Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2011, 01:47:44
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Question De ce se retrag userii de pe forum in perioada postului?

Observ ca multi useri si-au anuntat retragerea de pe forum pe timpul postului.

Puteti sa imi spuneti si mie, de ce? Ce e gresit daca intram pe forum in timpul postului? Este considerat un pacat ?

Last edited by Melissa; 07.03.2011 at 02:15:50.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2011, 01:52:49
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nu este pacat sa intri pe forum.

E un fel de exercitiu de asceza. De multe ori forumul devine pierdere te timp, discutii fara prea mult rod, te mai si enervezi. Dar in special pierderea de timp, poti sa citesti o carte mai bine.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2011, 02:02:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mda,probabil si eu o s-o las mai moale si ma apuc de citit,vad eu... variante exista. Insa da,cel mai bine e sa citesc,imi va fi mult mai folositor.

Si da,aceste lucruri reprezinta ambitia si efortul nostru de infranare de la lucrurile lumesti,mai ales de la cele care ne-au creat o anumita dependenta. Fiind dependenti de ceva noi NU mai suntem liberi,si nefiind liberi putem pierde mantuirea,adica exista riscuri. Un post binecuvantat sa aveti si mare sa va fie rasplata. Rugati-va si pentru mine pacatosul.

Doamne-ajuta!

Last edited by Raoul; 07.03.2011 at 02:05:05.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2011, 02:12:01
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Nu sunt de acord cu retragerea de pe forum pe motivul ca incepe postul.
Oare daca e post nu trebuie sa dam sfaturi celor care le cer?
Se sminteste careva pe forum?
Poate mai intra cate un semen intunecat la minte care cauta sfaturi si indemnuri, care cauta sprijin, cauta mangaiere....oare cel care posteste nu trebuie sa se ocupe decat cu grija de a nu manca carne ?...pardon, si cu grija de a nu se sminti?

Unde este dragostea ce o purtam semenilor nostri pierduti din Biserica lui Hristos? - in egoism?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2011, 02:31:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Oare daca e post nu trebuie sa dam sfaturi celor care le cer?
Ai grija,diavolu asa ispiteste,sub forma binelui. Daca postesti si te rogi pentru cei rataciti ii ajuti mult mai mult cu post si rugaciune decat prin cuvinte nevrednice intr-un mediu digital. Asa hai sa iasa si calugarii in lume ca sa mantuiasca lumea,ca doar multi au nevoie. Nuuu.... asta e o ispita de la diavol! Ei in chilia lor postind si rostind o rugaciune pentru noi (adica pt. lume) ne ajuta mult mai mult! Chiar un monah mi-a spus asta,despre ispitele si viclenia diavolilor etc. Nu uita ca drumu spre iad e pavat cu intentii bune. Diavolu e cel mai mare psiholog,are experienta miilor de ani,si pe crestini tocmai astfel ii ademeneste,ca altfel nu are cum.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.03.2011, 09:57:28
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Fiecare alege cum simte...Dar nu cred ca postul este influentat de prezenta pe acest forum...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.03.2011, 10:44:23
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Va multumesc pentru amabilitatea de-a raspunde!:-)

Ce nu inteleg eu totusi, este urmatoarea idee:

- daca consideram ca accesul pe forum are valante negative asupra noastra,de ce mai revenim la el, dupa post?Asta nu inteleg eu..

Eu stiu ca atunci cand renuntam la ceva in timpul postului, ori e pacat, ori e placere ce cocheteaza cu patima deja, ori sunt alte motive negative.(pierderea de timp cum spune Noesisaa).Si atunci, daca e asa, de ce mai revenim la forum dupa post????

Eu am sa intru pe forum in continuare.Nu vad nici o legtura negativa intre forum si post!

Din contra,vad una pozitiva :
-postul imi da prilejul sa arunc o privire mai intensa asupra mea,si am sa incerc sa fiu mai buna, mai blanda,mai toleranta,mai iubitoare si cu cei de pe forum! Indiferent de ispita care apare!Aici consider ca este infranarea mea!

Va doresc tuturor, un post linistit!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.03.2011, 10:53:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit explicatia mea

Eu una,vreau sa ma retrag deoarece in aceasta perioada as vrea sa fiu mai interiorizata,cat mai putine lucruri,ganduri si subiecte nefolositoare in mintea si sufletul meu.Daca tot ma inham sa tin postul alimentar care se ingrijeste de curatarea trupului,atunci sa tin si un post mental,face sens nu?
Pe plan personal,am si o mare incercare pt care trebuie sa fiu"pe faza",de aceea mi-as dori ca purtarile mele sa fie fara pata,si pt a nu supara pe cineva pe forum(cum au mai fost cazuri)ca si de a impiedica ca sa fiu enervata de alte opinii,este foarte intelept sa stau deoparte mai ales de subiectele emotionale(care paradoxal,nu au legatura nici cu religia,gen eutanasia cainilor,comunism versus democratie si cate altele...)

Deci in cazul meu,retragerea este doar profilactica,pt a nu pacatui si mai tare :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.03.2011, 10:55:48
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
- daca consideram ca accesul pe forum are valante negative asupra noastra,de ce mai revenim la el, dupa post?


E drept ca forumul scoate uneori ce este mai rau in noi, dar poate sa scoata si ce e mai bun; depinde ce dorim sa daruim. Cine este crestin serios este si in perioada postului si in afara ei. Iar cine considera ca este ispitit de forum ar trebui sa-l ocoleasca si in afara postului.

In schimb mi se pare frumoasa ideea Yasminei, cu interiorizarea. Probablil vom avea nevoie mai des de asa ceva, si nu neaparat in post.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.03.2011, 11:03:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ce nu inteleg eu totusi, este urmatoarea idee:

- daca consideram ca accesul pe forum are valante negative asupra noastra,de ce mai revenim la el, dupa post?Asta nu inteleg eu..

Eu stiu ca atunci cand renuntam la ceva in timpul postului, ori e pacat, ori e placere ce cocheteaza cu patima deja, ori sunt alte motive negative.(pierderea de timp cum spune Noesisaa).Si atunci, daca e asa, de ce mai revenim la forum dupa post????

Eu am sa intru pe forum in continuare.Nu vad nici o legtura negativa intre forum si post!

Din contra,vad una pozitiva :
-postul imi da prilejul sa arunc o privire mai intensa asupra mea,si am sa incerc sa fiu mai buna, mai blanda,mai toleranta,mai iubitoare si cu cei de pe forum! Indiferent de ispita care apare!Aici consider ca este infranarea mea!

Va doresc tuturor, un post linistit!
Pai si dupa post ne intoarcem la alimente de frupt,la relatii conjugale...
Probabil ca cei care si-au anuntat"abstinenta"in materie de forumeala,isi stiu punctele lor sensibile;eu una,nu zic sa stam pititi in post iar dupa sa ne intoarcem cu forte noi,de cearta...eu mi-as dori tot timpul sa nu ma mai las afectata de unele aberatii de pe forum,si totusi nu se poate...nu am decat sa le ocolesc,si am mai explicat care sunt acelea:)

Post linistit tuturor!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
A inceput perioada Triodului! Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 15.02.2011 12:36:51
Traditia in perioada intertestamentala BenHur Despre Sfanta Scriptura 2 24.11.2010 13:23:49
A inceput perioada Triodului georgeval Generalitati 12 11.02.2009 11:42:27