Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 02.08.2011, 12:49:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Nu mi-a spus preotul sa pomenesc pe cineva in timp ce citesc Psaltirea, nici nu stiam ca se poate ca in timpul citirii sa introducem si pasaje de la noi.
"O limpezire trebuie sa se faca."
Aici este marea mea durere , pentru ca cel putin pentru mine era/este limpede care o sa fie rezultatul. De aici deznadejdea si intrebarile care ma chinuie permanent: oare ma rog cum trebuie ? oare ma asculta cineva ? oare sunt vrednic sa fiu ascultat?...
La psaltire la rugaciunile finale cand se citeste de 40 de ori "Doamne miluieste" se poate pomeni numele cuiva ,dar numai cu binecuvantare.
Si nu e neaparat necesar sa pomenim pe cineva.
Trebuie sa cititi Psaltirea fara sa va ganditi la ceva anume si sa va lasati in voia Domnului care intotdeauna stie ce este mai bine pt.fiecare.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.08.2011, 13:00:26
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Nu mi-a spus preotul sa pomenesc pe cineva in timp ce citesc Psaltirea, nici nu stiam ca se poate ca in timpul citirii sa introducem si pasaje de la noi.
"O limpezire trebuie sa se faca."
Aici este marea mea durere , pentru ca cel putin pentru mine era/este limpede care o sa fie rezultatul. De aici deznadejdea si intrebarile care ma chinuie permanent: oare ma rog cum trebuie ? oare ma asculta cineva ? oare sunt vrednic sa fiu ascultat?...
De la mine ti-as spune, dar nu ma pricep, spun de la cei ce stiu, citand un mic fragment din cuvantele Parintelui Porfirie ("Langa Parintele Porfirie- Konstantinos Yannitsiotis), cu mentiunea ca nu e vorba de citirea Psaltirii.

"“Odata l-am intrebat: Ce e mai bine sa spun in rugaciunea mea?. Iar el mi-a raspuns:”Nimic. Dumnezeu stie mai bine decat tine ce-ti trebuie. Spune neincetat rugaciunea lui Iisus”

(atentie! acel om, autorul cartii, primise binecuvantarea parintelui Porfirie de a spune rugaciunea lui Iisus, cu mult timp in urma!!!.Nu se zice de capul tau aceasta rugaciune , si am mentionat-o doar pentru ca e scrisa in fragment, nu pentru recomandare)

(iar in ce privreste numele pe care sa-l pomenesti dupa citirea rugaciunii: dusmanul nostru nu este un om, este pacatul, iar vrajmasul nu este omul, ci cel rau...)

Altadata, uitand acest raspuns, i-am pus aceeasi intrebare. Iar parintele mi-a zis:”Sa-l rogi pe Hristos sa te faca vrednic de iubirea Sa”. Am inteles ca aceste doua raspunsuri laconice contineau doua mesaje nepretuite. Este suficient sa ma rog neincetat fara a ma nelinisti pentru ce voi spune in rugaciunea mea. Ajunge rugaciunea lui Iisus. Dumnezeu nu trebuie sa fie informat despre mine, despre nevoile mele, de vreme ce le cunoaste infinit mai bine decat mine si Se ingrijeste de implinirea lor, intrucat ma iubeste. Nu e nevoie sa-L informez pe Dumnezeu, pentru a cere manifestarea iubirii Sale, care este data oricum.

(inteleg de aici ca Dumnezeu nu are nevoie sa-i fac o lista cu toate problemele mele, pentru ca oricum El le stie mai bine ca mine, eu vad doar suprafata lor...............)

Eu trebuie sa ma ingrijesc de felul in care iubirea mea raspunde iubirii lui dumnezeu, astfel incat iubirea mea sa fie reciproca si sa se rezolve astfel toate problemele mele. Nu exista problema emitatorului, ci problema receptorului care, pentru a ajunge sa raspunda iubirii lui Dumnezeu, trebuie sa urmeze cuvantului Sau:”Ma iubeste acela care implineste poruncile Mele”.
Odata mi-a spus:”sa te rogi mereu lui Dumnezeu. Tot ce e bun de la Dumnezeu ne vine. Si dorinta rugaciunii, si a iubirii si a smereniei si a spovedaniei si a oricarui lucru bun. De fiecare data cand vei simti in suflet dorinta de a te duce la duhovnicul tau sa te spovedesti, este foarte bine”. Din cuvintele sale am ajuns la concluzia urmatoare: Toate lucrurile bune, pentru mine si pentru ceilalti, trebuie sa le astept de la Dumnezeu prin rugaciune.
Mi-a mai spus:” In rugaciunea ta sa-I ceri lui Dumnezeu sa se faca voia Sa pentru tine. Acest lucru iti este cel mai de folos”.

