Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 31.05.2015, 01:43:02
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emeremiha Vezi mesajul
in mod deosebit domnule coleg senior Ioan Cezar pentru urarea facuta.Va dovediti intr-adevar un veritabil crestin.Eu nu as ura ceea ce mi-ati urat dvs.mie nici celui mai periculos criminal inchis pe viata.Dar...deh...se pare ca si pe aici sunt crestini si"crestini".Orgoliile intuneca judecata cateodata,iar bunatea sau...opusul ei ies la iveala atunci cand e nevoie.Totusi eu va doresc toate cele bune si Dumnezeu sa va ajute,ca si pe noi toti...pentru ca fara El suntem NIMIC.
Ei, nu sunt mereu un creștin veritabil. De obicei sunt doar "veritabil".
Acum voi face totuși un efort de autenticitate și vă spun ce soluție aș adopta eu în situația dvs.

Data viitoare când vine cel ce vă deranjează instalația electrică și vă invită la fumat, să îi spuneți așa, dupăce stingeți țigara:
Stimate drac (duh rău, necurat, legiune etc. - după caz),
mai întâi aș vrea să te informez că m-am lăsat de fumat. Am realizat că o femeie și o mamă creștină nu fumează, că fumatul e dăunător sănătății, că iau banii fetiței de la gură, că fumatul nu poate rezolva problema mea cu tatăl fetiței, că nu mă pot împărtăși dacă fumez etc. Ca urmare, eu nu mai sunt cea pe care o cunoșteai tu, ci o femeie serioasă care, la 40 de ani a decis să nu mai fumeze ca puștoaicele sau ca bărbații prost educați. Așa că articolul 1 din contractul prin care ne-am legat a fost deja șters, precum vezi. Duhovnicul meu, care m-a rugat de atâtea ori să las fumatul, este în sfârșit odihnit de buna mea hotărâre și simt deja odihna lui printr-un surplus de har și prin oarece pace sufletească.
În al doilea rând, vreau să afli că regret modul cum am procedat la intrarea pe Forum creștin ortodox și că sunt hotărâtă să nu mai fac glume proaste cu oamenii de acolo. Mai ales în preajma Sărbătorii, pe care am avut nesimțirea să o tulbur cu o batjocură sau miștocăreală ieftină, crezîndu-mă și deșteaptă și zdravănă la cap, la sugestia ta neroadă.
Mai află, domnule drac, că am descoperit că nu toți creștinii e proști. Oameni și oameni, ca peste tot în lumea asta mare unde tu te umfli în pene că ne ești stăpânitor. Deși unii creștini sunt doar "veritabili", sau doar "creștini", această însușire a lor face ca toate promisiunile tale și sugestiile ieftine cum că aș obține vreun spor cât de mic prin delirul meu, s-au dovedit apă de ploaie. Unul dintre seniori (cum l-am numit eu pedant) tocmai m-a luat în balon și, deși nu a spus-o explicit, m-a abordat ca pe o țață de prost gust. În concluzie, stimate drac, creștinii ăștia nu e chiar atât de proști, chiar dacă nu e veritabili. Apăi dacă cu ăștia nu mi-a mers, cum o fi cu aceia veritabili? Nici nu vreau să mă gândesc, am destule pe cap de când fac afaceri cu tine. Deci gata și cu al doilea articol din contract. L-am șters.
La fel și cu celelalte articole din contractul prin care ne-am legat - sunt nule și hârtia pe care o bâțâi în mână e bună de șters praful, cel mult. Cum? care praf? Ăla pe care nu l-am mai șters de mult, din lipsă de timp, că de când sunt în bună tovărășie cu tine am uitat de toate trebile mele de femeie și mamă.
Așa că ia-ți tălpășița, drace, că nu mai am timp de pierdut cu tine. Am treabă. Merg la rugăciune iar mâine mă voi spovedi negreșit pentru toată nesimțirea și prostia mea.

E suficient să faceți aceasta și dracul va pieri. Pentru totdeauna.

P.S. Puteți deja să comandați o lustră cu doișpe brațe și o mare orgă de lumini. Nu va mai clipi una în veac, decât așa cum veți hotărî dvs., dacă îi spuneți necuratului duh care v-a bântuit până azi ceea ce v-am scris. Spor la treabă!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 31.05.2015, 10:29:10
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Sau putem sa-i daruim toate tigarile noastre demonului, sa le fumeze singur si in liniste.

Sa plece de la noi satisfacut, impacat, nu certat si tulburat.

Nu toate problemele pe care le avem cu patimile noastre au o solutie agresiva, de ruptura violenta.

Una este abordarea herculeana, alta abordarea orfeica.
__________________

Reply With Quote
  #83  
Vechi 31.05.2015, 17:17:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
si nu uitati ca zilnic, si dimineata si seara, sa dati slava Sfintei si de Viata datatoare Treimi.
Numai dimineața și seara?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 31.05.2015, 20:37:28
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Numai dimineața și seara?
Chiar nu cred ca are rost sa raspund la aceasta intrebare daca nu ati facut decat sa luati mot-a-mot cuvintele mele...
Reply With Quote
  #85  
Vechi 01.06.2015, 00:24:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate că era mai bine să spui "nu uitati ca zilnic sa dati slava Sfintei si de Viata datatoare Treimi." Eu m-am întrebat de ce dimineața și seara? De ce nu pe tot parcursul zilei când termini un lucru, când ți-ai potolit foamea, când privești o floare, când treci printr-un moment mai dificil ș.a.m.d. :)

Last edited by ovidiu b.; 01.06.2015 at 01:22:51.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 27.07.2015, 17:52:21
gabero
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru Gabriela:
Ai incercat macar sa te duci la o manastire si sa stai acolo cateva zile sau ma rog cat se poate sta, sa vezi cum este, cum te simti, si daca iti simti chemare acolo ?
Reply With Quote
  #87  
Vechi 28.07.2015, 14:09:57
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabero Vezi mesajul
Pentru Gabriela:
Ai incercat macar sa te duci la o manastire si sa stai acolo cateva zile sau ma rog cat se poate sta, sa vezi cum este, cum te simti, si daca iti simti chemare acolo ?
Am facut acest exercitiu si nu gasesc o chemare in acest sens.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 29.07.2015, 08:54:27
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Am citit topicul postat de dumneavoastra si din cate am inteles nu simtiti o atractie spre calugarie. Si cum in viata omul are doua variante de a-si trai viata- ori calugarie, ori de a-si intemeia o familie, ramane de luat in seama a doua varianta!

Important ar fi sa aveti incredere in Dumnezeu, dar si in fortele proprii si calitatile dumneavoastra, sa nu va pierdeti speranta sau sa deznadajduiti, si sunt convins ca veti reusi.
Incercati sa vedeti care sunt cauzele starii de nemultumire si sa le inlaturati. Daca e vorba de servici incercati sa gasiti un servici care v-ar place (in zona Bucuresti/Ploiesti sunt mai mari sanse in acest sens), iar daca e vorba de viata personala sunt convins ca veti gasi pe cineva (eventual din cercul de prieteni/cunostiinte/colegi de servici) care sa va placa si cu care sa intemeiati o familie!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 29.07.2015, 13:59:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Am facut acest exercitiu si nu gasesc o chemare in acest sens.
Tragedia omului care inca nu l-a intalnit pe Hristos si nici nu realizeaza cat de mult are nevoie de asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 29.07.2015, 15:54:40
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

DAca inteleg bine, dumneavoastra afirmati ca doar un om care a ales calea calugariei L-a intalnit pe Domnul nostru Iisus Hristos! Ori aceasta idee mi se pare cu totul exagerata, deoarece si un om care a ales sa traiasca in lume si sa-si intemeieze o familie poate duce o viata crestineasca si sa se mantuiasca!
Nu toata lumea are aceasta inclinatie spre calugarie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare