Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.05.2011, 14:58:14
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Preotii spovedesc inainte de slujba. Si daca vine vremea sa inceapa Sfanta Liturghie, slujeste alt preot, primul ramanand sa spovedeasca toti enoriasii.
Iar Impartasania, se face exact in momentul in care trebuie facuta.Si se impartasesc si cei spovediti sambata dupamasa si cei spovediti duminica dimineata.Nu inteleg nelinistea ta?:-)
Preotul, fiindca este preot, trebuie sa slujeasca Sf. Liturghie in fiecare duminica. Ascultatul spovedaniilor nu este substitut pentru Sf. Jertfa. In Suceava cel putin episcopul a interzis (stiu ca la un moment dat erau anunturi la pangarul bisericilor) spovedania duminica dimineata. Stiu ca inca se mai practica pe ici pe colo, dar pentru cazuri rare si urgente, nu in masa cum era acum vreo 10 ani. Oamenii au impresia ca asa e bine, termini si cu spovedania si cu impartasania inante de Pasti intr-o ora acolo, cat stai la biserica. Sa faci efortul sa vii sambata dupa-amiaza? Eh...\

Citat:
Sesizez o unda de dispret?!Sau mi se pare?:-)
Nu, dar exact in cazuri din astea teologia catolica mai exacta asupra pacatului, adica impartirea pacatelor in mortale, care te despart de Biserica, si, bine-inteles, te opresc de la impartasanie pana ce te spovedesti, si pacate veniale, care te ranesc, dar nu te despart de Biserica, sunt iertate cu Sf. Impartasanie, este un lucru folositor...dar in fine, sa nu fac propaganda, ca se supara unul si altul...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.05.2011, 15:27:02
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Totusi,credeti ca ar trebui sa ne socotim nevrednici de a primi Sfanta Impartasanie de vreme ce am spovedit pacate multe si grave, chiar daca duhovnicul ne-a dat dezlegare (dupa ce in prealabil ne-am tinut canonul si nu am mai repetat pacatele)?

Trebuie sa ni le amintim toata viata si sa plangem pentru ele, sau sa consideram ca s-au sters odata cu spovedania si e necesar sa le dam uitarii ca si cum nu le-am savarsit?
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.05.2011, 15:37:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana ana Vezi mesajul
Totusi,credeti ca ar trebui sa ne socotim nevrednici de a primi Sfanta Impartasanie de vreme ce am spovedit pacate multe si grave, chiar daca duhovnicul ne-a dat dezlegare (dupa ce in prealabil ne-am tinut canonul si nu am mai repetat pacatele)?

Trebuie sa ni le amintim toata viata si sa plangem pentru ele, sau sa consideram ca s-au sters odata cu spovedania si e necesar sa le dam uitarii ca si cum nu le-am savarsit?
Cred ca Zaharia a raspuns foarte clar la aceasta intrebare. L-au intrebat si pe par. Paraian ceva asemanator si el a zis foarte clar ca pocainta se face, dar cu fata spre viitor, in sensul ca nu stai sa plangi pentru ele, ci ai grija sa le indrepti, sa nu le mai faci in viitor, sa lucrezi virtutile, adica opusul pacatului respectiv...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.05.2011, 15:38:41
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cred ca Zaharia a raspuns foarte clar la aceasta intrebare. L-au intrebat si pe par. Paraian ceva asemanator si el a zis foarte clar ca pocainta se face, dar cu fata spre viitor, in sensul ca nu stai sa plangi pentru ele, ci ai grija sa le indrepti, sa nu le mai faci in viitor, sa lucrezi virtutile, adica opusul pacatului respectiv...
multumesc frumos!
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.05.2011, 15:46:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
In sfarsit cineva vorbeste despre asta.:-) Asa cum spuneti, exista preoti care spovedesc sambata si impartasesc duminica. Si mama mea merge la un astfel de preot si eu tot ii spun ca nu-i normal sa fie asa, si ea nu ma crede, si o face saptamanal, pentru ca asa zice duhovnicul. Pe mine ma intriga tocmai faptul pe care l-ati specificat: impartasirea cu pacate nemarturisite. M-am gandit ca poate mama fiind in varsta, se gandeste preotul ca nu face pacate.Desi e absurd.Si oricum sunt si persoane tinere cu care procedeaza la fel.Eu cred ca numai stanca sa fii sa nu pacatuiesti macar 1 data cu gandul, pana a doua zi.

Sincer, pe mine ma deruteaza aceasta practica..:-(
Dragă Melissa,

Nici preotul nu greșește, nici mama ta.

Spovedania este într-adevăr o Taină lăsată pentru iertarea păcatelor și pentru ca duhovnicul să urmărească evoluția credinciosului, ajutîndu-l și sfătuindu-l pe cărarea mîntuirii. Cu toate acestea, păcatele și greșelile se iartă și prin rugăciune. Prin rugăciunea personală, citind cele 12 rugăciuni dinainte de a primi Sfînta Împărtășanie, dar și prin rugăciunile Bisericii de la Sfînta Liturghie. Dacă ești atentă, vei vedea că de cel puțin două ori preotul se roagă pentru iertarea păcatelor noastre ale tuturor, iar apropierea de Potir este rînduită după Rugăciunea Domnească. Nu degeaba a fost gîndită astfel Liturghia, căci tot ritualul este în jurul momentului celui mai important care este împărtășirea tuturor unii cu alții împreună în Hristos prezent în mod real în fiecare linguriță pe cae o primim de la preot.

Dacă ne uităm în Pelerinul Rus, undeva spune că la fiecare rugăciune a Lui Iisus, în momentul în care cerem să ne miluiască sau să ne ierte, El chiar ne iartă - dacă și noi credem acest lucru. Altfel, ce sens ar mai avea să ne rugăm în particular sau împreună cu Biserica dacă nu am spera la mila și iertarea Lui Hristos, Fiul Lui Dumnezeu?

Mai mult, primim Sfîntul Sînge sper iertarea păcatelor. Stai puțin, dar nu ne-am spovedit? E adevărat, dar au mai fost păcate de atunci și pînă la momentul cuminecării, chiar dacă au trecut numai două ore. Poate că am fost neatenți la Liturghie, poate că am păcătuit cu gîndul, poate că am deranjat pe cineva în înghesuială sau cîte situații nu pot fi. Oare asta ne poate opri de la întîlnirea cu Hristos?! Nicidecum. Bine, ce am enumerat eu mai sus e mai mult la stadiul de greșeală nedevenită încă păcat, dar se pot face chiar păcate în răstimp.

Dar să ne gîndim și la preoții care se împărtășesc la fiecare Liturghie deși se spovedesc poate lunar. Nu sînt și ei oameni ca toți ceilalți? Nu comit păcate de la o săptămîna la alta, de la o împărtășanie la alta? Ba sigur că da, dar nu păcate care sînt opritoare! Sfîntul Nicolae Cabasila a tratat problema asta, discutată îndelung pe topicul despre împărtășania deasă - cine dorește să caute și-l va găsi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.05.2011, 15:51:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana ana Vezi mesajul
Trebuie sa ni le amintim toata viata si sa plangem pentru ele, sau sa consideram ca s-au sters odata cu spovedania si e necesar sa le dam uitarii ca si cum nu le-am savarsit?
Un parinte marturisea ca atunci cand diavolul nu te poate duce la cadere cu cele prezente, apeleaza la trecut. Eu consider ca de vreme ce le-ai marturisit cu parare de rau si cu dorinta de indreptare, nu trebuie sa-ti mai amintesti de faptele pacatoase pentru care ai primit iertare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.05.2011, 15:55:51
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Un parinte marturisea ca atunci cand diavolul nu te poate duce la cadere cu cele prezente, apeleaza la trecut. Eu consider ca de vreme ce le-ai marturisit cu parare de rau si cu dorinta de indreptare, nu trebuie sa-ti mai amintesti de faptele pacatoase pentru care ai primit iertare.
multumesc pentru raspuns! Aveti perfecta dreptate! acesta este si rolul spovedaniei: sa-ti stearga pacatele!
deci nu trebuie sa ne mai amintim niciodata trecutul pacatos de vreme ce ne-am indreptat viata spre poruncile lui Hristos.. :D
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.05.2011, 16:40:23
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana ana Vezi mesajul
multumesc pentru raspuns! Aveti perfecta dreptate! acesta este si rolul spovedaniei: sa-ti stearga pacatele!
deci nu trebuie sa ne mai amintim niciodata trecutul pacatos de vreme ce ne-am indreptat viata spre poruncile lui Hristos.. :D
Gandindu-ne la trecutul pacatos...doar pt.a ne stradui sa nu mai cadem in acele pacate, nu pentru a ne indoi ca ele s-ar fi iertat.

Ca urmare a spovedaniei,caintei noastre si dezlagarii preotului ele sunt iertate.
Sa ne straduim doar sa nu le mai facem!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.05.2011, 17:23:46
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

[quote=Noesisaa;365261]
Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
In sfarsit cineva vorbeste despre asta.:-) Asa cum spuneti, exista preoti care spovedesc sambata si impartasesc duminica. Si mama mea merge la un astfel de preot si eu tot ii spun ca nu-i normal sa fie asa, si ea nu ma crede, si o face saptamanal, pentru ca asa zice duhovnicul. Pe mine ma intriga tocmai faptul pe care l-ati specificat: impartasirea cu pacate nemarturisite. M-am gandit ca poate mama fiind in varsta, se gandeste preotul ca nu face pacate.Desi e absurd.Si oricum sunt si persoane tinere cu care procedeaza la fel.Eu cred ca numai stanca sa fii sa nu pacatuiesti macar 1 data cu gandul, pana a doua zi.

Sincer, pe mine ma deruteaza aceasta practica..:-([/QUOTED]

Da, dar pacate poti sa faci si chiar daca sunt numai 10 minute intre momentul in care preotul a spus rugaciunea de dezlegare si Sf. Impartasanie. Deci cum mai rezolvi problema asa?

Apoi preotii nu ar trebui sa spovedeasca duminica dimineata fiindca si ei trebui sa fie la slujba. Impartasania trebuie sa fie facuta in timpul Sf. Liturghii la momentul potrivit...Deci cum anume impaci spovedania duminica dimineata cu Impartasania in aceeasi zi?

IN GENERAL preotii recomanda spovedania sambata sau vineri, exact ca sa ai timp si sa iti citesti rugaciunile pe care le-ai primit canon, de exemplu. ...

In fine, asta este practica ortodoxa...
Judecati si vorbiti astfel sora catolica deoarece nu cunoasteti multe , f. multe , lucruri din biserica ortodoxa care ar fi putut sa va fie de un mare folos . Pt a nu crede in continuare lucruri gresite despre practica si tipicul ortodox , in masura in care remuscarile va mai trezesc atentia , va voi raspunde eu la toate aceste neintelegeri sau necunoasteri :

1. impartasania trebuie sa survina cit mai repede posibil dupa spovedanie ! Daca se poate cu 10 minute dupa sau chiar cu 30 de secunde atunci este perfect . Intr-un asemena timp scurt penitentul se poate deprinde cu timpul de a-si concentra duhul la Dumnezeu si la rugaciune . Este mai greu sa se concentreze continuu o zi intreaga sau 2 zile . Este ceva asemanator , oarecum asemanator , cu administrarea serurului antiviperin in primele 30 de minute de la muscatura viperei , apoi pe masura ce trece timpul beneficiile sunt din ce in ce mai mici (cu toate ca aici nu de beneficii discutam ci de coorectitudine !)

2. Preotii care nu sufera de autosuficienta si de nababism , vin de obicei duminica la ora 06.00 la biserica (sau in functie de cit stie ca are de spovedit !) si pina la ora 09.45 cind incepe sfinta liturghie poate spovedi 30 de oameni . In mod canonic , slujba utreniei se poate savirsi fara preot , fara ca el sa participe activ , desi poate fi prezent in biserica si sa spovedeasca .
Si daca preotul poate veni la o asemenea ora la biserica cu atit mai mult un enorias pt. care spovedania si impartasania sunt momente cruciale , absolut deosebite in viata lui , poate veni cu siguranta la orice ora la biserica ... si daca i se cere la orele 02.15 , de exemplu, cum se intimpal de multe ori in minastirile unde se aduna la un duhovnic renumit puhoi de lume . Si nu se prapadeste si nu moare nimeni din cauza orei prea matinala !
Si astfel se poate , fara nici un pic de greutate, spovedi si impartasi in aceiasi zi un enorias ... numai sa vrea domnu preot . Daca este nabab ... nu poate face jertfa , ci doar meserie din preotia sa !

3. Fiecare penitent care se duce la spovedit cam stie unde se situeaza pacatele savirsite de el , adica cam stie daca este sau nu de impartasit . Nu mai vorbesc de evlaviosii parohiilor care nici in limbajul curent nu mai zic ,,ma duc sa ma marturisesc" ci ca ,,ma duc sa ma impartasesc".
Astfel fiecare isi face canonul , rugaciunile pt. spovedanie si si rugaciunile pt. impartasanie , pt. a nu fi prins pe picior gresit in sensul ca se desleaga la cuminecare si el sa nu aibe rugaciunile facute . Daca a facut aceste rugaciuni pt. imparatsanie dar nu a meritat sa fie impartasit fi convinsa sora catolica ca aceste rugaciuni spuse, iata, in plus nu-i vor cauza cu nimic !


Iacata , cum se spovedesc si se impartasesc enoriasii in aceiasi zi , fara a se savirsi greseli canonice sau de tipic ! Unde era neintelegerea sau greutatea de implinit ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 31.05.2011 at 17:29:20.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.05.2011, 17:34:48
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Domnule Zaharia, practica ortodoxa pe care o explicati cred ca mai degraba este practica dumneavoastra, sau mai curand, practica pe care credeti dumneavoastra ca ar trebui sa fie...in practica adevarata nu este asa. Poate ii trimiteti o misiva IPS Pimen de la Suceava sa ii explicati cum anume se realizeaza spovedania si impartasania in 30 de minute pentru 50 de penitenti posibili/duminica din post. Ca sa dea din nou dezlegare la preoti...Ca altfel-s toti nababi si puturosi. Daca primiti raspuns, sa ne spuneti si noua.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sensul profund al impartasaniei florin.oltean75 Generalitati 22 31.01.2012 22:00:24
Reformatorii de dinaintea Reformei Theodor_de_Mopsuestia Biserici Protestante 106 12.10.2011 17:03:59
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
RUSINEA DE DINAINTEA SPOVEDANIEI. CUM SA O IN- razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 18.07.2010 00:26:11
Rusinea de dinaintea spovedaniei marianamara72 Intrebari utilizatori 7 21.06.2010 23:08:21