Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.02.2010, 17:49:31
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Absolut de acord cu toate cele zise de tine draga mea mai putin cu un lucru, daca-mi este ingaduit. eu nu cred ca "threadurile astea sunt deschise pentru a lansa polemici..." ci cred ca rostul lor este sa ne sfatuim unii pe altii, sa ne spunem parerile si nu sa "polemizam"...
uite ca pic si eu in pacatul de a incerca sa fac "educatie lingvistica" pe aici (sa-mi fie cu iertare)
POLÉMIC, -Ă, polemici, -ce, s.f., adj. 1. S.f. Discuție în contradictoriu, controversă pe o temă literară, științifică, politică etc. 2. Adj. Care ține de polemică (1), cu tendință de polemică, privitor la polemică; critic, combativ, contradictoriu. – Din fr. polémique. (conform DEX)
Da, de acord si eu...insa genul acesta de intrebari conduc automat la polemici, de ce??...pentru ca nu e un subiect lipsit de controverse...asta datorita punctelor de vedere diferite sau a nuantelor diferite pe care le poate vedea fiecare, evident!

De ce spun polemici, pentru ca se creeaza impresia ca unii gresesc, ba pentru ca unii nu sunt destul de credinciosi sau indeajuns de crestini neputand iubi destul pentru a se casatori cu o desfranata/desfranat...ba ca daca pronunti cuvantul desfranat si spui ca nu te-ai casatori cu acest gen de oameni, dai cu pietre si judeci...ori mie mi se par total neavenite aceste concluzii prost intelese.

Hristos a iubit SI PE pacatosi, dar a iubit omul in general, firea umana variata...si tocmai de aceea nu poate exista o ierarhizare intre cel care se casatoreste cu o desfranata...si intre cel care se casatoreste cu o crestina pe aceeasi treapta duhovniceasca ca si el, sau intre calificativele primite de ei, asta chiar numai Dumnezeu stie!...iar noi suntem liberi sa ne casatorim cu cine ne place, si sa nu ne casatorim cu cine nu ne place...simplu!!!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.02.2010, 17:55:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Caci s-a zis: "Voi cei tari purtati neputintele celor slabi" (Rom. 15, 1) si: "indreptati pe cel ce a gresit, cu duhul blandetii" (Gal. 6, l)".
Foarte profund, frumoase vorbe pentru eternitate care se potrivesc foarte bine in acest context.

Sa facem precum sfintii care interactionau cu prostituatele cu blindete numai pentru a le schimba fiinta in bine nu pentru casatorie.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.02.2010, 18:03:12
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Nu ma pot abtine :) Dar daca as fi barbat si-as actiona cu blandete si-ar schimba-o Dumnezeu in bine (ca doar nu eu) si mi-ar veni sa ma casatoresc cu ea pe urma, ce-ar fi atat de incredibil si reprobabil? :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.02.2010, 18:09:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Subiectul deschis de Dorin este unul extrem de profund si delicat. Daca Sfantul Ioan Gura de Aur, indrazneste sa spuna despre Hristos ca "Si-a luat de sotie o desfranata", referindu-se la firea umana asumata, nu o face in mod intamplator. Isi asuma cele spuse. El cunoaste prea bine, pe de-o parte starea firii umane cazute, iar pe de alta, lucrarea lui Hristos.

Hristos se smereste si isi asuma din dragoste pentru noi, firea umana, pentru a o ridica si a o insanatosi. Dar, in Hristos, firea umana nu a ramas o desfranata deoarece El i-a redat stralucirea si chipul de odinioara, de inainte de pacat.

In ceea ce ne priveste, oricare dintre noi ne ingrozim, la eventualitatea de a avea o sotie sau un sot desfranati. Noi, cei dusi la biserica, "tinem la eticheta", ii evitam, la drept vorbind, "pe vamesi si pacatosi". Nu prea avem partasie cu ei. Ne este mai usor sa-i judecam, sa ramanem numai la trecutul lor, fara a cauta insa spre ce pot fi, spre ce pot ei deveni. Vorbim, prin urmare, nu numai de o lipsa a smereniei, ci si de lipsa dragostei si a nadejdii.

Multi am "incremenit duhovniceste". Nu mai credem in schimbarea noastra si a celor de langa noi pentru ca sensul indemnului "sa te faci tuturor toate" ne este strain. De multe ori, nu ne mai asumam cele ale nostre, cu atat mai putin, ne mai asumam cele ale altcuiva.
Pai sincer nu stau sa ma gandesc la eticheta neaparat, desi ma gandesc ca se cam face o confuzie...poti iubi toti oamenii, ii poti intelege, poti sa fii umarul pe care sa planga, cuvantul care sa le faca bine, sau bucata de paine care sa le aline foamea...insa aici vorbim de acea singura persoana cu care te-ai casatori, cu care ai putea merge pe acelasi drum ( cel putin pentru inceput ar trebui sa existe aceasta dorinta sau posibilitate).

Ne casatorim cu cine credem noi, aici nu are nimeni ce sa eticheteze sau sa judece, iubirea nu poate fi evaluata de nimeni in afara de fiecare in parte.

Pana la urma fiecare iubeste pe cine s-a nimerit sa iubeasca, si isi asuma dragostea pe care o simte!

Eu da, sincer spun ca nu m-as fi mariat cu un motocicilist, niciodataaa...nici cu un dependent de droguri, nici cu un rocker, nici cu un clubber, nici cu un gigolo, nici cu un peste...dar nu pentru ca le-as fi evaluat starea duhovniceasca sau pentru ca nu i-as fi putut iubi ( la urma urmei nu am de unde sa mai stiu in acest moment), ci doar pentru ca nu exista compatibilitate, nu am fi avut puncte comune...nu am fi impartasit acelasi stil de viata si aceeasi viziune asupra vietii in general!

In momentul in care se formeaza un cuplu, pot sa ramana fiecare cu pasiunile lui foarte bine...dar daca acel tabiet, activitate dauneaza pur si simplu ideii de cuplu...de viitoare familie crestina, acela nu poate fi cuplu..cel putin pana nu ajung amandoi sa tina cont de mentalitatea celuilalt si de suferinta lui, sau sa imprumute ceva din ce are celalalt bun in el...daca e cazul!

Adulterul, desfraul...nu e compatibil cu ideea de cuplu-familie, si practic asta conduce la ideea ca iubirea nu e deplina si nici reciproca...ori dorinta de a intemeia o familie nu e normal sa vina numai din partea unuia din cei doi, ea trebuie practic sa reliefeze dorinta celor doi de a deveni un trup, un drum...un urcus....macar la inceput, si imperios necesar in momentul in care se pune problema casatoriei!!!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.02.2010, 18:09:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu ma pot abtine :) Dar daca as fi barbat si-as actiona cu blandete si-ar schimba-o Dumnezeu in bine (ca doar nu eu) si mi-ar veni sa ma casatoresc cu ea pe urma, ce-ar fi atat de incredibil si reprobabil? :)
Binenteles ca Dumnezeu face imbunatatirea, ca doar nu eu sau tu.
In privinta casatoriei dupa imbunatatire...nu multumesc, daaaar, ea se poate pregati si deveni buna pentru altcineva care este dispus sa o ia, ca doar sunt multi barbati pe pamint.
Eu insa,...nu multumesc!..si repet , nu este o decizie a mea ci de la Dumnezeu, venita in urma rugaciunilor. Ca urmare El le aranjeaza pe toate.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.02.2010, 18:15:27
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Well, raspunsul la intrebarea pusa-n primul post ar putea fi: nimeni de pe forum.
Ca de obicei, viata bate filmul, exista casatorii intre barbati si (foste) desfranate, exista copii, exista regret, exista iertare, exista posibilitatea mantuirii. Daca sunt lucruri pe care nu le-am face noi aici, asta nu inseamna ca nu le-ar face nimeni altcineva =)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.02.2010, 18:48:27
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit Ipoteza

S-ar putea ca cel ce se casatoreste cu o desfranata sa se trezeasca in fata unei surprize neasteptate: sa fie iubit mai mult decit credea el ca poate o femeie ca ea sa-l iubeasca. Amintiti-va de pilda cu cei doi datornici! Care dintre ei a fost mai recunoscator? Cel caruia i s-a iertat mai mult.
Cine ar face pasul acesta (sa se casatoreasca cu o femeie de moravuri indoielnice) merita toate respectele mele, caci oricine merita o sansa sa devina mai bun!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.02.2010, 18:56:15
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
S-ar putea ca cel ce se casatoreste cu o desfranata sa se trezeasca in fata unei surprize neasteptate: sa fie iubit mai mult decit credea el ca poate o femeie ca ea sa-l iubeasca. Amintiti-va de pilda cu cei doi datornici! Care dintre ei a fost mai recunoscator? Cel caruia i s-a iertat mai mult.
Cine ar face pasul acesta (sa se casatoreasca cu o femeie de moravuri indoielnice) merita toate respectele mele, caci oricine merita o sansa sa devina mai bun!
Fosta desfranata...sau desfranata constant, dar sa il iubeasca foarte mult si pe sot?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.02.2010, 19:00:57
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Mie mi se pare ca thread-ul asta nu duce nicaieri, sincer.... fiecare isi expune teoriile si s-a filozofat prea mult pe o situatie ipotetica..... de fapt windorin ce vroiai mai clar sa intrebi? o singura persoana a vorbit din propria experienta adica cum a reactionat fata de femeia in cauza, desfranata si nu s-a sfiit sa afirme ca a tinut la ea cu toate viciile ei. Noi, romanii avem o mentalitate cam ''balcanica'' , nu prea cred ca in tarile vest europene, barbatul isi face atatea probleme daca femeia de langa el e desfranata sau cuminte ( ca doar nu scrie pe fruntea ei) in tari gen anglia, germania, austria, suedia, norvegia etc., e cam ciudat sa vedem cum dupa 20ani de la revolutie am ramas cu atatea conceptii invechite si prafuite. Nu ma intelegeti gresit, nu fac propaganda prostitutiei, dar totusi, problema asta ar trebui privita intr-un mod matur, am observat ca toate fetele care au postat aici au sarit in apararea propriei apartenente sexuale, au aparat prostituatele sau desfranatele, pe cand barbatii au avut pareri impartite, unii au reactionat cu repulsie ( cei care nu au experienta mare de viata ), iar altii au incercat sa inteleaga fenomenul. Pana la urma, Mantuitorul a venit pentru cei pacatosi, chiar cei mai pacatosi ( si din evrei si dintre cei pagani ) ceea ce afirma toate evangheliile mai mult sau mai putin direct, si a zis destul de clar cum trebuie sa ne iubim unii pe altii, ''Sa va iubiti unii pe altii asa cum Eu v-am iubit pe voi'' ( nu mai retin in care evanghelie, cred ca la Sf.Ioan ) . Iubirea asta dumnezeiesca se resfrange asupra tuturor. Noi de ce mai mergem la biserica, daca nici macar atat lucru nu intelegem? Deci ce e atat de neclar????????? Asta e modelul de iubire care ni se cere, standardul de ''calitate'', ca noua ni se pare atat de greu, asta e partea a doua, si nu putem iubi barbatul sau femeia desfranata pentru ca noi insine nu avem ''iubirea'' in noi, pentru ca punem legea in fata iubirii, adica judecam inainte sa intelegem si sa iubim, exact cum faceau fariseii....
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.02.2010, 19:02:46
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Post ...

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Caci s-a zis: "Voi cei tari purtati neputintele celor slabi" (Rom. 15, 1) si: "indreptati pe cel ce a gresit, cu duhul blandetii" (Gal. 6, l)".
Simplu si la obiect ,imi place raspunsul tau Maria !


''Cine s-ar casatori cu o desfranata?'' Cred cu siguranta un Sfant ,pentru ca el ar putea sa o ajute sa scape de aceasta viata intinata ,traita asa din nestiinta ,nepasare ,etc ..Dar invers ? eu cred ca cel mai greu este sa intorci un barbat la credinta ...un barbat care toata viata lui nu a stiut decat cu cine cum sa piarda timpul sau pretios pe acest pamant ,de cata blandete ar fi nevoie acolo? Eu una nu reusesc sa ajut pe mai nimeni in jurul meu dar nu imi pierd speranta ca voi reusi ,sunt inca la inceput.
Dumnezeu sa ne ajute pe toti ! Iluminare si Pace va doresc
ps : iertati daca gresesc
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05