Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 05.07.2013, 19:35:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Dumitru tu stii cine sunt Nestle Aland sau iti bati joc de mine?Ai ajuns cu subiectivismul tau sa pui la indoiala pana si editii stiintifice ma :) BO,daca tot ai schimbat registrul rapid,nici macar nu pune textul intre paranteze adica nici macar nu sunt interesati de idei cum ai tu,sau macar de abordari precum a celor de la Nestle Aland.M-ai facut sa zambesc,esti simpatic dar prea subiectiv si aprins :) Numai bine,ai razboiul tau personal de dus,eu nu cred ca iti pot fi de folos in vreun fel,cred ca mai rau te supar.O seara placuta.
cine este Nestle Aland?
am ajuns la "mă"?
nu mă superi.
" BO,daca tot ai schimbat registrul rapid,nici macar nu pune textul intre paranteze adica nici macar nu sunt interesati de idei cum ai tu,sau macar de abordari precum a celor de la Nestle Aland." BO nu este interesată de nimic din ce-i tulbură propria învățătură.
așa cum spuneam, cel mai simplu mod de a judeca o situație, este sa apelezi la sentimente. grav este când rămâi acolo.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 05.07.2013, 19:44:57
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va rog sa-mi scuzati eroarea de adresare,impolitetea inexplicabila ce nu se va mai repeta.Va rog frumos,cand aveti timp, sa aveti amabilitatea sa introduceti pe google denumirea respectiva,in speta ,,Nestle Aland"si sa va informati direct de la sursa.Va salut si va doresc o seara placuta.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 05.07.2013, 19:46:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dumitru, tu cauti orice dovada ca sa nu crezi, de aceea o sa te agati de orice motiv, nici nu mai conteaza daca e adevarat sau fals. Tu incerci sa iti argumentezi crezul, noi la fel facem, doar ca la noi e adevarat si la tine nu. Toti oamenii cred in ceva si incearca sa isi demonstreze in primul rand lor ca e adevarat ce cred. Problema e ca nu toti cred ceva adevarat, e evident, dar asat nu ii impiedica sa caute argumente sa sustina ce cred.
"Problema e ca nu toti cred ceva adevarat". aici ai dreptate.
problema este ... uff ... uneori nu pot sa scriu ce gandesc cu adevărat. mă chinui sa reformulez, dar nu reușesc mereu.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 07.08.2013, 17:32:57
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"18. și am zis iar în inima mea ...

explicații? răspunsuri? interpretări?
Eclesiastul mi s-a parut greu de perceput corect. Eu pot da aceasta interpretare: ni se arata o persoana care a carmuit, chefuit, a baut, a avut femei frumoase dar pana la urma a ajuns intr-o depresie cumplita. Cred ca invatatura acestei carti nu este sa urmam exemplul personajului ci un fel de "asa nu! altfel veti pati la fel!". Este un fel de atragere a atentiei asupra faptului ca degeaba alergam dupa bunurile lumesti pentru ca in final vom ajunge la acele concluzii, care arata clar deprimarea omului. Cu alte cuvinte Eclesiastul descopera ca lumea aceasta este a diavolului cu toate bunurile ei materiale si ca daca esti materialist, adica lumesc, vei ajunge la concluziile Eclesiastului. Eu asa o vad, iar concluzia este: "Desertaciune, totul este desertaciune!". Valoarea acestei carti este prin contrastul pe care il creeaza fata de Noul Testament.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #85  
Vechi 30.05.2018, 17:53:32
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
In Vechiul Testament desi evrei considerau ca sufletul parasea trupul la momentul mortii cu greu se pot identifica pasaje in care mortii din Seol sa fie numiti suflete.Aceasta aparenta anomalie deriva,dupa cum au observat cercetatorii,dintr-o ,,incapacitate metafizica"a Israelului timpuriu,de a gandi viata de dincolo de moarte a sufletului fara o anumita corporalitate.Adica acela era nivelul lor de intelegere la acel moment si sunt mai multe cauze pentru acesta conceptie cumva obturata dar este prea mult de analizat.Acesta incapacitate deriva,ce paradoxal,din esecul de a gandi dincolo de planul imediat(eroare ce se va repeta in modul cum au conceput venirea lui Mesia),ei fiind de multe ori consecventi,precum autorul cartii ,,Eclesiastul",,metodei de a-si demonstra afirmatiile"adica metodei testarii empirice(vezi ,,m-am uitat cu luare aminte"versetul 1:14 sau ,,am mai vazut sub soare"versetul 3:16,etc).Dumnezeu,prin acesta carte,a dorit sa arate oamenilor cam pana unde pot merge pe acesta abordare,adica se vor opri pe acest rationament in fata acelorasi perplexitati ca si autorul.Aceea este limita.Este firesc ca Dumnezeu a randuit ca acesta carte sa fie stiuta pt ca ,deseori,oamenii repeta aceleasi erori si cred ca lumea s-a nascut incepand cu ei.Prin urmare intrebari precum cea din versetul 21,capitolul 3,aparent ignoranta,nu trebuie luata ca un element de doctrina ci este ,,un mod omenesc de a gandi,de a pune intrebari,nu o certitudine divina".Dumnezeu a dorit ca sa noi sa vedem intreaga zbatere,intregul rationament,toate limitele,chiar dureroase,la care ne putem limita mergand strict pe rational,pragmatic si demonstrabil.Sa spunem ca acesta este aspectul mai dur al cartii.

Partea luminoasa a cartii este data de faptul ca esecul oamenilor de a demonstra empiric valoarea si sensul real al vietii deschide drumul spre intelegerea spirituala,spre abandonarea ideii increderi doar in fortele proprii,fie si cele intelectuale,si indreptarea cu fapta,inima si mintea spre Ziditorul tutror celor vazute si nevazute.Altfel raminem,precum acest autor, prizonierii unei desertaciuni care nu poate fi atenuata nici macar de gandul unei efemere vieti fericite,incatusandu-ne doar de noi insine pierdem perspectiva la ce urmeaza iar eforturile noastre de aici,in fata vesniciei,isi pierd orice sens.Fara a spune ca eforturile noastre nu au nici un sens(doar in varianta lipisirii lor de componenta spirituala),fara a ne arunca in disperare,cartea darama increderea strict in propriile noastre eforturi si capacitati,ne arata limitele si ridica privirea spre Dumnezeu,,singura temelie pentru a gasi semnificatie,valoare si sens in viata ,,de sub soare".
Evreii adica poporul israelit credea in invierea mortilor , si nu in ,,nemurirea sufletului,, ceea ce nu e totuna,,,.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 15.09.2018, 21:59:37
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei50 Vezi mesajul
Evreii adica poporul israelit credea in invierea mortilor , si nu in ,,nemurirea sufletului,, ceea ce nu e totuna,,,.

Credea si crede in ambele.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 25.10.2018, 21:32:37
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
In Vechiul Testament desi evrei considerau ca sufletul parasea trupul la momentul mortii cu greu se pot identifica pasaje in care mortii din Seol sa fie numiti suflete.Aceasta aparenta anomalie deriva,dupa cum au observat cercetatorii,dintr-o ,,incapacitate metafizica"a Israelului timpuriu,de a gandi viata de dincolo de moarte a sufletului fara o anumita corporalitate.Adica acela era nivelul lor de intelegere la acel moment si sunt mai multe cauze pentru acesta conceptie cumva obturata dar este prea mult de analizat.Acesta incapacitate deriva,ce paradoxal,din esecul de a gandi dincolo de planul imediat(eroare ce se va repeta in modul cum au conceput venirea lui Mesia),ei fiind de multe ori consecventi,precum autorul cartii ,,Eclesiastul",,metodei de a-si demonstra afirmatiile"adica metodei testarii empirice(vezi ,,m-am uitat cu luare aminte"versetul 1:14 sau ,,am mai vazut sub soare"versetul 3:16,etc).Dumnezeu,prin acesta carte,a dorit sa arate oamenilor cam pana unde pot merge pe acesta abordare,adica se vor opri pe acest rationament in fata acelorasi perplexitati ca si autorul.Aceea este limita.Este firesc ca Dumnezeu a randuit ca acesta carte sa fie stiuta pt ca ,deseori,oamenii repeta aceleasi erori si cred ca lumea s-a nascut incepand cu ei.Prin urmare intrebari precum cea din versetul 21,capitolul 3,aparent ignoranta,nu trebuie luata ca un element de doctrina ci este ,,un mod omenesc de a gandi,de a pune intrebari,nu o certitudine divina".Dumnezeu a dorit ca sa noi sa vedem intreaga zbatere,intregul rationament,toate limitele,chiar dureroase,la care ne putem limita mergand strict pe rational,pragmatic si demonstrabil.Sa spunem ca acesta este aspectul mai dur al cartii.

Partea luminoasa a cartii este data de faptul ca esecul oamenilor de a demonstra empiric valoarea si sensul real al vietii deschide drumul spre intelegerea spirituala,spre abandonarea ideii increderi doar in fortele proprii,fie si cele intelectuale,si indreptarea cu fapta,inima si mintea spre Ziditorul tutror celor vazute si nevazute.Altfel raminem,precum acest autor, prizonierii unei desertaciuni care nu poate fi atenuata nici macar de gandul unei efemere vieti fericite,incatusandu-ne doar de noi insine pierdem perspectiva la ce urmeaza iar eforturile noastre de aici,in fata vesniciei,isi pierd orice sens.Fara a spune ca eforturile noastre nu au nici un sens(doar in varianta lipisirii lor de componenta spirituala),fara a ne arunca in disperare,cartea darama increderea strict in propriile noastre eforturi si capacitati,ne arata limitele si ridica privirea spre Dumnezeu,,singura temelie pentru a gasi semnificatie,valoare si sens in viata ,,de sub soare".
Evreii sau israelitii credeau in ,,invierea mortilor,, si nu in nemurirea sufletului,,.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 26.10.2018, 01:46:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei50 Vezi mesajul
Evreii sau israelitii credeau in ,,invierea mortilor,, si nu in nemurirea sufletului,,.
Imi pare o contradictie in termeni ceea ce spui.

Prin urmare(spun evreii), pe moment mortii sunt absenti, dar vor invia si vor trai; deci ei credeau ca moartea este pasagera, nu viata. Asta imi pare a fi o baza solida pentru dedicarea din partea lor asupra castigurilor din aceasta viata.
Poate ca nu credeau in (nu se concentrau pe) nemurirea sufletului, dar nu o puteau nega.

Poate ca ai vrut sa nuantezi ca nemurirea sufletului nu era pentru ei obiectivul principal al acestei vieti, cum se vede, din pacate, ca nici al nostru.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 26.10.2018 at 06:39:01.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 14.12.2018, 20:53:04
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"18. și am zis iar în inima mea despre fiii oamenilor: "Dumnezeu a orânduit să-i încerce, ca ei să-și dea seama că nu sunt decât dobitoace".
19. Căci soarta omului și soarta dobitocului este aceeași: precum moare unul, moare și celălalt și toți au un singur duh de viată, iar omul nu are nimic mai mult decât dobitocul. Și totul este deșertăciune!
20. Amândoi merg în același loc: amândoi au ieșit din pulbere și amândoi în pulbere se întorc.
21. Cine știe dacă duhul omului se urcă în sus și duhul dobitocului se coboară în jos către pământ?
22. Și mi-am dat seama că nimic nu este mai de preț pentru om decât să se bucure de lucrurile sale, că aceasta este partea lui, fiindcă cine îi va da lui putere să mai vadă ceea ce se va întâmpla în urma lui?"
Ecleziastul cap. 3

explicații? răspunsuri? interpretări?

"Aceștia sunt cei ce fac dezbinări, (oameni) firești, care nu au Duhul.

Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.

Ce este născut din trup, trup este; și ce este născut din Duh, duh este.

Te îndemn stăruitor înaintea lui Dumnezeu și a lui Iisus Hristos și a îngerilor aleși, ca să păzești acestea, fără a lua o hotărâre dinainte, nefăcând nimic cu părtinire.

și vor birui și cei împreună cu El - chemați și aleși și credincioși.

Pentru că făptura așteaptă cu nerăbdare descoperirea fiilor lui Dumnezeu.

Și nu numai atât, ci și noi, care avem pârga Duhului, și noi înșine suspinăm în noi, așteptând înfierea, răscumpărarea trupului nostru.

Cu adevărat Tu ești Dumnezeu ascuns, Dumnezeul lui Israel Cel izbăvitor!

Cei care se aprindeau împotriva Ta vor fi rușinați și umiliți, făcătorii de idoli se vor face de râs.

*Pentru ce stai așa de departe, Doamne? Pentru ce Te ascunzi la vreme de necaz?

Voi aștepta deci pe Domnul, Care își ascunde fața Sa de la casa lui Iacov și voi nădăjdui întru El.

Scoală-Te, Doamne Dumnezeule, ridică mâna! Nu uita pe cei nenorociți!

Pentru ce să hulească cel rău pe Dumnezeu? Pentru ce să zică în inima lui că Tu nu pedepsești?

Și cine va putea îndura ziua venirii Lui și cine se va putea ține bine, când El Se va arăta?

De acum mi s-a gătit cununa dreptății, pe care Domnul îmi va da-o în ziua aceea, El, Dreptul Judecător, și nu numai mie, ci și tuturor celor ce au iubit arătarea Lui.


Iată Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, în care Își găsește plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata.
El nu va striga, nu-Și va ridica glasul și nu-l va face să se audă pe ulițe.
Trestia frântă n-o va zdrobi și mucul care mai arde încă nu-l va stinge. Va vesti judecata după adevăr.
El nu va slăbi, nici nu Se va lăsa, până va așeza dreptatea pe pământ; și ostroavele vor nădăjdui în Legea Lui.”
Așa vorbește Domnul Dumnezeu, care a făcut cerurile și le-a întins, care a întins pământul și cele de pe el, care a dat suflare celor ce-l locuiesc și suflet celor ce merg pe el:
„Eu, Domnul, Te-am chemat ca să dai mântuire și Te voi lua de mână, Te voi păzi și Te voi pune ca legământ al poporului, ca să fii Lumina neamurilor,
să deschizi ochii orbilor, să scoți din temniță pe cei legați și din prinsoare pe cei ce locuiesc în întuneric.
Eu sunt Domnul, acesta este Numele Meu, și slava Mea n-o voi da altuia, nici cinstea mea, idolilor.
Iată că cele dintâi lucruri s-au împlinit și vă vestesc altele noi; vi le spun mai înainte ca să se întâmple.”

2019 o să fie un an pe care nu o să îl uitați în veci ... vă promit!

Reply With Quote
  #90  
Vechi 07.07.2021, 18:15:57
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
2019 o să fie un an pe care nu o să îl uitați în veci ... vă promit!
Cat de tare!! Asta ce e? Profetie despre covid19? Dar ce inseamna "guest"? Adica a fost invitat sa faca profetii pe acest forum? Oricum foarte tare:))))))
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare