Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 03.03.2016, 20:29:30
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Gresesti sigur :)

Dar nu atat de grav ca Demetrius.

Dar orice rau are limitarile lui.

De ex. in cazul lui, asta inseamna ca nu va lasa in urma o generatie de "intelepti" care sa talmaceasca Scriptura in felul asta

eu mai rar sa nu gresesc :D
de ce nu mi zici si mie parerea ta referitoare la topicu ' meu? haa? :D
Reply With Quote
  #222  
Vechi 03.03.2016, 20:48:07
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ceea ce spui demonstraeza exact contrariul.

Femeia, cu o lume intreaga impotriva ei, a gasit taria sa faca ceea ce este bine.

Femeia este cea care are ultimul cuvant in aceasta chestiune, cel putin atat timp cat nu traieste in China si e dusa sa faca vort fortat.

Sigur, in cazul unei fapte rele, pot fi si altii partasi, dar asta nu o absolva nici macar partial de vina.
............................
Reply With Quote
  #223  
Vechi 05.03.2016, 05:25:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Logica sectara: Pavel pus deasupra lui Hristos. Sa nu fie!
Da', ai citit tu in cartea lui "Braun" ca Hristos era casatorit?

Cei care se casatoresc se dedica placerilor trupesti, chiar si binecuvantate, pentru ca se indragostesc de ce le place lor si nu se mai dedica vietii vesnice(mantuirii).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #224  
Vechi 05.03.2016, 05:46:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Din cauza desfranarii, dar Biserica nu spune niciunde ca legatura matrimoniala e desfranata, numai in afara ei este desfranare, eu nu am auzit la nici un preot sa zica asta.
Daca nu zice preotul atunci nu e valabil ce zice Pavel in (1Cor7, 1-2)? Nici nu te intereseaza ce scrie pentru ca nu-ti convine.
Ce parere ai? Cea care a pus intrebarea acestui topic, din infranare sau din desfranare a pus-o(ca inca nu-i casatorita)?

Se pare ca autoarea topicului e nemaritata; deci acum se infraneaza ca n-are cum sa se desfraneze, dar daca se marita, atunci se va infrana sau se va desfrana? (exact aici se aplica 1Cor7,1-2)
Sau se va "conjuga" in cununie spre mantuire?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 05.03.2016 at 06:33:10.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 05.03.2016, 06:12:05
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen135 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său. (1Cor7,1-2)


Altfel spus, casatoria este desfranare cununata.
eu cred ca se refera la vremurile din urma..e o parere..poate gresesc ..sa nu fie cu suparare.
Nu se referea la vremurile de-acum( din urma), Carmen(fara suparare!), ci e invatatura de baza, pe care omul oricum n-o urmeaza, ci tot voia lui si-o face. Tot invatatura de baza sunt si versetele(citeste cu atentie):

34. Și este împărțire: și femeia nemăritată și fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă și cu trupul și cu duhul. Iar cea care s-a măritat poartă de grijă de cele ale lumii, cum să placă bărbatului.
38. Așa că, cel ce își mărită fecioara bine face; dar cel ce n-o mărită și mai bine face.(1Cor7,34.38)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 05.03.2016 at 06:30:38.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 05.03.2016, 09:33:08
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Au fost, de asemenea, si destui sfinti casatoriti. Este mai bine sa nu o faci doar daca in prealanil ai reusit sa invingi patimile care sa te faca sa poftesti barbat/femeie. Altfel in niciun caz nu este o virtute sa ramai asa.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 05.03.2016, 10:31:09
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cei care se casatoresc se dedica placerilor trupesti, chiar si binecuvantate, pentru ca se indragostesc de ce le place lor si nu se mai dedica vietii vesnice(mantuirii).
Eu cred ca tu cauti motive in scriptura ca sa nu ai de-a face cu o potentiala soacra. Bine gandit, nu merita!
Reply With Quote
  #228  
Vechi 05.03.2016, 11:08:00
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu se referea la vremurile de-acum( din urma), Carmen(fara suparare!), ci e invatatura de baza, pe care omul oricum n-o urmeaza, ci tot voia lui si-o face. Tot invatatura de baza sunt si versetele(citeste cu atentie):

34. Și este împărțire: și femeia nemăritată și fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă și cu trupul și cu duhul. Iar cea care s-a măritat poartă de grijă de cele ale lumii, cum să placă bărbatului.
38. Așa că, cel ce își mărită fecioara bine face; dar cel ce n-o mărită și mai bine face.(1Cor7,34.38)


eu ma gandeam la faptul ca Domnul Iisus Hristos in acele vremuri a asistat la nunta din Cana Galileii si de aceea zic ca totusi se referea la vremurile din urma..
oricum nu putem sa generalizam...iar dupa cum zice.." cel ce isi marita fecioara bine face;.." deci exista ingaduinta..deci exista sansa de mantuire...zic si eu..parerea mea.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 05.03.2016, 11:47:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen135 Vezi mesajul
dupa cum zice.." cel ce isi marita fecioara bine face;.." deci exista ingaduinta..deci exista sansa de mantuire...zic si eu..parerea mea.
Asa este. Mai spune Apostolul ca mai bine este cuiva sa se casatoreasca decat sa arda. Calea fecioriei si calea casatoriei ofera aceleasi sanse de mantuire. Pe de alta parte, calea fecioriei este prima in onoare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #230  
Vechi 05.03.2016, 13:43:41
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său. (1Cor7,1-2)


Altfel spus, casatoria este desfranare cununata.
Demetrius, ma tem ca nu asa e intelesul cuvintelor Apostolului.
Eu inteleg (si sper ca nu ma insel) ca Apostolul atrage atentia asupra pericolului ca omul sa cada in desfranare. Adica, fiind singur, nici casatorit nici monah, omul ar putea fi ispitit sa desfraneze; printre altele, sa strice case de oameni, familiile altora (lucru secundar, poate, insa nicidecum minor ci foarte rau).

Deci pentru ca omul sa nu cada in ispita desfranarii, atunci o masura buna ar fi sa se casatoreasca. Aceasta l-ar feri de desfranare. Din multe motive convergente ca sens (iar sensul este mantuirea), intrucat familia e un intreg univers nu doar un loc unde faci sex.
In familie, viata sexuala e un pic altfel decat in legaturile "libere", mai mult sau mai putin intamplatoare.

In concluzie, a spune "casatoria este desfranare cununata" sau ca Duhul Sfant sfinteste desfranarea, e cam acelasi lucru cu a spune ca doctoria si tamaduirea sunt boala sfintita.
Pai, ia du-te la doctor si spune-i sa iti preamareasca si sporeasca boala cu niste buline... Ia vezi, ce zice? (eu presupun ca iti da bilet de trimitere la niste colegi mai simpatic, mai intelegatori, asa...:)) Pentru ca doctorul nu e omul care ne sporeste bolile, eventual pana la Cer, ci e acela care ne scapa de ele.

P.S. Cand Apostolul isi arata preferinta pentru feciorie, in buna traditie ascetica, are in vedere desigur intaietatea acesteia inaintea lui Dumnezeu. Din varii motive pe care le gasim explicitate ori sugerate in toate cartile de ascetica. Un motiv mai pe intelesul meu ar fi acela ca, ferit de toate problemele vietii de familie, un om ar avea, poate, mai multa vreme si energie sa se daruiasca lui Dumnezeu si tuturor oamenilor. Dar nu pentru toti e buna calea asta (ca se intampla sa nu fie omul pe masura ei, oricat de mult i-ar placea). Si atunci, pentru cei care pot fi mai lucratori si mai impacati sufleteste in familie, Dumnezeu a lasat si binecuvantat Cununia. Eu asa inteleg, frate.

Last edited by ahilpterodactil; 05.03.2016 at 13:50:29.
Reply With Quote
Răspunde