Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.09.2014, 09:14:48
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Multi arhierei nu au treaba cu traditia si cu credinta ci doar cu jocurile lumesti si cu etica morala lumeasca. Nu inteleg curatenia Ortodoxiei si vor sa o desfraneze cu restul lumii.
Si tu palama, nu mai judeca!


Parintele Cleopa: Sa nu judecam preotii !
„In anul 1954, am fost invitat la Bucuresti la un profesor universitar, Alexandru Mironescu, sa vorbesc intr-o sala, unde erau peste 50 de persoane, numai ministri, generali, colonei, profesori, doctori, ingineri , farmacisti, numai oameni din clasa de sus. Era si parintele Daniil Tudor. El a aranjat ca sa predic, impreuna cu parintele Benedict Ghius si parintele Petroniu Tanase.

Dupa ce-am intrat acolo, intalnirea religioasa a inceput, asa cum se cuvenea, cu rugaciune. La un moment dat, se ridica o doamna si spune :
- Prea Cuvioase parinte, eu nu pot pune in acelasi cantar pe toti preotii !

- Dar cine esti dumneata de cantaresti preotii ? Ai stat pe scaunul lui Hristos ?

- Dar, Prea Cuvioase, parintele cutare-i sfant, parintele cutare, care a fost la inchisoare, a fost un sfant, dar ceilalti preoti care nu poarta uniforma, care se barbierese, care fumeaza, eu nu-i pot pune in acelasi cantar.

- Dar, cine ti-a dat voie sa-i pui in acelasi cantar dumneata si sa cantaresti preotii ? Ca n-ai voie sa cantaresti pe nimeni, ca zice asa Scriptura : Nu judecati, si nu veti fi judecati ( Matei 7, 1 ). Eu pe nimeni n-am voie sa judec, pentru ca judecatorul nostru este Hristos.

- Vreau sa va spun, ca eu mi-am pierdut evlavia la unii preoti si eu cred ca n-au toti acelasi har.

- Rau ai gandit ! Dumneata trebuie sa stii e daca ar fi asa cum zici, n-ar mai fi preoti pe fata pamantului, fiindca toti gresesc. Dar nu-i asa. Zic Sfantul Ioan Gura de Aur : " A preotului este numai a deschide gura, si harul lucreaza ".

De vei vedea preot beat, cazut in sant, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu !”
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.09.2014, 15:09:15
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Si tu palama, nu mai judeca!


Parintele Cleopa: Sa nu judecam preotii !
„In anul 1954, am fost invitat la Bucuresti la un profesor universitar, Alexandru Mironescu, sa vorbesc intr-o sala, unde erau peste 50 de persoane, numai ministri, generali, colonei, profesori, doctori, ingineri , farmacisti, numai oameni din clasa de sus. Era si parintele Daniil Tudor. El a aranjat ca sa predic, impreuna cu parintele Benedict Ghius si parintele Petroniu Tanase.

Dupa ce-am intrat acolo, intalnirea religioasa a inceput, asa cum se cuvenea, cu rugaciune. La un moment dat, se ridica o doamna si spune :
- Prea Cuvioase parinte, eu nu pot pune in acelasi cantar pe toti preotii !

- Dar cine esti dumneata de cantaresti preotii ? Ai stat pe scaunul lui Hristos ?

- Dar, Prea Cuvioase, parintele cutare-i sfant, parintele cutare, care a fost la inchisoare, a fost un sfant, dar ceilalti preoti care nu poarta uniforma, care se barbierese, care fumeaza, eu nu-i pot pune in acelasi cantar.

- Dar, cine ti-a dat voie sa-i pui in acelasi cantar dumneata si sa cantaresti preotii ? Ca n-ai voie sa cantaresti pe nimeni, ca zice asa Scriptura : Nu judecati, si nu veti fi judecati ( Matei 7, 1 ). Eu pe nimeni n-am voie sa judec, pentru ca judecatorul nostru este Hristos.

- Vreau sa va spun, ca eu mi-am pierdut evlavia la unii preoti si eu cred ca n-au toti acelasi har.

- Rau ai gandit ! Dumneata trebuie sa stii e daca ar fi asa cum zici, n-ar mai fi preoti pe fata pamantului, fiindca toti gresesc. Dar nu-i asa. Zic Sfantul Ioan Gura de Aur : " A preotului este numai a deschide gura, si harul lucreaza ".

De vei vedea preot beat, cazut in sant, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu !”
Superstitii tribale.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.09.2014, 17:14:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Superstitii tribale.
Citeste despre donatism, o invatatura gresita dinaintea arianismului: http://ro.wikipedia.org/wiki/Donatism
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.09.2014, 21:31:44
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Citeste despre donatism, o invatatura gresita dinaintea arianismului: http://ro.wikipedia.org/wiki/Donatism
Cata, e fara legatura. Eu vorbesc de respectul exagerat dat in BO si Bc, mai ales la tara, preotilor si episcopilor. NU contest harul preotesc. Ar insemna sa calc pe succesiunea apostolica.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.09.2014, 21:54:02
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
De vei vedea preot beat, cazut in sant, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu !”
Cred că așa este. Și nu pentru că este slujitor sfințit, ci pentru smerenia ta, că te vezi mai prejos.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.09.2014, 22:03:24
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Cata, e fara legatura. Eu vorbesc de respectul exagerat dat in BO si Bc, mai ales la tara, preotilor si episcopilor. NU contest harul preotesc. Ar insemna sa calc pe succesiunea apostolica.
Respectul e din traditie. In perioada medievala, preotul era indrumatorul satului.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.09.2014, 22:37:40
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Nu numai din asta. E chiar minor acest aspect, îmi pare.
Important cu adevărat este că omul credincios, care a înțeles și experiat rolul DUHOVNICESC al preotului, vede în acesta pe Hristos. Țăranii nu stau în genunchi la Liturghie atunci când preotul, rostind psalmul 50, cădește - din respect pentru un îndrumător în ale satului, ci din convingerea cutremurătoare că printre ei UMBLĂ Smeritul Hristos. Babele din satul meu nu au nici o îndoială că în Biserică le vorbește Hristos, prin preot. Când se spovedesc, ele vorbesc cu Dumnezeu. Când spun la Spovedanie "Părinte..." ele se adresează Părintelui Ceresc. La fel, când sărută mâna popii, ele sărută Dreapta lui Dumnezeu.

Cândva pentru mine aceste lucruri păreau încadrabile la capitolele propuse de isteții lumii (filosofii și ateii, în genere necredincioșii, adică risipitorii de minte): superstiții și băbisme.
Între timp, am căutat și caut mai departe să învăț de la moșii și babele satului meu (și nu numai) cum poate prinde în suflet deschiderea tot mai largă a inimii către aceste porți strămoșești spre o lume despre care cuvântul nu mai poate să vorbească.

Harul lui Dumnezeu lucrează în cel mai bicisnic om, deschizîndu-i noi ferestre ale sufletului cu alte lumini și tâlcuri, atunci când acel om voiește să își pună în paranteză măreața iubire de sine, de propria minte, pentru a privi dincolo de ea. (Precum a făcut un tâlhar din cei doi crucificați.)

Curios lucru, uneori trăim zeci de ani privind și contemplînd cu încântare geamul prin care trece lumina (geamul fiind mintea) în loc să primim ceea ce vine prin geam: lumina. Și să ne împlinim, hrănindu-ne, prin Ea.
(Comentăm la nesfârșit semnul văzut - persoana preotului, în loc să ne contopim cu Cel de dincolo de semn - Hristos. Astfel, din Trandafir, prin istorii, a rămas doar ... Numele. "Numele Trandafirului", cum ar zice Umberto Eco, de pildă.)

Last edited by Ioan_Cezar; 18.09.2014 at 01:15:40.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.09.2014, 08:07:37
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
@oaie_cugetatoare - chiar vrei ca toti de pe forum sa-ti spuna ca posturile tale nu sunt ok, sa nu spun altfel ? Parca esti atatator de zazanie si nu crestin. Ai o optica foarte ingusta pe fiecare problema dar o expui de parca ar fi singura. Nemultumirile si obiectiile tale la fiecare problema nu sunt "CALEA" ci sunt gandurile unui suflet care nu s-a eliberat de patimi si care mai are de progresat duhovniceste.