Last edited by Adriana Cluj; 02.08.2011 at 13:02:53.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 26.08.2011, 13:21:00
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
De o saptamna am inceput sa citesc din psaltire, o catisma pe zi (nu de capul meu). De ceva vreme am un necaz in familie, divort etc. In perioada asta eu m-am tot rugat; rugaciune personala plus acatiste pentru impacare pe la manastiri. In toata aceasta perioada de cand ne-am despartit nu ne-am certat niciodata efectiv , de jigniri si alte lucruri urate nici nu se pune problema; din acest motiv inca mai speram ca se poate rezolva ceva si de aia ma rugam zi de zi. Astazi la fix o saptamana de cand am inceput sa citesc din psaltire am reusit dintr-un motiv aparent banal sa ne certam foarte rau si pe langa cearta noastra am reusit sa ma cert la fel de rau si cu mama ei , cu care in 5-6 ani nu am avut nici macar o singura discutie in contradictoriu; certuri care mi-au spulberat efectiv orice sansa de impacare. Coincidenta oare sau cititul psalmilor mi-a facut mai rau decat imi imaginam. Sa citesc in continuare pana la 40 zile asa cum am de citit sau sa ma opresc pentru ca din cate vad eu sunt doar 2 posibilitati: una ca e un semn ca nu are rost sa ma mai rog ca e degeaba sau ca a fost o simpla coincidenta si oricum rugaciunile mele nu au nici un efect deci....
A fost doar o simpla coincidenta :). Totul s-a terminat. Daca considerati ca posturile mele au fost inutile rog un admin sa le stearga.

Last edited by VictorS; 26.08.2011 at 13:23:55.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 26.08.2011, 13:28:44
andrei pavel andrei pavel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2011
Locație: vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Psaltirea este arma ce-a mai de temut impotriva diavolilor....lasa-ti ,,babismele,,ca daca citesti nu stiu cat din ea...ai necazuri....e normal....ca-i arzi pe draci....asa ca...pune-ti mana si cititi 10 15 sau 1 2 3 9 catisme dupa putina pentru fiecare....dar va rog nu va lasati pacaliti de ,,babisme,,Doamne ajuta
Reply With Quote
  #105  
Vechi 26.08.2011, 13:32:05
andrei pavel andrei pavel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2011
Locație: vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Doamne ajuta Victor.....dragul meu....nici sa nu te indoiesti ca psalmi i-ti fac rau in familia ta....ci diavolii.....tu citeste...cat de multi psalmi poti...in special la 12 noaptea.....si apoi te rog sa-mi dai un mesaj sa-mi zici ce si cum...ok?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 26.08.2011, 13:40:42
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei pavel Vezi mesajul
Doamne ajuta Victor.....dragul meu....nici sa nu te indoiesti ca psalmi i-ti fac rau in familia ta....ci diavolii.....tu citeste...cat de multi psalmi poti...in special la 12 noaptea.....si apoi te rog sa-mi dai un mesaj sa-mi zici ce si cum...ok?
Care familie ?
Reply With Quote
  #107  
Vechi 26.08.2011, 14:19:26
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Nu pot sa nu zic nimic despre acest subiect.....chiar daca ,unii vor comenta....am citit si din invataturile preotului Arsenie Papacioc(Dumnezeu sa-l odihneasca in pace)...si am discutat cu duhovnicul meu despre citirea psaltirei.....nu se citeste oricum ,oricind si de catre oricine.Trebuie sa iei binecuvantare de la preot in primul rand....apoi tu cel care citesti sa ai o viata (bine-placuta lui Dumnezeu),cum zice parintele Arsenie sa fii "imbunatatit".....si abia atunci ai voie o singura catisma la 24 ore,altfel "te bagi la adanc"...din nou e vorba parintelui...si zic asta pentru ca am patit-o ,deci aici nu-i vorba de "babisme"si alte prostii....aici e vorba de lupta intre bine si rau....si e foarte foarte dura..........vorbiti cu preotii care stiu cum sa va explice asta.....Doamne Ajuta!!!!!!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 26.08.2011, 18:37:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Nu pot sa nu zic nimic despre acest subiect.....chiar daca ,unii vor comenta....am citit si din invataturile preotului Arsenie Papacioc(Dumnezeu sa-l odihneasca in pace)...si am discutat cu duhovnicul meu despre citirea psaltirei.....nu se citeste oricum ,oricind si de catre oricine.Trebuie sa iei binecuvantare de la preot in primul rand....apoi tu cel care citesti sa ai o viata (bine-placuta lui Dumnezeu),cum zice parintele Arsenie sa fii "imbunatatit".....si abia atunci ai voie o singura catisma la 24 ore,altfel "te bagi la adanc"...din nou e vorba parintelui...si zic asta pentru ca am patit-o ,deci aici nu-i vorba de "babisme"si alte prostii....aici e vorba de lupta intre bine si rau....si e foarte foarte dura..........vorbiti cu preotii care stiu cum sa va explice asta.....Doamne Ajuta!!!!!!
Da, am gasit si eu intr-o carte ca respectivul care citeste psaltirea are necazuri doar daca nu este spovedit bine si are pacate grele... Deic intai spovedanie, apoi psaltire!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 26.08.2011, 19:15:48
andrei pavel andrei pavel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2011
Locație: vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

da intradevar conteaza mult si de persoana unul poate munci mai mult altul mai putin.insa......rugati-va neincetat....asa spune Mantuitorul...fiecare face cum crede insa parintele cleopa spunea ca....a te ruga e ceva bun.....aaaaaa.....ca si la judecata...nu contrazic pe cei care au pareri impartite dspre cititrea psaltirii...insa sincer o catisma la zi....mi se pare ceva infim.....Doamne ajuta
Reply With Quote
  #110  
Vechi 26.08.2011, 19:18:33
andrei pavel andrei pavel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2011
Locație: vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

De aceea parerea mea este ca.....mai bine sa stea soarele in loc decat sa nu citim psaltirea.....defapt asa spunea si un Sfant Parinte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista pomenirii la psaltire ...... mara2008 Generalitati 30 27.07.2011 18:04:52
randuieli psaltire si metanii mariusmanta75 Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 22:27:49
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 17:01:04