Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2007, 14:20:11
Anna1 Anna1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2007
Mesaje: 1
Implicit

Impartasania, in timpul duminicii de Florii se face inainte sau dupa slujba?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2007, 16:05:34
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna1
Impartasania, in timpul duminicii de Florii se face inainte sau dupa slujba?
Impartasirea credinciosilor se face ca la orice liturghie... in timpul slujbei, dupa chemarea preotului: `Cu frica, cu credinta si cu dragoste sa va apropiati`... dupa chinonic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2007, 19:47:02
familia_plesa familia_plesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna1
Impartasania, in timpul duminicii de Florii se face inainte sau dupa slujba?
eu am o problema:de cativa ani buni(am 60!)ma marturisesc si ma impartasesc ACASA la un preot mai batran, care este pensionar.are ami multe icoane, face slujba de maslu si toate regulile, dar este o problema ca toate acestea NU se intampla in biserica?nu ma pot duce la preotul nostru paroh, care mi-a fost intr-un fel coleg si cu care am copilarit-si dumnealui cred ca nu este multumit ca am ales un alt duhovnic.ce ma sfatuiti?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2007, 22:08:10
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de familia_plesa
nu ma pot duce la preotul nostru paroh, care mi-a fost intr-un fel coleg si cu care am copilarit-si dumnealui cred ca nu este multumit ca am ales un alt duhovnic.ce ma sfatuiti?
Persoana cu care ai copilarit nu mai exista, a murit, acum este slujitorul lui Hristos care doar seamana cu el. Parerea mea este ca asa ar trebui sa privesti pe Preotul Paroh, si asta cu cea mai mare seriozitate. Daca el alege sa te umileasca intr-un fel sau altul dindu-ti canon greu, ACCEPTA fara discutie. Daca insa ti se pare ca este nedrept cu tine, El o sa raspunda pentru faptele lui si nu tu. Tu fa-ti datoria ta de mirean si cu smerenie priveste la el ca la Hristos.
Doamne Ajuta!

ps. Eu nu sunt foarte stiutor insa simt ca impartasirea de "apartament" nu este un lucru binevazut de Dumnezeu. Ea trebuie facuta in Biserica in fata tuturor. Taina Impartasirii include si acest mic detaliu in aparenta nesemnificativ. Insa iarasi subliniez ca este parerea mea subiectiva
Iertati si Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.06.2007, 15:09:27
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de familia_plesa
Citat:
În prealabil postat de Anna1
Impartasania, in timpul duminicii de Florii se face inainte sau dupa slujba?
eu am o problema:de cativa ani buni(am 60!)ma marturisesc si ma impartasesc ACASA la un preot mai batran, care este pensionar.are ami multe icoane, face slujba de maslu si toate regulile, dar este o problema ca toate acestea NU se intampla in biserica?nu ma pot duce la preotul nostru paroh, care mi-a fost intr-un fel coleg si cu care am copilarit-si dumnealui cred ca nu este multumit ca am ales un alt duhovnic.ce ma sfatuiti?
Daca imi ingaduiti, va sfatuiesc eu cum sa faceti. In primul rand, nu e obligatoriu sa te impartaseasca acelasi preot care te-a si spovedit. Sunt doua Taine diferite! Impartasirea acasa e pt cei care nu pot veni la biserica(bolnavi,etc). Apoi, lipsindu-te de Impartasirea in biserica te lipsesti de intreaga Liturghie. Ori nu e completa cand participi la slujba fara sa te impartasesti, ori te impartaseti fara sa participi la slujba. Solutia e simpla: spovediti-va in continuare la preotul batran, insa cereti binecuvantare de la amandoi preotii sa va impartasiti la Sfanta Liturghie. Explicati preotului paroh cu sinceritate care e problema si bineinteles, rugati-va neincetat!
Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu Tatal si impartasirea Duhului Sfant sa fie cu noi cu toti!
Reply With Quote
Răspunde