-------------------------------------------------------------------
asta e părerea dvs. personală s™i eu nu cred că e în asentimentul majorităt›ii celor care citesc acest forum.
pe de altă parte, tot›i au postări bune s™i mai putin bune, nu ne apucăm acum să clasificăm s™i să calificăm..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.09.2014, 08:14:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Prezența BOR în CMB este inerțială în acest moment. Instituția respectivă pare să fi eșuat în încercarea de a găsi numitorul comun al tuturor confesiunilor ce-și spun creștine, iar prezența ei în spațiul public nu mai atrage atenția nimănui. Ultimul mare pretext ideologic, alianța împotriva secularizării globaliste, a fost subminat de alegerea aripii protestante și neoprotestante de a se seculariza masiv.

O prezentare accesibilă, dar bine structurată, a istoriei CMB din multiple puncte de vedere găsiți în cartea lui Christos Yannaras, "Adevărul și unitatea Bisericii":



Unitatea Bisericii este Har – harismă a lui Dumnezeu pentru oameni: i se dăruiește omului, la fel cum i se dăruiește viața în fiecare clipă, existența prin nașterea firească, așa cum i se dăruiește lumea în toată splendoarea ei; toate sunt daruri potențiale. Unitatea Bisericii este har, harismă și posibilitatea ca omul să participe la viața lui Dumnezeu, înfăptuind, în acest fel, adevărul și autenticitatea lui existențială.
Omul intră în realitatea comuniunii eclesiale prin intermediul marelui și inițiatorului dar al Botezului; participă la respirația trupului, care este rugăciunea Bisericii; se lasă condus de rugăciunea sfinților, se roagă cu rugăciunile lor... Se hrănește din potirul Cuminecăturii, din aceleași merinde cu care s-au hrănit mii de martiri și mărturisitori: darul Trupului și Sângelui lui Hristos, pâinea și vinul care unesc cerul cu pământul.
Euharistia unește existența noastră dezbinată și firea noastră fărâmițată, viața noastră biologică și viața noastră duhovnicească, pe cei vii și pe cei adormiți, pe păcătoși și pe sfinți „într-o unitate dumnezeiască de cuget, într-o singură și unică suflare”.


Analiza se oprește la nivelul anilor 80', dar este extrem de utilă pentru o bună introducere în problematica CMB, mai ales că include și argumente teologice profunde împotriva presupusei coerențe dogmatice pancreștine pe fundamentul căreia CMB și-a construit rațiunea de a fi.
Interesantă carte. Dar cum de analiza se opreste la anii '80? În ce an e apărută cartea?
Nu mai este si un "va urma" - despre anii tulburi care ne bântuie în prezent !? :)

În altă ordine de idei, Yannaras este pro CMB ? De pe ce pozitie face analiza?

Last edited by mirela.t; 18.09.2014 at 08:17:02.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.09.2014, 08:54:16
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Si tu palama, nu mai judeca!


- Rau ai gandit ! Dumneata trebuie sa stii e daca ar fi asa cum zici, n-ar mai fi preoti pe fata pamantului, fiindca toti gresesc. Dar nu-i asa. Zic Sfantul Ioan Gura de Aur : " A preotului este numai a deschide gura, si harul lucreaza ".

De vei vedea preot beat, cazut in sant, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu !”
Habar nu ai cum se judeca lucrul asta, vinovatia preotului.

Sunt 2 pacate pe care preotul le poate face:
1. Pacate personale - astea le lasi in grija lui Dumnezeu.
2. Erezie si abatere de la legea lui Dumnezeu. Aici ai obligatia sa stii despre ce este vorba si sa treci prin filtrul gandirii ce se intampla.

Daca arhiererul tau iti zice sa hulesti si sa schimbi invatatura Bisericii, ca o oaie "nejudecatoare" cum esti atunci ce faci, faci ce zice arhiereul?

Nu prea stii ce inseamna "judecata si osandire a pacatelor persoanale" si judecata sanatoasa duhovniceasca.
Trebuie sa intelegem ce se intampla in jurul nostru. Hristos nu ne-a zis sa fim struti. A zis sa stim ce este acolo dar unele probleme sa le lasam in seama lui Dumnezeu.


Iar harul lucreaza si prin preotul cu pacate personale dupa cum ai zis, eu nu am contestat asta.
Reply With Quote
Răspunde