Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.02.2010, 14:46:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Eu ma gandeam altfel: oferi dragoste primesti dragoste.
Asta in teorie...dar banuiesc ca ai auzit si de cupluri in care unul dupa ce a oferit totul, nu mai stie ce sa mai ofere si peste..doar doar, in timp ce celalalt tot foarte putin receptiv ramane. Pentru unii e de ajuns sa iubeasca...fara a fi insa si iubiti, dar asta o fi mergand la inceput...si dupa ceva timp abia se dezmeticesc!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.02.2010, 15:32:16
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Asta in teorie...dar banuiesc ca ai auzit si de cupluri in care unul dupa ce a oferit totul, nu mai stie ce sa mai ofere si peste..doar doar, in timp ce celalalt tot foarte putin receptiv ramane. Pentru unii e de ajuns sa iubeasca...fara a fi insa si iubiti, dar asta o fi mergand la inceput...si dupa ceva timp abia se dezmeticesc!
N-ai inteles. Eu nu l-am contrazis pe Dorin ci am privit in sens pozitiv. Si el a spus acelasi lucru. Legea e valabila in tot universul nu e doar o teorie. In cazurile despre care vorbesti tu nu stim ce a oferit sau ce crede ca a oferit, sau cum a fost perceput. Oricum eu cred ca intr-o cearta nu exista un singur vinovat fiecare are partea lui de vina.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.02.2010, 16:08:20
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
N-ai inteles. Eu nu l-am contrazis pe Dorin ci am privit in sens pozitiv. Si el a spus acelasi lucru. Legea e valabila in tot universul nu e doar o teorie. In cazurile despre care vorbesti tu nu stim ce a oferit sau ce crede ca a oferit, sau cum a fost perceput. Oricum eu cred ca intr-o cearta nu exista un singur vinovat fiecare are partea lui de vina.
Ok...
Legat de cearta si vinovati, foarte posibil sa fie asa, desi sa nu uitam ca unii isi mai schimba preferintele pe parcurs, si daca afla pe "Ileana Cosanzeana sau Fat Frumos-aventurosii" nu prea vor mai putea aprecia ghiveciul de legume, sortuletul nevestii si tonul bland/sotul care citeste molcom ziarul in balansoar!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.02.2010, 16:23:48
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ok...
Legat de cearta si vinovati, foarte posibil sa fie asa, desi sa nu uitam ca unii isi mai schimba preferintele pe parcurs, si daca afla pe "Ileana Cosanzeana sau Fat Frumos-aventurosii" nu prea vor mai putea aprecia ghiveciul de legume, sortuletul nevestii si tonul bland/sotul care citeste molcom ziarul in balansoar!
Daca sotia nu face altceva decat sa stea cu sortuletul si sa gateasca ghiveci de legume, sau sotul sta doar in balansoar si citeste ziarul atunci preferintele pt Ilene Cosanzene sau Feti frumosi sunt reactiunea.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.02.2010, 16:53:32
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Daca sotia nu face altceva decat sa stea cu sortuletul si sa gateasca ghiveci de legume, sau sotul sta doar in balansoar si citeste ziarul atunci preferintele pt Ilene Cosanzene sau Feti frumosi sunt reactiunea.
Mda, trebuie sa mai scotocesc ceva posibile cauze...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.02.2010, 17:25:37
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Mare si minunata este Taina Casatoriei! Insa, noi oamenii, prin slabiciunile si neputintele noastre, ajungem uneori sa o batjocorim si sa o necinstim. Din cauza egoismului si a altor pacate, se intampla sa nu ne ridicam la inaltimea tainei la care Dumnezeu ne-a facut partasi.

A iubi femeia asa cum Hristos iubeste Biserica, nu este doar un indemn adresat barbatilor, de catre Sfantul Apostol Pavel, ci o datorie. Datoria de a cuprinde si manifesta in sanul propriei familii, Taina Bisericii, adica a iubi, cu iubirea lui Hristos.

Multi suntem departe de aceasta masura, dar trebuie totusi sa stim ca ea nu este o utopie. O putem afla atat timp cat vom invata de la Hristos, cum se cuvine sa iubim.

