Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 18.02.2010, 21:51:14
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Si mie mi s-a parut cam aiurea sa spuna asemenea lucruri atat de intime despre sotia sa pe un forum crestin ortodox, dar banuiesc ca a vrut sa arate ca oamenii se pot oricand schimba si in bine, in cazul acesta sotia sa, si ca nu regreta ca faptul ca a trecut peste anumite prejudecati si in final iubirea a invins, important e pana la urma ca se inteleg.

Windorin, nu-ti mai pierde vremea cu andreicozia, tu esti bine intentionat si vrei sa-i arati cu multa blandete ca greseste enorm in discutiile cu ceilalti, jignindu-i direct sau indirect pe cei care nu sunt de aceeiasi parere cu el. Renunta, andreicozia e o cauza pierduta, asta pana cand se va afla intr-o situatia limita in viata sa si va striga cu disperare spre Dumnezeu, pana atunci traieste intr-o lume a lui, pentru ca de fapt sub aceasta carapace dura pe care o afiseaza pe forum se ascunde un suflet extrem de sensibil, de aceea se si ataca asa de repede, cand cineva nu e de acord cu el. E prea incapatanat si mandru ca sa admita ca poate uneori gresi. Se considera infailibil in relatia sa cu ceilalti si cu Dumnezeu. Dar Dumnezeu vegheaza si asupra lui, si nu il va lasa sa se inece, noi ca oameni putem cel mult sa ne rugam pt el, din moment ce reactioneaza asa de caustic, nu e un om rau, dar e foarte, foarte sensibil
Reply With Quote
  #182  
Vechi 19.02.2010, 05:16:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up bine spus

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dorin, intradevar se simt "ale tineretii valuri" in tine. Ti-ai insusit cu maiestrie dialogul teologic insa pina la intelegerii vietii din PRACTICA si MUNCA CU OAMENII este un drum lung, anevoios si PLIN DE SURPRIZE...
Daca tu crezi ca cineva se schimba asa peste noapte "ca tilharul de pe cruce" ar trebui sa patrunzi mai mult manifestarea realitatilor SOCIALE din jur. Este usor sa visezi la tot felul de scenarii dragute si care pica bine( nu necesita nici un efort), insa realitatea vietii( daca faci parte din ea si nu tii capul in nisip ca strutul) este CU TOTUL ALTA. Stiu, este neplacut sa aflam lucrul acesta, dar Dumnezeu ne vrea TREJI, constienti nu visatori. Sau poate tu crezi ca psihologia umana era altfel pe vremea Mintuitorului si schimbarea firii si a fiintei se facea clipind din ochi? Daca este asa atunci sigur evenimentele se petreceau pe alta planeta ca-n filmele SF :).
bun cuvant. poate se mai trezesc visatorii de pe aici. asta daca nu tin mortis la convingerea ca le stiu pe toate, din carti.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 19.02.2010, 06:03:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

Sfantul Ioan Gura de Aur
, vorbind despre Sfantul Apostol si Evanghelist Matei, spune: Imi place sa il numesc "Matei vamesul", mai mult decat "Matei Evanghelistul", caci tocmai prin aceasta se arata mai mult puterea si lucrarea lui Dumnezeu. Nu trebuie uitat ce a fost si ce a ajuns, din vames lipsit de orice omenie si hot a ajuns Apostol si Evanghelist. Tocmai atunci cand Dumnezeu le alege pe cele slabe si proaste, spre a le rusina pe cele tari si mandre ale lumii, El isi arata puterea si harul Sau cel intaritor, curatitor si sfintitor. (parafrazat)
Ce-ai vrut sa spui aici, Dorin?

Mai precis, nu vad care e legatura cu calcatul in strachini la care Felix e mare maestru (sa nu uitam de topicul pe care l-a deschis acum vreun an, doi... in care discuta toate cele despre doamna care acum ii este sotie).

Last edited by mirelat; 19.02.2010 at 07:25:31. Motiv: sters link
Reply With Quote
  #184  
Vechi 19.02.2010, 10:40:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dorin, intradevar se simt "ale tineretii valuri" in tine. Ti-ai insusit cu maiestrie dialogul teologic insa pina la intelegerii vietii din PRACTICA si MUNCA CU OAMENII este un drum lung, anevoios si PLIN DE SURPRIZE. Daca tu crezi ca cineva se schimba asa peste noapte "ca tilharul de pe cruce" ar trebui sa patrunzi mai mult manifestarea realitatilor SOCIALE din jur. Este usor sa visezi la tot felul de scenarii dragute si care pica bine( nu necesita nici un efort), insa realitatea vietii( daca faci parte din ea si nu tii capul in nisip ca strutul) este CU TOTUL ALTA. Stiu, este neplacut sa aflam lucrul acesta, dar Dumnezeu ne vrea TREJI, constienti nu visatori. Sau poate tu crezi ca psihologia umana era altfel pe vremea Mintuitorului si schimbarea firii si a fiintei se facea clipind din ochi? Daca este asa atunci sigur evenimentele se petreceau pe alta planeta ca-n filmele SF :).
Da, Andrei... "omul se schimba peste noapte". Ba chiar in mai putin de atat.
Daca nu as fi cunoscut langa mine un astfel de om, nu as fi indraznit sa afirm.
Cel mai bun prieten al meu "s'a schimbat" in mai putin de "peste noapte".

Faptul ca poate sunt visator nu il neg. Oi fi, fara sa imi dau seama.
Nadajduiesc insa sa nu pierd contactul cu realitatea. Imi plac oamenii si stau foarte mult cu ei, dea Domnul sa'mi ajute acest lucru.

Citat:
În prealabil postat de felicitas Vezi mesajul
Windorin, nu-ti mai pierde vremea cu andreicozia, tu esti bine intentionat si vrei sa-i arati cu multa blandete ca greseste enorm in discutiile cu ceilalti, jignindu-i direct sau indirect pe cei care nu sunt de aceeiasi parere cu el. Renunta, andreicozia e o cauza pierduta, asta pana cand se va afla intr-o situatia limita in viata sa si va striga cu disperare spre Dumnezeu, pana atunci traieste intr-o lume a lui, pentru ca de fapt sub aceasta carapace dura pe care o afiseaza pe forum se ascunde un suflet extrem de sensibil, de aceea se si ataca asa de repede, cand cineva nu e de acord cu el. E prea incapatanat si mandru ca sa admita ca poate uneori gresi. Se considera infailibil in relatia sa cu ceilalti si cu Dumnezeu. Dar Dumnezeu vegheaza si asupra lui, si nu il va lasa sa se inece, noi ca oameni putem cel mult sa ne rugam pt el, din moment ce reactioneaza asa de caustic, nu e un om rau, dar e foarte, foarte sensibil
Stiu, felicitas. Multumesc pentru grija.
Insa eu nu scriu pentru el, cele pe care le scriu. Le scriu pentru ca imi vin in minte.
Aici, toti punem tot ce avem... ca macar unii sa se foloseasca. Eu de altii si altii de mine, dupa putere.
Fiecare este liber. Nu acuz, chiar daca uneori pare ca vorbesc "ca unul care le stie pe toate". Nu stiu inca multe.

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Ce-ai vrut sa spui aici, Dorin?
Mai precis, nu vad care e legatura cu calcatul in strachini la care Felix e mare maestru (sa nu uitam de topicul pe care l-a deschis acum vreun an, doi... in care discuta toate cele despre doamna care acum ii este sotie).
Nu stiu topicul cu pricina.

Am vrut sa spun ca tocmai marii pacatosi, care si'au venit in fire trebuie propovaduiti lumii, spre a vedea... ca se poate !!

Sfanta Maria Egipteanca este cinstita si propovaduita in toata Biserica Ortodoxa, pentru intoarcerea ei.

Cum ar fi fost sa zica parintii de langa Sfantul Zosima: "Aoleo, cum sa indraznim sa citim o asemenea fapta in biserica ?!"
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #185  
Vechi 19.02.2010, 17:28:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felicitas Vezi mesajul
Si mie mi s-a parut cam aiurea sa spuna asemenea lucruri atat de intime despre sotia sa pe un forum crestin ortodox, dar banuiesc ca a vrut sa arate ca oamenii se pot oricand schimba si in bine, in cazul acesta sotia sa, si ca nu regreta ca faptul ca a trecut peste anumite prejudecati si in final iubirea a invins, important e pana la urma ca se inteleg.

Windorin, nu-ti mai pierde vremea cu andreicozia, tu esti bine intentionat si vrei sa-i arati cu multa blandete ca greseste enorm in discutiile cu ceilalti, jignindu-i direct sau indirect pe cei care nu sunt de aceeiasi parere cu el. Renunta, andreicozia e o cauza pierduta, asta pana cand se va afla intr-o situatia limita in viata sa si va striga cu disperare spre Dumnezeu, pana atunci traieste intr-o lume a lui, pentru ca de fapt sub aceasta carapace dura pe care o afiseaza pe forum se ascunde un suflet extrem de sensibil, de aceea se si ataca asa de repede, cand cineva nu e de acord cu el. E prea incapatanat si mandru ca sa admita ca poate uneori gresi. Se considera infailibil in relatia sa cu ceilalti si cu Dumnezeu. Dar Dumnezeu vegheaza si asupra lui, si nu il va lasa sa se inece, noi ca oameni putem cel mult sa ne rugam pt el, din moment ce reactioneaza asa de caustic, nu e un om rau, dar e foarte, foarte sensibil
Cite pseudonime o sa-ti mai deschizi pentru a ma ataca si pentru a te lauda pentru ce scrii?
Reply With Quote
  #186  
Vechi 19.02.2010, 17:42:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit


ai gandit-o pe asta Andrei, chiar profund!
Eu nu sunt felicitas.. dar m-ai prins! Eu sunt Windorin.. si Podolski si Zaharia.. si in general in spatele celor care te critica sunt eu, asa este
Ca acesta este scopul meu ascuns: sa te supar pe tine si sa ma laud pe mine.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 19.02.2010, 17:52:37
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Hai sa nu ne mai atacam totusi, da...nu cred ca putem gandi toti la unison intotdeauna cel putin, si nu e ideal sa ne apaludam unii pe altii si sa zambim dulce...pentru a ne simti crestini adevarati, altele sunt importante totusi.

Sa ne mai asumam si riscul de a fi antipatici prin unele postari, prin unele opinii, prin anumite note personale date mesajului....pentru ca pana la urma asta inseamna continua autoevaluare, obiectivitate si chiar smerenie...
Reply With Quote
  #188  
Vechi 19.02.2010, 17:56:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Da, Andrei... "omul se schimba peste noapte". Ba chiar in mai putin de atat.
Daca nu as fi cunoscut langa mine un astfel de om, nu as fi indraznit sa afirm.
Cel mai bun prieten al meu "s'a schimbat" in mai putin de "peste noapte".

Faptul ca poate sunt visator nu il neg. Oi fi, fara sa imi dau seama.
Nadajduiesc insa sa nu pierd contactul cu realitatea. Imi plac oamenii si stau foarte mult cu ei, dea Domnul sa'mi ajute acest lucru.
Omul se poate schimba si peste noapte...insa nu toti o fac, iar unii nu raman schimbati prea mult...asta am vazut-o si eu de-a lungul vietii.

Cu totii cred ca avem si un dram de visare, idealuri...insa realitatea nu se rezuma numai la experienta noastra de viata, sau la modul cum o privim...pentru ca fiecaruia in parte i se pot descoperi diferite aspecte, unghiuri, invataminte...
Reply With Quote
  #189  
Vechi 19.02.2010, 18:00:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

P.S. Iar schimbarea asta peste noapte nu implica numai....schimbare in bine
Reply With Quote
  #190  
Vechi 19.02.2010, 18:06:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

ai gandit-o pe asta Andrei, chiar profund!
Eu nu sunt felicitas.. dar m-ai prins! Eu sunt Windorin.. si Podolski si Zaharia.. si in general in spatele celor care te critica sunt eu, asa este
Ca acesta este scopul meu ascuns: sa te supar pe tine si sa ma laud pe mine.
De unde ai dedus tu ca faceam referire la tine..stii vorba aia?

"cheliosul isi pune singur pina pe cap"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05