Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 15.10.2021, 08:43:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Salutare, sper ca toata lumea e ok aici. Nu am mai intrat ca am plecat in voiaj! Totu bine?


Eram super convins ca ceva e in neregula cu ce face Patriarhul...stiu vorba aceea, fa ce iti zice popa, nu ce face popa.
Erau mai multe chestiuni acolo...

De ce e necesară Mitropolia Tomisului:
https://www.activenews.ro/stiri/De-c...STORICE-166980

„Problema, nerăsucită teologal, este foarte simplă: IPS Teodosie îi cere Prefericitului Patriarh Daniel să reactiveze Mitropolia Tomisului, mitropolie care avea acest rang încă de pe vremea Mitropolitului Theotimus I (anii 399-401). Voi reveni cu cronologia mitropoliților,
arhiepiscopilor și episcopilor Tomisului și ai Vicinei (dobrogene) fiindcă Patriarhul Daniel nu trebuie să uite că Iachint de Vicina a fost chemat de către domnul Țării Românești să întemeieze mitropolia țării de la Curtea de Argeș, în 1359. Aceste documente, pe care le știa și Mihai Eminescu, provin din arhiva patriarhiei constantinopolitane și se află în manuscrisele original ece se găsesc acum la Viena.”

Trebuie să spunem două propoziții fundamentale care privesc istoria neîntreruptă a românilor și străvechimea și noblețea ortodoxiei poporului român.

Prima propoziție: prin trecerea Sfântului Andrei, apostolul popoarelor de la Marea neagră, Biserica Ortodoxă Română, grație Mitropoliei Tomisului, este o biserică apostolică și poporul român este un popor cu o istorie neîntreruptă, retragerea împăratului Aurelian din anul 275 are un legământ fericit prin Evangelicus, care propovăduia la Tomis înainte de anul 300.

A doua propoziție: mitropoliții, arhiepiscopii și episcopii tomitani și „scythi" țin vie mia de ani de la împăratul Aurelian până la întemeierea Țării Românești. Numele lor este sfânt:Evangelicus (sec. III), Bretanion (308-369), Gerontius (381), Theotimus I (390-407), Thimotheus (431), Ioannes (445-448), Alexander (448-452), Theotimus II (458), Petrus (496), Paternus (498-520), Valentinianus (550-553), Anicetus (sec. X), Vasile (sec. XI), Teodor (1303), Luca, Macarie 1339, Kiril 1347, Iachint 1359, Antim 1379.

Preafericitul Patriarh Daniel cunoaște manuscrisele și documentele publicate de Arhiepiscopia Tomisului, din care IPS Teodosie i-a dăruit domniei sale zece volume privitoare la Sfântul Andrei, Evangelicus, Theotim I, Ioannes Tomitanus, Theotimus II, Petrus, Paternus, Anicetus, Vasile, mitropoliții Vicinei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.10.2021 at 22:39:52.
Reply With Quote
  #532  
Vechi 15.10.2021, 14:19:20
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
....

In alte ordine de idei, ce mai ziceti, ce mai faceti? :D
Bine, multumesc de intrebare.

Io-i sustin: si pe p.f.Daniel si pe Teodosie!

Mitropolie s-ar cuveni in Dobrogea, acolo au acostat Ap. Andrei, Filip, Pavel, Ioan, Toma si Petru si tara asta ar trebui sa-si cinsteasca mai mult botezul său APOSTOLIC si mai putin taierea imprejur facuta de vecinii care ne-au tot taiat din pamantul stramosesc ancestral.

E o initiativa foarte buna ca fiecare comunitate micuta de ortodocsi sa-si faca firma si sa-si castige banii pentru intretinerea existentei celor mai saraci ca doar nu suntem o tara de cersetori ca sa vina strainii si sa infinteze ei firme si noi sa stam doar la pomana ca sa ne curga banii in galetuse.

