Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2015, 23:30:00
Reborn Reborn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2015
Mesaje: 3
Question handicapul fizic si relatiile

Acum multi ani am suferit un accident grav de masina in care mi s-a fracturat coloana. Diagnostic - paraplegie .. scaun rulant..

Pot sa spun ca mi-am depasit conditia, m-am acceptat si m-am integrat in societate. Lucrez in afacerea personala, pot conduce o masina, sunt activ si ma bucur de viata asa cum sunt. Dar relatiile sunt tot o problema delicata.. Am avut prietene in tot acest timp .. dar tot simt o oarecare nesiguranta cand este sa ma apropii de o femeie - imi este frica sa nu fiu respins.. De aceea nu fac niciodata primul pas.

Mi-as dori foarte mult sa stiu cum ma priveste o femeie, cum afecteaza handicapul felul in care sunt perceput. Poate asta m-ar ajuta sa stiu cum sa ma comport si ce asteptari sa am (sau sa nu am).

De aceea ma adres voua, utilizatoarelor acestui forum, cu rugamintea sa raspundeti cu toata sinceritatea: Cate dintre voi ati fi dispuse sa aveti o relatie cu o persoana cu handicap. Iar daca nu, care ar fi motivul? Ce insemnatate atribuiti handicapului fizic?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2015, 13:05:02
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

E greu pentru cineva care este sanatos sau nu a fost pus intr-o asemenea situatie sa dea sfaturi sau sa isi spuna parerea. Totusi cred ca atata timp cat 2 oameni au sufletele si perceptiile de viata si credinta asemanatoare se poate merge fara probleme in viata, indiferent daca ai sau nu o afectiune de acest gen. Daca insa o persoana sanatoasa fizic nu se poate pune in papucii celei cu deficienta fizica, atunci nici nu poate trai langa ea.
Eu recunosc ca nu stiu cum as actiona daca as fi pusa in situatia de a fi cu un om cu deficienta locomotorie, insa cred ca daca Dumnezeu da dragoste intre doi asemenea oameni (unul sanatos si unul cu deficienta locomotorie) pune acolo si puterea celui sanatos fizic de a duce crucea persoanei cu deficienta locomotorie, dar si putere persoanei cu deficienta sa il sustina sufleteste pe cel sanatos.
Cunosc o persoana paralizata total care, daca te duci in preajma ei timp de 3 minute si porti o conversatie, cel putin urmatoarele 3 zile iti sunt senine. Din 10 cuvinte ale acelei persoane 2 sunt "Slava Domnului!" :).
De aceea nu trebuie sa te descurajezi: ori iti va da Domnul sa iti gasesti o persoana care te va intelege si/sau va dori sa stea langa tine, ori vei gasi o persoana asemenea tie, care sigur te va intelege total sau iti va descoperi la un moment dat Domnul care sunt planurile Lui cu tine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2015, 00:00:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In primul rand, rareori fac femeile "primul pas".
Iti dai seama ca la asa raritate e si mai rar cand o fac dintr-un motiv altruist.

O femeie te priveste asa cum te expui tu in primul rand.
E drept, nu toate sunt neaparat de acord cu varianta ta, dar atat timp cat nu ai nici una, nici nu te poti astepta la cine stie ce.

Raspunsul este unul singur NIMENI nu vrea o relatie din aceea la care te gandesti tu cu "o persoana cu handicap".

Deci daca din tot ceea ce poti iesi in evidenta esti centrat pe handicap, categoric, nu vei starni nici un interes.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2015, 00:33:42
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Reborn Vezi mesajul
Acum multi ani am suferit un accident grav de masina in care mi s-a fracturat coloana. Diagnostic - paraplegie .. scaun rulant..

Pot sa spun ca mi-am depasit conditia, m-am acceptat si m-am integrat in societate. Lucrez in afacerea personala, pot conduce o masina, sunt activ si ma bucur de viata asa cum sunt. Dar relatiile sunt tot o problema delicata.. Am avut prietene in tot acest timp .. dar tot simt o oarecare nesiguranta cand este sa ma apropii de o femeie - imi este frica sa nu fiu respins.. De aceea nu fac niciodata primul pas.

Mi-as dori foarte mult sa stiu cum ma priveste o femeie, cum afecteaza handicapul felul in care sunt perceput. Poate asta m-ar ajuta sa stiu cum sa ma comport si ce asteptari sa am (sau sa nu am).

De aceea ma adres voua, utilizatoarelor acestui forum, cu rugamintea sa raspundeti cu toata sinceritatea: Cate dintre voi ati fi dispuse sa aveti o relatie cu o persoana cu handicap. Iar daca nu, care ar fi motivul? Ce insemnatate atribuiti handicapului fizic?


