Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.04.2010, 20:06:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro Anna oi fi auzit eu aiurea datorita pacatelor mele,sau ca m-au inselat duhuri rele sau amandoua.
Sau o fi fost o pronuntare gresita.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.04.2010, 20:10:05
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai soro Anna oi fi auzit eu aiurea datorita pacatelor mele,sau ca m-au inselat duhuri rele sau amandoua.
Mihailt, nu zic ca ai auzit aiurea.. posibil sa fi gresit cine a citit.
(Ce sa zic.. nu poti schimba chiar asa Sf. Scriptura. Nu trebuie sa condamnam daca nu avem dovezi. Este destula rautate, sa nu adaugam in plus.)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.04.2010, 20:24:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Intr-adevar acolo este Stapanitorul cel putin unde ascult slujba cum.
Oi fi auzit eu aiurea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.04.2010, 21:02:47
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai bine zi tu mai frate George ce e cu acest articol in Ziarul Lumina:
http://www.ziarullumina.ro/articole;...sotia-Lui.html
Aceasta invatatura este insuflata de draci si intr-adevar dracii inselasera pe unii din Israel sa creada asa ceva.
Dar nu prea inteleg de ce se publica asemenea articol la Ziarul Lumina la rubrica "Religios" asa ceva.

Last edited by mihailt; 01.04.2010 at 21:05:40.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.04.2010, 21:44:11
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Acolo a jurat Hannibal, copil fiind, ura vesnca impotriva romanilor.
Aaaa... parca Hannibal jurase asta undeva prin Cartagina, adica vis-a-vis (peste mare) de Spania... sau vorbesc eu prostii?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.04.2010, 21:50:50
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Se pare ca Sfanta Scriptura s-a adus spre versiunea Sfintei Scripturi a BOR din 1914,si pentru acest post:
Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Imi poate explica cineva de ce azi la primul pasaj din Sfanta Scriptura de s-a citit la denia de la Catedrala Patriarhala s-a pus in loc de "stapanitorul acestei lumi" "judecatorul acestei lumi" si cand au fost aprobate in Sfantul Sinod aceste modificari in Sfanta Scriptura?
Din cate tiu minte ultima versiune aprobata de Sfantul Sinod a Sfintei Scripturi e cea diotorsita dupa Septuaginta,redactata si adnotata de IPS Anania si altii.Apoi au fost aprobate niste modificari minore pentru Sfanta Liturghie,dar care nu au modificat sensul ci numai forma exprimarii.
Si acolo si in Sfanta Scriptura mai veche (cea talcuita si de Gala Galaction printre altii) era scris "stapanitorul" iar nu "judecatorul".
Iar in Sfanta Scriptura a BOR editia din 1914 tot "Stapanitorul acestei lumi" este scris.

Si Doamne miluieste! sa se opreasca aci modificarile si sa nu mai apara si altele!
(mai s-au facut si alte modificari in Sfanta Scriptura,nu am inregistrat sa le pun aci pe toate.)

(este vorba de ce se citeste din Sfanta Evanghelie de la Ioan si versetul specific este cel de la Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan,capitolul 16,versetul 11.)
Am gresit si imi cer iertare.
Ori ca nu am auzit eu cum se cuvine,ori ca a fost o mica si nevinovata greseala pe care fiind eu rau si mandru am judecat-o cu multa asprime.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.04.2010, 23:26:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai bine zi tu mai frate George ce e cu acest articol in Ziarul Lumina:
http://www.ziarullumina.ro/articole;...sotia-Lui.html
Aceasta invatatura este insuflata de draci si intr-adevar dracii inselasera pe unii din Israel sa creada asa ceva.
Dar nu prea inteleg de ce se publica asemenea articol la Ziarul Lumina la rubrica "Religios" asa ceva.
Iarta-ma, dar te roga sa fii coerent. Obiectia ta era la adresa Preafericitului acum ai ajuns sa- i reprosezi unui profesor de Vechiul Testament care chiar este bine pregatit. Nu te inteleg
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.04.2010, 00:04:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate George daca era publicat la rubrica religios poate trebuia sa se zica acolo ca acea teorie (conform careia Dumnezeu are sotie) este o erezie care vine de la religia asiriana sau feniciana.

Apoi poate se putea spune ca unii din evrei fusesera influentati de acea erezie si asa a ajuns sa fie acea inscriptie in Israel.
Nu se zice pe nicaieri de respectiva invatatura ca e erezie adica invatatura draceasca,in respectivul articol.
Apoi Iahve nu e "divinatea Israelului" ci e chiar Dumnezeu,Preasfanta Treime.
Problema era ca se publica asemenea articole in Ziarul Lumina.

Last edited by mihailt; 02.04.2010 at 00:12:29.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.04.2010, 00:21:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate George stii ce mi se pare mie cel mai infricosator aci dupa vizitarea templului lui Baal?
Vizititare castelului cavalerilor cruciati:
"ZIUA 3 – 08 martie Mic dejun. Deplasare spre Tripoli.Trecerea graniței în Siria. Scurtă oprire la Krak De Chevaliers (Castelul Cavalerilor), cel mai bine păstrat castel cruciat din Evul Mediu (sec. 12)."
Cavalerii cruciati sunt inselati de draci si trebuie evitat sa vizitezi obiective ale lor.

Last edited by mihailt; 02.04.2010 at 00:36:14.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.04.2010, 02:11:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

...incepe sa sune a revolutie culturala din China... cum urlau de la tribune ?..."Sa radem de pe fata pamintului tot ce este vechi si prafuit si ce nu este conform "dogmelor" actuale"!

Noroc ca in lume exista si oameni civilizati!, adica occidentalii. Daca cultura ar fi fost lasata pe mina balcanicilor si asiaticilor besmetici ACUM nu mai exista NIMIC! Nu am mai fi avut din ce sa ne imbogatim sufleteste si intelectual!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42