen "Noul Ierusalim")..cine sunt eu sa-ti dea TIE lectii?
Reply With Quote
  #107  
Vechi 06.05.2010, 00:07:04
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vorbesti in dreptul tau sau al altora?



Deci te-ai converti si la budhism daca ai avea senzatia, pardon convingerea interioara ca acolo te-a chemat Dumnezeu?
Pai nu este observarea comportamentelor suficienta?

Ce-s astea? probe? Acolo unde este credinta mea, am mai spus :in inima. Dumnezeu este unul, si-atat e de-ajuns pentru mine.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 06.05.2010, 08:36:25
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Simplu ca buna ziua

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Uite aici chiar tu cu gurita ta ai afirmat ca bisericile NU cred in acelasi Mintuitor, adica continuind firul logicii, ele cred in Hristosi diferiti..
Acum te intreb eu..de unde le scoti?
Simplu ca buna ziua: cei care nu se inchina in Adevar, nu se inchina Domnului Iisus Hristos, ci altcuiva. Chiar nu ma contrazic, chiar am spus ceea ce am vrut sa spun. Si nu e vorba de Hristosi diferiti. Hristos este Unul. Ceilalti sunt - asa cum si Scriptura ii numeste si spune ca vor fi: hristosi mincinosi.

Dar, ce folos sa cititi chiar si Scriptura sau scrierile Sfintilor Parinti? Ramaneti cu ce aveti, caci daca veti cauta in Scriptura cu duhuri potrivnice, nu numai ca n-o sa va folositi, ci chiar mai rau de asta o sa va fie.
Cat timp veniti si spuneti ca sunt nu stiu cate biserici, ca in toate este adevarul si bla-bla, voi nu faceti alta decat sa desconsiderati Adevarul, sa desconsiderati cele sapte Sinoade Ecumenice, sa desconsiderati Sfintii Parinti si invataturile lor - in numele a ce? a ceea ce vi se pare voua ca e mai uman, mai drept, mai bun? pai voi va faceti mai buni ca Dumnezeu, mai... voi ati ajuns sa-L catehizati si pe Domnul, mai...
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 06.05.2010, 11:55:58
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul

Nu luati de bun ce zice PF Daniel,feriti-va sa aveti discutii dogmatice cu PF Daniel de unii singuri si tot ce vedeti la predici si tiparit de la PF Daniel dati la un parinte duhovnicesc sa va zica daca e asa sau nu.
Sa ne rugam pentru PF Daniel la preabunul Dumnezeu sa il miluiasca si pe dansul si pe noi.
Da, chiar ma gandeam zilele astea sa merg pana la Bucuresti, sa cer o audienta si sa vorbesc niste chestiuni dogmatice cu dansul...bine ca am citit sfatul tau, nu ma mai duc acum.Of, Doamne....

In alta ordine de idei : frate, nu te temi sa spui si iar sa spui ca patriarhul e inselat de draci? Dar daca nu-i ? Nu-i un pacat sa vorbesti cu usurinta asa ceva ? Nu te baga in lucruri in care nu ai competenta (duhovniceasca sau teologica).
Reply With Quote
  #110  
Vechi 06.05.2010, 12:00:55
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
La agentia de pelerinaj infiintata de PF Daniel,anume basilicatravel se organizeaza vizite la pelerinajul din Siria la templul lui Baal Shamin:
http://basilicatravel.ro/index.php/p...-si-liban.html
"ZIUA 6 – 11 martie Mic dejun. Continuăm vizitarea obiectivelor din Palmyra: Templul Baal Shamin"

Nu ma intrebati pe mine de ce se face asa intrebati-l pe PF Daniel ca e agentie de pelerinaj infiintata de PF sa.
Se pune intrebarea daca aceasta agentie de pelerinaj nu e mai mult societate comerciala ca tot pe acolo se gasesc bilete de avion pe unde vrei:
http://basilicatravel.ro/index.php/bilete-de-avion/
Sau bilete la hotel:
http://basilicatravel.ro/index.php/hoteluri/
Normal rugati-va pentru PF Daniel sa il vindece preabunul Dumnezeu de inselarea draceasca de care sufera.
Dar predicile si sfaturile care le auziti de la PF Daniel luati-le cu mult discernamant.
Cel mai bine intrebati un parinte duhovnicesc despre acestea.
Asemenea si cu cartile de slujbe pe care PF Daniel le trimite comparati-le cu cele vechi si daca vedeti ceva ciudat duceti-va la un parinte duhovnicesc cu ele.
La fel si referitor la predicile si sfaturile inselatului de duhuri rele IPS Nicolae
.

Daca vreti sa vorbiti ceva dogmatic cu acesti inselati de duhuri rele anume PF Daniel si IPS Nicolae nu va bazati pe puterea fratiilor voastre sa mergeti sa vorbiti singuri cu ei ci mai luati macar doi crestin ortodocsi care se pricep la invatatura crestin ortodoxa dogmatica si sunt traitori.Si impreuna cu aceia si de acord cu aceia vorbiti cu acesti inselati de duhuri rele.
Nu mergeti singuri.
NU cred ca patriarhul stabileste itinerarul de la Basilica travel. Cred ca are multe altele de facut.
Nu inteleg care e problema cu biletele de avion si hotel. Gaseste tu pe cineva care sa dea suficienti bani Patriarhiei ca sa nu mai fie nevoita sa mai faca nici un comert cu bilete.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42