Eu cred ca mai grav decat o infirmitate fizica, e o infirmitate sufleteasca. Mai grav decat paralizia membrelor e cea a sufletului.

E pe aici pe site un articol despre un pictor, Grigorie Juravlev, un om fara maini si fara picioare care picta tinand pensula in gura. A pictat singur chiar si o biserica. Uimitor! Inspirational!
http://www.crestinortodox.ro/parinti...re-135867.html

citez un mic fragment:

“Cea mai solicitanta a fost insa cupola bisericii, pe care a zugravit-o muceniceste: stand pe spate, vopseaua ii curgea pe fata si in ochi, vederea slabindu-i semnificativ, dintii il dureau, iar muschii spatelui ajungeau adesea zdrobiti. In anul 1892, biserica satului a fost terminata de zugravit si sfintita.”

Eu cred ca oamenii de felul acesta, cu probleme locomotorii ori, mai rau, fara maini si fara picioare deloc, ori cu alte feluri de lipsuri trupesti, dar intregi la suflet, exista pe lumea asta tocmai sa ne transmita noua celor intregi trupeste dar de multe ori neputinciosi sufleteste (ca sa nu zic handicapati ca nu-i frumos), un mesaj cat se poate de limpede de la Dumnezeu.

Uneori avem nevoie de astfel de exemple ca sa ne dam seama cat de superficiali suntem fata de multe aspecte esentiale ale vietii, cat de nerecunoscatori si cartitori la cea mai mica julitura.
E si asta un mod de a ne scoate gargaunii din cap si de a fi recunoscatori pt. tot.

Un intelept scriitor person a scris candva: "Ma plangeam ca nu am bani de sandale. Trecand insa prin dreptul moscheii din Damasc, am vazut un om fara picioare. Si am incetat sa mai cartesc impotriva lui Dumnezeu".

Reborn, Dumnezeu Sfantul sa-ti lumineze calea si sa te indrume ce si cum sa faci!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2015, 19:55:05
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai sunt cazuri in care oameni cu handicapuri fizice(si uneori foarte mari) isi depasesc conditia.Depinde si de scara de valori morale la care se raporteaza cei doi.Cu ce ne ajuta sanatatea si frumusetea fizica, daca avem handicapuri interioare foarte mari(si la care nu lucram pentru a evolua)?Un exemplu e Rose Siggins, o femeie care masoara doar 74 de cm(are doar jumatatea de sus a corpului) si care are o familie foarte frumoasa: un sot(sanatos dpdv fizic) si doi copii minunati.

De asemenea, acum cativa ani am cunoscut o familie(la fel de frumoasa) in care cei doi soti erau orbi si aveau doua fetite normale.

Mai sunt destule exemple de genul asta, din pacate se vorbeste prea putin despre acesti oameni, de la care avem mult de invatat.

Last edited by alex190; 21.08.2015 at 20:11:29.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.08.2015, 12:41:08
Iulia M Iulia M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2015
Mesaje: 9
Implicit

https://www.facebook.com/NickVujicic El este dovada clara ca se poate! Mult succes!
Citat:
În prealabil postat de Reborn Vezi mesajul
Acum multi ani am suferit un accident grav de masina in care mi s-a fracturat coloana. Diagnostic - paraplegie .. scaun rulant..

Pot sa spun ca mi-am depasit conditia, m-am acceptat si m-am integrat in societate. Lucrez in afacerea personala, pot conduce o masina, sunt activ si ma bucur de viata asa cum sunt. Dar relatiile sunt tot o problema delicata.. Am avut prietene in tot acest timp .. dar tot simt o oarecare nesiguranta cand este sa ma apropii de o femeie - imi este frica sa nu fiu respins.. De aceea nu fac niciodata primul pas.

Mi-as dori foarte mult sa stiu cum ma priveste o femeie, cum afecteaza handicapul felul in care sunt perceput. Poate asta m-ar ajuta sa stiu cum sa ma comport si ce asteptari sa am (sau sa nu am).

De aceea ma adres voua, utilizatoarelor acestui forum, cu rugamintea sa raspundeti cu toata sinceritatea: Cate dintre voi ati fi dispuse sa aveti o relatie cu o persoana cu handicap. Iar daca nu, care ar fi motivul? Ce insemnatate atribuiti handicapului fizic?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2015, 21:38:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sau

How Do YOU Define Yourself Lizzie Velasquez at TEDxAustinWomen


https://www.youtube.com/watch?v=c62Aqdlzvqk
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare