Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2010, 01:18:35
mihai anton mihai anton is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Locație: far from the madding crowd ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit Sorin Dumitrescu ...

l-am revazut in aceasta seara la Nasul (b1tv) pe acest artist cu har deosebit -

http://www.formula-as.ro/2007/766/sp...umitrescu-7921
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.04.2010, 01:30:16
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Orice aparitie publica a lui Sorin Dumitrescu publica e un eveniment.
Totuși mă mir că puțini bagă de seamă asta și dacă, dintre ăștia puțini. amintește cineva, dezbatarea strălucește prin absență.
Dacă făcea unul ca Danion Vasile cine știe ce trăznaie apăreau zeci de pagini de forum cu vorbărie inutilă.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2010, 10:29:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai anton Vezi mesajul
l-am revazut in aceasta seara la Nasul (b1tv) pe acest artist cu har deosebit -

http://www.formula-as.ro/2007/766/sp...umitrescu-7921
Cand stai in preajma marilor preoti- Staniloae, Galeriu, etc., credinta este vie. L-am vazut la o conferinta a Parintelui Rafael Noica- a stat 2.30 minute in picioare, nemiscat. Este o voce a Ortodoxiei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2010, 11:08:37
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb mare cinste i-a daruit Domnul!

Citindu-i cartile, am inteles foarte multe aspecte legate de pictura bisericeasca si de maniera in care trebuie "citit" ce vedem in vechile Manastiri (mai ales cele ridicate in perioada lui Rares Voievod).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2010, 11:30:57
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

prin anii `90 a facut acele celebre interviuri..cu taranca inchisa de comunisti..Ioanichie Balan..Al.Paleologu.. parintele Galeriu
l-am auzit la radio-romania-actualitati,o oaza in mass-media romaneasca
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.10.2010, 08:05:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

O lecție de dogmatică aplicată (căutați în pagină play-erul, e sub poză, și ascultați cu luare-aminte)

http://www.romania-actualitati.ro/so...mitrescu-12230

Dacă aveți obiecții vă aștept aici la dezbatere.

Last edited by Mihailc; 02.10.2010 at 08:28:00.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.10.2010, 14:51:39
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit sorin dumitrescu

cateheza ,,'Schimbarea la Față a Domnului' [02.08.2010] :

http://www.trilulilu.ro/PaterMihail/85989469636bcc

Cateheza "Acoperamantul Maicii Domnului" (2010. 09. 30)

http://www.trilulilu.ro/PaterMihail/3604066b7ae607
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.10.2010, 15:06:00
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Orice aparitie publica a lui Sorin Dumitrescu publica e un eveniment.
Totuși mă mir că puțini bagă de seamă asta și dacă, dintre ăștia puțini. amintește cineva, dezbatarea strălucește prin absență.
Dacă făcea unul ca Danion Vasile cine știe ce trăznaie apăreau zeci de pagini de forum cu vorbărie inutilă.
Sorin Dumitrescu este remarcabil, imi place mult, l-am vazut in diferite aparitii,...dar sa nu dam cu piatra...pentru ca Duhul sufla unde vrea El...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.10.2010, 15:24:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sorin Dumitrescu - Ruptura

Si mie imi place cum gandeste acest artist crestin.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2015, 23:57:20
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit Brâncuși Mărturisitorul

