Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.10.2009, 13:00:27
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Geo, eu vad in canoanele astea ura si pizma, fiind scrise de calugari. Sa ma ierte Dumnezeu daca nu am dreptate. Nu cred ca putem lua astfel de canoane la radacina literei.
Chiar daca aceste canoane exista nu sunt preotii obligati sa le respecte intocmai.
De altfel nici canoanele privitoare la divort nu se respecta ad literam. Biserica are intelepciunea in general sa aplice la conditiile actuale reguli vechi.
Cred ca mai degraba ca Wondorin are dreptate.

Dar nu vad ce are asta cu subiectul, de fapt. Cred ca Windorin s-a inselat cand a postat asta aici, era pentru alt topic.
Da Fani, ai dreptate....atat de urat suna aceste canoane care instiga permanent la ura, la blestem si rautate, la acest interminabil " anatema " cu care nu am fost niciodata de-acord .
Dumnezeu insusi nu ar face astfel de legi, dar se pare ca omul aplecat spre ura isi permite si-l invoca simultan pe Dumnezeu. Pacat !
Suntem oameni, nu ingeri si nici demoni, suntem doar oameni iar Bunul Dumnezeu s-a sacrificat pentru iubirea ce ne-a revarsat-o si ne-a propovaduit-o mai presus de orice.
Nu intelegem, refuzam sa intelegem ca nimic, absolut nimic nu poate justifica ura si neindurarea fata de oameni, chipurile in virtutea credintei , o ura si un dispret ce suna atat de primitiv ! ! !
Personal, mi-e sila de aceste canoane, sau presupuse canoane...poate ca in acele vremuri puteau fi adaptate mai cu usurinta, mai ales si pentru simplitatea si indaratnicirea cu care putea fi tratata credinta, uneori printr-o judecata obtuza,dar acum, acum oameni buni suntem capabil sa discernem adevarata credinta puind-o in slujba semenului si nu impotriva acestuia.
Si, oricum se incalca multe dintre aceste canoane, Biserica insasi le adapteaza perioadei contemporane...altfel nu ar mai supravietui, caci prin ura si discriminare nu poate prezenta veridicitate .Biserica insasi le selecteaza dupa bunul plac si dupa propria neputinta .Pur si simplu nu pot fi conformate zilelor noastre, iar inainte singura legitimitate o reprezenta supunerea ,si nu rationamentul .
Oricum, suna urat....atata uriciune venita din presupuneri si nu certitudini religioase. Daca am aprofunda Sf. Scriptura, daca ne-ar pasa cu adevarat de ceea ce a lasat Hristos pe pamant, am vedea cu ochii inimii ca este atat de mult contestat in aceste tot invocate canoane.( in care nu cred ).
Judecata este a Lui Dumnezeu, nu a oamenilor....cand vom intelege oare ? ? ? ! ! !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 30.10.2009 at 13:22:00.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.10.2009, 13:25:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cu atat mai fericit cel care implineste aceste canoane!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.10.2009, 13:35:26
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cu atat mai fericit cel care implineste aceste canoane!
Probabil, dar, crede-ma, sunt controversate in anumite circumstante .
Daca s-ar citi toate canoanele din Pidalion, s-ar constata unele erori si multe neconcordante cu zilele noastre, cum ar fi despre divorturi si despre viata monahala sau indatoririle clericului...De fapt, multe nu se mai potrivesc si nu se mai tin cont, dar nu pot fi combatute din motive politice in care Biserica nu se poate dezice si nu poate sa recurga la reforme, chiar daca o face in mod subtil si neoficial, intr-un mod firesc si inteles al imprejurarilor si adaptarii zilelor noastre.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.10.2009, 14:16:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
nu am inteles niciodata cum poate sa se pronunte si sa vorbeasca calugarii despre viata sexuala a mirenilor, nu doar cum poate, cum se ingaduie a fi afundati in aceasta lume, chiar si doar la nivel teoretic... este cu adevarat o problema in acest sens, o perturbare de principiu a statutului monahal.
Ory draga, un monah poate da sfaturi celor casatoriti. Si face acest lucru pentru ca lui Dumnezeu ii cere asta. Sfaturile date nu sunt un produs al mintii sale, ci un dar de la Dumnezeu. A fost o vreme cand si eu mergeam pe principiul ca daca nu este din lume, nu poate da sfaturi celor din lume. Mai tarziu am inteles ca nu-i asa. O minte luminata are raspuns pentru toate problemele. Asa ca e bine sa mergem la oameni care au raspunsuri. Deci nu-i o abatere sa spovedeasca mireni.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.10.2009, 15:25:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Geo, eu vad in canoanele astea ura si pizma, fiind scrise de calugari. Sa ma ierte Dumnezeu daca nu am dreptate. Nu cred ca putem lua astfel de canoane la radacina literei.
Chiar daca aceste canoane exista nu sunt preotii obligati sa le respecte intocmai.
De altfel nici canoanele privitoare la divort nu se respecta ad literam. Biserica are intelepciunea in general sa aplice la conditiile actuale reguli vechi.
Cred ca mai degraba ca Wondorin are dreptate.

Dar nu vad ce are asta cu subiectul, de fapt. Cred ca Windorin s-a inselat cand a postat asta aici, era pentru alt topic.
Fani, spune-mi te rog, in ce fel vi s-a predat la facultate necesitatea existentei canoanelor? Sau ce scrii mai sus, sunt doar ganduri personale...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.10.2009, 19:29:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

În prealabil postat de ory
nu am inteles niciodata cum poate sa se pronunte si sa vorbeasca calugarii despre viata sexuala a mirenilor, nu doar cum poate, cum se ingaduie a fi afundati in aceasta lume, chiar si doar la nivel teoretic... este cu adevarat o problema in acest sens, o perturbare de principiu a statutului monahal.



Sa nu uitam ca cele mai frumoase pagini despre familia crestina au fost srise de acesti calugari si cele mai frumoase sfaturi tot de la ei le avem.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.10.2009, 11:30:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul

Sa nu uitam ca cele mai frumoase pagini despre familia crestina au fost srise de acesti calugari si cele mai frumoase sfaturi tot de la ei le avem.
[/b][/i]
Este adevarat, dar ei erau mari sfinti. Ceea ce nu este neaparat cazul cu multi calugari care dau sfaturi astazi.

De altfel, eu regret ca nu au fost si oameni casatopriti din vechime care sa fi scris despre casatorie. O anumita pudoare i-a impiedicat, poate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.10.2009, 11:31:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Fani, spune-mi te rog, in ce fel vi s-a predat la facultate necesitatea existentei canoanelor? Sau ce scrii mai sus, sunt doar ganduri personale...
Vezi articolul lui Affanasiev de pe acest sit, pe care l-am mai citat.
Acolo se spune si de necestitate, si despre trairea vie a Bisericii.
Canoanele sunt necesare dar nu sunt dogme imuabile.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.10.2009, 14:19:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Revenind la intrebare...

Va multumesc pentru raspunsuri.
Unele lucruri le stiam si eu, dar nu am o explicatie si de aceea revin. Pe urma intrebarea mea se vroia pusa putin din prisma celui vrea sa fie si calugar si preot si ce-l determina sa vrea asta. Regulile le stie toata lumea.
Deci revin la intrebare cu amanunte:

1. De ce sa vrea un om sa fie si calugar si preot in acelasi timp? Il ridica preotia mai mult deasupra calugariei? Nu slujeste destul ca preot? Este poate cumva mandrie si lacomie si deci...pacat?
2. Preotii calugari pot sa fie astfel in acelasi timp? Pentru mine asta inseamna putin si ascultare de calugar, dar si "sefie" peste calugari. Adica si sef si lucrator in acelasi timp. Nu se bat cap in cap niste lucruri?
3. De ce nu au voie sau nu sunt buni preotii de mir ca sa slujeasca la o biserica de manastire? Sunt mai pacatosi, sau pot sa faca vreun rau calugarilor/maicilor. Pentru maici este de fapt cam acelasi lucru daca preotul este calugar sau de mir, ca tot barbat este. Ba as spune ca un preot insurat ar fi mai putin "periculos" pentru maici.
Nu inteleg exact diferenta si motivele care deosebesc un preot calugar si unul de mir in acest context.

Sinugurul motiv logic pe care il vad in preotia din calugar este urcarea pe scara ierarhica, si atunci nu l-as mai numi preot ci in alt fel.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.10.2009, 14:57:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sophia, nu ajungi calugar si preot in acelasi timp. Mai intai esti calugarit si dupa o vreme unii primesc si taina preotiei. Asa cum am mai spus este nevoie si de astfel de oameni pentru slujbele pe care le savarsesc. Daca nu am avea preoti calugari, ar trebui ca preotul de mir sa fie neincetat prezent acolo. In astfel de conditii, numai preot de mir nu ar fi. Sunt oameni care ajunsi in manastire doresc sa se spovedeasca. Ce le spunem: nu va puteti spovedi in aceasta manastire decat in intervalul orar .... ca atunci vine preotul de mir. Am saraci duhovniceste. E doar un exemplu, sunt si alte motive pentru a avea preot calugar in manastire.

Un preot de mir poate oricand sa slujeasca in manastire. Nu e precum un permis de conducere: cel de manastire are permis categoria B si cel de mir categoria A. Nu. Au acelasi har. Dar este nevoie de cineva neincetat in manastire.

Cat despre sefie, afla ca in Ortodoxie, pe masura ce primesti o treapata superioara fata de cea in care te afli, presupune mai multa slujire. Cei care nu fac asta, nu au inteles Ortodoxia. Sa ne ajute Dumnezeu, sa implinim voia Sa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Exista reguli pentru un preot/calugar in vizita in alta biserica? sophia Biserica Ortodoxa Romana 10 24.07.2012 13:04:20
un preot care dezleaga?! annan Vrajitoria 35 22.11.2011 14:36:01
ce este un preot de mir? ghetsimani Generalitati 6 03.09.2010 19:23:58
preotul calugar hirotonit poate deveni apoi preot mirean? ana1987 Calugarul 103 13.11.2009 22:13:10