Last edited by Marius22; 18.02.2010 at 17:27:40.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.02.2010, 23:11:47
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Smile

Foarte foarte frumos ce s-a scris in acest topic, sufletul meu o simte ca o gura de aer curat de munte intr-o lume atat de poluata sufleteste, ca o raza de lumina intr-o pivnita de prea mult timp intunecata.... In numele fetelor, iti multumesc si eu Windorin
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.02.2010, 05:22:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

Sotii nu mai poarta de grija sotiilor, iar sotiile nu mai suporta sa li se poarte de grija.
partea a doua a frazei mi se pare cam aiurea. fara sens, sau fara obiect, ca sa zic asa.
n-am mai auzit de sotii care sa nu suporte sa li se poarte de grija.

Last edited by mirelat; 19.02.2010 at 06:51:40.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.02.2010, 11:27:09
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu stiu daca astazi femeia procedeaza asa pentru ca nu ar avea incotro, e poate doar modelul pe care il vede in familia ei... si asa are impresia ca trebuie sa le faca si ea la randul ei pe toate. Si apoi daca asa le face pe toate de la inceput... fara a considera ca sotul e acolo pentru a face totul impreuna, e alegerea ei si atat.
Da, posibil sa ai dreptate. Cred insa ca, in cele mai multe cazuri, aceasta nu este alegerea sotiei.
De cele mai multe ori, ea nu are de ales in fata rigiditatii masculine. Si, neizbutind nimic... renunta.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pentru unii e de ajuns sa iubeasca... fara a fi insa si iubiti, dar asta o fi mergand la inceput... si dupa ceva timp abia se dezmeticesc.
Acest "inceput" este foarte scurt. Iubirea este schimb inca dintru inceput.
Nu te iubesc, ca sa ma iubesti, insa daca te iubesc, sufar daca tu nu ma iubesti si ma odihnesc daca ma iubesti.

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Eu cred ca intr-o cearta nu exista un singur vinovat fiecare are partea lui de vina.
Mereu imi zice parintele, cand ii zic faptul ca ma mai supar pe cate cineva... "din doi, daca unul este sfant, totul este pace si liniste, oricum ar fi al doilea". Orice neintelegere isi gaseste "hrana" in minim 2 persoane.

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
partea a doua a frazei mi se pare cam aiurea. fara sens, sau fara obiect, ca sa zic asa.
n-am mai auzit de sotii care sa nu suporte sa li se poarte de grija.
Am intalnit fete care se plangeau de faptul ca sunt tratate precum copiii, cu prea multa grija din partea sotilor.
Atunci cand apare o diferenta de 2-3 ani sau cand sotul o iubeste foarte mult, acesta devine mai mult ca un parinte grijuliu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.02.2010, 11:40:11
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mda ! Femeile au devenit independente si de aceia s-a schimbat conceptul de protectie din partea sotului, sau mai degraba de monopol, caci din casniciile anterioare am sesizat acest aspect nu prea placut al relatiilor.
Protectia in sine presupune dragoste, posesivitatea insa, un egoism invaluit intr-o grija care nu are de-a face cu satisfactia celui protejat.
chiar vorbeam cu sotul meu intr-o zi si analizam casniciile parintilor nostri, ale rudelor ajunse acum la o varsta mai inaintata, cum de au rezistat acestea, cum s-au manifestat...
Din pacate, concluzia sincera, de altfel, a fost ca femeile au fost supuse doar, au suferit si au rabdat pentru a merge acea casnicie, au lasat de la ele in timp ce sotii le-au abuzat sistematic, fizic si verbal, in timp ce sotii s-au afundat in alcool, in lucruri josnice dar prezente in viata de cuplu.
Un procent ingrijorator din relatiile celor cunoscuti s-au prezentat astfel.
Astazi femeia nu mai intretine o casnicie, tocmai pentru ca nu mai indura toate aceste mizerii, astfel ori trezeste barbatul la realitate si la responsabilitatea si respectul cuvenit, ori renunta la el...din pacate, cred ca asta ar cam fi diferenta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 19.02.2010 at 11:43:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 14:04:54
Femeia:sotie,mama,profesionista caty_deea Nunta 52 06.01.2011 11:54:57
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 09:06:45
Postul si relatiile dintre sot si sotie cmihai Pocainta 30 10.02.2009 15:23:52