Pe mana lui Daniel se pare ca merg si fratii din Miscarea ”Pamant Stramosesc”: Călin Georgescu: ”Creați comunități mici, stați în pământul strămoșesc!”.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #533  
Vechi 15.10.2021, 15:18:54
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am auzit si eu stirile noi. Exista pro si contra. Ce e drept despre "Marele Alb" in documentarul acela de la Recorder, sa da la iveala totu. Adevaru incepe sa iasa la suprafata, ei cred ca se varsa mizerii...dar ei nu sunt atenti la dovezile filmate cu camera ascunsa. Asa ceva nu poti sa falsifici. Nu a fost nimic jignitor cu documentaru, nu a atacat nimenea biserica lui Hristos, doar s-au descoperit anumite nereguli care se intampla in spatele "camerei". Parerea mea este ca Patriarhul face parte din acei "negustori din Ierusalim" care faceau afaceri in casa Domnului, pana cand Iisus a venit si sa le arunce mesele si sa strige la ei ca aici este casa Domnului, loc de rugaciune nu de mestesug.

Eram super convins ca ceva e in neregula cu ce face Patriarhul...stiu vorba aceea, fa ce iti zice popa, nu ce face popa.

Nu mai e mult, pana si Arhiepiscopul Tomisului va fi dat in vileag.

Eu ii felicit pe cei de la Recorder. Foarte bine au facut! Putini preoti au ramas buni, adevarati povatuitori pentru enoriasi. Restu doar bani...bani si....iar bani!!
Just! Frumos spus, prompt și la obiect. Aveți tot respectul din partea mea!

Documentarul Recorder cu pricina
*https://youtu.be/qHTgt82ZGPM
Reply With Quote
  #534  
Vechi 15.10.2021, 15:24:31
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sunt vreo 2-3 chei în care se poate citi atacul la Preafericitul Părinte Patriarh Daniel
În loc să observi că este judecata lui Dumnezeu asupra corupției, tu spui ca este un atac asupra marelui alb. Dar chiar nu ai un pic de decență? Încerci să ne prostești pe față? Chiar mâna dreaptă a patriarhului Aurel Mihai care a și demisionat, îl descria pe patriarh citez "marele alb, securistul, e de-al lor..." ;de acum încolo așa o să îți spun "Lorest, bocitoarea marelui alb"

P.S. marele alb este o rasă de porc.
Reply With Quote
  #535  
Vechi 15.10.2021, 15:39:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am auzit si eu stirile noi. Exista pro si contra. Ce e drept despre "Marele Alb" in documentarul acela de la Recorder, sa da la iveala totu. Adevaru incepe sa iasa la suprafata, ei cred ca se varsa mizerii...dar ei nu sunt atenti la dovezile filmate cu camera ascunsa. Asa ceva nu poti sa falsifici. Nu a fost nimic jignitor cu documentaru, nu a atacat nimenea biserica lui Hristos, doar s-au descoperit anumite nereguli care se intampla in spatele "camerei". Parerea mea este ca Patriarhul face parte din acei "negustori din Ierusalim" care faceau afaceri in casa Domnului, pana cand Iisus a venit si sa le arunce mesele si sa strige la ei ca aici este casa Domnului, loc de rugaciune nu de mestesug.

Eram super convins ca ceva e in neregula cu ce face Patriarhul...stiu vorba aceea, fa ce iti zice popa, nu ce face popa.
Revin cu precizări din răspunsul Arhiepiscopiei Bucureștilor:

Niciun ONG nu e obligat să organizeze licitații publice pt lucrări, doar Autoritățile Publice sunt obligate prin litera legii, dar cu toate astea la investiții peste 100.000 euro - Bor organizează

Detalii din răspunsul Arhiepiscopiei Bucureștilor :

https://basilica.ro/arhiepiscopia-bu...tac-calomnios/

1) Începând cu anul 2013, pentru a obține o transparență ridicată, la nivelul protoieriilor din Arhiepiscopia Bucureștilor s-a implementat un sistem de contabilitate și gestiune (Winmentor), care permite verificarea și controlul modului de folosire a resurselor materiale din teritoriu;