Abia zilele acestea mi-a căzut în mână albumul ,,Brâncuși – sculptor creștin ortodox”, semnat de Patriarhul Daniel. Cu toate că altădată, prin anii 90, a deschis cu aplomb metropolitan marea expoziție ,, Filocalia”, mi-a fost greu să mi-l imaginez acum, ca Patriarh, glosând riscat și înalt asupra persoanei și artei marelui sculptor. Fiindcă, fie și ubicuu recunoscută, valoarea artei lui Brâncuși n-are încă stabilitatea plinită, așa cum o au, bunăoară, Michelangelo, Donatello sau Bernini... În plus, dacă mulți o consideră efigia modernității, destui o țin încă de ,,modernistă” ! În aceste circumstanțe controversate ale culturii recente și într-un moment de efectivă prăbușire a sistemului de valori al României, și nu numai, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române ,,bate cu pumnul în masă” și trimite lumii românești și, implicit, lumii actuale, un text incitant, simbolic, cu un puternic impact istoric, care cheamă grabnic la reașezarea valorilor spirituale fundamentale. Mă miră faptul că acest gest capital al Patriarhului n-a fost imediat sesizat de opinia publică, comentat de elita intelectualității și răspândit mediatic. Nu l-ar fi făcut Patriarhul, dacă n-ar fi fost convins, pe de o parte, că riscăm ca răul întețit să ne arunce, și pe noi și pe alții, în neantul indiferent al istoriei și, pe de altă parte, pentru a atrage atenția, că principala cauză a acestui rău endemic este criza axiologică de peste tot, iar la noi, răsturnarea fără precedent a valorilor, similară unei catastrofe etrusce ! Când ești Patriarh, orice ai scrie, fie și eseu, reprezintă automat un eveniment pastoral și misionar adresat nu numai B. O.R- ului ci, implicit tuturor Bisericilor și întregii lumi a credinței și culturii.
Și iarăși, nu l-ar fi făcut Patriarhul, dacă n-ar fi cunoscut și leacul : în cartea-album, textul lasă să se înțeleagă clar că singura soluție viabilă este blocarea crizei : potrivit Patriarhului, asemenea împrejurări-limită induc nevoia urgentă de a ,,fixa la definitiv” o valoare –reper, aptă să institue un sistem de referință și un referent majuscul, în stare să pună ordine în toată suflarea românească și a întregii lumi a credinței.
Tactic, lucrarea Patriarhului reprezintă în sine un model de pledoarie publică pentru neasemuirea persoanei și artei lui Brâncuși, text care își atinge scopul ca punte verbală preocupată să lege și să orchestreze cât mai eficient trei partituri : aforisme ale lui Brâncuși, citate din declarațiile și studiile unor nume mari convocate și tropare liturgice milenare ale Bisericii Universale, așa cum le-a păstrat creștinismul răsăritean. Pe tot întinsul acestui document – fiindcă nu va lipsi mult și despre acest text patriarhal se va vorbi de acum înainte, ca despre un important document – sunt folosite abundent și ingenios fragmente din scrieri semnate de zece personalități : Mircea Eliade, Barbu Brezianu, Ionel Jianu, V.G. Paleolog, Carola Giedeon Welcker, Calinic Argatu, Constantin Zărnescu, Dan Bota și Alexandru Buican. Grație numeroaselor punctări memorabile ale Patriarhului, precum și originalei Sale strategii expozitive, înțelepciunea sentințelor laice și taina stihoavnelor ecleziale își găsesc laolaltă punctul de fugă, în duhul patristic a teribilelor aforisme ale marelui sculptor. Aceste apoftegme țărănești, neverosimil culte teologic, reașează credința dreaptă, în adevărata sa perspectivă universală, una și nedespărțită, a tradiției ancestrale a țăranului român. Forma credinței lui Brâncuși, pentru cei ce vor s-o vadă ! este însăși forma operei lui – icoană a credinței, fixată și ea ,,la definitiv”, prin CRATIMA de la Târgu Jiu : Poarta Sărutului, care unește și, concomitent, ,,osebește” Masa Tăcerii și Coloana Infinitului. Nu mi se pare ,,hiperbolic” să afirm, că această asumare fățișă a persoanei și creației unui artist român de talie universală, de către Biserica Ortodoxă Română , prin vocea Întâistătătorului Acesteia, să poată fi considerată, măcar în principiu, ca fiind una și cu a Bisericii Una, după care nădăjduiește toată suflarea credinței bisericești autentice. Mai devreme sau mai târziu, textul Patriarhului va deschide cale persoanei lui Brâncuși , monahismului ei ascuns, să
i-a loc în strana Mărturisitorilor prin viață și prin operă, alături de Rubliov, sublimul monah deja canonizat de Biserica Pravoslavnică Rusă...Amin.

Sorin Dumitrescu
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateheze-Sorin Dumitrescu VladCat Resurse ortodoxe on-line 19 03.02.2012 11:04:36
ALDEA Virgil-Sorin va invita la curatenia de toamna-iarna revolutie2122 Generalitati 3 16.12.2009 01:01:15
RUGATI-VA pentru SORIN! emisor1974 Stiri, actualitati, anunturi 7 28.02.2007 17:08:34
RUGATI-VA pentru SORIN! emisor1974 Rugaciuni 0 22.06.2006 20:57:04