Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.03.2011, 23:09:30
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul

Nu sunt pentru un post fara forum, ci pentru un forum care sa arate ca suntem intr-o perioada de post.
Fericita formulare!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.03.2011, 23:21:10
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Trebuie sa ajung la comuniunea cu Dumnezeu prin semenul meu, ca la sfarsitul postului sa nu auzim cuvintele adresate de Dumnezeu lui Cain- "Unde este fratele tau?" iar din pricina egoismului sa cautam sa ne dezvinovatim "Oare eu sunt pazitorul fratelui meu!". Sa urcam la Dumnezeu dimpreuna cu fratele nostru care poate in aceasta perioda este incercat ca si noi.
DA, DA, DA!
Recunostinta pentru acest gand!+

"Iar peste toate acestea, imbracati-va intru dragoste, care este legatura desavarsirii.
Si pacea lui Hristos, intru care ati fost chemati ca sa fiti un singur trup, sa stapaneasca in inimile voastre; si fiti multumitori.
Cuvantul lui Hristos sa locuiasca intru voi cu bogatie. Invatati-va si povatuiti-va intre voi cu toata intelepciunea. Cantati in inimile voastre lui Dumnezeu, multumindu-I in psalmi, in laude si in cantari duhovnicesti." (Coloseni 3, 14-16)
Aliluia, Aliluia, Aliluia!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.03.2011, 22:00:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu cred ca este pacat. As raspunde printr-un sfat din Pateric- "Daca taci pentru Hristos, bine faci, daca vorbesti pentru Hristos, bine faci."
Frumos raspuns si foarte inspirat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.03.2011, 12:27:33
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Problema nu este ca scriem pe forum, ci ce anume si cum scriem.
Daca unora forumul le face rau, este sursa de ispita, de intristare, de manie, sau de a face rau altora, mai bina sa nu mai scrie, macar pentru o perioada.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.03.2011, 00:05:45
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Nu numai in perioada postului se retrag userii. Din pacate, se retrag mai mult cei care au ceva de spus si au si bunul simt de a stii si cum sa spuna. Simt o pierdere si o tristete cand ne pleaca userii buni...dar le mai trimit cateun mesaj asa din eter sa stie ca nu i-am uitat si ca le multumim pentru raza de lumina pe care au lasat-o in urma...Domnul sa le calauzeasca pasii!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
A inceput perioada Triodului! Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 15.02.2011 12:36:51
Traditia in perioada intertestamentala BenHur Despre Sfanta Scriptura 2 24.11.2010 13:23:49
A inceput perioada Triodului georgeval Generalitati 12 11.02.2009 11:42:27