2) Începând cu anul 2014, pentru sporirea transparenței referitoare la folosirea corectă a resurselor materiale, la nivelul tuturor unităților de cult, Arhiepiscopia Bucureștilor a implementat un sistem de supraveghere și control al operațiunilor bancare de la unitățile de cult (proiect unic la nivel de Patriarhia Română);

3) Unitățile de cult din Arhiepiscopia Bucureștilor au obligația ca plata pentru lucrările de construire sau reparații (restaurări) de biserici ori clădiri bisericești de orice tip, precum și pentru lucrările de pictură din nou ori restaurare – conservare să nu se efectueze în avans, ci numai pe bază de situații de lucrări corect întocmite; încălcarea acestei dispoziții este sancționată cu destituirea parohului, respectiv a starețului (stareței), în cazul mănăstirilor. Diriginții de șantier care avizează situațiile de lucrări răspund și ei în fața legii pentru eventuale nereguli din activitatea lor;

4) Sumele de bani primite de către unitățile bisericești din Arhiepiscopia Bucureștilor pentru realizarea de lucrări de construcții și reparații, lucrări de pictură etc., provenite din fonduri publice (de la bugetele locale sau centrale ale instituțiilor publice), sunt cheltuite exclusiv prin utilizarea mijloacelor de plată fără numerar (ordine bancare de plată; plata către comercianții acceptanți, folosind un card bancar anexat contului curent al unității bisericești); folosirea plăților în numerar este interzisă cu desăvârșire, încălcarea hotărârii având ca efect sancționarea cu destituirea din funcție a celui responsabil;

5) Orice solicitare de finanțare din fonduri publice se face exclusiv după obținerea avizului scris de la Centrul Eparhial; reprezentanții unităților bisericești care depun dosare de finanțare din fonduri publice, fără a obține mai întâi avizul Centrului Eparhial, sunt sancționați administrativ, de la avertisment scris, până la destituirea din funcție;

6) Pentru lucrările cu valoare mai mică de 100.000 euro (indiferent dacă există sau nu finanțare din fonduri publice), se organizează selecție de oferte la nivelul unităților de cult;

7) Pentru lucrările cu valoare mai mare de 100.000 euro fără T.V.A. (indiferent dacă există sau nu finanțare din fonduri publice), deși legislația NU ne obligă să organizăm licitații, din motive de transparență și disciplină financiară, totuși sunt organizate licitații la Centrul Eparhial, după o procedură internă, care cuprinde o parte dintre prevederile Legii nr. 98/2016 privind achizițiile publice:

a) aprobarea prealabilă a caietului de sarcini (Sectorul Monumente și Construcții Bisericești – MCB);

b) publicarea anunțului privind intenția unității de cult de a contracta

b) publicarea anunțului privind intenția unității de cult de a contracta lucrările (în Ziarul Lumina și pe site-ul Arhiepiscopiei Bucureștilor); o simplă căutare pe Google, după expresia „lucrări parohii”, are ca prim rezultat site-ul Arhiepiscopiei Bucureștilor cu link către licitații;

c) anunțarea datei de organizare a licitației la Centrul Eparhial pe site-ul Arhiepiscopiei Bucureștilor și prin e-mail;

d) prezentarea ofertelor în plicuri sigilate la Centrul Eparhial;

e) deschiderea plicurilor în prezența ofertanților și a reprezentanților Centrului Eparhial (Sectoarele Economic, Monumente și Construcții Bisericești și Juridic);

f) prin asimilare cu legislația privind achizițiile publice, la deschiderea ofertelor din cadrul licitațiilor folosim un proces-verbal standard care respectă prevederile Ordinului nr. 1581/2018 privind aprobarea formularelor standard ale proceselor-verbale intermediare de evaluare aferente procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică;

g) desemnarea câștigătorului în termen de 15 zile.

8) În anul 2019, prin hotărârea nr. 6332/2019, Sfântul Sinod a aprobat Regulamentul Administrării Bunurilor Bisericești. Regulamentul a fost comunicat gratuit tuturor unităților de cult din Biserica Ortodoxă Română și cuprinde reguli cu privire la modul corect și transparent de folosire a banilor proveniți din fonduri proprii sau din fonduri publice;

9) Arhiepiscopia Bucureștilor nu își însușește atitudinea clericilor corupți. Acolo unde au existat deficiențe privind corectitudinea, au fost luate măsuri de sancționare și îndreptare; de aceea nu trebuie să se creeze o imagine negativă față de toți ceilalți clerici care lucrează corect.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #536  
Vechi 15.10.2021, 15:52:45
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Uite, vezi te felicit, plângi cu decență și organizat. Bravo! Așa fac bocitoarele. Mai stilat:)
Reply With Quote
  #537  
Vechi 15.10.2021, 15:58:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
În loc să observi că este judecata lui Dumnezeu asupra corupției, tu spui ca este un atac asupra marelui alb. Dar chiar nu ai un pic de decență? Încerci să ne prostești pe față? Chiar mâna dreaptă a patriarhului Aurel Mihai care a și demisionat, îl descria pe patriarh citez "marele alb, securistul, e de-al lor..." ;de acum încolo așa o să îți spun "Lorest, bocitoarea marelui alb"

P.S. marele alb este o rasă de porc.
Vezi că Iorest e numele unui ierarh din Transilvania secolului 17, e I de tipar, nu L, e menționat în slujba , nu știu de ce mă batjocorești pe mine dacă nu vrei să citești și să înțelegi ce e în spatele unui atac sau paravan, uită-te în spatele vitrinei prietene că te prostesc ăștia.

Mirel Palada e sociolog, are casă de sondare a opiniei publice știe care e profilul votanților fiecărui partid și la ce mesaje mușcă, că a vorbit mai colorat, asta e nu trebuia, nu consider că toți votanții USR sunt pitici de grădină, unii sunt oameni care vor un mai bine, am pus linkurile de unde am citat la celelalte articole.

De fapt ce reclamă filmarea, un tip - constructor, intră în politică și se laudă (plusează el) n-are nimeni cum să verifice că patriarhul i-a spus unde să se înscrie.

Acel tip Lazăr(nu clericul Aurel Mihai) îl face securist pentru că vezi doamne Patriarhul ar fi fost informat care va fi trendingul la vot, deși sondaje se fac cu anii înainte și se observă cine crește cine scade, nu e o informație secretă, absconsă, doi nu poate proba că patriarhul dă lecții de consulting politic.

Un alt tip - și mai nefericit decât primul fiindcă e preot și are rang Bisericesc face glumițe seci cu te-ai pus lângă marele alb(tabloul cu Patriarhul) e dovada clară că Patriarhul nu e securist și nu știe tot ce mișcă sub el, cum vorbesc subalternii lui, că dacă era, afla cum îl vorbesc oamenii și lua măsuri.

O firmă care se laudă că a câștigat licitații fusese descalificată chiar de B.O.R. un an cu neparticiparea.

Legea spune că ofertele se publică într-un cotidian de largă răspândire - tehnic vorbind ziarul lumina îl poți cumpăra din orice parohie, cum au aflat ceilalți constructori ?

Catedrala a fost construită de la fundație în sus cu Strabag (Austrieci) cu care a lucrat și Ministerul Transporturilor (condus câteva luni de USR) iar tabla e pusă cu franciza unor belgieni cei mai buni calitate/preț în domeniul acoperișurilor care pot garanta o durată de rezistență a materialelor, mai mare decât în lucrările civile.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.10.2021 at 16:50:22.
Reply With Quote
  #538  
Vechi 15.10.2021, 21:00:09
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Ești un informator BOR, cât și formator al opiniei publice. Probabil plătit, ca să vezi domnu' Serafim cu cine aveai dialog:)). Lasă vrăjeala că este evident. Imi este silă că am vorbit cu o asemenea scursură. Tata mi-a zis, dar nu am vrut să cred.

Trăim într-o lume în care totul este fals; Woke the Fuck Up:
*https://youtu.be/CzLsKm3sYO0
Reply With Quote
  #539  
Vechi 15.10.2021, 21:12:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Lasă vrăjeala că este evident. Imi este silă că am vorbit cu o asemenea scursură. Tata mi-a zis, dar nu am vrut să cred.
Îți mulțumesc pentru cuvintele de jignire, eu nu m-am băgat în seamă cu tine tu m-ai cam citat, de ce crezi că totul gravitează în jurul tău ?

Nu am luat niciun ban de la nimeni pt opinii niciodată în viața mea, mi-a plăcut și mie să vorbesc și să citesc și alte opinii, dacă am halit opiniile unor profesioniști și m-au prostit bravo lor, ce să zic o să recunosc că am fost un dobitoc.

Ce dacă îmi folosesc capul și corelez unele lucruri care apar publice, eu numai din surse publice citesc nu am de unde să știu altceva, înseamnă că nu am voie să mă exprim ?

Vrei să gândesc ca tine, să spun pe placul tău, atunci unde ar mai fi încercarea mea de a analiza ?

Chiar te rog să mă ignori și cu asta basta, nu trebuie să mă jignești.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.10.2021 at 21:15:46.
Reply With Quote
  #540  
Vechi 15.10.2021, 22:26:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Esti un informator BOR, cât formator al opiniei publice. Probabil plătit, ca să vezi domnu' Serafim cu cine aveai dialog:)). Lasă vrăjeala că este evident. Imi este silă că am vorbit cu o asemenea scursură. Tata mi-a zis, dar nu am vrut să cred.

Trăim într-o lume în care totul este fals; Woke the Fuck Up:
*https://youtu.be/CzLsKm3sYO0
Iar reactii infantile "la cald".

In fapt reportajul ala nu zice mai nimic... asta daca te duce putin capul.

Iar raspunsul patriarhiei este unul monumental de responsabil si defrumos.

Exact cum zice Iorest.

Mai degraba sunt acuzati aia de la Report de trafic de influenta, tentativa de inselaciune.

Draga Nietzche, poti sa pui cu degetul ce e gresit acolo?

Vezi ca iar iti iesi din pantalonii scurti de adolescent cu mucii la nas stersi de bodyguard...
Citat:
Imi este silă că am vorbit cu o asemenea scursură.

... spuse grav filosoful in pantaloni scurti, injurand printre dinti de toti ***, de ce se pricepea el, in timp ce asmutea propriul bodyguard prin multime pentru a sparge dinti si capete.

Draga Nietzche, pe un om il lasi sa vorbeasca sa vezi ce vocabular scoate, ce cuvinte scoate. Acolo te uiti si il masori. Si ii vezi impulsurile, firea.


Deci tu esti un 16 ani, imatur, cu spart de dinti in cap, cu putine linii de filosofie citite, care sari din banca si iti sare firea la cel mai mic cuvant. Cuvintele pe care le scoti arata o mentalitate, o fire, un mod de la proceda.. nu prea corect, nu intempestiv ci mahalagesc.

Tu esti odrasla de mahala (vezi apucaturile si vocabularul) care se ascunde sub un nume intelept.

O mahala ascunsa sub numele de Nietzche care crede ca daca foloseste un plural de politete lumea nu se prinde cat de prost e.

Esti un prost ascuns sub un limbaj aparent politicos.

Sa avem pardon dar prea tragi cate o flegma fiecaruia cand te apuca, vezi ca esti cu vantul in fata. Sau poate sufla de altii vantul mai tare catre tine. Sau altii au putere mai tare... In viata se poate intampla orice.

Putina masura si cumpatare, ca daca nu te invata taica-tu, te ajutam noi, putin cate putin pana devii crestin si cumpatat.

Last edited by gpalama; 16.10.2021 at 02:35:47.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare